Провадження № 3/679/391/2024
Справа № 679/589/24
02 липня 2024 року
місто Нетішин Хмельницької області
Суддя Нетішинського міського суду Хмельницької області Безкровний І.Г., розглядаючи у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Нетішин Хмельницької області об'єднану справу про адміністративні правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Берездів Шепетівського району Хмельницької області, громадянина України (паспорт № НОМЕР_1 ), який не працевлаштований, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
Згідно з протоколами про адміністративні правопорушення серії ВАД № 237324 від 29.03.2024 та № 237321 від 07.03.2024, що надійшли до суду, 07 березня 2024 року та 27 березня 2024 року у період часу з 09:00 год. по 13:00 год. ОСОБА_2 , на якого протягом року накладалося адміністративне стягнення за вчинення дій, передбачених ч. 1 ст. 187 КУпАП, не з'явився на реєстрацію до уповноваженої особи ВПД № 1 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області за адресою: Хмельницька область, Шепетівський район, м. Нетішин, вул. Енергетиків, буд. 4, чим порушив обмеження адміністративного нагляду, встановленого йому постановою Нетішинського міського суду Хмельницької області від 13.02.2024.
Дослідивши матеріали справи, суддя дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 248 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Так, із матеріалів справи вбачається, що події інкримінованих ОСОБА_2 адміністративних правопорушень мали місце 07.03.2024 та 27.03.2024, у той час як на розгляд суду зазначені протоколи стосовно ОСОБА_2 надійшли із ВПД № 1 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області 10.04.2024.
З урахуванням вимог ч. 1 ст. 277 КУпАП була призначена до розгляду на 22.04.2024, проте її розгляд відкладався на 30.04.2024, 06.05.2024 та 14.05.2024 через неявку в судове засідання ОСОБА_2 . У зв'язку із повторною неявкою у судове засідання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, до ОСОБА_2 застосовувався привід постановами суду від 14.05.2024, 22.05.2024 та 29.05.2024. Однак приводом на 22.05.2024, 29.05.2024 та 05.06.2024 ОСОБА_2 доставлений до суду не був. Оскільки відсутність у судовому засіданні особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, унеможливлює розгляд даної справи відповідно до вимог ч. 2 ст. 268 КУпАП, її розгляд був відкладений на 02.07.2024 (з урахуванням перебування головуючого судді у частині заздалегідь запланованої чергової щорічної відпустки у період із 10.06.2024 по 28.06.2024).
За таких обставин, суддя вважає за необхідне закрити провадження в об'єднаній справі про адміністративні правопорушення стосовно ОСОБА_2 за ч. 2 ст. 187 КУпАП, оскільки на момент розгляду зазначеної справи закінчилися строки накладення адміністративного стягнення.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Пункт 7 частини першої статті 247 КУпАП не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення.
Крім того, логічне тлумачення абзацу першого статті 247 КУпАП дозволяє дійти висновку, що встановлення зазначених у цій статті юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення (стаття 280 КУпАП), у тому числі й вини особи у його вчиненні.
За правилами статті 284 КУпАП рішенням, що доводить вину особи, є постанова про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів впливу, умовою якої є визначення вини.
Отже, наявність або відсутність вини встановлюється саме під час здійснення провадження у справі про адміністративне правопорушення. За таких обставин, вина осіб, які притягуються до адміністративної відповідальності, не встановлюється у справах, у яких провадження закривається.
Обставини, що виключають провадження у справі про адміністративне правопорушення, визначені статтею 247 КУпАП. Дана норма є імперативною і по своїй суті є формою відмови держави від юридичного переслідування особи за вчинення адміністративного правопорушення.
Таким чином, при вирішенні питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності першочерговим є встановлення судом дотримання строку накладення адміністративного стягнення, за умови закінчення якого суд або уповноважений орган взагалі позбавлені можливості досліджувати та вирішувати питання про наявність в діях особи ознак адміністративного проступку.
Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 11.07.2018 у справі № 308/8763/15-а, а тому з огляду на положення ч. 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402-VIII від 02.06.2016 суддя враховує його при застосуванні відповідних норм права.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 38, 247, 283, 284 КУпАП, суддя,
Провадження в об'єднаній справі про адміністративні правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КУпАП - закрити у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк із дня її винесення до Хмельницького апеляційного суду через Нетішинський міський суд Хмельницької області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя І.Г. Безкровний