Справа № 308/10714/24
2-0/308/291/24
27 червня 2024 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:
головуючої судді - Зарева Н.І., за участю:
секретаря судового засідання - Віраг Е.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області у порядку окремого провадження цивільну справу за заявою:
ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 , паспорт серія НОМЕР_2 , виданий Ленінським РВ ГУМВС України в Криму 23.06.2004,
за участю заінтересованої сторони:
ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_2 , паспорт з безконтактним електронним носієм № НОМЕР_3 , запис в Єдиному Державному Демографічному реєстрі № 19871206-07863, орган видачі № 8034 від 28.01.2019, дійсний до 28.01.2029, РНОКПП НОМЕР_4 , та
Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Ужгороді Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, адреса: вул. Небесної Сотні, 5, м. Ужгород, код ЄДРПОУ 25999022,
про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,
ОСОБА_1 звернувся до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області з заявою про встановлення фактів народження дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьками яких є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Заява мотивована тим, що діти народилися в м. Сімферополь, який є тимчасово окупованою територією України. Встановлення факту народження необхідне заявнику для отримання свідоцтва про народження дітей та реєстрації у встановленому законом України порядку, а також для подальшого оформлення закордонних паспортів на дітей. Наявні документи про народження дітей видані за формою, встановленою Міністерством Російської Федерації, яка є неприйнятною для українських органів реєстрації актів цивільного стану, а отже є недійсними і не створюють правових наслідків.
Розгляд справи заявник просить провести без його участі та його представника, про що зазначиву поданій суду заяві.
Заінтересовані особи у судове засідання не з'явились, про причини своєї неявки не повідомили.
Дослідивши всі обставини справи, оцінивши належним чином подані докази, суд дійшов до таких висновків.
Статтею 293 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються судами у порядку окремого провадження.
Перелік юридичних фактів, які можуть бути встановлені в порядку окремого провадження визначений ч. 1 ст. 315 ЦПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПУ України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Заявник просить встановити факти народження дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьками яких є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які народились на тимчасосо окупованій території України, зокрема АР Крим.
Особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначені статтею 317 ЦПК України.
Частиною 1 ст. 317 ЦПК України визначено, що заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника
Відповідно до ч. 3 ст. 317 ЦПК України, у рішенні про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Згідно з ст. 318 ЦПК України, у заяві повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
За ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до діючого законодавства, юридичний факт встановлюється судом за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Згідно з довідкою про народження № П-09851 від 06 вересня 2021 року, виданою відділом реєстрації народження м. Сімферополя Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, ІНФОРМАЦІЯ_4 народився ОСОБА_3 . Батьками дитини є ОСОБА_1 та ОСОБА_5 . Про факт народження складено запис про народження за № 110199260000200237756 від 06.09.2021.
Відповідно до довідки про народження № П-09852 від 06 вересня 2021 року, виданої відділом реєстрації народження м. Сімферополя Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, ІНФОРМАЦІЯ_4 народилася ОСОБА_4 . Батьками дитини є ОСОБА_1 та ОСОБА_5 . Про факт народження складено запис про народження за № 110199260000200237757 від 06.09.2021.
Факт народження дітей також підтверджуються свідоцтвами про народження серій НОМЕР_5 від 06.09.2021, НОМЕР_6 від 06.09.2021, які видані відділом реєстрації актів цивільного стану м. Сімферополя Міністерства юстиції Республіки Крим.
З паспорту громадянина України серії НОМЕР_7 вбачається, що батько дітей - заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є громадянином України.
З паспорту громадянки України за № НОМЕР_3 від 28.01.2019, встановлено, що мати дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є громадянкою України.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебувають в шлюбі з 01 грудня 2018 року, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_8 , виданим 01 грудня 2018 року.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.
Згідно з п.п. 1, 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акту цивільного стану.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Згідно із ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків.
За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ст. 7 ч. 1 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. The Republic of Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia»), на підставі Консультативного висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibiacase), наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної сторони.
Не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, так як це може зашкодити правам мешканців такої території.
Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території.
Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», Європейський суд з прав людини, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Таким чином, документи, видані органами та установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку ст. 317 ЦПК України.
Виходячи із вищевикладеного, беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, суд дійшов висновку, що надані в якості доказів свідоцтва про народження дітей, хоча і не є документом встановленої форми, водночас вважаються доказами, які достовірно свідчать про зазначені в них факти народження у певний час і за певних обставин, а саме у м. Сімферополь.
Згідно з ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст.12, 76, 81, 89, 141, 259, 263-265, 268, 293, 315, 317, 352, 354 ЦПК України, суд -
1. Заяву задовольнити.
2. Встановити факт народження дитини чоловічої статі - ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в місті Сімферополі, АР Крим, Україна, матір'ю якої є громадянка України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а батьком - громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
3. Встановити факт народження дитини жіночої статі - ОСОБА_4 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в місті Сімферополі, АР Крим, Україна, матір'ю якої є громадянка України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а батьком - громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом тридцяти днів з дня його підписання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Копію судового рішення, відповідно до ч. 5 ст. 317 ЦПК України невідкладно надіслати надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження.
Суддя Н.І. Зарева