Справа №521/2652/24
Номер провадження 3/521/3248/24
19 березня 2024 року м. Одеса
Малиновський районний суд міста Одеси у складі головуючого судді Крижановського О.В., за участі секретаря Шиян А.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Одеси матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшла з Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції в Одеській області відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, офіційно не працевлаштованого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП, суд
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ГП № 310592 від 30.12.2023 року вбачається, що 30.12.2023 року о 02 годині 15 хвилин гр. ОСОБА_1 перебував за адресою: м. Одеса, вул. Ак. Філатова, 53, чим не виконав законне розпорядження голови Одеської військової адміністрації А 2022 від 26.02.2022 року зі змінами № м139/А-2023 від 28.02.2023 року під час дії військового стану, а саме, знаходився на вулиці у комендантську годину з 00:00 год. до 05:00 год.
За даним фактом співробітниками поліції відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за ст. 185 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про місце, дату та час судового розгляду повідомлявся належним чином та своєчасно, причини неявки суду не повідомив.
За таких обставин суд вважає, що з метою розгляду справи у розумні строки, справу необхідно розглянути в межах складеного протоколу про адміністративне правопорушення та на підставі наявних доказів.
Відповідно до вимог ст. 254 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ч.2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до диспозиції ст. 185 КУпАП, склад адміністративного правопорушення передбаченого вказаною статтею КУпАП утворює злісна непокора законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків, а також вчинення таких же дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку і, саме це діяння утворює склад адміністративного правопорушення передбаченого ст. 185 КУпАП.
Як встановлено в абзаці другому пункту 7 Постанови Пленуму ВСУ №8 від 26.06.92р. «Про застосування судами законодавства, що передбачає відповідальність за посягання на життя, здоров'я, гідність та власність суддів і працівників правоохоронних органів», злісною непокорою є відмова від виконання наполегливих, неодноразово повторених законних вимог чи розпоряджень працівника міліції при виконанні ним службових обов'язків, члена громадського формування з охорони громадського порядку чи військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку або відмова, виражена у зухвалій формі, що свідчить про явну зневагу до осіб, які охороняють громадський порядок.
Об'єктивна сторону правопорушення полягає у злісній непокорі законному розпорядженню або вимозі працівника поліції при виконанні ним службових обов'язків, а також вчинення таких самих дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку.
Ст.185 КУпАП встановлює відповідальність лише за пасивну поведінку правопорушника та не охоплює активні дії, пов'язані з вчиненням опору представникам влади.
Згідно до протоколу про адміністративне правопорушення передбачене ст. 185 КУпАП: 30.12.2023 року о 02 годині 15 хвилин гр. ОСОБА_1 перебував за адресою: АДРЕСА_2 , чим не виконав законне розпорядження голови Одеської військової адміністрації А 2022 від 26.02.2022 року зі змінами № м139/А-2023 від 28.02.2023 року під час дії військового стану, а саме, знаходився на вулиці у комендантську годину з 00:00 год. до 05:00 год, за що передбачена відповідальність за ст. 185 КУпАП, однак судом встановлено, що із формулювання суті адміністративного правопорушення, що наведена у зазначеному протоколі, не вбачається того факту, що ОСОБА_1 вчинив саме злісну непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків, так як не зазначено яке саме розпорядження працівника поліції нею не було виконано, зокрема, чи було воно наполегливим, неодноразово повтореним, законним розпорядженням. В протоколі про адміністративне правопорушення відсутній опис обставин, які б вказували на вчинення ОСОБА_1 злісної непокори законному розпорядженню працівника поліції.
З матеріалів адміністративної справи, окрім протоколу про адміністративне правопорушення, не надано жодних доказів вчинення ОСОБА_1 вказаного адміністративного правопорушення, а сам протокол про адміністративне правопорушення, без зазначення інших доказів не може бути беззаперечним доказом вчиненого правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ГП № 310592 від 30.12.2023 року зазначено, що до протоколу додаються: ПВР № 475248, 470586, проте, відеозаписи з місця подій, які мали місце 30.12.2024 року, до матеріалі справи не долучені.
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 порушив умови комендантської години, за що не передбачено відповідальність ст. 185 КУпАП. При цьому матеріали справи не містять доказів на підтвердження факту звернення поліцейського до ОСОБА_1 з законною вимогою, факту непокори ОСОБА_1 вказаній вимозі та доказів на підтвердження реальної можливості у останнього виконати таку вимогу.
Таким чином, обставини, викладені у протоколі, не відповідають складу правопорушення, передбаченогост.185 КУпАП та не підтверджуються доказами, наявними в справі. При цьому, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначенихст.255 КпАП.
Стаття 62 Конституції України визначає, що вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Аналогічного роду положення закріплено і в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, які зводяться до того, що кожен вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Згідност.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Відповідно дост.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.185 КУпАП, є недоведеною.
Відповідно до п.1 ч.1ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, суд приходить до однозначного висновку що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченогост.185 КУпАП, у зв'язку із чим ОСОБА_1 не підлягає адміністративній відповідальності заст.185 КУпАП і, відповідно до вимог п.1 ч.1ст.247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченогост.185 КУпАП.
Керуючись ст. ст.221,247,280,283,284 КУпАП, суд
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 закрити на підставі п.1 ч.1ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.185 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом встановленого законом строку з дня її винесення.
Суддя: О.В.Крижановський