Постанова від 28.06.2024 по справі 400/342/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 червня 2024 р.м. ОдесаСправа № 400/342/24

Місце ухвалення рішення суду 1 інстанції: м. Миколаїв;

Дата складання повного тексту рішення суду 1 інстанції:

15.02.2024 року;

Головуючий в 1 інстанції: Гордієнко Т.О.

П'ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді - Єщенка О.В.

суддів - Крусяна А.В.

- Яковлєва О.В.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2024 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:

визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області у перерахунку з 01.02.2020 року пенсії на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/9335-суд від 22.12.2023 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити з 01.02.2020 року перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/9335-суд від 22.12.2023 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат, та з урахуванням рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 08.09.2023 року у справі №400/8628/23 про щомісячну доплату з 01.07.2021 року у розмірі 2000 грн. до призначеної пенсії відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

В обґрунтування вказаних позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та одержує пенсію, призначену відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В грудні 2023 року Адміністрацією Державної прикордонної служби України видано на ім'я позивача довідку за №11/9335-суд про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, яка свідчить про зміну (збільшення) розміру грошового забезпечення у відповідному періоді, а відтак - дає підстави для перерахунку раніше призначеної пенсії згідно положень статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Однак, в супереч вимогам чинного законодавства та без наведення належних правових підстав Управління у перерахунку соціальних виплат відмовило, повне нарахування соціальних виплат не здійснило, чим порушило право позивача на належне пенсійне забезпечення.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2024 року адміністративний позов задоволено.

Суд визнав протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області у перерахунку з 01.02.2020 пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 22.12.2023 року № 11/9335-суд.

Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області перерахувати та виплатити з 01.02.2020 року пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 22.12.2023 року №11/9335-суд з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови КМУ від 21.07.2021 №713 та виплачених сум пенсії.

Стягнув за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1211,2 грн.

Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, що свідчить про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для зобов'язання Управління здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням оновлених даних про розмір відповідного грошового забезпечення.

Також, суд зазначив, що з метою ефективного захисту прав позивача вбачаються підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.02.2020 з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови КМУ від 21.07.2021 №713.

В апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, неповне з'ясування обставин справи, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки нормам законодавства, що регулюють спірні правовідносини, та обставинам справи і помилково не враховано, що на виконання судового рішення в іншій адміністративній справі за №400/8628/23 Управління з 01.07.2021 року встановлено доплату у розмірі 2000 грн. до призначеної пенсії позивача. Тому, правові підстави для нарахування цієї доплати, починаючи з 01.02.2020 року відсутні.

У відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_1 посилається на необґрунтованість доводів та вимог апелянта, правильність висновків суду першої інстанції та відсутність підстав для скасування судового рішення.

Заперечуючи проти задоволення вимог апелянт, позивач зазначає, що рішення суду в частині покладення на Управління обов'язку здійснювати доплату до перерахованої пенсії дійсно направлено на ефективний захист порушених прав позивача на належне пенсійне за печення, адже є очевидним той факт, що після призначення спірного перерахунку пенсії доплата, призначена на виконання судового рішення в адміністративній справі №400/8628/23 доплата до пенсії у розмірі 2000 грн. згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2021 року №713, не буде враховуватись відповідачем.

Судом першої інстанції з'ясовано та як встановлено під час апеляційного розгляду, ОСОБА_1 з 2002 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та одержує пенсію, призначену відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

22.12.2023 року Адміністрацією Державної прикордонної служби України відповідно до ст.ст. 43, 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів від 30.08.2017 року №704 та на виконання рішення суду у справі №400/8167/23 видано на ім'я позивача Довідку за №11/9335-суд про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року, визначивши у Довідці:

посадовий оклад у розмірі 3780 грн.;

оклад за військове звання у розмірі 1220 грн.;

надбавка за вислугу років (45%) у розмірі 2250 грн.;

надбавка за особливості проходження служби (40%) у розмірі 2900 грн.;

премія (125%) у розмірі 4725 грн.,

всього у розмірі 14875 грн.

27.12.2023 року позивач звернувся в Головне управління Пенсійного фонду в Миколаївській області із заявою, в якій, зокрема, просив провести перерахунок та виплату пенсії з урахування грошового забезпечення, визначеного у Довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України від 22.12.2023 року за №11/9335-суд.

Розглянувши заяву, Управління відмовило у задоволенні вказаних вимог, про що повідомило у листі від 09.01.2024 року №551-2551/Ш-02/8-1400/24, посилаючись на відсутність правових підстав для проведення заявленого перерахунку пенсії.

Також, рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 08 вересня по справі №400/8628/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області встановити та виплатити ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. до призначеної пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

Разом з цим, не погоджуючись із відмовою Управління в перерахунку пенсії на підставі оновлених даних про розмір грошового забезпечення, позивач звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх прав та інтересів на належне пенсійне забезпечення.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Статтею 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII обов'язок щодо нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.

Аналіз наведених правових норм показав, що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII, передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45.

Пунктом 1 Порядку від 13.02.2008 року №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року №103 постановлено перерахувати з 01.01.2018 року (згідно з розмірами, визначеними п. 2) пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).

У тому числі, у пункті 2 постанови Кабінету Міністрів України 21.02.2018 року №103 визначено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Таким чином, факт введення (зміна) постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 грошового забезпечення військовослужбовців є підставою для перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям з 01.01.2018 року.

Разом з цим, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 року, пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших категоріям осіб" визнані протиправними та нечинними.

Також, із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 пункт 4 цієї постанови установлював, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Із набранням чинності пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року №103, пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704 установлює, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року по справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Таким чином, з огляду на положення частини 2 статті 265 КАС України з моменту набрання законної сили вказаним рішенням суду, а саме з 29.01.2020 року, пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року №103 втратив чинність.

Отже, з дня набрання чинності вказаних судових рішень виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, та особливостей розрахунку посадового окладу відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, а відтак - право позивача на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 17 грудня 2019 року по справі №160/8324/19.

З огляду на те, що уповноваженим органом видано на ім'я позивача оновлену довідку про складові грошового забезпечення, що має враховуватись при перерахунку пенсії, згідно діючих на момент їх оформлення даних про складові грошового забезпечення за відповідною посадою та при обрахунку соціальних виплат, а функції по проведенню перерахунку пенсії відповідач не виконав, колегія суддів у повній мірі погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що вказані обставини беззаперечно свідчать про неправомірність дій відповідача та наявність підстав для його зобов'язання здійснити на користь позивача перерахунок соціальних виплат в судовому порядку.

Разом з цим, слід враховувати, що відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно із частиною 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист, у тому числі шляхом визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень.

Водночас, відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, захисту в адміністративному суді підлягають лише порушені права та інтереси особи у сфері публічно-правових відносин.

При цьому порушення прав має бути реальним, стосуватись індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

В контексті наведеного слід зважати на те, що спірні правовідносини не виникли з приводу відмови Управління у здійсненні з 01.07.2021 року позивачеві щомісячної доплати у розмірі 2000 грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Як свідчать обставини справи, така щомісячна доплата призначена позивачу за рішенням суду в іншій адміністративній справі за №40/8628/23 та не поширюється спірний перерахунок позивачем пенсії, починаючи з лютого 2020 року.

Заявлені у позові даній адміністративні справі вимоги про врахування цієї доплати направлені усунення ймовірних, за твердженням позивача, порушень при перерахунку спірної пенсії.

Однак, відсутність фактично порушення прав та інтересів особи у публічно-правових відносинах виключає обставини для вжиття заходів судовому захисту та створює самостійні підстави для залишенні цих вимог позивача без задоволення.

Окрім наведеного слід зважати на те, що відповідно до частин 2, 3 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Аналогічні положення щодо обов'язковості судових рішень містять норми статті 370 КАС України.

Фактичне (не у повному обсязі) не виконання рішення суду, що набрало законної сили, є достатньою правовою обставиною для застосування заходів контролю за виконанням рішення, які врегульовані статтями 287, 382, 383 КАС України.

Встановлення дійсних причин виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналіз відповідних актів законодавства та дій суб'єкта владних повноважень, здійснених та спрямованих на виконання судового рішення, перевірка їх відповідності вимогам законодавства, встановлення наявності та форми вини відповідної посадової особи, здійснюються відповідним адміністративним судом саме на стадії судового контролю за виконанням рішення.

Отже, враховуючи відсутність факту порушення прав позивача на щомісячну доплату до пенсії, що підлягає перерахунку з лютого 2020 року за рішенням у цій справі, а також те, що адміністративним процесуальним законодавством передбачені окремі процесуальні заходи з метою судового контролю за виконанням рішенням і такі не потребують окремого і повного звернення із відповідним позовом, колегія суддів не може погодитись із висновками суду першої інстанції про обґрунтованість адміністративного позову в частині зобов'язання Управління здійснити доплату до пенсії з 01.02.2020 року.

Враховуючи наведене, оскільки висновки суду не у повній мірі відповідають нормам матеріального та процесуального права, а також обставинам справи, колегія суддів вважає, що судове рішення відповідно до вимог статті 317 КАС України підлягає частковому скасуванню з ухваленням у відповідній частині нового судового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до приписів частини 5 статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 139, 308, 311, п. 2 ч. 1 ст. 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області - задовольнити частково.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2024 року - скасувати.

Ухвалити нове судове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області у перерахунку ОСОБА_1 з 01.02.2020 року пенсії на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/9335-суд від 22.12.2023 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити з 01.02.2020 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/9335-суд від 22.12.2023 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 1211 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень) 20 коп.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її прийняття, але може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.

Головуючий-суддя: О.В. Єщенко

Судді: А.В. Крусян

О.В. Яковлєв