01.07.2024 року КОЗЕЛЬЩИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 533/515/24
Провадження № 3/533/319/24
28 червня 2024 року Козельщинський районний суд Полтавської області
в складі: головуючого судді - Оксенюк М. М.,
за участю: прокурора - Єрохова Р.С.,
особи яка притягується до адміністративної
відповідальності - ОСОБА_1 ,
секретаря судового засідання - Шуліки Л.Г.,
розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Управління стратегічних розслідувань в Полтавській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, уродженки села Михайлівка Олександрівського району Кіровоградської області, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на час вчинення адміністративних правопорушень працююча виконуючи обов'язки директора КП «Житлово-комунального підприємства Новогалещинської селищної ради», на час розгляду справи пенсіонерка, одружена, номер картки платника податків НОМЕР_1 , до адміністративної відповідальності протягом року не притягувалася,
за ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 , будучи виконуючою обов'язки директора комунального підприємства «Житлово-комунальне підприємство Новогалещинської селищної ради», відповідно до пп «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст.172-7 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч.1 ст.28 вказаного Закону, де зазначено, що особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані: вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів, маючи дискреційні повноваження на видання наказів та заохочення працівників комунального підприємства, усвідомлюючи наявну суперечність між приватним інтересом та своїми службовими повноваженнями, у встановленому законом порядку не повідомила Новогалещинську селищну раду про наявність у неї реального конфлікту інтересів, а також прийняла рішення та вчинила дії в умовах реального конфлікту інтересів, який нею був реалізований:
- під час видачі та підписання наказу від 22.08.2022 №31-К, відповідно до якого наказала: прийняти ОСОБА_2 на посаду підсобного робітника КП «Житлово-комунальне підприємство Новогалещинської селищної ради» на неповний робочий день (з 08:00 до 12:00) з 01.09.2022, а також прийняти ОСОБА_2 за сумісництвом на посаду робітника благоустрою комунального підприємства «Житлово-комунальне підприємство Новогалещинської селищної ради» зі встановленням неповного робочого часу 0,5 ставки з 01.09.2022, який є її чоловіком, тобто близькою особою;
- під час видачі та підписання наказу від 07.12.2022 №55в «Про преміювання працівників у 2022 році», відповідно до якого наказала: преміювати працівників КП «Житлово-комунальне підприємство Новогалещинської селищної ради» за підсумками роботи за 2022 рік за рахунок економії фонду оплати праці, у тому числі ОСОБА_2 у розмірі 5 160,00 грн (відповідно до додатку 1 «Розрахунок премії за січень 2022 - грудень 2022»), який є її чоловіком, тобто близькою особою;
- під час видачі та підписання наказу від 15.12.2023 №32 «Про преміювання працівників у 2023 році», відповідно до якого наказала: преміювати працівників КП «Житлово-комунальне підприємство Новогалещинської селищної ради» за підсумками роботи за 2023 рік за рахунок економії фонду оплати праці, у тому числі ОСОБА_2 у розмірі 5025 грн (відповідно до додатку 1 «Розрахунок премії за січень 2023 - грудень 2023»), який є її чоловіком, тобто близькою особою,
чим вчинила адміністративні правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачені ч.1 та ч.2 ст.172-7 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що свою вину визнає повністю прохала суворо не карати.
Окрім цього, пояснила, що з 05.06.2024 року не працює, оскільки перебуває на пенсії.
Прокурор в судовому засіданні підтримав протоколи, просив визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних корупційних правопорушень, передбачених ч.1 та ч.2 ст.172 -7 КУпАП та призначити їй покарання у виді штрафу у розмірі 3 400,00 грн.
Суд, вислухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора щодо призначення покарання та дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Відповідно до ст.36 КпАП України вбачається, що справи відносно однієї особи повинні бути об'єднані та розглядатись в одному провадженні. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладаються в межах санкції статті, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Постановою Козельщинського районного суду Полтавської області від 28.06.2024, адміністративні матеріали справи № 533/515/24 (провадження № 3/533/319/24), № 533/516/24 (провадження № 3/533/320/24), № 533/517/24 (провадження № 3/533/321/24), № 533/518/24 (провадження № 3/533/322/24), № 533/519/24 (провадження № 3/533/323/24), № 533/520/24 (провадження № 3/533/324/24), про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1, 2 ст.172-7 КУпАП об'єднано в одне провадження та присвоєно їм єдиний номер справи № 533/515/24, провадження № 3/533/319/24.
Згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ч.1 ст.172-7 КупАП передбачено відповідальність за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
Згідно ч.2 ст.172-7 КупАП передбачено відповідальність за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Як встановлено судом з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуваючи на посаді виконуючою обов'язки керівника КП «Житлово-комунальне підприємство Новогалещинської селищної ради» є посадовою особою юридичної особи публічного права на яку поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно примітки до ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені у п.1, 2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції».
Таким чином відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст.3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до пунктів 1.1, 1.2., 2.3., 3.1., 4.1., 8.1., 8.2 Статуту КП «Житлово-комунальне підприємство Новогалещинської селищної ради», (в новій редакції), затвердженого рішенням дванадцятої сесії восьмого скликання Новогалещинської селищної ради від 02.12.2021 № 12 (далі - Статут), комунальне підприємство «Житлово-комунальне підприємство Новогалещинської селищної ради» (далі - Підприємство) є комунальним унітарним комерційним підприємством і входить до сфери управління Новогалещинської селищної ради; засновником Підприємства є Новогалещинська селищна рада (далі - Засновник); місце знаходження Підприємства: Полтавська область, Кременчуцький район, смт. Нова Галещина, вул. Центральна, буд. 95; метою діяльності Підприємства є вирішення місцевих завдань в галузі житлово-комунального господарства, забезпечення ефективного управління об'єктами житлового фонду комунальної власності територіальної громади, підтримання їх в належному технічному стані, організація діяльності щодо забезпечення жителів громади якісними житлово-комунальними послугами, а також здійснення господарської діяльності з метою одержання прибутку в передбаченому законодавством порядку; Підприємство є юридичною особою. Права та обов'язки юридичної особи Підприємство набуває з дати його державної реєстрації; прибуток Підприємства утворюється із надходжень від господарської діяльності після покриття витрат. З балансового рахунку Підприємства сплачуються передбачені законодавством України податки та інші платежі до бюджету. Чистий прибуток, одержаний після зазначених розрахунків, залишається у повному розпорядженні Підприємства; порядок розподілу прибутку і покриття збитків Підприємства визначається керівництвом Підприємства за погодженням Засновника відповідно до чинного законодавства України та Статуту Підприємства.
Отже, КП «Житлово-комунальне підприємство Новогалещинської селищної ради» є юридичною особою публічного права, а її посадові особи є суб'єктами на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Таким чином, ОСОБА_1 достовірно знала вимоги антикорупційного законодавства та інших нормативно-правових актів, в тому числі щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, а також усвідомлювала про можливу відповідальність за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Статтею 1 Закону встановлено, що приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
Реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Близькі особи - члени сім'ї суб'єкта, зазначеного у ч.1 ст.3 цього Закону, а також чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб'єкта.
Відповідно до ч.1 ст.28 «Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів» ЗУ «Про запобігання корупції», особи зазначені у п.1, 2 ч.1 ст.3 даного Закону, зобов'язані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; 4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
ОСОБА_1 прийнята на посаду виконувача обов'язків директора КП «Житлово-комунальне підприємство Новогалещинської селищної ради» з 19.06.2019 відповідно до розпорядження Новогалещинської селищної ради №33 від 18.06.2019.
Згідно п.1.1, 2.1, 2.20 посадової інструкції директора комунального підприємства «Житлово-комунальне підприємство Новогалещинської селищної ради» посада директора відноситься до категорії керівники; директор здійснює керівництво діяльністю житлово-комунального підприємства. Розподіляє обов'язки між працівниками, очолює та контролює їх роботу; забезпечує підбір, розстановку та навчання і виховання кадрів, контролює виконання працівниками посадових обов'язків.
Відповідно до актового запису про шлюб №42 від 16.11.1990 між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 зареєстрований шлюб, про що внесені відомості до Державного реєстру актів цивільного стану громадян 19.05.2011 за №00041098181.
Тобто, відповідно до ст.1 ЗУ «Про запобігання корупції» ОСОБА_2 є близькою особою ОСОБА_1 .
Вирішуючи питання про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованих їй правопорушень, пов'язаних з корупцією, суд виходить з матеріалів адміністративної справи, а саме: протоколів про адміністративні правопорушення пов'язані з корупцією №153 від 16.06.2024, №154 від 16.06.2024, №155 від 16.06.2024, №156 від 16.06.2024, №157 від 16.06.2024, №158 від 16.06.2024, копією Статуту КП «Житлово-комунальне підприємство Новогалещинської селищної ради», копіями розпоряджень Новогалещинської селищної ради, посадовою інструкцією, наказами КП «Житлово-комунальне підприємство Новогалещинської селищної ради» про преміювання: № 32 від 15.12.2023, №31-К від 22.08.2022, №55в від 07.12.2022, №32 від 15.12.2023, довідками про доходи ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , розрахунками премій.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП України, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її точної відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст.280 КУпАП України, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Отже, враховуючи вищевикладене, суддя вважає, що в діях громадянки ОСОБА_1 міститься склад адміністративних правопорушень пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1, 2 ст.172-7 КУпАП.
Обираючи вид стягнення правопорушникові за вчинені адміністративні правопорушення, передбачені ч.1, 2 ст.172-7 КУпАП, суддя враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини та майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи викладене, суддя вважає, що необхідно застосувати відносно правопорушника ОСОБА_1 адміністративне стягнення в порядку визначеному ч.2 ст.36 КУпАП, у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, в сумі 3400,00 грн.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особою на яку було накладено таке стягнення сплачується судовий збір, розмір якого встановлено законом.
Відповідно до ч.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір» вбачається, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення стягується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що на день винесення постанови становить 605 грн 60 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст. 24, 40-1, 172-7, 283-285, 287-289 КУпАП суд,
Визнати ОСОБА_1 , винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7, ч.2 ст.172-7 КУпАП та відповідно до ст.36 КУпАП застосувати відносно неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на користь держави, що становить 3 400,00 грн.
Реквізити сплати штрафу: отримувач коштів ГУК у Полт.обл/тг смт Козельщ/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37959255, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, номер рахунку (IBAN) UA528999980313040106000016614, код класифікації доходів бюджету 21081100. «Адміністративні штрафи та інші санкції».
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 605 грн 60 коп.
Реквізити сплати судового збору: отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код банку (МФО) 899998, рахунок отримувача (IBAN) UА908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106 «Судовий збір».
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.
Роз'яснити правопорушнику, що штраф має бути сплачений не пізніше як через 15 днів з дня отримання постанови із наданням відповідної квитанції про сплату штрафу до канцелярії суду, у разі несплати добровільно штрафу протягом 15 днів з дня вручення копії постанови, при примусовому виконанні постанови суду згідно ч.2 ст.308 КУпАП, штраф підлягає стягненню у подвійному розмірі у сумі 6 800,00 грн.
Постанова може бути оскаржена упродовж десяти днів шляхом подання скарги до Полтавського апеляційного суду через Козельщинський районний суд з дня винесення постанови, особою, щодо якої її винесено, потерпілим, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Постанова надрукована суддею в нарадчій кімнаті і є оригіналом.
Роз'яснити сторонам, що повний текст постави буде виготовлений та оголошений о 08 год 00 хв 01.07.2024.
Понвний текст виготовлений та оголошений о 08 год 00 хв 01.07.2024.
Суддя М. М. Оксенюк