м. Вінниця
28 червня 2024 р. Справа № 120/1785/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Липовецької міської ради Вінницького району Вінницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
У Вінницький окружний адміністративний суд з адміністративним позовом звернулася ОСОБА_1 (далі - позивач) до Липовецької міської ради Вінницького району Вінницької області (далі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач посилається на протиправну бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення з питання розгляду по суті клопотання про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачі безоплатно у власність земельної ділянки, площею 0,2140 га з кадастровим номером 0522285600:01:001:0892, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
З метою зобов'язання відповідача розглянути клопотання про затвердження технічної документації із землеустрою та прийняти рішення відповідно до ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Ухвалою від 19.02.2024 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання заяв по суті.
05.03.2024 відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому заперечує заявлені вимоги. Зокрема вказує, що 09.05.2023 року до Липовецької міської ради надійшло звернення від гр. ОСОБА_1 про затвердження технічної документації із землеустрою та передачі у власність земельної ділянки площею 0,2140 га з кадастровим номером 0522285600:01:001:0892, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва та обслуговування житлового будинку.
На підставі даного клопотання та аналогічних звернень громадян було підготовлено проект рішення "Про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та передачу у власність земельних ділянок громадянам".
Даний проект рішення було розглянуто на постійній комісії міської ради з питань земельних відносин природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам'яток, історичного середовища та благоустрою.
В подальшому, проект рішення 07.07.2023 року висвітлено на сайті Липовецької міської ради, для подальшого прийняття на сесії міської ради.
В ході обговорення даного проекту рішення на пленарному засіданні 54 сесії міської ради 8 скликання від 21.07.2023 року, від депутатів надійшла пропозиція щодо додаткового вивчення даного питання, та вилучити з Рішення № 44 "Про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та передачу у власність земельних ділянок громадянам", пункту 12. "Затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) на території АДРЕСА_1 , землекористувачеві: ОСОБА_1 "; та пункту 12.1. "Передати у власність гр. ОСОБА_1 земельну ділянку комунальної власності із земель житлової та громадської забудови площею 0,2140 га. з кадастровим номером 0522285600:01:001:0892, для будівництва та обслуговування житлового будинку (присадибна ділянка 02.01) що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
За результатами відкритого поіменного голосування за вказану пропозицію проголосували "За" 19 присутніх депутатів Липовецької міської ради, "проти" - 1; один присутній не голосував (копія результатів поіменного голосування додається).
В цілому зі змінами Рішення №44 від 21.07.2023 року "Про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та передачу у власність земельних ділянок громадянам" 54 сесії 8 скликання, за результатами відкритого поіменного голосування було прийнято більшістю голосів а саме: "За" - 20 депутатів; "Проти" - 0; "Утрималися" - 0; "Не голосували" - 1.
Відповідач зазначає, що Липовецькою міською радою були здійснені юридично значимі й обов'язкові дії на користь заінтересованої особи - відповідний проект рішення був винесений для розгляду на пленарне засідання міської ради, однак, враховуючи пропозиції депутатів, в результаті відповідного голосування, було прийнято рішення про доопрацювання вказаного питання.
Враховуючи, що розгляд справи по суті розпочався, інших заяв і документів не надходило, а визначений строк для їх подання закінчився, клопотань щодо продовження процесуального строку не надходило, відтак суд розглядає справу в письмовому провадженні за наявними в ній доказами.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи позову, встановив наступне.
ОСОБА_1 відповідно до договору дарування від 20.02.2023 є власником житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до відомостей викладених у технічному паспорті, складеному Липовецьким РСП КП "Вінницьке обласне бюро технічної інвентаризації" 06.04.2010, житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами розташований на закріпленій за ним земельній ділянці, загальною площею - 0,2140 га, кадастровий номер 0522285600:01:001:0892, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
В травні 2023 року позивач подала до Липовецької міської ради документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на території АДРЕСА_1 , для затвердження.
21.11.2023 ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою, у якій просила повідомити про результати розгляду питання щодо затвердження технічної документації із землеустрою.
Липовецька міська рада листом від 20.12.2023 № М-165/02-32 повідомила, що на підставі клопотання позивача та аналогічних звернень громадян було підготовлено проект рішення "Про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та передачу у власність земельних ділянок громадянам" та подано на розгляд постійної комісії міської ради з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам'яток, історичного середовища та благоустрою, та 54 сесії міської ради.
В ході обговорення проекту рішення на пленарному засідання 54 сесії міської ради 8 скликання від 21.07.2023 надійшла пропозиція щодо додаткового вивчення питання.
Не погодившись з бездіяльністю відповідача щодо неприйняття рішення за результатами розгляду клопотання про затвердження технічної документації із землеустрою, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Правовідносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються, зокрема, Земельним кодексом України (далі - ЗК України), а також прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами.
Статтею 3 ЗК України встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, вказаним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно з пунктами "а", "б" статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (частина 1 статті 122 ЗК України).
Порядок прийняття органом місцевого самоврядування відповідних рішень врегульований Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, питання регулювання земельних відносин.
Частиною 1 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" (ч. 17 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету з числа депутатів ради обираються постійні комісії ради (ч. 1 ст. 47 України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Відповідно до ч. 4 ст. 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.
За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" (ч. 10 ст. 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Згідно з ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у власність визначений статтею 118 Земельного кодексу України, зокрема частиною 1 цієї норми передбачено, що громадянин, заінтересований у приватизації земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації, що перебуває у його користуванні, у тому числі земельної ділянки, на якій розташовані жилий будинок, господарські будівлі, споруди, що перебувають у його власності, подає клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
До клопотання додається розроблена відповідно до Закону України "Про землеустрій" технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що замовляється громадянином без надання дозволу на її розроблення.
У випадку, визначеному частиною першою цієї статті, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) приймає рішення про її затвердження та передачу земельної ділянки у власність або вмотивоване рішення про відмову.
Отже, законодавцем чітко окреслено, що питання відведення земельних ділянок вирішується повноважним органом місцевого самоврядування виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради. Результат розгляду земельного питання оформлюється розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі рішення відповідної ради.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 18.05.2022 у справі № 580/4257/21.
За обставин справи, позивач виготовила технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на території АДРЕСА_1 .
Дану документацію позивач подала на затвердження до органу місцевого самоврядування. Проте, відповідач рішення з приводу затвердження та передачі земельної ділянки у власність або вмотивованої відмови не прийняв, що є протиправною бездіяльністю.
Лист Липовецької міської ради не є рішенням органу місцевого самоврядування в розумінні Земельного кодексу України.
Відповідно до висновків Верховного Суду, відсутність належним чином оформленого рішення про надання дозволу або про відмову у наданні такого дозволу після спливу встановленого законом місячного строку розгляду клопотання особи, незважаючи на надсилання заявнику листа про розгляд його клопотання, свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення із числа тих, які повинен ухвалити за законом (постанова від 11.04.2018 у справі № 806/2208/17).
Отже, в спірній ситуації відповідач за наслідками розгляду клопотання позивача не прийняв жодного рішення - ні про затвердження технічної документації, ні про відмову в її затвердженні, з наведенням відповідних мотивів.
Відтак суд вважає, що відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Земельним кодексом України, Законом України "Про землеустрій", Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", без дотримання вимог ч. 2 ст. 2 КАС України, що свідчить про допущення відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, протиправної бездіяльності стосовно розгляду клопотання позивача.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача розглянути клопотання про затвердження технічної документації із землеустрою та прийняти рішення, суд зазначає наступне.
Як вже встановлено судом відповідачем не прийнято по суті поданого позивачем клопотання жодного з рішень. В той же час, рішення про затвердження технічної документації із землеустрою є адміністративним актом, прийняттю його повинна передувати визначена законом адміністративна процедура.
Частиною четвертою статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Таким чином, встановивши протиправну бездіяльність Липовецької міської ради щодо неналежного розгляду клопотання позивача, достатнім і ефективним способом захисту порушених прав позивача є прийняття судом рішення про зобов'язання відповідача повторно розглянути клопотання позивача про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та прийняти рішення із урахуванням висновків суду.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення даного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача належить стягнути судовий збір у розмірі 2422,40 грн.
Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Липовецької міської ради Вінницького району Вінницької області щодо не прийняття рішення по суті за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачі безоплатно у власність земельної ділянки, площею 0,2140 га з кадастровим номером 0522285600:01:001:0892, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Зобов'язати Липовецьку міську ради Вінницького району Вінницької області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачі безоплатно у власність земельної ділянки, площею 0,2140 га з кадастровим номером 0522285600:01:001:0892, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), та прийняти рішення із урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Липовецької міської ради Вінницького району Вінницької області сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 )
Відповідач: Липовецька міська рада Вінницької області (код ЄДРПОУ - 04325957, вул. Героїв Майдану, 4, м. Липовець, Вінницький район, Вінницька область, 22500).
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна