Справа №570/2720/24
Провадження №2-о/567/57/24
03 липня 2024 року м.Острог
Суддя Острозького районного суду Рівненської області Василевич О.В., вивчивши матеріали справи за заявою органу опіки та піклування Олександрійської сільської ради Рівненського району Рівненської області, про визнання фізичної особи недієздатною, -
встановив:
До Острозького районного суду Рівненської області за підсудністю надійшла справа за заявою органу опіки та піклування Олександрійської сільської ради Рівненського району Рівненської області, про визнання особи недієздатною, в якій заявник просить визнати недієздатною ОСОБА_1 .
Згідно ч.1, 3 статті 4 ЦПК України кожна особа має право у порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Відмова від права на звернення до суду за захистом є недійсною.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч.3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно ч.3 ст.296 ЦПК України заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім'ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.
Заява про визнання особи недієздатною повинна відповідати як загальним вимогам, передбаченим у ст.175 ЦПК України, так і спеціальним, які містяться у ст.297 ЦПК України.
При ознайомленні з поданою заявою встановлено, що вона не відповідає вимогам ст.ст.175, 177 ЦПК України, виходячи з наступного: заява не містить зазначення інших учасників справи, зокрема, заінтересованих осіб, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти, наявність або відсутність електронного кабінету.
Також в порушення зазначених вимог процесуального закону, заява не містить зазначення адреси місця проживання (перебування) особи щодо якої подано заяву про визнання її недієздатною - ОСОБА_1 та не визначено її процесуальний статус. При цьому з доданої до заяви довідки вбачається, що ОСОБА_1 перебувала в КП "Острозька ОПЛ" з 01.05.2024 по 15.05.2024, однак будь-яких відомостей про її теперішнє місце перебування заява не містить.
Окрім того, згідно ч.1 ст.300 ЦПК України суд, ухвалюючи рішення про, зокрема, визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Відповідно до ч.1 ст.60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Отже, призначення опікуна у разі визнання особи недієздатною є обов'язком суду за умови наявності відповідного подання органу опіки та піклування, оскільки в такому випадку у повному обсязі досягається мета цивільного судочинства: захист порушених, невизнаних, або оспорюваних прав особи, а в цьому конкретному випадку - забезпечення повноцінного здійснення своїх прав недієздатною особою.
Нормами чинного законодавства визначено чіткий порядок призначення над недієздатними особами опіки, а саме - за поданням відповідного органу.
Всупереч вищевикладеного, заявником до заяви не додано висновок органу опіки та піклування про доцільність призначення опікуна над недієздатною особою, із зазначенням особи опікуна, та не визначено таку особу в якості заінтересованої особи у справі.
Виходячи з принципу диспозитивності цивільного судочинства, збирання доказів не є обов'язком суду, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч.9 ст.10 ЦПК Україн, якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Розділом IV ЦПК України не передбачено наслідків невідповідності закону заяви поданої в порядку окремого провадження, тому суд вважає за необхідне застосувати до поданої заяви за аналогією закону положення ст.185 ЦПК України.
Згідно ч.1 ст.185 ЦПК Україн, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно ч.3 ст.185 ЦПК України якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Судом при винесенні ухвали враховується прецедентна практика Європейського суду з прав людини, яка виходить з того, що реалізуючи п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
У зв'язку з наведеним, вказані вимоги суду не є порушенням права на справедливий судовий захист, залишення заяви без руху жодним чином не перешкоджає заявнику у доступі до правосуддя після усунення недоліків заяви.
Враховуючи вищевикладене, заявнику слід усунути вказані недоліки, шляхом подачі суду заяви у новій редакції з урахуванням зазначених судом недоліків та надання доказів на підтвердження, викладених у ній обставин.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.4, 175, 185, 296, 297, 353 ЦПК України, -
постановив:
Заяву органу опіки та піклування Олександрійської сільської ради Рівненського району Рівненської області, про визнання фізичної особи недієздатною - залишити без руху.
Встановити строк для усунення зазначених в ухвалі недоліків - 10 (десять) днів з дня отримання копії ухвали.
Копію ухвали надіслати заявнику.
Роз'яснити заявнику, що в разі не усунення недоліків заяви у вказаний строк, заява вважається неподаною і повертається заявнику.
Учасник справи може отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: http://court.gov.ua/
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Острозького районного судуВасилевич О.В.