Рішення від 03.07.2024 по справі 160/9296/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2024 рокуСправа №160/9296/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лозицької І.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) щодо відмови ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в перерахунку пенсії через 24 місяці після її призначення по заробітку та страховому стажу, з якого призначена пенсія - 7763,17 грн.;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення індексації пенсії із середньої заробітної плати по Україні з якої сплачені страхові внески за 2017-2019 роки, з якої призначено пенсії - 7763,17 грн., що відповідає вимогам ч.2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не врахування повного стажу за списком № 1 з 31.10.2022 р. по 09.11.2022 р. (за довідкою розрахунку страхового стажу від 31.05.2023р.);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427):

- зарахувати до списку № 1 періоди з 21.10.2022 року по 09.11.2022 рік;

- зробити перерахунок пенсії відповідно до ч. 1 ст. 40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 03.10.2020 року по 03.10.2022 року із базовим заробітком по Україні з якої призначена пенсія - 7763,17 грн. та виплатити недоплачену пенсію;

- зробити перерахунок пенсії, ОСОБА_1 , відповідно до вимог ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із середнього заробітку по Україні із якого сплачені страхові внески, та з якої призначена пенсія (2017-2019) - 7763,17 грн. починаючи з 2021 року.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що йому було призначено 05.10.2020 р. пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1. Позивач неодноразово звертався до відповідача із заявами щодо здійснення перерахунку пенсії. 03.07.2023 р. позивач звернувся із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії на вірні коефіцієнти страхового стажу та заробітку, повернувши недоплату. 24.07.2023 р. Головним управлінням було направлено на адресу ОСОБА_1 лист «Про розгляд звернуння», із зазначенням, що з 01.03.2023 р. автоматизованим способом проведено перерахунок (індексацію) пенсій із застосуванням коефіцієнту збільшення 1,197 відповідно до Постанови №168, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014, 2015, 2016 роки збільшеної на 1,17 (з 01.03.2019), на 1,11 (з 01.05.2020), на 1,11 (з 01.03.2021) та на 1,14 (з 01.03.2022) - 3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11x1,14 х1,197 = 7405,03 грн. Водночас зазначено, що призначено пенсію у 2020 році із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017-2019 роки - 7763,17 грн. Проведення перерахунку (індексації) пенсії із середньої заробітної плати - 7405,03 грн недоцільно, оскільки це призведе до зменшення розміру пенсії.

Позивач вважає означені дії відповідача протиправними, що порушує його право на належне пенсійне забезпечення, у зв'язку із чим, звернувся до суду із даною позовною заявою.

Ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, а також встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов та докази на його обґрунтування.

Відповідчем буо направлено на адресу суду відзив на позовну заяву, в тексті якого просить суд відмовити у задоволенні пред'явлених позовних вимог із зазначенням, що розмір пенсії, з 05.10.2020 р. обчислено виходячи із загального стажу зарахованого по 30.09.2020, що складав 27 років 14 днів, у тому числі робота за Списком № 1- 25 років, заробітної плати за період роботи з 01.07.2000 по 31.08.2020. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року 1% становив 0,52000 (52 роки х 12 міс. = 624 міс. : 12 : 100 х 1). Відповідно до частини 1 статті 28 Закону № 1058 мінімальний розмір пенсії за віком, за наявності у чоловіків 35 років страхового стажу, встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток від прожиткового мінімуму. Отже, за документами пенсійної справи (на момент призначення пенсії, а саме 05.10.2020) понаднормативний стаж позивача складав 17 років (52 роки страхового стажу - 35 років - необхідний стаж, відповідно до ст. 28 Закону № 1058). Пенсію було обчислено відповідно до статей 27 і 28 Закону № 1058 виходячи із заробітної плати за період роботи з 01.07.2000 по 31.08.2020, при цьому з заробітної плати вилучено період заробітку з 01.11.2006 по 30.06.2009 (32міс). Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 1,95227.

При призначені пенсії для обчисленні розміру був застосований показник середньої заробітної плати за 2017-2019 роки в розмірі 7763,17 грн. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітноїплати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017, 2018, 2019 роки складав 15155,80 грн (7763,17 грн х 1,95227). Загальний розмір пенсії з 05.10.2020 складав 12124,64 грн, у тому числі: 7881,02 грн - основний розмір пенсії за віком (15155,80 грн х 0,52000); 291,04 грн - доплата за понаднормовий стаж 17 років (1712,00 грн х 17 %); 3952,58 грн. - доплата до розміру пенсії, визначеного відповідно до статті 8 Закону «Про підвищення престижності шахтарської праці» (15155,80 х 80% = 12124,64-7881,02 грн - 291,04 грн). Крім того, відповідно до статті 42 Закону № 1058 з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Оскільки на момент призначення пенсії (05.10.2020), за документами пенсійної справи, позивач був працюючим пенсіонером, то розрахунок доплати за понаднормативний стаж роботи проводиться, виходячи з прожиткового мінімуму - 1712,00 грн, після звільнення з роботи пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на дату звільнення з роботи. 29.11.2022 Позивач подав заяву для перерахунку пенсії згідно абзацу 2 пункту 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія (у даному випадку за 2017-2019 роки в розмірі 7763,17 грн). Позивачу було проведено перерахунок пенсії, відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із додаванням стажу (після призначення пенсії за віком на пільгових умовах), стаж позивача обчислено за даними персоніфікованого обліку.

Після перерахунку пенсії, розмір пенсії обчислено виходячи із загального страхового стажу, зарахованого по 31.10.2022, який складає 56 років 2 місяці 14 днів, у тому числі стаж роботи за Списком №1 на підземних роботах - 27 років. З урахуванням зазначеного, коефіцієнт страхового стажу позивача, з урахуванням величини, оцінки одного року страхового стажу 1% складає 0,56167 ((674/100*12)*1). При обчисленні розміру пенсії застосовано заробітну плату за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.10.2022. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації складає - 1,96102. При перерахунку пенсії, згідно абзацу 2 пункту 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", для обчисленні розміру був застосований показник середньої заробітної плати за 2017-2019 роки в розмірі 7763,17 грн. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії, з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески складає 15 223,73 грн (7763,17 х 1,96102).

З 01.03.2023 автоматизованим способом проводився перерахунок (індексація) пенсій із застосуванням коефіцієнту збільшення 1,197 відповідно до Постанови №168, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014, 2015, 2016 роки збільшеної на 1,17 (з 01.03.2019), на 1,11 (з 01.05.2020) , на 1,11 (з 01.03.2021) та на 1,14 (з 01.03.2022) - 3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11х1,14 х1,197 = 7405,03 грн. Водночас зазначаємо, що позивачу призначено пенсію у 2020 році із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017-2019 роки - 7763,17 грн. Враховуючи вищезазначене, проведення перерахунку (індексації) позивачу пенсії із середньої заробітної плати - 7405,03 грн., (як то зазначено в Постанові №168) недоцільно, оскільки це призведе до зменшення розміру пенсії.

Загальний розмір пенсійної виплати з 01.03.2023 р. складає 12413,98 грн, з яких: 8550,71 грн - основний розмір пенсії за віком (15223,73 грн х 0,56167); 439,53 грн - доплата за понаднормативний стаж роботи 21 років (2093,00 грн х 21%); 3188,74 грн - доплата до пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (15223,73 х 80%); 135,00 грн - надбавка на індексації 01.03.2022; 100,00 грн - надбавка на індексації 01.03.2023 р. Враховуючі вищевикладене, вбачається, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області є правомірними та вчиненими в межах чинного законодавства.

Суд, дослідивши та оцінивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, прийшов до таких висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з 05.10.2020 р. отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, відповідно до статті 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

При призначені пенсії для обчисленні розміру був застосований показник середньої заробітної плати за 2017-2019 роки в розмірі 7763,17 грн. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітноїплати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017, 2018, 2019 роки складав 15155,80 грн (7763,17 грн. х 1,95227). Загальний розмір пенсії з 05.10.2020 р. складав 12124,64 грн., у тому числі: 7881,02 грн - основний розмір пенсії за віком (15155,80 грн. х 0,52000); 291,04 грн. - доплата за понаднормовий стаж 17 років (1712,00 грн. х 17 %); 3952,58 грн. - доплата до розміру пенсії, визначеного відповідно до статті 8 Закону «Про підвищення престижності шахтарської праці» (15155,80 х 80% = 12124,64-7881,02 грн. - 291,04 грн.).

Судом встановлено, що з 01.03.2023 р. автоматизованим способом проводився перерахунок (індексація) пенсій із застосуванням коефіцієнту збільшення 1,197 відповідно до Постанови №168, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014, 2015, 2016 роки збільшеної на 1,17 (з 01.03.2019), на 1,11 (з 01.05.2020), на 1,11 (з 01.03.2021) та на 1,14 (з 01.03.2022) - 3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11х1,14 х1,197 = 7405,03 грн.

03.07.2023 р. позивач зверувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії, в якій просив перерахувати пенсію на вірні коефіцієнти страхового стажу та заробітку, повернувши недоплату.

24.07.2023 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було направлено на адресу ОСОБА_1 лист «Про розгляд звернення», в тексті якого зазначено, що ОСОБА_1 призначено пенсію у 2020 році із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017-2019 роки - 7763,17 грн. Проведення перерахунку (індексації) пенсії із середньої заробітної плати - 7405,03 грн недоцільно, оскільки це призведе до зменшення розміру пенсії.

Не погоджуючись з вказаним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві та доводам відповідача, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин та релевантні їм джерела права.

За приписами статті 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із приписами статті 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до приписів ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

За змістом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначаються принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат та виконання обов'язків стосовно сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до статті 10 цього Закону особі, яка має одночасне право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Розмір пенсії за віком визначається за правилами статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Частина перша цієї статті дає для визначення пенсії наступну формулу: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

В свою чергу, згідно з частиною другою статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Частиною третьою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 року № 2148-VIII, який набрав чинності з 11.10.2017 року, внесено зміни, зокрема, до пункту 4-3 Розділу XV Прикінцеві положення Закону №1058-IV.

Відповідно до пункту 4-3 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 01 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Згідно з частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Отже, частина 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Тому, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до абзацу 4 частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заробітна плата для обчислення пенсії визначається з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Індексація пенсій здійснюється згідно з Порядком № 124 таким чином:

1) показник середньої заробітної плати, який застосувався при обчисленні пенсій у 2017 році, (3764,40 грн) збільшується на коефіцієнт індексації у 2019 році 1,17, у 2020 році 1,11, у 2021 році 1,11, у 2022 році 1,14, у 2023 році 1,197;

2) визначений показник множиться на індивідуальний показник заробітку особи та на коефіцієнт її страхового стажу.

З урахуванням встановлених обставин у цій справі, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для застосування показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2017-2019 роки та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком на умовах і в порядку, передбачених Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2017-2019 роки, з якої сплачено страхові внески, за три роки (2017-2019), що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з дати призначення пенсії та з урахуванням раніше виплачених сум.

Щодо інших заявлених позовних вимог, суд зазначає, що означені задоволенню не підлягають оскільки позивач не звертався до відповідача з такими вимогами та в заяві від 03.07.2023 р. окрім, прохання здійснити перерахунок пенсії на вірні коефіцієнти страхового стажу та заробітку не просив, у зв'язку з чим, такі вимоги є передчасними.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З приводу розподілу судових витрат, пов'язаних зі сплатою судового збору, суд зазначає, що відповідно до ч.3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 1211,20 грн., що документально підтверджується квитанцією № 1262786213 від 09.01.2024 року.

Отже, оскільки позовні вимоги задоволено частково, сплачений судовий збір за подачу позову до суду підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в розмірі 605,60 грн.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 241-243, 245-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки (2017-2019), що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з дати призначення пенсії та з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги,26, ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати за подачу позову до суду у розмірі 605,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.О. Лозицька