ф
28 червня 2024 року
м. Київ
справа № 420/25297/23
адміністративне провадження № К/990/9313/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Мартинюк Н.М.,
суддів - Жука А.В., Мельник-Томенко Ж.М.,
розглянув у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу №420/25297/23
за позовом ОСОБА_1
до військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) Державної прикордонної служби України
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії
за касаційною скаргою представника ОСОБА_1 - адвоката Кириленка Андрія Олександровича
на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2023 року (головуючий суддя: Завальнюк І.В.)
і постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 13 лютого 2024 року (головуючий суддя: Семенюк Г.В., судді: Домусчі С.Д., Шляхтицький О.І.).
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Суть спору
1. У вересні 2023 року ОСОБА_1 пред'явив позов до ІНФОРМАЦІЯ_2 (військової частини НОМЕР_1 ), у якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати йому додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі: 100000 грн в розрахунку на місяць пропорційно дням безпосередньої участі в бойових діях та забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, з 1 жовтня 2022 року до 12 січня 2023 року, з урахуванням фактично виплачених сум;
- зобов'язати відповідача нарахувати й виплатити йому додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі: 100000 грн в розрахунку на місяць пропорційно дням безпосередньої участі в бойових діях та забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, з 1 жовтня 2022 року до 12 січня 2023 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
2. В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 покликався на те, що у зв'язку з призовом на військову службу по мобілізації він служив у ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) та був відряджений в оперативне підпорядкуванні НОМЕР_2 прикордонного загону, де з 1 жовтня 2022 року до 12 січня 2023 року брав участь у бойових діях та здійснені заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації, перебуваючи в Донецькій області.
На цій основі ОСОБА_1 стверджував, що він набув право на отримання збільшеної додаткової винагороди до 100 тис грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року, яку НОМЕР_3 прикордонний загін йому протиправно не виплатив.
3. НОМЕР_3 прикордонний загін позов не визнав. Стверджував, що не допустив протиправної бездіяльності. Мотивував тим, що нарахував і виплатив ОСОБА_1 збільшену додаткову винагороду у належному розмірі та відповідно до кількості підтверджених днів його безпосередньої участі у діях та заходах.
Короткий зміст рішень судів першої й апеляційної інстанції
4. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2023 року, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 13 лютого 2024 року, у задоволенні позову відмовлено.
5. Відмовляючи у задоволенні позову, суди виходили з того, що у поведінці НОМЕР_3 прикордонного загону відсутня протиправна бездіяльність, оскільки ОСОБА_1 , була виплачена збільшена додаткова винагорода у пропорційному розмірі: за жовтень і листопад 2022 року по 70000,00 грн; за грудень 2022 року - 20322,58 грн; за січень 2023 року - 27741,93 грн.
Короткий зміст касаційної скарги і відзиву
6. Представник ОСОБА_1 просить Верховний Суд скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове про задоволення позову.
7. В обґрунтування підстав касаційного оскарження представник позивача послався на пункт 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - «КАС України»).
8. Скаржник стверджує, що суди попередніх інстанцій неправильно застосували норми матеріального права, за відсутності висновку Верховного Суду щодо питання їхнього застосування у подібних правовідносинах, а саме: пункту 2-1 постанови Кабінету Міністрів України №168, пункту 3 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 31 березня 2022 року №164-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168», пунктів 4, 11 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року №392-/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168», пунктів 3, 7, 8 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 9 грудня 2022 року №628/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168» у контексті правовідносин, які виникають між військовослужбовцями Держприкордонслужби та командуванням військових частин Держприкордонслужби у зв'язку із застосуванням положень зазначеної Інструкції для визначення порядку і умов виплати додаткової винагороди згідно з пунктом 2-1 постанови Кабінету Міністрів України №168, а саме:
- визначення вичерпного переліку документів, обов'язкових для нарахування та виплати збільшеної додаткової винагороди;
- необхідності попереднього звернення військовослужбовця із рапортом для підготовки командуванням частини усіх необхідних документів для нарахування та виплати збільшеної додаткової винагороди;
- порядку підготовки та обміну необхідними для нарахування та виплати збільшеної додаткової винагороди документами між різними військовими частинами у разі, коли військовослужбовець набув право на таку винагороду, перебуваючи у службовому відрядженні та оперативному підпорядкуванні іншої військової частини (тобто, в особовому складі та на фінансовому утриманні якої він не перебуває).
9. Ухвалою від 19 березня 2024 року Верховний Суд відкрив касаційне провадження на підставі пункту 3 частини четвертої статті 328 КАС України.
10. НОМЕР_3 прикордонний загін (військова частина НОМЕР_1 ) відзиву на касаційну скаргу не подав, копія ухвали про відкриття касаційного провадження доставлена до його електронного кабінету 20 березня 2024 року.
II. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
11. Відповідно до наказу начальника НОМЕР_3 прикордонного загону від 11 травня 2022 року №202-ОС «Про особовий склад» солдата ОСОБА_1 зараховано на військову службу по мобілізації, до списків особового складу, на всі види забезпечення та у розпорядження начальника НОМЕР_3 прикордонного загону, з 11 травня 2022 року.
12. Згідно з наказом начальника НОМЕР_3 прикордонного загону від 14 травня 2022 року №208-ос солдата ОСОБА_1 , який перебував у розпорядженні начальника загону, призначено інспектором прикордонної служби 3 категорії 1 групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип В) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (тип Б).
13. Відповідно до наказу начальника НОМЕР_3 прикордонного загону від 3 вересня 2022 року №317-ВВ солдата ОСОБА_1 , молодшого інспектора прикордонної служби 3 категорії 1 групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип В) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (тип Б) направлено у службове відрядження з ділянки НОМЕР_4 прикордонного загону в підпорядкування начальника НОМЕР_5 прикордонного загону, для виконання бойових (спеціальних) завдань в межах зони (району) відповідальності угрупування, з 30 вересня 2022 року.
14. Згідно з наказом начальника НОМЕР_3 прикордонного загону від 14 січня 2023 року №18-ВВ солдат ОСОБА_1 , молодший інспектор прикордонної служби 3 категорії 1 групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип В) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (тип Б), прибув з службового відрядження з підпорядкування НОМЕР_5 прикордонного загону з 13 січня 2023 року.
15. Відповідно до наказу начальника НОМЕР_3 прикордонного загону від 1 лютого 2023 року №104-ос солдата ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення і направлено для подальшого проходження військової служби до ІНФОРМАЦІЯ_6 з 1 лютого 2023 року.
16. Листом від 6 січня 2023 року №22/118-23вих «Про надання інформації» начальник НОМЕР_2 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_6 ) на виконання вимог наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 9 грудня 2022 року №168 «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168», постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», проінформував про дні безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, та надав НОМЕР_3 прикордонному загону Довідку про військовослужбовців, які брали участь у бойових діях або заходах протягом грудня 2022 року у складі військової частини НОМЕР_6 .
17. Стосовно періодів безпосередньої участі ОСОБА_1 у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 9 грудня 2022 року №628/0/81-22-АГ за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником, у Довідці зазначені такі дні: 3 грудня, 4 грудня, 6 грудня, 13 грудня, 17 грудня, 22 грудня, 23 грудня, 25 грудня, 31 грудня 2022 року.
18. Листом від 9 лютого 2023 року №22/951-23вих «Про надання інформації» начальник НОМЕР_2 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_6 ) на виконання вимог наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 9 грудня 2022 року №168 «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168», постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», проінформував про дні безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, та надав НОМЕР_3 прикордонному загону Довідку про військовослужбовців, які брали участь у бойових діях або заходах протягом січня 2023 року у складі військової частини НОМЕР_6 .
19. Стосовно періодів безпосередньої участі ОСОБА_1 у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 9 грудня 2022 року №628/0/81-22-АГ за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником, у Довідці зазначені такі дні: 2 січня, 3 січня, 6 січня, 7 січня, 9 січня 2023 року.
20. Відповідно до особистих карток на грошове забезпечення та архівних відомостей, НОМЕР_3 прикордонний загін виплатив ОСОБА_1 додаткову винагороду:
- за жовтень 2022 року в розмірі: 100000 грн (30000 грн + 70000 грн);
- за листопад 2022 року в розмірі: 100000 грн (30000 грн + 70000 грн);
- за грудень 2022 року в розмірі: 50322,58 грн (30000 грн + 20322,58 грн);
- за січень 2023 року в розмірі: 27741,93 грн (16451,61 грн + 11290,32 грн).
21. За грудень 2022 року НОМЕР_3 прикордонний загін виплатив ОСОБА_1 20322,58 грн у якості додаткової винагороди, збільшеної до 100000 грн у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.
22. За січень 2023 року НОМЕР_3 прикордонний загін виплатив ОСОБА_1 таку винагороду у розмірі: 11290,32 грн.
23. 30 червня 2023 року представник ОСОБА_1 звернулася до НОМЕР_3 прикордонного загону із адвокатським запитом з вимогами:
- надати обґрунтовану відповідь про підстави і причини ненарахування й невиплати щомісячної доплати у вигляді додаткової винагороди, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року, військовослужбовцю ОСОБА_1 , за його безпосередню участь у бойових діях та забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період у грудні 2022 року;
- у разі, якщо такі ненарахування та невиплати відбулися через службове розслідування або накладене стягнення судом за порушення (вживання алкоголю або інше) військового порядку та несення військової служби військовослужбовцем ОСОБА_1 , надати копії таких документів (матеріали службового розслідування з додатками до нього, витяги із наказу командира військової частини про притягнення до відповідальності та витяг із наказу командира військової частини про позбавлення додаткової грошової винагороди, які стали підставою для позбавлення такого виду грошового забезпечення);
- надати довідку про грошове забезпечення (додаткові виплати, компенсації) ОСОБА_1 у період з 11 травня 2022 року по теперішній час включно;
- надати довідку командира військової частини про безпосередню участь військовослужбовця ОСОБА_1 в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії;
- якщо довідки немає, то надати документи, які підтверджують безпосередню участь ОСОБА_1 у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії;
- надати витяги із наказів командира військової частини щодо проходження військової служби та місця перебування ОСОБА_1 в період з 11 травня 2022 року по теперішній час, а саме: про вибуття (прибуття із) у відрядження для виконання службових обов'язків в зону проведення бойових дій, витяги із журналів бойових дій (журнал ведення оперативної обстановки), витяги із наказів про залучення військовослужбовця до несення служби на блокпостах тощо;
- надати інформацію щодо можливого дисциплінарного провадження (кримінального провадження, службового розслідування, притягнення до адміністративної відповідальності) відносно ОСОБА_1 з наданням копій документів (наказів, актів, висновків тощо) цього провадження (розслідування).
24. У відповідь НОМЕР_3 прикордонний загін листом від 14 липня 2023 року №25/ІІ597-23-Вих повідомив про те, що:
- додаткова винагорода у збільшеному розмірі до 70000 грн ОСОБА_1 виплачена у сумі: 20322,58 грн за наступні дні: 3 грудня, 4 грудня, 6 грудня, 13 грудня, 17 грудня, 22 грудня, 23 грудня, 25 грудня, 31 грудня 2022 року (у відповідності до підпункту 1 пункту 2 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 9 грудня 2022 року №628-АГ й на підставі даних, отриманих від НОМЕР_2 прикордонного загону, а також згідно з наказом начальника НОМЕР_3 прикордонного загону від 10 січня 2023 року №22-ОC);
- додаткова винагорода в розмірі 30000 грн ОСОБА_1 нарахована й виплачена за період з 1 до 31 грудня 2022 року пропорційно часу виконання обов'язків військової служби (відповідно до абзацу 1 пункту 1 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 9 грудня 2022 року №628-АГ та згідно з наказом начальника НОМЕР_3 прикордонного загону від 24 грудня 2022 року №894-ОС);
- відсутня можливість надати витяги з журналів бойових дій, бойових наказів чи розпоряджень, відповідно до яких ОСОБА_1 залучався до виконання бойових та спеціальних завдань, оскільки не загін є їхнім розпорядником.
25. До цього листа було додано копії архівних відомостей та особистих карток грошового забезпечення за 2022-2023 роки із зазначенням інформації про грошове забезпечення за запитувані періоди; довідку про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України від 13 липня 2023 року №12/1650; витяги з наказів НОМЕР_3 прикордонного загону про особовий склад.
26. Вважаючи, що НОМЕР_3 прикордонний загін не в повному обсязі нарахував і виплатив йому додаткову винагороду у збільшеному до 100 тис грн розмірі за період з 1 жовтня 2022 року до 12 січня 2023 року, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. ОЦІНКА СУДУ
27. За змістом частини першої статті 6, частини першої статті 14 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» від 3 квітня 2003 року №661-IV Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення, до особового складу якої входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України.
28. Згідно зі статтею 16 цього Закону умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Державної прикордонної служби України визначаються законодавством.
29. Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-XII, дія якого, в силу приписів пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону, поширюється в тому числі на військовослужбовців правоохоронних органів спеціального призначення, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
30. У частині другій статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» установлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
31. Згідно з абзацами першим і другим частини четвертої статті 9 цього Закону грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
32. На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію» Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
33. У пункті 1 цієї постанови Уряд установив, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
34. Постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2022 року №793 в абзаці першому пункту 1 постанови №168 слова і цифри «додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно» замінено словами і цифрами «додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць».
35. У решті зміст пункту 1 цієї постанови в частині, що стосується виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби, на час виникнення спірних правовідносин (з 1 жовтня 2022 року до 12 січня 2023 року) не змінювався.
36. Разом з цим, у постанові від 6 квітня 2023 року у зразковій справі №260/3564/22, яка набрала законної сили, Верховний Суд дійшов висновку, що зміст внесених постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2022 року №793 змін до постанови №168 у частині визначення розміру додаткової винагороди «до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць» замість « 30000 гривень щомісячно» не свідчить про те, що такі зміни вплинули на розмір додаткової винагороди, адже за загальним правилом заробітна плата (грошове забезпечення) виплачується щомісячно за фактично відпрацьований час, тому визначена Урядом «пропорційність» із прив'язкою до місячного періоду фактично передбачає виплату додаткової винагороди в розмірі 30000 гривень на місяць за умови відпрацювання норми робочого часу відповідного місяця.
37. Аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку про те, що встановлена постановою Кабінету Міністрів України №168 додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень на місяць є складовою грошового забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби, що виплачується їм на період дії воєнного стану та підлягає збільшенню до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу їх безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
38. Водночас реалізація зазначених приписів постанови Кабінету Міністрів України №168 вимагала визначення порядку й умов виплати додаткової винагороди з метою встановлення переліку бойових дій та заходів, передбачених абзацом першим пункту 1 цієї постанови, а також визначення документів, які підтверджують безпосередню участь військовослужбовця у таких діях і заходах, враховуючи, що Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25 червня 2018 року №558, не врегульовувала цих питань.
39. Про необхідність визначення керівниками відповідних міністерств та державних органів порядку і умов виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №168, вказано і в пункті 2-1 цієї постанови, доповненому згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2022 року №793.
40. 30 липня 2022 року Адміністрація Держприкордонслужби, посилаючись на пункт 2-1 постанови №168, видала наказ №392-/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168», який був уведений в дію з 1 серпня 2022 року.
41. Пункт 2 цього наказу визначав вичерпний перелік бойових дій і заходів, передбачених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №168, виконання яких у відповідні дні давало військовослужбовцю Держприкордонслужби право на збільшення додаткової винагороди до 100000 грн у розрахунку на місяць пропорційно часу його безпосередньої участі:
1) бойових завдань із ведення руху опору на тимчасово окупованій території України;
2) бойових завдань з пошуку, виявлення і знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб), поєднаних з безпосереднім контактом з такими групами, формуваннями, особами;
3) бойових завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;
4) польотів у районах безпосереднього ведення бойових дій або ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту;
5) бойових (спеціальних) завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником;
6) бойових завдань з відбиття збройного нападу (безпосереднього вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього зіткнення з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час вогневого ураження;
7) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Держприкордонслужби оборони або наступу, контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави;
8) бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які виконують завдання у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно бойовим розпорядженням, поєднане з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником.
42. У пункті 4 наказу №392-/0/81-22-АГ встановлено, що підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах:
1) бойового наказу (бойового розпорядження);
2) журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад;
3) рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.
43. Згідно з пунктом 5 наказу №392-/0/81-22-АГ для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 4 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі (абзац перший пункту 5 наказу).
Для військовослужбовців Держприкордонслужби, які відряджені до органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, у підпорядкування яких вони передані, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, підтверджується довідкою, виданою керівником відповідного органу військового управління, з відображенням у ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця (абзац другий пункту 5 наказу).
У довідках, передбачених цих пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 4 цього наказу (абзац третій пункту 5 наказу).
44. Відповідно до пункту 10 наказу №392-/0/81-22-АГ облік військовослужбовців, які беруть безпосередню участь в бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу та підготовку проєкту наказу про виплату додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 цього наказу, в органах Держприкордонслужби покладено на штаб органу, а у випадку відсутності штабу - на підрозділ (посадову особу), який веде облік бойових дій.
Надання військовослужбовцям довідок про участь у зазначених заходах здійснює підрозділ, який веде облік особового складу.
45. Відповідно до пункту 11 наказу №392-/0/81-22-АГ склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України (абзац перший пункту 11 наказу).
Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупування військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу (абзац другий пункту 11 наказу).
46. Згідно з пунктом 12 наказу №392-/0/81-22-АГ виплата військовослужбовцям додаткової винагороди здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників (командирів).
До наказу про виплату додаткової винагороди, виходячи з розміру до 100 тисяч гривень на місяць, в обов'язковому порядку додаються узагальнені дані, отримані з документів, передбачених пунктами 4-6 цього наказу.
47. З 1 грудня 2022 року був уведений в дію наказ Адміністрації Держприкордонслужби від 9 грудня 2022 року №628/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168».
48. Цей наказ дещо змінив перелік бойових дій і заходів, передбачених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №168, проте залишився незмінним перелік документів для підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців, у тому числі відряджених, у таких бойових діях або заходах.
49. Згідно з пунктом 3 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 9 грудня 2022 року №628/0/81-22-АГ документами, що підтверджують безпосередньою участь військовослужбовців у бойових діях або заходах, є:
1) бойовий наказ (бойове розпорядження);
2) журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал), журнал ведення оперативної обстановки, бойове донесення або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад чи копії або витяги з них;
3) рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях або заходах.
50. Відповідаючи на поставлене в касаційній скарзі питання, колегія суддів враховує, що Верховний Суд у постанові від 21 грудня 2023 року у справі №200/193/23 сформував висновок щодо питання застосування пункту 2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 та в цілому наказів Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року №392-/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168», від 9 грудня 2022 року №628/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168» у контексті правовідносин, які виникають між військовослужбовцями Держприкордонслужби та командуванням військових частин Держприкордонслужби у зв'язку із застосуванням положень зазначеного наказу для визначення порядку і умов виплати додаткової винагороди згідно з пунктом 2-1 постанови Кабінету Міністрів України №168.
51. У вказаній постанові, серед іншого, Верховний Суд дійшов висновку про те, що застосуванню для визначення порядку й умов виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року, у спірний період (з 26 вересня 2022 року до 31 грудня 2022 року) підлягають накази Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року №392-/0/81-22-АГ і від 9 грудня 2022 року №628/0/81-22-АГ.
52. У справі ОСОБА_1 суди першої й апеляційної інстанцій керувалися по суті таким же підходом до розв'язання питання застосовності наказів Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року №392-/0/81-22-АГ, від 9 грудня 2022 року №628/0/81-22-АГ у спірний період (з 1 жовтня 2022 року до 12 січня 2023 року).
53. За окресленої ситуації висновки судів попередній інстанцій у справі ОСОБА_1 ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права.
54. Стосовно обставин справи, то суди першої й апеляційної інстанцій встановили, що ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем НОМЕР_3 прикордонного загону, у період з 1 жовтня 2022 року до 12 січня 2023 року перебував у відрядженні та оперативному підпорядкуванні начальника НОМЕР_5 прикордонного загону.
55. Також суди попередній інстанцій з'ясували, що ОСОБА_1 брав безпосередню участь у бойових діях або відповідних заходах і НОМЕР_3 прикордонний загін нарахував і виплатив йому суми додаткової винагороди, пропорційні цій участі в такі періоди:
- за жовтень 2022 року в розмірі: 100000 грн (30000 грн + 70000 грн);
- за листопад 2022 року в розмірі: 100000 грн (30000 грн + 70000 грн);
- за грудень 2022 року в розмірі: 50322,58 грн (30000 грн + 20322,58 грн),
- за січень 2023 року в розмірі: 27741,93 грн (16451,61 грн + 11290,32 грн).
56. Додаткова винагорода, збільшена до 100 тис грн, нарахована й виплачена ОСОБА_1 за такі дні грудня 2022 року: 3 грудня, 4 грудня, 6 грудня, 13 грудня, 17 грудня, 22 грудня, 23 грудня, 25 грудня, 31 грудня, а також за наступні дні січня 2023 року: 2 січня, 3 січня, 6 січня, 7 січня, 9 січня.
57. Ці обставини суди першої й апеляційної інстанцій встановили на підставі листів НОМЕР_2 прикордонного загону від 6 січня 2023 року №22/118-23вих, від 9 лютого 2023 року №22/951-23вих, довідок НОМЕР_2 прикордонного загону за грудень 2022 року й січень 2023 року про військовослужбовців, які брали участь у бойових діях або заходах, що направлялися до НОМЕР_3 прикордонного загону; особистих карток на грошове забезпечення та архівних відомостей НОМЕР_3 прикордонного загону.
58. Скаржник не оспорює правильність встановлення судами цих обставин, а також достовірність і допустимість зазначених доказів.
59. Констатуючи необґрунтованість позовних вимог, суди першої й апеляційної інстанцій дійшли висновку про відсутність протиправної бездіяльності НОМЕР_3 прикордонного загону, оскільки збільшена додаткова винагорода за спірний період була виплачена ОСОБА_1 у повному розмірі (за жовтень і листопад 2022 року по 70000,00 грн; за грудень 2022 року - 20322,58 грн; за січень 2023 року - 27741,93 грн).
60. У цьому контексті суди попередніх інстанцій мотивовано виходили з того, що в матеріалах справи немає доказів, які би підтверджували безпосередню участь ОСОБА_1 у бойових діях і заходах, передбачених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №168, у інші дні грудня 2022 року й січня 2023 року, які не були включені до пропорційного нарахування й виплати збільшеної до 100 тис грн додаткової винагороди. Натомість за жовтень і листопад 2022 року така винагорода виплачена у максимальному розмірі.
61. З огляду на викладене Верховний Суд погоджується з висновком судів попередніх інстанцій про необґрунтованість позову і відсутність підстав для його задоволення.
62. Отже, результат вирішення цієї справи, з яким погоджується колегія суддів, обумовлений встановленими судами фактичними обставинами справи щодо участі позивача у бойових діях і заходах, передбачених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №168.
63. Решта доводів та аргументів касаційної скарги не спростовує висновки судів першої й апеляційної інстанції, не впливає на законність й обґрунтованість оскаржених судових рішень, а направлені на переоцінку доказів, що знаходиться поза межами повноважень суду касаційної інстанції.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
64. Підстави касаційного оскарження не знайшли свого підтвердження під час касаційного перегляду справи.
65. Відповідно до частини першої статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
66. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій ґрунтуються на правильно встановлених фактичних обставинах справи, яким надана належна юридична оцінка із правильним застосуванням норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, а суди першої та апеляційної інстанцій під час розгляду справи не допустили порушень процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи. Доводи касаційної скарги таких висновків не спростовують і зводяться до переоцінки встановлених судами обставин справи.
67. Підстави для скасування чи зміни оскаржених судових рішень відсутні.
68. Касаційну скаргу належить залишити без задоволення, а оскаржені судові рішення слід залишити без змін.
69. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати не розподіляються.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 КАС України,
Касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Кириленка Андрія Олександровича залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2023 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 13 лютого 2024 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не може бути оскаржена.
……………………………….
……………………………….
……………………………..
Н.М. Мартинюк
А.В. Жук
Ж.М. Мельник-Томенко,
Судді Верховного Суду