Постанова від 02.07.2024 по справі 564/2619/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 564/2619/24

02 липня 2024 року

м.Костопіль

Костопільський районний суд Рівненської області в особі судді Грипіч Л.А.

розглянувши матеріали, що надійшли від військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, РНОКПП: НОМЕР_2 , військовий квиток НОМЕР_3 виданий 23.12.1993 ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце служби військова частина НОМЕР_1 , командир взводу, 3 зенітного ракетного взводу 2 зенітної ракетної батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_1 , старший лейтенант, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення

ВСТАНОВИВ:

02 липня 2024 року до Костопільського районного суду Рівненської області на розгляд надійшли матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ст.221 Кодексу України про адміністративні правопорушення, судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, статтями 172-4-172-20 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Відповідно до ч.1 ст.257 Кодексу України про адміністративні правопорушення, протокол надсилається органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.

Відповідно до вимог ч.1 ст.276 Кодексу України про адміністративні правопорушення, справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.

Відповідно до вимог ст.278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення підлягає вирішенню ряд питань, зокрема, чи належить до його компетенції розгляд даної справи.

Відповідно до п.3-1 Розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів», до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року №807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX.

Так, із протоколу НОМЕР_1 №92 про військове адміністративне правопорушення за частиною 3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 18.06.2024, складеного відносно ОСОБА_1 вбачається, що останній складений на 233 Рівненському загальновійськовому полігоні Рівненської області, а місцем вчинення адміністративного правопорушення є Рівненському полігоні, Рівненської області, що не дозволяє суду визначити точне місце вчинення адміністративного правопорушення, а відтак визначити відповідно до вимог ст.278 Кодексу України про адміністративні правопорушення чи належить до повноважень Костопільського районного суду Рівненської області розгляд даної справи.

Крім того, у протоколі зазначена наступна суть адміністративного правопорушення: «… старший лейтенант ОСОБА_1 … в умовах особливого періоду (військового стану) 18 червня 2024 р. виконував обов'язки військової служби на Рівненському полігоні, Рівненської області, де тимчасово розташовується 2-я зенітна ракетна батарея зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_1 , у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння. Старший лейтенант ОСОБА_1 18.06.2024 року близько 17 год. 00 хв. відмовився від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння…».

Разом з тим, адміністративна відповідальність за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення настає за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

Враховуючи зміст ч.1, 2 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративна відповідальність за ч.3 вказаної статті Кодексу настає за: розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння; участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів.

Тобто, диспозиція ч.1, 2 та 3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення свідчить про наявність кількох складів адміністративного правопорушення, в залежності від конкретних дій особи.

Відтак, зазначена у протоколі НОМЕР_1 №92 про військове адміністративне правопорушення за частиною 3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 18.06.2024 суть адміністративного правопорушення, а саме «виконував обов'язки військової служби у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, відмовився від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння» не відповідає диспозиції статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Вказаний недолік позбавляє суд можливості встановити конкретний склад адміністративного правопорушення, а відтак і додержати законності під час розгляду справи та вирішити справу у точній відповідності із законом.

Тобто, протокол НОМЕР_1 №92 про військове адміністративне правопорушення за частиною 3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 18.06.2024 не відповідає вимогам ч.1 ст.256 Кодексу України про адміністративні правопорушення та Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства оборони України 23 жовтня 2021 року №329 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2021 р. за №1622/37244.

За таких обставин, справа про адміністративне правопорушення підлягає поверненню органу, який її підготував та спрямував до суду, з метою усунення недоліків, допущених при складанні даних матеріалів.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.245, 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відносно ОСОБА_1 повернути до військової частини НОМЕР_1 для доопрацювання.

Постанова оскарженню не підлягає.

СуддяЛ. А. Грипіч