майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
"28" червня 2024 р. Справа № 906/1098/22.
Господарський суд Житомирської області у складі: судді Лозинської І. В.,
секретар судового засідання Гребеннікова Н. П., розглянувши заяву стягувача про зміну порядку виконання судового рішення у справі
за позовом Державної екологічної інспекції Поліського округу
до Звягельської міської ради Житомирської області
про стягнення 277795,43 грн
в засіданні суду прийняли участь ОСОБА_1 , Ковальов О.Р., представники стягувача згідно з даними з ЄДР
Позивач звернувся до Господарського суду Житомирської області з позовом до відповідача (з врахуванням уточненої позовної заяви від 30.11.2022 (а. с. 82 - 94 у т. 1) про стягнення 277795,43 грн. збитків, завданих внаслідок порушення правил на території Новоград-Волинської міської ради щодо поводження з відходами, що призвело до засмічення і забруднення земельних ділянок; стягнення судового збору.
Рішенням Господарського суду Житомирської області від 09.05.2023 в задоволенні позову відмовлено (а. с. 109 - 114 у т. 2).
Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 08.08.2023 апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції Поліського округу на рішення Господарського суду Житомирської області від 09.05.2023 у справі №906/1098/22 задоволено; рішення Господарського суду Житомирської області від 09.05.2023 у справі №906/1098/22 скасовано та прийнято нове рішення; позов Державної екологічної інспекції Поліського округу задоволено; стягнуто із Звягельської міської ради в державний бюджет 277795,43 грн шкоди за порушення законодавства про охорону навколишнього середовища (а. с. 201-209 у т. 2).
Також згаданою вище постановою стягнуто із Звягельської міської ради на користь Державної екологічної інспекції Поліського округу 4166,93 грн судового збору за розгляд справи в суді першої інстанції, 6250,40 грн судового збору за розгляд апеляційної скарги.
25.08.2023 на примусове виконання постанови видано накази.
Ухвалою Верховного суду у складі Касаційного господарського суду від 04.09.2023 відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Звягельської міської ради (а. с. 240 - 243 у т. 2).
06.06.2024 до суду від Державної екологічної інспекції Поліського округу надійшла заява (вх. №01-19/61/24 від 06.06.2024) про зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі № 906/1098/22 (а. с. 36 - 38 у т. 3).
У зв'язку з перебуванням судді Лозинської І.В. у відпустці, вказану заяву розподілено судді Кудряшовій Ю. В.
Ухвалою від 12.06.2024 господарський суд заяву Державної екологічної інспекції Поліського округу (вх. № 01-19/61/24 від 06.06.2024) про зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі № 906/1098/22 повернув заявнику без розгляду (а. с. 39 у т. 3).
20.06.2024 до суду повторно від Державної екологічної інспекції Поліського округу надійшла заява (вх. №01-19/68/24) про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення у справі №906/1098/22 (а. с. 42-48 у т. 3), яку ухвалою господарського суду від 20.06.2024 призначено до розгляду на 28.06.2024 о 10:00 (а. с. 50 у т. 3).
Представники стягувача у судовому засіданні підтримали вказану заяву щодо зміни порядку виконання рішення суду з підстав, у ній зазначених.
З врахуванням встановлених обставин суд дійшов таких висновків.
Як вбачається із викладених у вказаній заяві доводів, підставою її подання була відмова та повернення без виконання Головним управлінням державної казначейської служби України в Житомирській області виданих судом наказів, у зв'язку із тим, що боржник - Звягельська міська рада не є розпорядником (одержувачем) бюджетних коштів, в управлінні не обліковується та не має відкритих рахунків.
З огляду на викладене стягувач просить суд змінити спосіб і порядок виконання постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 08.08.2024 в частині стягнення з боржника - Звягельської міської ради в державний бюджет 277795,43 грн шкоди за порушення законодавства про охорону навколишнього середовища та на користь Державної екологічної інспекції Поліського округу 4166,93 грн судового збору за розгляд справи в суді першої інстанції, 6250,40 грн судового збору за розгляд апеляційної скарги, шляхом стягнення вказаних сум з відповідних рахунків виконавчого комітету Звягельської міської ради.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Згідно з ст. 326 ГПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Відповідно до ст. 331 ГПК України суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Підставою для зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених ст. 331 ГПК, ця стаття не вимагає.
За ч. 2 ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
За змістом ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
За пп. 4 п. "а" ч. ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" фінансування видатків з місцевого бюджету віднесено до повноважень виконавчих органів міських рад в галузі бюджету фінансів і цін.
Шкода, заподіяна юридичним і фізичним особам в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності органів місцевого самоврядування, відшкодовується за рахунок коштів місцевого бюджету (ч. 1 ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Згідно ст. 22 Бюджетного кодексу України до головних розпорядників бюджетних коштів віднесено виключно місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.
Отже, Звягельська міська рада Житомирської області затверджує місцеві бюджети, уповноважена на здійснення витрат бюджету, але безпосередньо фінансових ресурсів не має.
На підтвердження викладеного, заявник подав копію листа Державної казначейської служби України від 07.03.2024, вих. №1069/12-21 (а. с. 46).
За таких обставин, фінансові ресурси на виконання статей видатків закріплюються за виконавчими органами відповідних органів місцевого самоврядування (розпорядники, головні розпорядники). Отже, у місцевих рад не має фінансових ресурсів. Таким чином, стягнення за наказами повинно здійснюватися з відповідного виконавчого органу - в даному випадку з рахунків виконавчого комітету Звягельської міської ради Житомирської області.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення заяви про встановлення або зміну способу або порядку виконання судового рішення, а саме зміну порядку виконання постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 08.08.2024 без зміни судового рішення по суті, оскільки виконання судового рішення по даній справі щодо стягнення заборгованості з Звягельської міської ради Житомирської області (органу місцевого самоврядування) є неможливим, так як остання не є розпорядником бюджетних коштів та не обслуговується в органах Державної казначейської служби України.
Тому стягнення в державний бюджет 277795,43 грн шкоди за порушення законодавства про охорону навколишнього середовища та на користь Державної екологічної інспекції Поліського округу 4166,93 грн судового збору за розгляд справи в суді першої інстанції, 6250,40 грн судового збору за розгляд апеляційної скарги слід здійснити з боржника Звягельської міської ради Житомирської області через виконавчий комітет Звягельської міської ради Житомирської області.
Ухвала про відстрочку або розстрочку виконання рішення, зміну способу та порядку виконання рішення, ухвали, постанови підлягає виконанню на підставі Закону України "Про виконавче провадження", тому відповідний наказ у такому випадку не видається.
Керуючись ст. 232, 233, 234, 235, 331 ГПК України, господарський суд
1. Заяву Державної екологічної інспекції Поліського округу від 20.06.2024 (вх. №01-19/68/24 від 20.06.2024) про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення задовольнити.
2. Змінити порядок виконання постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 08.08.2023 у справі №906/1098/22.
3. Здійснити стягнення з Звягельської міської ради (11700, Житомирська обл., Звягельський район, м. Звягель, вул. Шевченка, 16, код ЄДРПОУ 13576983) через виконавчий комітет Звягельської міської ради (11701, Житомирська область, Звягельський район, м. Звягель, вул. Шевченка, 16, код ЄДРПОУ 04053571) в державний бюджет (номер рахунку: UA278999980333119331000006795, код призначення: 24062100, код отримувача: 37976485, отримувач: ГУК у Житомирській області (ТГ м. Звягель), банк отримувача: казначейство України) 277795,43 грн (двісті сімдесят сім тисяч сімсот дев'яносто п'ять гривень сорок п'ять копійок) шкоди за порушення законодавства про охорону навколишнього середовища.
4. Здійснити стягнення з Звягельської міської ради (11700, Житомирська обл., Звягельський район, м. Звягель, вул. Шевченка, 16, код ЄДРПОУ 13576983) через виконавчий комітет Звягельської міської ради (11701, Житомирська область, Звягельський район, м. Звягель, вул. Шевченка, 16, код ЄДРПОУ 04053571) на користь Державної екологічної інспекції Поліського округу (10014, м. Житомир, вул. Леха Качинського, 12-А, код ЄДРПОУ 42163803; р/р UA438201720343180003000081780, МФО 820172) 4166,93 грн (чотири тисячі сто шістдесят шість гривень дев'яносто три копійки) судового збору за розгляд справи в суді першої інстанції, 6250,40 грн (шість тисяч двісті п'ятдесят гривень сорок копійок) судового збору за розгляд апеляційної скарги
4. Ухвала Господарського суду Житомирської області від 28.06.2024 у справі №906/1098/22 є виконавчим документом та може бути пред'явлена до примусового виконання протягом трьох місяців.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена відповідно до ст. 255 ГПК України.
Ухвала підписана: 02.07.2024
Суддя Лозинська І.В.
Друк:
1 - в справу
2 - стягувачу (реком.) (код ЄДРПОУ 42163803)
3 - боржнику (Електронний суд)