Справа № 569/13082/23
1-кс/569/2802/24
19 квітня 2024 року м. Рівне
Слідчий суддя Рівненського міського суду ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , з участю прокурора ОСОБА_3 слідчого ОСОБА_4 підозрюваної ОСОБА_5 , захисника підозрюваної адвоката ОСОБА_6 розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Рівненській області майор юстиції ОСОБА_4 , яке погоджено заступником керівника Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_7 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023180000000117 від 25травня 2023 року за підозрою ОСОБА_5 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 2 ст. 114-2КК України, , -
встановив:
Слідчий в особливо важливих справах слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Рівненській області майор юстиції ОСОБА_4 , звернувся до Рівненського міського суду із клопотанням, яке погоджено заступником керівника Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_7 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023180000000117 від 25травня 2023 року за підозрою ОСОБА_5 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 2 ст. 114-2КК України.
Клопотання обґрунтовано тим, що відповідно до Конституції України - Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент російської федерації володимир путін та інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п.п. 1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, та віддали відповідні накази на вторгнення підрозділів збройних сил рф на територію України з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої військової окупації.
24.02.2022 на виконання наказів вищого військового керівництва військовослужбовці збройних сил російської федерації шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію Україну через державний кордон України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України. Крім того, до здійснення збройної агресії рф проти України керівництвом держави - агресора залучено незаконні збройні формування силового блоку так званих «донецької народної республіки» та «луганської народної республіки», які, відповідно до звернення Верховної Ради України до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором, затвердженим постановою Верховної Ради України №129-VIII від 27.01.2015; заявою Верховної Ради України «Про визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо скоєння злочинів проти людяності та воєнних злочинів вищими посадовими особами Російської Федерації та керівниками терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР», які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян», схваленою постановою Верховної Ради України №145- VIII від 04.02.2015; заявою Верховної Ради України «Про відсіч збройної агресії Російської Федерації та подолання її наслідків», схваленою постановою Верховної Ради України №337-VIII від 21.04.2015, визначено як терористичні організації.
24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, в подальшому дія якого продовжена по теперішній час, шляхом прийняття Верховною Радою України відповідних нормативно-правових актів.
Усвідомлюючи факт наявності збройної агресії рф проти України та будучи проросійсько-налаштованою особою, громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , із використанням власного терміналу мобільного зв'язку, в якому містилась сім-карта оператора мобільного зв'язку із номером « НОМЕР_1 », перебуваючи у точно на даний час не встановленому місці, переслідуючи протиправний умисел, направлений на поширення в умовах воєнного стану інформації, яка не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України або іншими уповноваженими державними органами, про розташування Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості, та усвідомлюючи суспільну небезпеку своїх дій для обороноздатності та державної безпеки держави Україна, 22 жовтня 2023 року поширила для особи, яка використовувала термінал мобільного зв'язку, в якому містилась сім-карта оператора мобільного зв'язку із номером « НОМЕР_2 » інформацію про факт переміщення 22 жовтня 2023 року автошляхом М 03 військових формувань та техніки підпорядкованих ОСУВ «Хортиця», зокрема близько 150 військових легкових автомобілів та 3 бензовозів в напрямку м. Ізюм Харківської області.
Надалі, діючи на виконання вищевказаного злочинного умислу, громадянка України ОСОБА_5 , із використанням власного терміналу мобільного зв'язку, в якому містилась сім-карта оператора мобільного зв'язку із номером « НОМЕР_3 », перебуваючи у точно на даний час не встановленому місці, переслідуючи протиправний умисел, направлений на поширення в умовах воєнного стану інформації, яка не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України або іншими уповноваженими державними органами, про розташування Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості, та усвідомлюючи суспільну небезпеку своїх дій для обороноздатності та державної безпеки держави Україна, 03 листопада 2023 року поширила для особи, яка використовувала термінал мобільного зв'язку, в якому містилась сім-карта оператора мобільного зв'язку із номером « НОМЕР_4 » інформацію про факт використання підрозділами ЗС України чи іншими військовими формуваннями, підпорядкованими ОСУВ «Хортиця» приміщень ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 та приміщень ВАТ «Савинський цукровий завод» за адресою: АДРЕСА_2 , для тимчасової дислокації.
Також, діючи на виконання вищевказаного злочинного умислу, громадянка України ОСОБА_5 , із використанням власного терміналу мобільного зв'язку, в якому містилась сім-карта оператора мобільного зв'язку із номером « НОМЕР_3 », перебуваючи у точно на даний час не встановленому місці, переслідуючи протиправний умисел, направлений на поширення в умовах воєнного стану інформації, яка не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України або іншими уповноваженими державними органами, про розташування Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості, та усвідомлюючи суспільну небезпеку своїх дій для обороноздатності та державної безпеки держави Україна, 03 листопада 2023 року поширила для особи, яка використовувала термінал мобільного зв'язку, в якому містилась сім-карта оператора мобільного зв'язку із номером « НОМЕР_5 » інформацію про факт використання підрозділами ЗС України чи іншими військовими формуваннями, підпорядкованими ОСУВ «Хортиця» приміщень ВАТ «Савинський цукровий завод» за адресою: АДРЕСА_2 , для тимчасової дислокації.
Надалі, діючи на виконання вищевказаного злочинного умислу, громадянка України ОСОБА_5 , із використанням власного терміналу мобільного зв'язку, в якому містилась сім-карта оператора мобільного зв'язку із номером « НОМЕР_1 », перебуваючи у точно на даний час не встановленому місці, переслідуючи протиправний умисел, направлений на поширення в умовах воєнного стану інформації, яка не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України або іншими уповноваженими державними органами, про розташування Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості, та усвідомлюючи суспільну небезпеку своїх дій для обороноздатності та державної безпеки держави Україна, 12 листопада 2023 року поширила для особи, яка використовувала термінал мобільного зв'язку, в якому містилась сім-карта оператора мобільного зв'язку із номером « НОМЕР_6 » інформацію про факт використання сільськогосподарських складських приміщень в смт Савинці Ізюмського району Харківської області (в минулому склади колективного господарства) з метою розміщення та ремонту військової техніки.
Крім цього, діючи на виконання вищевказаного злочинного умислу, громадянка України ОСОБА_5 , із використанням власного терміналу мобільного зв'язку, в якому містилась сім-карта оператора мобільного зв'язку із номером « НОМЕР_1 », перебуваючи у точно на даний час не встановленому місці, переслідуючи протиправний умисел, направлений на поширення в умовах воєнного стану інформації, яка не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України або іншими уповноваженими державними органами, про розташування Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості, та усвідомлюючи суспільну небезпеку своїх дій для обороноздатності та державної безпеки держави Україна, 18 листопада 2023 року поширила для особи, яка використовувала термінал мобільного зв'язку, в якому містилась сім-карта оператора мобільного зв'язку із номером « НОМЕР_6 » інформацію про факт переміщення 18 листопада 2023 року військових формувань та військової техніки ЗСУ підпорядкованих ОСУВ «Хортиця» автошляхом НОМЕР_7 в напрямку м. Харків у кількості близько 200 військових легкових автомобілів.
Крім цього, діючи на виконання вищевказаного злочинного умислу, громадянка України ОСОБА_5 , із використанням власного терміналу мобільного зв'язку, в якому містилась сім-карта оператора мобільного зв'язку із номером « НОМЕР_1 », перебуваючи у точно на даний час не встановленому місці, переслідуючи протиправний умисел, направлений на поширення в умовах воєнного стану інформації, яка не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України або іншими уповноваженими державними органами, про розташування Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості, та усвідомлюючи суспільну небезпеку своїх дій для обороноздатності та державної безпеки держави Україна, 23 листопада 2023 року поширила для особи, яка використовувала термінал мобільного зв'язку, в якому містилась сім-карта оператора мобільного зв'язку із номером « НОМЕР_6 » інформацію про факт переміщення 23 листопада 2023 року військової техніки ЗСУ, а саме 2 танків та бронетранспортера автошляхом НОМЕР_7 в напрямку м. Харків.
Крім цього, діючи на виконання вищевказаного злочинного умислу, громадянка України ОСОБА_5 , із використанням власного терміналу мобільного зв'язку, в якому містилась сім-карта оператора мобільного зв'язку із номером « НОМЕР_1 », перебуваючи у точно на даний час не встановленому місці, переслідуючи протиправний умисел, направлений на поширення в умовах воєнного стану інформації, яка не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України або іншими уповноваженими державними органами, про розташування Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості, та усвідомлюючи суспільну небезпеку своїх дій для обороноздатності та державної безпеки держави Україна, 25 листопада 2023 року поширила для особи, яка використовувала термінал мобільного зв'язку, в якому містилась сім-карта оператора мобільного зв'язку із номером « НОМЕР_8 » інформацію про факт використання підрозділами ЗС України чи іншими військовими формуваннями, підпорядкованими ОСУВ «Хортиця» приміщень ВАТ «Савинський цукровий завод» за адресою: АДРЕСА_2 , для тимчасової дислокації.
Надалі, діючи на виконання вищевказаного злочинного умислу, громадянка України ОСОБА_5 , із використанням власного терміналу мобільного зв'язку, в якому містилась сім-карта оператора мобільного зв'язку із номером « НОМЕР_1 », перебуваючи у точно на даний час не встановленому місці, переслідуючи протиправний умисел, направлений на поширення в умовах воєнного стану інформації, яка не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України або іншими уповноваженими державними органами, про розташування Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості, та усвідомлюючи суспільну небезпеку своїх дій для обороноздатності та державної безпеки держави Україна, 02 грудня 2023 року поширила для особи, яка використовувала термінал мобільного зв'язку, в якому містилась сім-карта оператора мобільного зв'язку із номером « НОМЕР_9 » інформацію про факт використання підрозділами ЗС України чи іншими військовими формуваннями, підпорядкованими ОСУВ «Хортиця» приміщень ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_2 , для тимчасової дислокації.
Також, діючи на виконання вищевказаного злочинного умислу, громадянка України ОСОБА_5 , із використанням власного терміналу мобільного зв'язку, в якому містилась сім-карта оператора мобільного зв'язку із номером « НОМЕР_1 », перебуваючи у точно на даний час не встановленому місці, переслідуючи протиправний умисел, направлений на поширення в умовах воєнного стану інформації, яка не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України або іншими уповноваженими державними органами, про розташування Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості, та усвідомлюючи суспільну небезпеку своїх дій для обороноздатності та державної безпеки держави Україна, 09 грудня 2023 року поширила для особи, яка використовувала термінал мобільного зв'язку, в якому містилась сім-карта оператора мобільного зв'язку із номером « НОМЕР_8 » інформацію про факт переміщення 09 грудня 2023 року підрозділів ЗС України чи інших військових формувань, підпорядкованих ОСУВ «Хортиця» залізничним транспортом через станцію «Савинці» в напрямку м. Ізюм Харківської області.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у поширенні інформації про розташування Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості, при тому що така інформація не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України або іншими уповноваженими державними органами, вчинене в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 114-2 КК України.
Крім цього, відповідно до постанови Верховної Ради України «Про звернення Верховної Ради України до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором» від 27.01.2015 № 129-VIII, російську федерацію визнано державою агресором, яка проводить агресію на території України з кінця лютого 2014 року.
Також, факт тимчасової окупації російською федерацією території України та здійснення збройної агресії проти України підтверджено у преамбулі Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII. У вказаній преамбулі зазначено, що збройна агресія російської федерації розпочалася з неоголошених і прихованих вторгнень на територію України підрозділів збройних сил та інших силових відомств російської федерації, а також шляхом організації та підтримки терористичної діяльності, а 24.02.2022 переросла в повномасштабне збройне вторгнення на суверенну територію України.
Наслідком такої збройної агресії російської федерації проти України стала тимчасова окупація частини території України.
Планування, фінансування та реалізація російською федерацією військової агресії на території України організовується, спрямовується, здійснюється вищим політичним керівництвом рф, збройними силами рф, головним управлінням генерального штабу збройних сил російської федерації, збройними силами російської федерації (далі - ЗС рф), найманцями, силовими відомствами російської федерації.
24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, в подальшому дія якого на даний час продовжена шляхом прийняття Верховною Радою України відповідних нормативно-правових актів.
Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянка України ОСОБА_5 , будучи негативно налаштованою до діючої влади в Україні та держави у цілому, сповідуючи проросійські настрої щодо соціально-політичної обстановки в Україні, діючи умисно та з ідеологічних мотивів, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, у точно невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 13.12.2023, встановила зв'язок з адміністратором проросійського Телеграм-бота « ІНФОРМАЦІЯ_4 », на який містилося посилання у проросійському Телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_5 », з метою надання вказаним представникам держави-агресора допомоги в проведенні підривної діяльності проти України в умовах дії воєнного стану.
Вказаний Телеграм-канал та Телеграм-бот створені для збору розвідувальної інформації особами, причетними до ведення російською федерацією агресивної війни на території Харківської області з метою підшукування осіб, з числа місцевих мешканців Харківської області, які ідеологічно налаштовані проти України, у тому числі були такими і під час тимчасової окупації Харківської області, а такожз метою конспірації своєї діяльності та унеможливлення викриття агентів правоохоронними органами України, оскільки відповідна інформація з даного бота підлягала автоматичному очищенню.
Так, ОСОБА_5 , на виконання свого злочинного умислу, діючи з мотивів ненависті до України та з метою надання допомоги ворогові у військовий час у проведенні підривної діяльності проти України у період з 19.01.2024 по 22.02.2024, за допомогою месенджеру «Telegram» з використанням власного облікового запису, який зареєстрований за № НОМЕР_1 передала особами, які причетні до ведення російською федерацією війни на території Харківської області та які є адміністраторами Телеграм-бота « ІНФОРМАЦІЯ_4 » інформацію про дислокацію військових частин та підрозділів Збройних Сил України та інших законно утворених на території України військових формувань, особового складу, знаходження та пересування військової техніки Збройних Сил України.
Продовжуючи свою злочинну діяльність, ОСОБА_5 , діючи аналогічним чином, перебуваючи у точно невстановленому місці, 19.01.2024 за допомогою месенджеру «Telegram» з використанням власного облікового запису, який зареєстрований за № НОМЕР_1 передала особами, які причетні до ведення російською федерацією агресивної війни на території Харківської області та які є адміністраторами Телеграм-бота « ІНФОРМАЦІЯ_4 » інформацію про використання у період з 19 січня 2024 року підрозділами ЗС України підпорядкованими ОСУВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » приміщень дитячого садочку у АДРЕСА_3 для тимчасової дислокації та інформацію про переміщення 19 січня 2024 року особового складу підрозділів ЗС України чи інших військових формувань, підпорядкованих ОСУВ «Хортиця», військової техніки (бронеавтомобілів, тентованих грузових автомобілів) зі сторони АДРЕСА_1 в напрямку до селища Савинці Харківської області.
В подальшому, ОСОБА_5 , діючи аналогічним чином, перебуваючи у точно невстановленому місці, 25.01.2024 за допомогою месенджеру «Telegram» з використанням власного облікового запису, який зареєстрований за № НОМЕР_1 передала особами, які причетні до ведення російською федерацією агресивної війни на території Харківської області та які є адміністраторами Телеграм-бота « ІНФОРМАЦІЯ_4 » інформацію про переміщення 25 січня 2024 року особового складу підрозділів ЗС України чи інших військових формувань, підпорядкованих ОСУВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », військової техніки (автомобільної техніки) через АДРЕСА_4 .
В подальшому, ОСОБА_5 , діючи аналогічним чином, перебуваючи у точно невстановленому місці, 30.01.2024 за допомогою месенджеру «Telegram» з використанням власного облікового запису, який зареєстрований за № НОМЕР_1 передала особами, які причетні до ведення російською федерацією агресивної війни на території Харківської області та які є адміністраторами Телеграм-бота « ІНФОРМАЦІЯ_4 » інформацію про переміщення 30 січня 2024 року особового складу підрозділів ЗС України чи інших військових формувань, підпорядкованих ОСУВ «Хортиця», військової техніки (автомобільної техніки) в напрямку АДРЕСА_1 .
Продовжуючи злочинну діяльність, ОСОБА_5 , діючи аналогічним чином, перебуваючи у точно невстановленому місці, 01.02.2024 за допомогою месенджеру «Telegram» з використанням власного облікового запису, який зареєстрований за № НОМЕР_1 передала особами, які причетні до ведення російською федерацією агресивної війни на території Харківської області та які є адміністраторами Телеграм-бота « ІНФОРМАЦІЯ_4 » інформацію про використання у період з 01 лютого 2024 року підрозділами ЗС України та іншими військовими формуваннями, підпорядкованими ОСУВ «Хортиця» приміщень ВАТ «Савинський цукровий завод» за адресою: АДРЕСА_2 (координати: НОМЕР_10 , НОМЕР_11 ) для тимчасової дислокації.
Відповідно до листів ОСУВ «Хортиця», розголошення вказаної інформації представникам ворога може завдати шкоди національній безпеці України в сфері обороноздатності. Зокрема, це створює сприятливі умови для зс рф щодо планування та проведення обстрілів та інших заходів, спрямованих на зниження ефективності виконання завдань підрозділами ЗС України, або взагалі до їх зриву, а також становить небезпеку життю чи здоров'ю військовослужбовців ЗС України.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні державної зради, тобто діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду обороноздатності, державній безпеці України шляхом надання іноземній державі допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчиненої в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.
22.02.2024 ОСОБА_5 було затримано за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 114-2 КК України, а 23.02.2024 останній повідомлено про підозру у вчиненні вищевказаного злочину.
24.02.2024 слідчим суддею Рівненського міського суду винесено ухвалу про застосування до ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, без права внесення застави на 60 днів, а саме до 23.04.2024.
Надалі, 15.04.2024 ОСОБА_5 повідомлено про нову підозру за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні зазначених вище кримінальних правопорушеньпідтверджується матеріалами кримінального провадження в їх сукупності: протоколом за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій № 2/2679 від 12.12.2023; протоколом за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій № 2/2680 від 12.12.2023; протоколом за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій № 2/1430 від 10.07.2023; протоколом за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій № 2/452 від 07.02.2024; протоколами обшуку від 22.02.2024; протоколом огляду від 13.02.2024; протоколами огляду від 16.02.2024; протоколами допиту свідка ОСОБА_8 від 16.01.2024, 15.02.2024, листами ОСУВ «Хортиця» ОГ 1381, ОГ 1382 від 23.02.2024, протоколом за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій № 2/615 від 23.02.2024, протоколом за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій № 2/618 від 23.02.2024, протоколом за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій № 2/616 від 23.02.2024, протоколами допиту свідків ОСОБА_9 та ОСОБА_10 від 23.02.2024, а також іншими матеріалами кримінального провадження.
Таким чином, громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , уродженка смт. Савинці Ізюмського району Харківської області, яка проживає за адресою: АДРЕСА_5 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, санкція якого передбачає покарання на строк 15 років або довічне позбавленням волі із конфіскацією майна.
Так. 04.03.2024 підслідність кримінальних правопорушень, які розслідуються у даному кримінальному провадженні визначена прокурором за слідчим відділом УСБУ в Харківській області. Надалі, першим заступником Генерального прокурора 04.04.2024 з метою забезпечення ефективного та об'єктивного досудового розслідування здійснення досудового розслідування кримінальних правопорушень, передбачених, ч. 2 ст. 114-2, ч. 2 ст. 111, ч. 3 ст. 436-2 КК України у кримінальному провадженні № 22023180000000117 від 25.05.2023доручено слідчому відділу УСБУ в Рівненській області.
Враховуючи вищевикладене, на даний час виникла об'єктивна неможливість допитати усіх відомих слідству свідків, які були встановлені у ході здійснення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні. Також, наявна потреба щодо детального огляду інформації за результатами проведення обшуків у даному кримінальному провадженні за місцями проживання ОСОБА_5 , здійснення тимчасових доступів до інформації, яка перебуває у операторів мобільного зв'язку. Крім цього, необхідно отримати ще 2 (два) висновки експертизивідеозвукозапису, та 1 (один) висновок лінгвістичної експертизи. Крім цього, необхідно провести розсекречення матеріалів, які стали підставою для проведення негласних (слідчих) розшукових дій щодо ОСОБА_5 у даному кримінальному провадженні.Також, за результатами проведення оглядів вилученого майна та здійснення тимчасових доступів необхідно, провести аналіз інформації та визначитися з можливістю проведення інших додаткових слідчих дій. Також необхідно отримати запитувану інформацію з ОСУВ «Хортиця» щодо обставин вчинення кримінальних правопорушень. Як наслідок, неможливо виконати вимоги, передбачені ст. 290 КПК України, а прийняття передчасного процесуального рішення може вкрай негативно вплинути на повноту та об'єктивність досудового розслідування та судового розгляду, оскільки предметом даного досудового розслідування є 3 (три) кримінальних правопорушення.
Результати вказаних слідчих та процесуальних дій мають суттєве значення для досудового розслідування та подальшого судового розгляду, оскільки з них буде отримано відомості, які будуть використані як доказ факту та обставин, що підлягають встановленню під час кримінального провадження, зокрема лише після встановлення всіх обставин злочину, встановити коло осіб, причетних до вчинення злочину, а також надати оцінку доказам.
Разом з цим, у двохмісячний строк, який спливає 23.04.2024 неможливо завершити досудове розслідування через особливу складність та специфіку кримінального провадження, черговість та плановість з'ясування обставин вчинення кримінальних правопорушень, здійснення попередньо неефективного досудового розслідування у даному кримінальному провадженні слідчим відділом УСБУ в Харківській області. Для забезпечення повного і неупередженого розслідування, зокрема дотримання вимог ст. 2 КПК України, необхідно виконати та завершити наступні процесуальні дії:
- встановити та допитати усіх відомих слідству свідків, які були встановлені у ході досудового розслідування на території Харківської області, та які будуть встановленні у ході проведення оглядів вилученого майна;
- провести детальний огляд інформації, яка міститься на вилученому майні за результатами проведення обшуків у даному кримінальному провадженні за місцями проживання ОСОБА_5 ;
- отримати 2 (два) висновки за результатами проведенняекспертиз відеозвукозапису, які були призначені до Рівненського НДЕКЦ МВС України28.02.2024 та 15.04.2024;
- отримати 1 (один) висновок за результатами проведення судової лінгвістичної експертизи, яка була призначена 27.02.2024 до експертного сектору УСБУ в Рівненській області;
- здійснити тимчасові доступи до інформації, яка перебуває у операторів мобільного зв'язку України;
- провести розсекречення матеріалів, які стали підставою для проведення негласних (слідчих) розшукових дій щодо ОСОБА_5 ;
- отримати запитувану інформацію з ОСУВ «Хортиця» щодо обставин вчинення кримінальних правопорушень;
-за результатами проведення відповідних слідчих дій визначитися знеобхідністю проведення інших слідчих дій;
- повідомити ОСОБА_5 про підозру в кінцевій редакції;
- виконати вимоги ст. 290 КПК України.
Процесуальні та слідчі дії призначені та проведенні в розумні строки та в порядку черговості за результатами отримання інформації в процесі здійснення досудового розслідування, однак не завершенні у зв'язку із неефективним досудовим розслідуванням слідчими СВ УСБУ в Харківській області.
Враховуючи вищевикладене, орган досудового розслідування вважає за доцільне розглянути клопотання про продовження строку досудового розслідування до 5-ти місяців внаслідок особливої складності провадження та у зв'язку із необхідністю проведення додаткових слідчих процесуальних дій для виконання у повному обсязі вимог ст. сг. 2, 9, 92. 93, 94, 290 КПК України.
Результати вказаних слідчих та процесуальних дій мають суттєве значення для досудового розслідування та подальшого судового розгляду, оскільки відомості отримані в наслідок їх проведення будуть використані як доказ факту та обставин, що підлягають встановленню під час досудового розслідування
З огляду на вищевказані обставини, існує необхідність у виконанні органом досудового розслідування вимог Європейської конвенції з прав людини щодо обов'язку здійснення повного й ефективного розслідування (справа: «Конррада проти Італії» від 24.08.1998, «Кайя проти Туреччини» від 19.02.1988, «Ерзі протиТуреччини» від 28.07.1998, «Рамсагаїта інші проти Нідерландів» від 15.05.2017 та інших).
Враховуючи, що строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22023180000000117 закінчується 23.04.2024, а для виконання та завершення виконання вищевказаних слідчих та процесуальних дій потрібен додатковий період часу, а також те, що вказані дії не можуть бути проведені та завершені раніше з об'єктивних причин, які зазначені вище у цьому клопотанні, виникла доцільність у продовженні строку досудового розслідування до 5-ти місяців, тобто до 23.07.2024. що є найкоротшим строком, достатнім для потреб досудового розслідування.
Орган досудового розслідування вважає за необхідне врахувати і ті обставини, що кримінальне правопорушення у якому підозрюється ОСОБА_5 має високий ступінь суспільної небезпеки та здійснене на шкоду інтересам України в період дії воєнного стану, присутність якої, незважаючи на презумпцію невинуватості, переважає принцип поваги до особистої свободи підозрюваного, у зв'язку з чим існує доцільність забезпечити високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів, порушення яких може вкрай негативно вплинути на суспільство у цілому.
З метою забезпечення у повному обсязі вимог ст. ст. 2, 91-94 КПК України, а також інших положень цього Кодексу, необхідно врахувати особливу складність цього кримінального провадження, наявність факту вчинення кримінального правопорушення на шкоду державній безпеці України, необхідність проведення значної кількості процесуальних та слідчих дій, та на основі такої мотивації винести ухвалу про продовження строку досудового розслідування до 5-тимісяців, тобто до 23.07.2024 для забезпечення повного та об'єктивного здійснення досудового розслідування.
В судовому засідання прокурор та слідчий, клопотання підтримали з підстав, у ньому наведених.
В судовому засіданні підозрювана та її захисник заперечили з приводу задоволення клопотання.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали кримінального провадження, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 219 КПК України, строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Досудове розслідування повинно бути закінчено:
1) протягом одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку;
2) протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати:
1) двох місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку;
2) шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину невеликої або середньої тяжкості;
3) дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до ч. 3 ст.294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 2 абзацу третього частини першої статті 219 цього Кодексу, він може бути продовжений в межах строків, встановлених пунктами 2 та 3 частини другої статті 219 цього Кодексу:
1) до трьох місяців - керівником місцевої прокуратури, заступником Генерального прокурора;
2) до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора;
3) до дванадцяти місяців - слідчим суддею, за клопотанням слідчого, погодженим з Генеральним прокурором чи його заступниками.
Згідно ст. 295-1, у випадках, передбачених ст. 294 КПК України, продовження строку досудового розслідування здійснюється за клопотанням слідчого або прокурора, який здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення цього досудового розслідування.
Судом встановлено, що в провадженні слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Рівненській області перебувають матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22023180000000117 від 25.05.2023 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 114-2, ч. 2 ст. 111 КК України та за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 3 ст. 436-2 КК України.
Разом з цим, у двохмісячний строк, який спливає 23.04.2024 неможливо завершити досудове розслідування через особливу складність та специфіку кримінального провадження, черговість та плановість з'ясування обставин вчинення кримінальних правопорушень, здійснення попередньо неефективного досудового розслідування у даному кримінальному провадженні слідчим відділом УСБУ в Харківській області. Для забезпечення повного і неупередженого розслідування, зокрема дотримання вимог ст. 2 КПК України, необхідно виконати та завершити наступні процесуальні дії:
- встановити та допитати усіх відомих слідству свідків, які були встановлені у ході досудового розслідування на території Харківської області, та які будуть встановленні у ході проведення оглядів вилученого майна;
- провести детальний огляд інформації, яка міститься на вилученому майні за результатами проведення обшуків у даному кримінальному провадженні за місцями проживання ОСОБА_5 ;
- отримати 2 (два) висновки за результатами проведенняекспертиз відеозвукозапису, які були призначені до Рівненського НДЕКЦ МВС України28.02.2024 та 15.04.2024;
- отримати 1 (один) висновок за результатами проведення судової лінгвістичної експертизи, яка була призначена 27.02.2024 до експертного сектору УСБУ в Рівненській області;
- здійснити тимчасові доступи до інформації, яка перебуває у операторів мобільного зв'язку України;
- провести розсекречення матеріалів, які стали підставою для проведення негласних (слідчих) розшукових дій щодо ОСОБА_5 ;
- отримати запитувану інформацію з ОСУВ «Хортиця» щодо обставин вчинення кримінальних правопорушень;
-за результатами проведення відповідних слідчих дій визначитися знеобхідністю проведення інших слідчих дій;
- повідомити ОСОБА_5 про підозру в кінцевій редакції;
- виконати вимоги ст. 290 КПК України.
Процесуальні та слідчі дії призначені та проведенні в розумні строки та в порядку черговості за результатами отримання інформації в процесі здійснення досудового розслідування, однак не завершенні у зв'язку із неефективним досудовим розслідуванням слідчими СВ УСБУ в Харківській області.
Враховуючи вищевикладене, орган досудового розслідування вважає за доцільне розглянути клопотання про продовження строку досудового розслідування до 5-ти місяців внаслідок особливої складності провадження та у зв'язку із необхідністю проведення додаткових слідчих процесуальних дій для виконання у повному обсязі вимог ст. сг. 2, 9, 92. 93, 94, 290 КПК України.
Результати вказаних слідчих та процесуальних дій мають суттєве значення для досудового розслідування та подальшого судового розгляду, оскільки відомості отримані в наслідок їх проведення будуть використані як доказ факту та обставин, що підлягають встановленню під час досудового розслідування
З огляду на вищевказані обставини, існує необхідність у виконанні органом досудового розслідування вимог Європейської конвенції з прав людини щодо обов'язку здійснення повного й ефективного розслідування (справа: «Конррада проти Італії» від 24.08.1998, «Кайя проти Туреччини» від 19.02.1988, «Ерзі протиТуреччини» від 28.07.1998, «Рамсагаїта інші проти Нідерландів» від 15.05.2017 та інших).
Враховуючи, що строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22023180000000117 закінчується 23.04.2024, а для виконання та завершення виконання вищевказаних слідчих та процесуальних дій потрібен додатковий період часу, а також те, що вказані дії не можуть бути проведені та завершені раніше з об'єктивних причин, які зазначені вище у цьому клопотанні, виникла доцільність у продовженні строку досудового розслідування до 5-ти місяців, тобто до 23.07.2024. що є найкоротшим строком, достатнім для потреб досудового розслідування.
Орган досудового розслідування вважає за необхідне врахувати і ті обставини, що кримінальне правопорушення у якому підозрюється ОСОБА_5 має високий ступінь суспільної небезпеки та здійснене на шкоду інтересам України в період дії воєнного стану, присутність якої, незважаючи на презумпцію невинуватості, переважає принцип поваги до особистої свободи підозрюваного, у зв'язку з чим існує доцільність забезпечити високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів, порушення яких може вкрай негативно вплинути на суспільство у цілому.
З метою забезпечення у повному обсязі вимог ст. ст. 2, 91-94 КПК України, а також інших положень цього Кодексу, необхідно врахувати особливу складність цього кримінального провадження, наявність факту вчинення кримінального правопорушення на шкоду державній безпеці України, необхідність проведення значної кількості процесуальних та слідчих дій, та на основі такої мотивації винести ухвалу про продовження строку досудового розслідування до 5-тимісяців, тобто до 23.07.2024 для забезпечення повного та об'єктивного здійснення досудового розслідування.
Враховуючи конкретні обставини справи, також те, що строк досудового розслідування спливає, а провести вищевказані слідчі та процесуальні дії у передбачений законом строк не надається за можливе з об'єктивних причин, слідчий суддя приходить до висновку про обґрунтованість клопотання слідчого та наявність підстав для його задоволення.
Керуючись ст.ст. 219, 294, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023180000000117 від 25травня 2023 року за підозрою ОСОБА_5 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 2 ст. 114-2КК України, до 5 (п'яти) місяців, тобто до 23.07.2024 року.
Ухвала в апеляційному порядку оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Рівненського міського суду (підпис) Даш" ОСОБА_11
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду.
Ухвала набрала законної сили 19.04.2024 року.
Слідчий суддя Рівненського міського суду ОСОБА_1
19 квітня 2024 року.