Справа №522/3435/16-к
Провадження №1-кп/522/1340/24
(повний текст)
14 червня 2024 року Місто Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
за участю секретаря - ОСОБА_2 ,
під час судового розгляду у кримінальному провадженні №420150000000002821 від 24.12.2015 за обвинуваченням ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , третього дня уродженця смт. Млинів, Млинівського району, Рівненської області, громадянина України, з вищою освітою, пенсіонера, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.135, ч.2 ст.364, ч.1 ст.366 КК України, -
за участю сторін кримінального провадження:
прокурора - ОСОБА_4 ,
захисників - ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,
обвинуваченого - ОСОБА_3 ,
Приморським районним судом м.Одеси здійснюється судовий розгляд у кримінальному провадженні №420150000000002821 від 24.12.2015 відносно ОСОБА_3 , обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.135, ч.2 ст.364, ч.1 ст.366 КК України.
Захисник обвинуваченого ОСОБА_6 заявив клопотання про закриття кримінального провадження у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності обвинуваченого.
Захисник обвинуваченого ОСОБА_5 підтримав подане клопотання та просив його задовольнити.
Обвинувачений ОСОБА_3 в судовому засіданні підтримав клопотання захисника.
Прокурор в судовому засіданні не заперечував проти задоволення клопотання сторони захисту та вважав за можливе звільнити ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності за вчинення інкримінованих кримінальних правопорушень, застосувавши інститут давності, на підставі ст.49 КК України. При ухвалені судового рішення прокурор просив стягнути з обвинуваченого судові витрати.
Потерпілі в судове засідання не з'явилися. З метою виконання вимог щодо їх належного повідомлення прокурором забезпечено публікацію в газеті «Урядовий кур'єр» відповідного повідомлення про виклик до суду. Крім того, інформація про час та дату судового засідання у даному кримінальному провадженні оприлюднена на офіційному сайті судової влади. Тому суд вважає за можливе розгляд клопотання сторони захисту про застосування інституту давності за відсутності потерпілих.
Розглянувши клопотання, заслухавши думки учасників судового провадження, та перевіривши надані матеріали, суд приходить до висновку, що клопотання захисника про закриття кримінального провадження підлягає задоволенню з наступних підстав.
Виходячи з положень п.1 ч.2 ст.284, ч.3 ст.285, ч.4 ст.286, ч.3 ст.288 КПК, якщо під час здійснення судового провадження за обвинувальним актом сторона кримінального провадження звертається до суду з клопотанням про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності, суд має невідкладно розглянути таке клопотання й, у випадку встановлення передбачених у ст.49 КПК підстав та відсутності заперечень з боку обвинуваченого закрити кримінальне провадження, звільнивши особу від кримінальної відповідальності.
Зазначена правова позиція викладена в рішенні Касаційного кримінального суду Верховного суду від 09.04.2019, справа № 760/18016/15-к.
Відповідно до обвинувального акту ОСОБА_3 висунуто наступне обвинувачення.
1. Згідно із статтями 1, 2 Кодексу поведінки посадових осіб по підтриманню правопорядку, прийнятого Резолюцією Організації об'єднаних націй № 34/169 від 17.12.1979, посадові особи по підтриманню правопорядку постійно виконують покладені на них законом обов'язки, слугуючи громаді і захищаючи всіх осіб від протиправних актів у відповідності з високим ступенем відповідальності, яка вимагається їх професією.
При виконанні своїх обов'язків посадові особи по підтриманню правопорядку поважають і захищають людську гідність, підтримують і захищають права людини по відношенню до всіх осіб.
Статтею 3 Конституції України передбачено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про міліцію», міліція в Україні - державний озброєний орган виконавчої влади, який захищає життя, здоров'я, права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань.
Статтею 20 Закону України «Про міліцію» передбачено, що працівник міліції є представником державного органу виконавчої влади.
Статтею 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» визначено, що правоохоронні органи - це органи прокуратури, внутрішніх справ, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, органи охорони державного кордону, органи доходів і зборів, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Крім того, статтею 2 Закону України «Про міліцію» передбачено, що одними із основних завдань міліції є:
- забезпечення особистої безпеки громадян, захист їх прав і свобод, законних інтересів;
- запобігання правопорушенням та їх припинення;
- охорона і забезпечення громадського порядку;
- виявлення кримінальних правопорушень.
У статті 3 цього Закону зазначено, що діяльність міліції будується на принципах законності, гуманізму, поваги до особи, соціальної справедливості, взаємодії з трудовими колективами, громадськими організаціями й населенням.
Згідно статті 4 Закону України «Про міліцію» правовою основою діяльності міліції є: Конституція України, цей Закон, інші законодавчі акти України, постанови Верховної Ради України, укази Президента України, постанови Кабінету Міністрів України, нормативні акти Міністерства внутрішніх справ України, Загальна декларація прав людини, міжнародні правові норми, ратифіковані у встановленому порядку.
Відповідно до статті 5 Закону міліція виконує свої завдання неупереджено, у точній відповідності з законом. Ніякі виняткові обставини або вказівки службових осіб не можуть бути підставою для будь-яких незаконних дій або бездіяльності міліції. Для забезпечення громадського порядку працівники міліції зобов'язані вживати заходів незалежно від свого підпорядкування.
Статтею 10 вказаного Закону передбачено, що міліція відповідно до своїх завдань зобов'язана, крім іншого:
- забезпечувати безпеку громадян і громадський порядок;
- виявляти, запобігати і припиняти кримінальні правопорушення, вживати з цією метою оперативно-розшукових та профілактичних заходів, передбачених чинним законодавством.
Працівник міліції на території України незалежно від посади, яку він займає, місцезнаходження і часу в разі звернення до нього громадян або службових осіб з заявою чи повідомленням про події, які загрожують особистій чи громадській безпеці, або у разі безпосереднього виявлення таких, зобов'язаний вжити заходів до попередження і припинення правопорушень, рятування людей, подання допомоги особам, які її потребують, встановлення і затримання осіб, які вчинили правопорушення, охорони місця події і повідомити про це в найближчий підрозділ міліції.
Статтею 11 Закону України «Про міліцію» визначено, що міліції для виконання покладених на неї обов'язків надається, крім іншого, право:
- вимагати від громадян і службових осіб, які порушують громадський порядок, припинення правопорушень та дій, що перешкоджають здійсненню повноважень міліції, виносити на місці усне попередження особам, які допустили малозначні адміністративні порушення, а в разі невиконання зазначених вимог застосовувати передбачені цим Законом заходи примусу;
- зберігати, носити і застосовувати спеціальні засоби та зброю.
Відповідно до статті 12 вказаного Закону міліція має право застосовувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби і вогнепальну зброю у випадках і в порядку, передбачених цим Законом.
Статтею 13 даного Закону передбачено, що працівники міліції мають право застосовувати заходи фізичного впливу, у тому числі прийоми рукопашного бою, для припинення правопорушень, подолання протидії законним вимогам міліції, яка здійснюється із застосуванням сили щодо працівників міліції, або інших осіб, якщо інші способи були застосовані та не забезпечили виконання покладених на міліцію обов'язків.
У статті 14 вказаного Закону зазначено, що працівники міліції мають право застосовувати наручники, гумові кийки, засоби зв'язування, сльозоточиві речовини, світлозвукові пристрої відволікаючої дії, пристрої для відкриття приміщень і примусової зупинки транспорту, водомети, бронемашини та інші спеціальні і транспортні засоби, а також використовувати службових собак у таких випадках:
- для захисту громадян і самозахисту від нападу та інших дій, що створюють загрозу їх життю або здоров'ю;
- для припинення масових безпорядків і групових порушень громадського порядку;
- для відбиття нападу на будівлі, приміщення, споруди і транспортні засоби, незалежно від їх належності, або їх звільнення у разі захоплення;
- для припинення масового захоплення землі та інших дій, що можуть призвести до зіткнення груп населення, а також діянь, які паралізують роботу транспорту, життєдіяльності населених пунктів, посягають на громадський спокій, життя і здоров'я людей;
- для припинення опору працівникові міліції та іншим особам, які виконують службові або громадські обов'язки по охороні громадського порядку і боротьбі із злочинністю;
Вид спеціального засобу, час початку та інтенсивність його застосування визначаються з урахуванням обстановки, що склалася, характеру правопорушення і особи правопорушника.
Для виконання покладених на органи внутрішніх справ України повноважень, в тому числі тих, що стосуються охорони громадського порядку, в областях України функціонують управління та Головні управління, очолювані начальниками.
Крім того, статтями 1, 10, 15 Закону України «Про особливості забезпечення громадського порядку та громадської безпеки у зв'язку з підготовкою та проведенням футбольних матчів» №3673-VI від 08.07.2011 визначено, що Міністерство внутрішніх справ України є спеціальним суб'єктом, відповідальним за забезпечення громадського порядку та громадської безпеки на прилеглій до спортивної споруди території, шляхах евакуації та в громадських місцях населеного пункту, у якому проводиться футбольний матч.
Відповідно до пункту 1 Положення про УМВС України в Одеській області, затвердженого наказом МВС України від 02.02.2004 № 94, УМВС здійснює функції і повноваження у сфері захисту прав і свобод громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, організовує і координує діяльність підпорядкованих органів і підрозділів внутрішніх справ на транспорті по боротьбі зі злочинністю, охороні громадського порядку, забезпеченню громадської безпеки і безпеки дорожнього руху.
Згідно пункту 9 Положення, начальник управління несе персональну відповідальність за виконання покладених ГУМВС своїх завдань і функцій.
Відповідно до п. 1.1 Настанови «Про дії органів, підрозділів внутрішніх справ, з'єднань, військових частин внутрішніх військ, вищих навчальних закладів МВС України з ліквідації масових заворушень», затвердженої наказом № 1345 МВС України від 11.11.2003, масові заворушення - це дії натовпу людей, що супроводжуються вчиненням насильства, погромів підпалів, знищенням майна, захопленням будівель або споруд, насильницьким виселенням громадян, опором представникам влади та інші дії руйнівного характеру, із застосуванням зброї, або інших предметів, які використовуються як зброя.
Пунктом 1.2 Настанови визначено, що органи, підрозділи внутрішніх справ, з'єднання, військові частини внутрішніх військ, вищі заклади освіти МВС України виконують завдання, щодо попередження й припинення масових заворушень відповідно до Конституції України, Законів України «Про міліцію», «Про надзвичайний стан», «Про внутрішні війська МВС України», «Кримінального кодексу України», актів Президента України, Кабінету Міністрів України, нормативно-правових актів МВС України та Настанови.
Згідно пункту 1.3 Настанови органи, підрозділи внутрішніх справ, з'єднання, військові частини внутрішніх військ МВС України, як основна сила, залучаються до запобігання і припинення масових заворушень за розпорядженням Міністра внутрішніх справ України, начальників ГУМВС, УМВС.
Чисельність підпорядкованого особового складу органів, підрозділів внутрішніх справ, необхідних для припинення масових заворушень, визначається начальником ГУМВС, УМВС, на території якого вони виникли.
У відповідності до пунктів 2.2.1 - 2.2.5 Настанови підготовка органів, підрозділів внутрішніх справ, з'єднань, військових частин внутрішніх військ, вищих закладів освіти МВС України до дій по ліквідації масових заворушень проводиться заздалегідь та безпосередньо перед початком виконання завдань.
Усвідомлюючи отримане завдання, начальник ГУМВС, УМВС регіону повинен зрозуміти задум та порядок його виконання, місце своїх сил у загальному угрупованні сил та засобів та строки виконання.
При оцінці обстановки начальник ГУМВС, УМВС визначає:
- причини, що можуть викликати (викликали) масові заворушення, прогнозує їх зміни і у висновках визначає характер дій правопорушників, можливість використання ними зброї та інших засобів, орієнтовний час виникнення заворушень, їх масштаби, а у зв'язку з цим - обсяг завдань, що постають перед органами внутрішніх справ, з'єднаннями, військовими частинами внутрішніх військ, вищими закладами освіти МВС України;
- поведінку та настрій окремих груп місцевого населення і прогнозує можливість їх участі в масових заворушеннях або наданні допомоги в охороні громадського порядку. У висновках встановлює можливі зміни в масштабах заворушень та по кожному об'єкту можливих злочинних посягань, визначає, для виконання цих завдань, можливе використання місцевого населення;
- особливості місцевості в районі розташування і на підступах до можливих об'єктів злочинних посягань з урахуванням результатів, які отримані, визначає по кожному об'єкту місця зосередження основних зусиль, найбільш ефективні способи дій по припиненню масових заворушень, необхідну для цього кількість сил і засобів, їх екіпіровку, вихідні позиції, маршрути висунення підрозділів, груп оперативного шикування, райони зосередження, завдання по рубежах і напрямах дій, порядок взаємодії, об'єкти, які забезпечують життєдіяльність населення і систему їх охорони;
- наявні сили і засоби, встановлює можливість створення необхідного угруповання, озброєння і оснащення особового складу, здійснює розрахунок сил і засобів за групами оперативного шикування (враховуючи ступінь підготовки особового складу), можливість отримання допомоги від сусідніх ГУМВС, УМВС України.
Під час оцінки обстановки і прогнозування її змін начальник ГУМВС, УМВС, крім наданих пропозицій і розрахунків апарату управління, використовує інформацію отриману від вищого органу управління, підлеглих оперативних служб, міськрайлінорганів, органів внутрішніх справ сусідніх ГУМВС, УМВС України, штабів з'єднань, військових частин внутрішніх військ, інших правоохоронних органів, які дислокуються на території регіону.
Оцінка обстановки обов'язково супроводжується проведенням рекогносцировки усіх місць (районів) можливого виникнення масових заворушень.
В процесі рекогносцировки місць (районів) можливого виникнення масових заворушень проводиться всебічне технічне та разом з представниками регіональних підрозділів пожежної безпеки МНС протипожежне обстеження будинків, споруд, інших об'єктів, мережі автодоріг, вивчаються особливості території, маршрутів руху транспорту і пішоходів, можливі шляхи підходу (під'їзду) екстремістські налаштованих елементів, евакуації людей, визначається порядок і маршрути прибуття, пункти збору, висадки та розміщення (розстановки) особового складу, місця стоянок техніки, зміни руху транспорту, встановлюються межі зон, секторів, ділянок, необхідна кількість сил та засобів, місце розміщення оперативного штабу, резервів, шляхи пересування сил при маневруванні.
З метою завчасної підготовки сил та засобів для припинення масових заворушень здійснюються необхідні організаційні заходи та розробляються відповідні оперативні плани з умовною назвою «Хвиля», які вводяться в дію у разі виникнення масових заворушень (п.1.8 ).
Пунктом 2.3 Настанови визначено, що оперативний план «Хвиля» - це комплекс заходів МВС України, ГУМВС, УМВС України та дій зведеного загону у складі органів, підрозділів внутрішніх справ, з'єднань, військових частин внутрішніх військ, вищих закладів освіти МВС України, спрямованих на ліквідацію масових заворушень.
Перед затвердженням оперативного плану «Хвиля» здійснюється його вивчення із керівним складом та начальниками структурних підрозділів, заслуховуються доповіді щодо обґрунтованості прийнятих рішень і приведених розрахунків.
Рішення про введення в дію оперативного плану «Хвиля» у разі виникнення масових заворушень на території регіону приймають начальники ГУМВС, УМВС України (п.3.2 Настанови).
Відповідно до п. п. 3.6, 3.7 Настанови, прийнявши рішення щодо введення в дію оперативного плану «Хвиля», начальник ГУМВС, УМВС України в регіоні зобов'язаний:
- розгорнути діяльність оперативного штабу;
- провести рекогносцирування місцевості, де виникли (або можуть виникнути) масові заворушення, при цьому: оцінити стан оперативної обстановки, масштаби масових безпорядків, уточнити завдання, вихідні позиції і напрями дій груп блокування, розосередження, конвоювання, гасіння пожеж і резерву, строки прибуття зведених загонів у райони зосередження і дати розпорядження про їх висунення на вихідні позиції, обрати місце розташування тимчасового пункту управління і дати вказівку про підготовку його до роботи, уточнити рубіж оточення, місця розташування КПП, групи документування протиправних дій та інших раніше направлених груп, уточнити місця розташування пунктів господарського постачання, медичної допомоги тощо;
- заслухати начальника оперативної групи про причини й спрямованість виступів негативно настроєних громадян, про наміри організаторів, а начальника групи документування - про зафіксовані протиправні дії;
- взяти активну участь у попереджувальній роботі щодо зменшення масштабів масових безпорядків та їх припинення мирним шляхом;
- створити необхідний резерв сил і засобів.
Якщо виникла необхідність введення оперативного плану "Хвиля" та підготовки до проведення операцій з припинення масових безпорядків одночасно в кількох зонах регіону (містах, районах, районах міста), начальник ГУМВС, УМВС зобов'язаний:
- оцінити обстановку, визначити своє місце перебування, потребу в силах і засобах для проведення спеціальної операції по припиненню масових заворушень у кожній зоні і дати розпорядження про їх зосередження, у разі необхідності увійти з клопотанням до Міністра внутрішніх справ України про виділення в його розпорядження сил і засобів зведених загонів інших регіонів (зон оперативного реагування) держави;
- призначити й направити до зони з найгострішою ситуацією своїх заступників (інших членів оперативного штабу), зобов'язавши їх організувати дії щодо припинення масових безпорядків й керувати ними;
- дати вказівку щодо тилового й матеріально-технічного забезпечення заходів оперативного плану «Хвиля»;
- створити необхідний резерв сил і засобів.
Наказом МВС України від 01 березня 2014 року № 199о/с на посаду начальника Головного управління МВС України в Одеській області призначено ОСОБА_3 , який має спеціальне звання «полковник міліції» та у підпорядкуванні якого перебувало близько 8000 працівників правоохоронних органів.
Відповідно до своїх функціональних обов'язків, начальник ГУМВС України в Одеській області, крім іншого:
1) організовує, контролює та забезпечує виконання Конституції і законодавства України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, постанов Верховної Ради й Уряду України, директивних та нормативних документів МВС України з питань боротьби зі злочинністю і корупцією, охорони громадського порядку;
2) керує роботою Головного управління Міністерства внутрішніх справ в області, спрямовує діяльність на реалізацію державної політики у сфері захисту прав та свобод громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, на організацію й координацію роботи органів внутрішніх справ ГУМВС по боротьбі з кримінальними проявами, охороні громадського порядку і забезпеченню громадської безпеки;
3) координує діяльність першого заступника та заступників начальника Головного управління, начальників міськрайорганів;
4) спрямовує, координує та контролює діяльність: штабу; управління по боротьбі з організованою злочинністю; управління Державної служби боротьби з економічною злочинністю; управління режимно-секретного та документального забезпечення; сектору спеціального зв'язку; відділу зв'язків з громадськістю; відділу внутрішнього аудиту; спеціального батальйону міліції ГУМВС;
5) очолює роботу колегії і наради Головного управління;
6) затверджує плани роботи і функціональні обов'язки керівників структурних підрозділів ГУМВС;
7) забезпечує взаємодію ГУМВС з правоохоронними й іншими державними органами області по боротьбі з особливо небезпечними кримінальними правопорушеннями, проявами тероризму і корупції, в проведенні інших заходів з охорони державної та громадської безпеки, зміцнення правопорядку і законності;
8) організовує у встановленому законодавством порядку координацію дій органів та підрозділів ГУМВС з правоохоронними органами іноземних держав, підрозділами внутрішніх військ, які дислокуються на території області, з питань забезпечення правопорядку та боротьби з правопорушеннями;
9) безпосередньо приймає рішення (підтверджене документально, тобто письмово) про участь СБМ ГУМВС у проведенні спільних заходів по лінії інших служб ОВС, а також підрозділів СБУ та інших центральних органів виконавчої влади;
10) на підставі аналізу оперативної обстановки, яка складається в області, приймає управлінські рішення щодо дій органів і підрозділів ГУМВС;
11) забезпечує безумовне виконання органами та підрозділами ГУМВС покладених на них завдань щодо протидії кримінальним правопорушенням та встановлення осіб, які їх учинили;
12) особисто виїжджає на місце скоєння особливо тяжких і резонансних злочинів та координує роботу оперативних груп по встановленню і затриманню осіб, які їх учинили;
13) особисто розглядає та затверджує документи за основними напрямками діяльності ГУМВС;
14) відповідає за виконання покладених на Головне управління завдань і здійснення ним своїх функцій, визначає ступінь відповідальності першого заступника, заступників начальника Головного управління, керівників органів і підрозділів ГУМВС.
Аналогічні положення щодо охорони громадського порядку, безпеки і боротьби з правопорушеннями, у тому числі при проведенні масових заходів, а також щодо підстав та порядку застосування спеціальних засобів, викладені у Статуті патрульно-постової служби міліції України, що затверджений наказом МВС України від 28.07.1994 року №404; Тимчасовому положенні про організацію служби спеціальних моторизованих військових частин міліції, військових частин спеціального призначення та підрозділів оперативного призначення внутрішніх військ МВС України, що затверджене наказом МВС України від 05 липня 2005 року №521; Правилах застосування спеціальних засобів по охороні громадського порядку, що затверджені постановою Ради Міністрів УРСР від 27 лютого 1991 року №49.
Таким чином, виходячи з наведених норм законодавства та переліку владних прав і службових повноважень начальника ГУМВС України в Одеській області, полковник міліції ОСОБА_3 на час вчинення кримінального правопорушення був службовою особою державного озброєного органу виконавчої влади та працівником правоохоронного органу.
Відповідно до зазначених вище нормативних документів, ОСОБА_3 був службовою особою, відповідальною за організацію та контроль за виконанням підлеглими йому працівниками Головного управління покладених на них завдань із запобігання, профілактики, протидії та ліквідації наслідків масових заворушень, інших сутичок між групами населення на території Одеської області.
З метою виконання покладених на нього завдань ОСОБА_3 був зобов'язаний аналізувати та оцінювати оперативну обстановку в населених пунктах, настрої та наміри населення, визначати ризики, які можуть викликати масові заворушення та сутички, достатність комплексу сил та засобів, які підлягають залученню до запобіганню та протидії їм, оперативно реагувати на зміну обстановки, вживати інших заходів задля запобігання та протидії масовим заворушенням і сутичкам.
Разом з тим ОСОБА_3 , будучи наділеним від імені держави владою працівника правоохоронного органу та службовими повноваженнями начальника ГУМВС України в Одеській області, в період часу з кінця квітня та до 3 травня 2014 року, діючи умисно, з метою одержання для себе неправомірної вигоди немайнового характеру, зокрема отримати певні переваги від керівництва МВС України та уникнути відповідальності за можливі недоліки і упущення, щодо запобігання та припинення протиправних дій у день проведення футбольного матчу між командами «Чорноморець» (м. Одеса) та «Металіст» (м. Харків), прагнучи приховати свою некомпетентність на посаді начальника ГУМВС України в Одеській області, використав своє службове становище всупереч інтересам служби, а саме самоусунувся від виконання своїх службових обов'язків та при наявності достатніх підстав не ввів в дію оперативний план під умовною назвою «Хвиля», передбачений Настановою «Про дії органів, підрозділів внутрішніх справ, з'єднань, військових частин внутрішніх військ, вищих навчальних закладів МВС України з ліквідації масових заворушень», яка затверджена наказом № 1345 МВС України від 11.11.2003, з метою запобігання та припинення масових заворушень, що призвело до настання тяжких наслідків у вигляді загибелі 48 осіб, а саме: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , ОСОБА_48 , ОСОБА_49 , ОСОБА_50 , ОСОБА_51 , ОСОБА_52 , ОСОБА_53 , ОСОБА_54 та отримання тілесних ушкоджень 200 особами, а саме: ОСОБА_55 , ОСОБА_56 , ОСОБА_57 , ОСОБА_58 , ОСОБА_59 , ОСОБА_60 , ОСОБА_61 , ОСОБА_62 , ОСОБА_63 , ОСОБА_64 , ОСОБА_65 , ОСОБА_66 ОСОБА_67 , ОСОБА_68 , ОСОБА_69 , ОСОБА_70 , ОСОБА_71 , ОСОБА_72 , ОСОБА_73 , ОСОБА_74 , ОСОБА_75 , ОСОБА_76 , ОСОБА_77 , ОСОБА_78 , ОСОБА_79 , ОСОБА_80 , ОСОБА_81 , ОСОБА_82 , ОСОБА_83 , ОСОБА_84 , ОСОБА_85 , ОСОБА_86 , ОСОБА_87 , ОСОБА_88 , ОСОБА_89 , ОСОБА_90 , ОСОБА_91 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 , ОСОБА_94 , ОСОБА_95 , ОСОБА_96 , ОСОБА_97 , ОСОБА_98 , ОСОБА_99 , ОСОБА_100 , ОСОБА_101 , ОСОБА_102 , ОСОБА_103 , ОСОБА_104 , ОСОБА_105 , ОСОБА_106 , ОСОБА_107 , ОСОБА_108 , ОСОБА_109 , ОСОБА_110 , ОСОБА_111 , ОСОБА_112 , ОСОБА_113 , ОСОБА_114 , ОСОБА_115 , ОСОБА_116 , ОСОБА_117 , ОСОБА_118 , ОСОБА_119 , ОСОБА_120 , ОСОБА_121 , ОСОБА_122 , ОСОБА_123 , ОСОБА_124 , ОСОБА_125 , ОСОБА_126 , ОСОБА_127 , ОСОБА_128 , ОСОБА_129 , ОСОБА_130 , ОСОБА_131 , ОСОБА_132 , ОСОБА_133 , ОСОБА_134 , ОСОБА_135 , ОСОБА_136 , ОСОБА_137 , ОСОБА_138 , ОСОБА_139 , ОСОБА_140 , ОСОБА_141 , ОСОБА_142 , ОСОБА_143 , ОСОБА_144 , ОСОБА_145 , ОСОБА_146 , ОСОБА_147 , ОСОБА_148 , ОСОБА_149 , ОСОБА_150 , ОСОБА_151 , ОСОБА_152 , ОСОБА_153 , ОСОБА_154 , ОСОБА_155 , ОСОБА_156 , ОСОБА_157 , ОСОБА_8 , ОСОБА_158 , ОСОБА_159 , ОСОБА_160 , ОСОБА_161 , ОСОБА_162 , ОСОБА_163 , ОСОБА_164 , ОСОБА_165 , ОСОБА_166 , ОСОБА_167 , ОСОБА_168 , ОСОБА_169 , ОСОБА_167 , ОСОБА_170 , ОСОБА_171 , ОСОБА_172 , ОСОБА_173 , ОСОБА_174 , ОСОБА_175 , ОСОБА_176 , ОСОБА_177 , ОСОБА_178 , ОСОБА_179 , ОСОБА_180 , ОСОБА_181 , ОСОБА_182 , ОСОБА_183 , ОСОБА_184 , ОСОБА_185 , ОСОБА_157 , ОСОБА_186 , ОСОБА_187 , ОСОБА_188 , ОСОБА_189 , ОСОБА_190 , ОСОБА_191 , ОСОБА_192 , ОСОБА_193 , ОСОБА_194 , ОСОБА_195 , ОСОБА_196 , ОСОБА_197 , ОСОБА_198 , ОСОБА_199 , ОСОБА_200 , ОСОБА_201 , ОСОБА_202 , ОСОБА_203 , ОСОБА_204 , ОСОБА_205 , ОСОБА_206 , ОСОБА_207 , ОСОБА_208 , ОСОБА_209 , ОСОБА_210 , ОСОБА_211 , ОСОБА_212 , ОСОБА_213 , ОСОБА_214 , ОСОБА_215 , ОСОБА_216 , ОСОБА_217 , ОСОБА_218 , ОСОБА_219 , ОСОБА_220 , ОСОБА_221 , ОСОБА_222 , ОСОБА_223 , ОСОБА_224 , ОСОБА_225 , ОСОБА_226 , ОСОБА_227 , ОСОБА_228 , ОСОБА_229 , ОСОБА_230 , ОСОБА_231 , ОСОБА_232 , ОСОБА_233 , ОСОБА_234 , ОСОБА_235 , ОСОБА_236 , ОСОБА_237 , ОСОБА_238 , ОСОБА_239 , ОСОБА_240 , ОСОБА_241 , ОСОБА_242 , ОСОБА_243 , ОСОБА_244 , ОСОБА_245 , ОСОБА_246 , ОСОБА_247 , ОСОБА_248 , ОСОБА_249 , ОСОБА_250 ; спричинення матеріальних збитків на суму 213 961 грн. 24 коп., при наступних обставинах.
Так, 2 травня 2014 року на стадіоні «Чорноморець» у місті Одесі заплановано проведення футбольного матчу між командами «Чорноморець» (м. Одеса) та «Металіст» (м. Харків).
Вказаний матч викликав підвищений інтерес як з боку уболівальників Одеського регіону, так і інших областей, у зв'язку з чим очікувалося прибуття значної кількості глядачів, у тому числі фанатів футбольних клубів «Чорноморець» та «Металіст».
При цьому уболівальники та фанати обох футбольних клубів заздалегідь заявили про спільний намір провести того дня на Соборній площі м. Одеси мирну акцію на підтримку унітарності держави - «За єдину Україну».
На той час у місті Одесі, на площі Куликове поле, розташовувалось «наметове містечко» учасників громадського руху « ОСОБА_251 », які перебували там з грудня 2013 року, тобто з моменту початку Революції Гідності, були прихильниками проросійського шляху розвитку України та заявляли про намір не допустити збору уболівальників і прихильників унітарного устрою країни 2 травня 2014 року на Соборній площі для проведення мирної акції «За єдину Україну».
З огляду на це, існували достатні ризики виникнення 2 травня 2014 року сутичок між значними за чисельністю групами населення та, як наслідок, масових заворушень з людськими жертвами.
За таких обставин ОСОБА_3 , як начальник ГУМВС України в Одеській області, достеменно знав про вказані обставини та був зобов'язаний вжити всіх можливих, передбачених законом, заходів з метою недопущення масових заворушень і пов'язаних з ними людських жертв, зокрема організувати розроблення оперативного плану під умовною назвою «Хвиля», в якому визначити можливі місця та об'єкти злочинних посягань та найбільш ефективні способи дій по припиненню масових заворушень, необхідну для цього кількість сил і засобів, їх екіпіровку, вихідні позиції, маршрути висунення підрозділів, груп оперативного шикування, райони зосередження, завдання по рубежах і напрямах дій, порядок взаємодій, визначення об'єктів, які забезпечують життєдіяльність населення і систему їх охорони, можливість створення необхідного угрупування, озброєння і оснащення особового складу, а також отримання допомоги від сусідніх ГУМВС та УМВС України.
Крім цього, таким планом мала бути передбачена рекогносцировка місць (районів) можливого виникнення масових заворушень та проведення всебічного технічного, разом з представниками регіональних підрозділів пожежної безпеки МНС, протипожежного обстеження будинків, споруд, інших об'єктів, мережі автодоріг, вивчення особливостей території, маршрутів руху транспорту і пішоходів, можливих шляхів підходу (під'їзду) екстремістськи налаштованих елементів, евакуації людей, визначення порядку і маршрутів прибуття, пунктів збору, висадки та розміщення (розстановки) особового складу, місць стоянок техніки, зміни руху транспорту, встановлення меж зон, секторів, ділянок, необхідної кількості сил та засобів, місця розміщення оперативного штабу, резервів, шляхів пересування сил при маневруванні.
Однак, будучи обізнаним з вимогою цієї Настанови, що рішення про введення в дію оперативного плану під умовною назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 » приймається особисто начальником ГУМВС України в Одеській області, який після цього несе відповідальність за його реалізацію щодо запобігання і припинення масових заворушень, ОСОБА_3 , прагнучи приховати свою некомпетентність на посаді начальника ГУМВС України в Одеській області, вирішив перекласти відповідальність за дотримання громадського порядку 2 травня 2014 року в місті Одеса та можливі негативні наслідки на своїх підлеглих, зокрема заступника начальника - начальника міліції громадської безпеки ГУМВС України в Одеській області полковника міліції ОСОБА_88 , який в тому числі згідно з розподілом обов'язків відповідав за дотримання в регіоні громадського порядку.
Реалізуючи цей протиправний задум, та діючи умисно, зловживаючи службовим становищем, не виконавши прямих службових обов'язків, щодо своєчасного розроблення та введення в дію оперативного плану під умовною назвою «Хвиля», ОСОБА_3 в один із днів в кінці квітня 2014 року, при невстановлених слідством обставинах, доручив підготувати ПЛАН організаційно-практичних заходів, щодо забезпечення охорони громадського порядку під час підготовки та проведення 2 травня 2014 року в місті Одесі на стадіоні «Чорноморець» футбольного матчу між командами « ОСОБА_252 » ( АДРЕСА_2 ), яким взагалі не передбачалась можливість виникнення сутичок між фанатами зазначених футбольних клубів та активістами громадського руху « ОСОБА_251 » і, як наслідок, масових заворушень та не планувалось застосування сил та засобів, достатніх для запобігання і припинення таких подій.
Зокрема, відповідно до цього ПЛАНУ, для забезпечення належної охорони громадського порядку та дорожньої безпеки передбачалось задіяти 594 працівників міліції, у тому числі резервну групу військової частини № НОМЕР_1 в кількості 100 військовослужбовців, що було явно недостатньо з огляду на заявлену кількість фанатів обох футбольних клубів і прихильників громадського руху « ОСОБА_251 » та існуванням великих ризиків виникнення сутичок між ними.
Крім того, усі сили і засоби ГУМВС України в Одеській області було заплановано зосередити в районі стадіону «Чорноморець», а належна мобільність для маневрування ними не передбачалась.
Вказаний ПЛАН, який завідомо не відповідав ситуації, яка склалась в місті Одесі напередодні проведення футбольного матчу між клубами «Чорноморець» ( АДРЕСА_2 ) щодо запобігання та протидії масовим заворушенням, ОСОБА_3 затвердив 30 квітня 2014 року, у невстановлений слідством час та у невстановленому місці.
Зважаючи на те, що зазначений ПЛАН забезпечення охорони громадського порядку був затверджений ОСОБА_3 лише 30 квітня 2014 року, фактично його належним чином не було доведено до значної кількості виконавців, у зв'язку з чим окремі пункти залишились не виконаними, у тому числі щодо прийняття на підставі аналізу отриманої оперативної інформації спільних з іншими правоохоронними органами, зокрема органами прокуратури та Служби безпеки України, упереджувальних заходів по недопущенню скоєння правопорушень, провокацій в період підготовки та проведення футбольного матчу, а також розроблення схем оперативного перекриття місць можливого збору вболівальників із залученням працівників, які можуть працювати у натовпі та виявляти осіб з намірами вчинення правопорушень.
Одночасно ОСОБА_3 , діючи умисно з цією ж метою, видав доручення №85 «Про створення резерву особового складу територіальних НОМЕР_2 та стройових підрозділів» від 30 квітня 2014 року, відповідно до пункту 1 якого начальники УПТрК ВВ, ОМУ, РВ ОМУ, МРВ ГУМВС, командири СБМ, полку ПС ОМУ, ректор ОДУВС, директор УПППМ повинні були в період з 1 по 2 травня 2014 року, на випадок ускладнення оперативної обстановки, з числа підпорядкованого особового складу створити резерви, зокрема РМ ОМУ - по 50 чол.; МРВ ГУМВС (1 та 2 категорії) - по 20 чол.; РВ ГУМВС (1 та 2 категорії) - по 10 чол.; СБМ - 100 чол.; полк ПС ОМУ - 160 чол.; УПТрК ВВ: в/ч 3012- 60 чол., в/ч 3003 - 5 чол., в/ч 3014 - 50 чол.; ОДУВС - 100 чол.; УПППМ - 200 чол., які мали бути готові у будь-який час доби та по вказівці керівництва Головного управління висунутись до місця несення служби.
Контроль за виконанням даного доручення покладався на заступника начальника - начальника міліції громадської безпеки ГУМВС України в Одеській області полковника міліції ОСОБА_253 .
Таким чином, внаслідок умисної службової бездіяльності начальника ГУМВС України в Одеській області ОСОБА_3 , яка полягала у не введенні оперативного плану під умовною назвою «Хвиля», не були забезпечені та здійснені: аналіз оперативної інформації про наміри вчинення правопорушень і провокацій у період підготовки та проведення матчу між командами « ОСОБА_252 » і «Металіст»; супровід працівниками міліції рух колони фанатів та уболівальників футбольних клубів «Чорноморець» та «Металіст» (учасники ходи «За єдину Україну»); оперативне перекриття радикально налаштованого середовища, а задіяні сили та засоби були зосереджені виключно на території стадіону, при цьому в центральній частині міста Одеси та на Куликовому полі не були взагалі передбачені резерви, достатні для припинення можливих масових заворушень.
За таких обставин, при цілковитій неготовності ГУМВС України в Одеській області до запобігання та припинення масових заворушень, внаслідок самоусунення його начальника ОСОБА_3 від виконання своїх прямих службових обов'язків, приблизно о 14 годині 30 хвилин 2 травня 2014 року в районі Російського академічного театру на вулиці Грецькій у місті Одесі розпочалися перші сутички між прихильниками громадського руху «Антимайдан» та активістами ходи «За єдину Україну», участь в яких приймало з обох сторін близько 1500 осіб. Деякі з них під час сутичок використовували вогнепальну зброю та вибухові речовини.
Отримавши від підлеглих працівників інформацію про початок масових заворушень в районі Російського академічного театру на вулиці Грецькій в місті Одесі, начальник ГУМВС України в Одеській області ОСОБА_3 , реально оцінюючи обстановку та можливість її ускладнення, будучи наділеним владою представника державного органу виконавчої влади - начальника ГУМВС України в Одеській області та службовою особою, на яку покладено виконання обов'язків щодо організації і координації діяльності органів і підрозділів Головного управління по захисту прав і свобод громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань; охорони громадського порядку; забезпечення громадської безпеки; запобіганню й припиненню правопорушень на вулицях та інших громадських місцях, усвідомлюючи свою службову відповідальність за здійснення заходів по охороні правопорядку та громадської безпеки в період проведення масових заходів та по ліквідації групових порушень громадського порядку, перебуваючи 2 травня 2014 року в місті Одеса та продовжуючи із вказаних вище мотивів проявляти службову бездіяльність, не ввів невідкладно в дію оперативний план під умовною назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та не вжив необхідних заходів до організації та координації дій органів і підрозділів ГУМСВС України в Одеській області, а також військовослужбовців військових частин НОМЕР_1 , 3003, 3014 УПТрК ВВ МВС України, ОДУВС, УПППМ, залучення резервів до охорони громадського прядку, а натомість виїхав в особистих справах з 15 до 16 години за межі міста Одеси, на відстань близько 25 км., у село Олександрівка Одеської області. При цьому він ( ОСОБА_3 ) допускав, що у випадку невжиття терміново заходів до припинення вказаних сутичок, посилення охорони громадського порядку в районі Російського академічного театру на вулиці Грецькій у місті Одесі, не забезпечення затримання та ізоляції осіб зі зброєю, інших осіб, які скоюють кримінально-карані діяння, пов'язані у тому числі з грубим порушенням прав, свобод та інтересів окремих громадян, державних та громадських інтересів, можливе настання тяжких наслідків у вигляді людських жертв, спричинення тілесних ушкоджень тощо.
Внаслідок умисної службової бездіяльності начальника ГУМВС України в Одеській області ОСОБА_3 , яка полягала в самоусуненні від виконання службових обов'язків та не введенні невідкладно в дію оперативного плану під умовною назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 », не вжиті достатні заходи для забезпечення правопорядку та громадської безпеки під час проведення 2 травня 2014 року масових заходів у районі Російського академічного театру на вулиці Грецькій у місті Одесі, у ході яких сталися сутички між прихильниками громадського руху «Антимайдан» та активістами ходи «За єдину Україну», що призвело до загибелі 6 осіб від вогнепальних поранень, а саме:
1. ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , причина смерті - вогнепальне картечне поранення тулубу;
2. ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , причина смерті - вогнепальне картечне поранення животу;
3. ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , причина смерті - вогнепальне кульове поранення черевної порожнини;
4. ОСОБА_254 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , причина смерті згідно -вогнепальне кульове поранення грудної клітини;
5. ОСОБА_255 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , причина смерті - вогнепальне кульове пораненняигрудної клітини;
6. ОСОБА_256 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , причина смерті - вогнепальне картечне проникаюче поранення грудної клітини та черевної порожнини,
спричинення матеріальних збитків у вигляді: пошкодження майна ППС ОМУ ГУМВС України в Одеській області на суму 56 697 грн. 24 коп.; КП «Одеський обласний академічний Російський драматичний театр» на суму 150 664 грн.; обслуговуючого кооперативу «Бізнес центр Ольвія» на суму 6 600 грн., а всього на загальну суму 213 961 грн. 24 коп., що є тяжкими наслідками.
Надалі, через умисну службову бездіяльність начальника ГУМВС України в Одеській області ОСОБА_3 , протистояння учасників ходи «За єдину Україну» та прихильників громадського руху «Антимайдан» загострилось та перемістилось на Куликове поле.
Того ж дня, 2 травня 2014 року, близько 19.00 години в районі наметового містечка поблизу Будинку профспілок, розташованому на Куликовому полі у місті Одесі, розпочалися нові сутички між прихильниками громадського руху «Антимайдан» та учасниками ходи «За єдину Україну».
Володіючи інформацією про нові заворушення поблизу Будинку профспілок на Куликовому полі в місті Одесі, начальник ГУМВС України в Одеській області ОСОБА_3 , продовжив проявляти умисну службову бездіяльність, не вводячи невідкладно в дію оперативний план під умовною назвою «Хвиля», що дозволило б задіяти для припинення масових заворушень наявні в його підпорядкуванні сили та засоби, що здійснювали охорону громадського порядку та які знаходилися у резерві.
Крім того, ОСОБА_3 , достовірно знаючи про перебування значної кількості людей у заблокованій будівлі Будинку профспілок, в якій розгорталася пожежа, реально оцінюючи обстановку та можливість її ускладнення, будучи наділеним повноваженнями щодо забезпечення взаємодії з питань правоохоронної діяльності з представництвом Державної служби України з надзвичайних ситуацій та повноваженнями щодо організації роботи структурних підрозділів апарату ГУМВС України і підрозділів міліції по наданню допомоги постраждалим від кримінальних правопорушень та нещасних випадків, стихійних лих природного і техногенного характеру, маючи змогу вжити заходів до рятування людей, постраждалим від кримінальних правопорушень, які перебувають у небезпечному для життя та здоров'я стані, продовжив умисно бездіяти через свою некомпетентність та боязнь відповідальності за вчинені дії та прийняті рішення.
При цьому він ( ОСОБА_3 ) допускав, що у випадку невжиття терміново заходів до припинення вказаних сутичок, посилення охорони громадського порядку в районі Куликового поля у місті Одесі і розташованого там Будинку профспілок, ненадання невідкладно допомоги людям, які перебувають у небезпечному для життя та здоров'я стані, можливе настання тяжких наслідків у вигляді людських жертв, спричинення тілесних ушкоджень тощо.
Внаслідок умисної службової бездіяльності начальника ГУМВС України в Одеській області ОСОБА_3 , яка полягала у не введенні оперативного плану під умовною назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 », не вжиті заходи для своєчасного припинення сутичок між прихильниками громадського руху « ОСОБА_251 » та активістами ходи «За єдину Україну» в районі Куликового поля в місті Одесі, що призвело до зруйнування «наметового містечка» прихильників громадського руху « ОСОБА_251 », заблокування останніх у Будинку профспілок, розташованому на Куликовому полі в місті Одеса, де від застосування запальної суміші (коктейлів «Молотова»), яку використовували учасники сутичок, відбулося займання будівлі, внаслідок чого спричинено тяжкі наслідки у вигляді загибелі 42 осіб (34 особи загинуло від чадного газу та 8 осіб загинуло, вистрибуючи з вікон, намагаючись врятуватися) а саме:
отруєння іншими газами та випарами,
1. ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , причина смерті - гостре отруєння оксидом вуглецю;
2. ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , причина смерті - термоінгаляційна травма у виді токсичної дії продуктів горіння;
3. ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , причина смерті - опік слизової оболонки верхніх дихальних шляхів;
4. ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , причина смерті - отруєння оксидом вуглецю;
5. ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , причина смерті - опіки дихальних шляхів;
6. ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , причина смерті - опіки дихальних шляхів у комбінації з опіками шкіри 2-3 ступеню;
7. ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , причина смерті - отруєння невстановленими газами та випарами;
8. ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , причина смерті - отруєння невстановленими газами та випарами;
9. ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , причина смерті - отруєння продуктами горіння;
10. ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , причина смерті - опіки, отруєння чадним газом, опіковий шок;
11. ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , причина смерті - отруєння газами та випарами;
12. ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , причина смерті - опіки дихальних шляхів у комбінації з опіками шкіри 2-3 ступеню;
13. ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , причина смерті - отруєння газами та випарами;
14. ОСОБА_257 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , причина смерті - отруєння оксидом вуглецю;
15. ОСОБА_258 , ІНФОРМАЦІЯ_21 , причина смерті - гостре отруєння оксидом вуглецю;
16. ОСОБА_259 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , причина смерті - отруєння невстановленими газами та випарами;
17. ОСОБА_260 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , причина смерті - отруєння газами та випарами;
18. ОСОБА_261 , ІНФОРМАЦІЯ_24 , причина смерті - отруєння продуктами горіння;
19. ОСОБА_262 , ІНФОРМАЦІЯ_25 , причина смерті - отруєння невстановленими газами та випарами;
20. ОСОБА_263 , ІНФОРМАЦІЯ_26 , - отруєння оксидом вуглецю;
21. ОСОБА_264 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , причина смерті - отруєння невстановленими газами та випарами;
22. ОСОБА_265 , ІНФОРМАЦІЯ_27 , причина смерті - отруєння газами та випарами, опіки;
23. ОСОБА_266 , ІНФОРМАЦІЯ_28 , причина смерті - отруєння газами та випарами;
24. ОСОБА_267 , ІНФОРМАЦІЯ_29 , причина смерті - отруєння невстановленими газами та випарами;
25. ОСОБА_268 , ІНФОРМАЦІЯ_30 , причина смерті - отруєння газами та випарами;
26. ОСОБА_269 ІНФОРМАЦІЯ_31 , причина смерті - отруєння газами та випарами;
27. ОСОБА_270 , ІНФОРМАЦІЯ_32 , причина смерті - отруєння продуктами горіння, термічні опіки декількох частин тіла;
28. ОСОБА_271 , ІНФОРМАЦІЯ_33 , причина смерті - отруєння продуктами горіння;
29. ОСОБА_272 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , причина смерті - отруєння іншими газами та випарами;
30. ОСОБА_273 , ІНФОРМАЦІЯ_34 , причина смерті - отруєння оксидом вуглецю;
31. ОСОБА_274 , ІНФОРМАЦІЯ_35 , причина смерті - отруєння іншими газами та випарами;
32. ОСОБА_275 , ІНФОРМАЦІЯ_36 , причина смерті - отруєння невстановленими газами та випарами;
33. ОСОБА_276 , ІНФОРМАЦІЯ_37 , причина смерті - опіки 3 ступеню, термоінгаляційна травма, опіки дихальних шляхів 3 ступеню;
34. ОСОБА_277 , ІНФОРМАЦІЯ_27 , причина смерті - отруєння газами та іншими випарами.
внаслідок падіння з висоти,
1. ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_38 , причина смерті - численні переломи ребер, кісток тазу, верхніх та нижніх кінцівок;
2. ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_39 , причина смерті - травми голови, тулубу, правої верхньої кінцівки, численні переломи ребер;
3. ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_40 , причина смерті згідно акту СМЕ № 215-1575/14 - травми голови, тулубу та нижніх кінцівок;
4. ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_41 , причина смерті - травма тулубу, розрив легенів;
5. ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_42 , причина смерті - травми голови, грудної клітини, кінцівок;
6. ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_43 , причина смерті - травми голови, грудини, животу, кінцівок;
7. ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_44 , причина смерті - відкрита черепно-мозкова травма;
8. ОСОБА_278 , ІНФОРМАЦІЯ_45 , причина смерті - відкрита черепно-лицьова травма.
Також начальник ГУМВС України в Одеській області ОСОБА_3 , з метою приховати свою умисну злочинну бездіяльність, під час масових заворушень 2 травня 2014 року біля Російського академічного театру по вулиці Грецькій, в районі Куликового поля та розташованого там Будинку профспілок в місті Одесі, тобто з метою отримання неправомірної вигоди для себе, вчинив внесення, шляхом використання підлеглих працівників, до «Журналу введення оперативних планів по ГУМВСУ в Одеській області», який є офіційним документом, завідомо неправдивих відомостей, щодо нібито введення в дію оперативного плану «Хвиля».
Так, приблизно о 23.00 годині 2 травня 2014 року ОСОБА_3 , перебуваючи у своєму робочому кабінеті в адміністративній будівлі ГУМВС України в Одеській області за адресою: місто Одеса, вулиця Єврейська, 12, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, з метою отримання неправомірної вигоди для себе, яка полягала у приховуванні своєї попередньої протиправної бездіяльності від керівництва МВС України, керівництва держави в суспільства та уникнення за це відповідальності, наказав помічнику начальника чергової частини - оперативного чергового ГУМВС України в Одеській області ОСОБА_279 внести до «Журналу введення оперативних планів по ГУМВСУ в Одеській області» запис щодо нібито введення об 14.00 годині 2 травня 2014 року в дію оперативного плану «Хвиля», який фактично не вводився, про що йому ( ОСОБА_3 ) було достовірно відомо.
Виконуючи отриманий наказ начальника ГУМВС України в Одеській області ОСОБА_3 , ОСОБА_280 , не володіючи в повній мірі інформацією щодо рішення про введення в дію оперативного плану «Хвиля», яке міг прийняти лише начальник Головного управління, та будучи введений в оману з цього приводу, виконуючи технічну сторону службового підроблення, єдиним виконавцем якого був ОСОБА_3 , вніс до «Журналу по організаційному забезпеченню спеціальних оперативних планів МВС» запис про те, що 2 травня 2014 року о 14.00 годині був введений в дію оперативний план «Хвиля».
Всього внаслідок зловживання начальником ГУМВС України в Одеській області ОСОБА_3 при вищевказаних обставинах своїм службовим становищем, яке полягало у його умисній службовій бездіяльності з метою одержання для себе неправомірної вигоди немайнового характеру, під час сутичок 2 травня 2014 року в місті Одеса між прихильниками громадського руху «Антимайдан» та активістами ходи «За єдину Україну» загинуло 48 осіб та 200 осіб отримали тілесні ушкодження різного ступеню важкості, а також спричинені матеріальні збитки на загальну суму 213 961 грн. 24 коп., що є тяжкими наслідками.
Описані вище протиправні дії ОСОБА_3 , які полягали в умисній службовій бездіяльності щодо протидії та припинення масових заворушень 2 травня 2014 року в місті Одеса, знайшли широкий розголос у вітчизняних та іноземних засобах масової інформації, в мережі Інтернет, набули широкого суспільного резонансу, викликали глибоке обурення громадян України та міжнародної спільноти, що призвело до підриву авторитету та престижу усієї системи правоохоронних органів України загалом та органів внутрішніх справ в Одеській області зокрема, як в Україні, так і за її межами, що є також тяжкими наслідками.
Стороною обвинувачення зазначені дії ОСОБА_3 кваліфіковані за ч.2 ст.364 КК України за ознаками: зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди немайнового характеру, всупереч інтересам служби використання службового становища, що завдало шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб, а саме призвело до загибелі людей, отримання тілесних ушкоджень різного ступеню важкості, спричинення матеріальних збитків, підриву авторитету та престижу усієї системи правоохоронних органів України загалом та органів внутрішніх справ в Одеській області, зокрема в Україні, та і за її межами, та є тяжкими наслідками.
2. Крім того, начальник ГУМВС України в Одеській області полковник міліції ОСОБА_3 , будучи службовою особою, наділеною владними повноваженнями, працівником правоохоронного органу, з метою приховування своєї попередньої умисної злочинної бездіяльності під час масових заворушень 2 травня 2014 року біля Російського академічного театру по вулиці Грецькій та в районі Куликового поля розташованої там будівлі Будинку профспілок в місті Одесі, тобто з метою отримання неправомірної вигоди для себе, вчинив за вищевказаних обставин внесення, шляхом використання підлеглих працівників, до «Журналу по організаційному забезпеченню спеціальних оперативних планів МВС», який є офіційним документом, завідомо неправдивих відомостей щодо нібито введення 2 травня 2014 року в дію оперативного плану «Хвиля».
Так, приблизно о 23.00 годині 2 травня 2014 року ОСОБА_3 , перебуваючи у своєму робочому кабінеті в адміністративній будівлі ГУМВС України в Одеській області за адресою: місто Одеса, вулиця Єврейська, 12, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, з метою отримання неправомірної вигоди для себе, яка полягала у приховуванні своєї попередньої протиправної бездіяльності від керівництва МВС України, керівництва держави і суспільства та уникнення за це відповідальності, наказав помічнику начальника чергової частини - оперативного чергового ГУМВС України в Одеській області ОСОБА_279 внести до офіційного документу «Журналу по організаційному забезпеченню спеціальних оперативних планів МВС» (затвердженого наказом МВС від 13.08.2010 №382 та виданою на його розвиток «Інструкцією з організації діяльності чергових частин органів і підрозділів внутрішніх справ України, направленої на захист інтересів суспільства і держави від протиправних посягань») запис щодо введення о 14.00 годині 2 травня 2014 року в дію оперативного плану «Хвиля», який фактично цього дня не вводився, про що йому ( ОСОБА_3 ) було достовірно відомо.
Виконуючи отриманий наказ начальника ГУМВС України в Одеській області ОСОБА_3 , ОСОБА_280 , не володіючи інформацією щодо рішення про введення в дію оперативного плану «Хвиля», яке може прийняти лише начальник ГУМВС України та будучи введений в оману з цього приводу, виконуючи технічну сторону службового підроблення, єдиним виконавцем якого був ОСОБА_3 , вніс до «Журналу по організаційному забезпеченню спеціальних оперативних планів МВС» запис про те, що 2 травня 2014 року о 14.00 годині був введений оперативний план «Хвиля».
Стороною обвинувачення зазначені дії ОСОБА_3 кваліфіковані за ч.1 ст.366 КК України за ознаками: внесення до офіційного документу завідомо неправдивих відомостей.
3. Також начальник ГУМВС України в Одеській області полковник міліції ОСОБА_3 , будучи службовою особою, наділеною владними повноваженнями, працівником правоохоронного органу, завідомо залишив при вищевказаних обставинах без допомоги осіб, які перебували в небезпечному для життя стані і позбавлені можливості вжити заходів до самозбереження внаслідок безпорадного стану, що спричинило смерть 42 осіб.
Так, 2 травня 2014 року, близько 19.00 години в районі «наметового містечка» поблизу Будинку профспілок, розташованому на Куликовому полі у місті Одесі, розпочалися сутички між прихильниками громадського руху «Антимайдан» та учасниками ходи «За єдину Україну», внаслідок яких було зруйновано «наметове містечко», а прихильники громадського руху «Автомайдан» заблоковані у будівлі Будинку профспілок, де від застосування запальної суміші (коктейлів Молотова»), яку використовували учасники сутичок, відбулося займання будівлі.
Достовірно володіючи інформацією про перебування значної кількості людей у заблокованій будівлі Будинку профспілок, в якій розгорталася пожежа, реально оцінюючи обстановку та можливість її ускладнення, будучи наділеним повноваженнями щодо забезпечення взаємодії з питань правоохоронної діяльності з представництвом Державної служби України з надзвичайних ситуацій та повноваженнями щодо організації роботи структурних підрозділів апарату ГУМВС України і підрозділів міліції по наданню допомоги постраждалим від кримінальних правопорушень та нещасних випадків, стихійних лих природного і техногенного характеру, маючи реальну змогу вжити заходів до рятування усіх людей, постраждалим від кримінальних правопорушень, які перебувають у небезпечному для життя та здоров'я стані, що зобов'язаний був вчинити, виходячи із вимог статті 10 Закону України «Про міліцію» та своїх службових обов'язків керівника ГУМВС України в Одеській області, ОСОБА_3 умисно допустив службову бездіяльність через свою некомпетентність та боязнь відповідальності за вчинені дії та прийняті рішення, залишив без допомоги осіб, які перебували у Будинку профспілок під час його займання та горіння, в небезпечному для життя стані і позбавлені можливості вжити заходів до самозбереження внаслідок безпорадного стану.
При цьому він ( ОСОБА_3 ) допускав, що у випадку невжиття терміново заходів до припинення вказаних сутичок, ненадання невідкладно допомоги людям, які перебувають у небезпечному для життя та здоров'я стані, можливе настання тяжких наслідків у вигляді людських жертв, травмування та спричинення тілесних ушкоджень тощо.
Внаслідок вказаної умисної протиправної бездіяльності начальника ГУМВС України в Одеській області ОСОБА_3 , яка полягала у невжитті заходів щодо організації роботи структурних підрозділів апарату ГУМВС України і підрозділів міліції по наданню допомоги постраждалим від кримінальних правопорушень та нещасних випадків, які заходились в розташованій на Куликовому полі в місті Одесі будівлі Будинку профспілок, під час її займання та горіння та перебували у небезпечному для життя та здоров'я стані, наступили тяжкі наслідки - загибелі 42 осіб (34 особи загинуло від чадного газу та 8 осіб загинуло, вистрибуючи з вікон, намагаючись врятуватися) а саме:
-отруєння іншими газами та випарами,
-1. ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , причина смерті - гостре отруєння оксидом вуглецю;
-2. ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , причина смерті - термоінгаляційна травма у виді токсичної дії продуктів горіння;
-3. ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , причина смерті - опік слизової оболонки верхніх дихальних шляхів;
-4. ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , причина смерті - отруєння оксидом вуглецю;
-5. ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , причина смерті - опіки дихальних шляхів;
-6. ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , причина смерті - опіки дихальних шляхів у комбінації з опіками шкіри 2-3 ступеню;
-7. ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , причина смерті - отруєння невстановленими газами та випарами;
-8. ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , причина смерті - отруєння невстановленими газами та випарами;
-9. ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , причина смерті - отруєння продуктами горіння;
-10. ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , причина смерті - опіки, отруєння чадним газом, опіковий шок;
-11. ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , причина смерті - отруєння газами та випарами;
-12. ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , причина смерті - опіки дихальних шляхів у комбінації з опіками шкіри 2-3 ступеню;
-13. ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , причина смерті - отруєння газами та випарами;
-14. ОСОБА_257 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , причина смерті - отруєння оксидом вуглецю;
-15. ОСОБА_258 , ІНФОРМАЦІЯ_21 , причина смерті - гостре отруєння оксидом вуглецю;
-16. ОСОБА_259 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , причина смерті - отруєння невстановленими газами та випарами;
-17. ОСОБА_260 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , причина смерті - отруєння газами та випарами;
-18. ОСОБА_261 , ІНФОРМАЦІЯ_24 , причина смерті - отруєння продуктами горіння;
-19. ОСОБА_262 , ІНФОРМАЦІЯ_25 , причина смерті - отруєння невстановленими газами та випарами;
-20. ОСОБА_263 , ІНФОРМАЦІЯ_26 , - отруєння оксидом вуглецю;
-21. ОСОБА_264 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , причина смерті - отруєння невстановленими газами та випарами;
-22. ОСОБА_265 , ІНФОРМАЦІЯ_27 , причина смерті - отруєння газами та випарами, опіки;
-23. ОСОБА_266 , ІНФОРМАЦІЯ_28 , причина смерті - отруєння газами та випарами;
-24. ОСОБА_267 , ІНФОРМАЦІЯ_29 , причина смерті - отруєння невстановленими газами та випарами;
-25. ОСОБА_268 , ІНФОРМАЦІЯ_30 , причина смерті - отруєння газами та випарами;
-26. ОСОБА_269 ІНФОРМАЦІЯ_31 , причина смерті - отруєння газами та випарами;
-27. ОСОБА_270 , ІНФОРМАЦІЯ_32 , причина смерті - отруєння продуктами горіння, термічні опіки декількох частин тіла;
-28. ОСОБА_271 , ІНФОРМАЦІЯ_33 , причина смерті - отруєння продуктами горіння;
-29. ОСОБА_272 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , причина смерті - отруєння іншими газами та випарами;
-30. ОСОБА_273 , ІНФОРМАЦІЯ_34 , причина смерті - отруєння оксидом вуглецю;
-31. ОСОБА_274 , ІНФОРМАЦІЯ_35 , причина смерті - отруєння іншими газами та випарами;
-32. ОСОБА_275 , ІНФОРМАЦІЯ_36 , причина смерті - отруєння невстановленими газами та випарами;
-33. ОСОБА_276 , ІНФОРМАЦІЯ_37 , причина смерті - опіки 3 ступеню, термоінгаляційна травма, опіки дихальних шляхів 3 ступеню;
-34. ОСОБА_277 , ІНФОРМАЦІЯ_27 , причина смерті - отруєння газами та іншими випарами.
-внаслідок падіння з висоти,
-1. ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_38 , причина смерті - численні переломи ребер, кісток тазу, верхніх та нижніх кінцівок;
-2. ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_39 , причина смерті - травми голови, тулубу, правої верхньої кінцівки, численні переломи ребер;
-3. ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_40 , причина смерті згідно акту СМЕ № 215-1575/14 - травми голови, тулубу та нижніх кінцівок;
-4. ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_41 , причина смерті - травма тулубу, розрив легенів;
-5. ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_42 , причина смерті - травми голови, грудної клітини, кінцівок;
-6. ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_43 , причина смерті - травми голови, грудини, животу, кінцівок;
-7. ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_44 , причина смерті - відкрита черепно-мозкова травма;
-8. ОСОБА_278 , ІНФОРМАЦІЯ_45 , причина смерті - відкрита черепно-лицьова травма.
Стороною обвинувачення дії ОСОБА_3 кваліфіковані за ч.3 ст.135 КК України за ознаками: завідоме залишення без допомоги осіб, які перебували в небезпечному для життя стані і були позбавлені можливості вжити заходів до самозбереження внаслідок безпорадного стану, що спричинило смерть 42 осіб;
Стаття 49 КК України регулює питання звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, у разі вчинення тяжкого злочину, якщо з дня його вчинення пройшло більше десяти років.
Кримінальне правопорушення, передбачене ч.3 ст.135 КК України, відповідно до ст.12 КК України є тяжким злочином проти життя та здоров'я; правопорушення, передбачене ч.2 ст.364 КК України, є тяжким злочином у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг; правопорушення, передбачене ч.1 ст.366 КК України, є нетяжким злочином у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг.
З дня вчинення вказаних кримінальних правопорушень пройшло більше десяти років.
ОСОБА_3 не ухилявся від суду та не був притягнутий до відповідальності за вчинення інших кримінальних правопорушень. Перебіг строків давності не зупинявся та не переривався.
Відповідно до ч.3 ст.285 КПК України, обвинуваченому, який може бути звільнений від кримінальної відповідальності, повинно бути роз'яснено суть обвинувачення, підставу звільнення від кримінальної відповідальності і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави. У разі якщо обвинувачений, щодо якого передбачене звільнення від кримінальної відповідальності, заперечує проти цього, судове провадження проводиться в повному обсязі в загальному порядку.
Судом роз'яснено обвинуваченому, що строки притягнення його до кримінальної відповідальності за ч.3 ст.135, ч.2 ст.364, ч.1 ст.366 КК України закінчилися, що є підставою для звільнення його від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження.
Сторона захисту клопотала перед судом про застосування інституту давності у даному кримінальному провадженні.
З огляду на викладене, за відсутністю даних про переривання строку давності, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання захисника та звільнити обвинуваченого від кримінальної відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.135, ч.2 ст.364, ч.1 ст.366 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності, закривши кримінальне провадження на підставі п.1 ч.2 ст. 284 КПКУ.
При цьому суд не встановлює факт вчинення обвинуваченим злочинів, оскільки процесуально-правовою підставою для звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності є виключно його згода на таке звільнення і воно є обов'язковим, за винятком випадків, спеціально передбачених у законі. Зазначена правова позиція викладена в рішенні Другої судової палати Касаційного кримінального суду від 25.02.2019, провадження №51-785ск19.
Щодо інших питань.
1.Цивільні позови потерпілих ОСОБА_281 , ОСОБА_282 , ОК «Бізнес-центр «Ольвія», КП «Одеський обласний академічний драматичний театр», Полку ПС ОМУ ГУМВС України в Одеській області, ОСОБА_283 , ОСОБА_284 , ОСОБА_285 , ОСОБА_286 , ОСОБА_287 , ОСОБА_288 , ОСОБА_289 , ОСОБА_290 , ОСОБА_291 про відшкодування шкоди, завданої внаслідок вчинення злочину, суд залишає без розгляду у зв'язку із закриттям провадження по справі.
Разом з тим, для захисту законних прав та інтересів потерпілих, суд роз'яснює, що останні не позбавлені права на подання цивільного позову в порядку цивільного судочинства.
2.Питання про речові докази суд вирішує відповідно до вимог ст.100 КПК України.
3. Процесуальні витрати по справі у сумі 18948 гривень 32 копійки, пов'язані із залученням експертів, суд не стягує із обвинуваченого, у зв'язку із застосуванням інституту давності.
Таке рішення суд ухвалює, керуючись висновком, викладеним у Постанові ОП ККС ВС від 12.09.2022 року у справі №203/241/17, провадження №51-4251кмо21. У зазначеній постанові Об'єднана палата виснувала наступне: якщо особа звільняється від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК у зв'язку із закінченням строків давності, процесуальні витрати, понесені органом досудового розслідування та пов'язані зі здійсненням кримінального провадження, в тому числі й витрати на проведення експертизи, не стягуються з особи, кримінальне провадження щодо якої закрито на цій підставі, а відносяться на рахунок держави, окрім витрат, пов'язаних, зокрема, із залученням експерта стороною захисту.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.284-288, 314-316, 372, 376 КПК України, ст.ст.12, 49 КК України, суд, -
Клопотання захисника ОСОБА_6 в інтересах обвинуваченого ОСОБА_3 задовольнити.
Звільнити ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.135, ч.2 ст.364, ч.1 ст.366 КК України, на підставі п.4 ч.1 ст.49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Закрити кримінальне провадження стосовно ОСОБА_3 за ч.3 ст.135, ч.2 ст.364, ч.1 ст.366 КК на підставі п.1 ч.2 ст.284 КПК України.
Цивільні позови потерпілих ОСОБА_281 , ОСОБА_282 , ОК «Бізнес-центр «Ольвія», КП «Одеський обласний академічний драматичний театр», Полку ПС ОМУ ГУМВС України в Одеській області, ОСОБА_283 , ОСОБА_284 , ОСОБА_285 , ОСОБА_286 , ОСОБА_287 , ОСОБА_288 , ОСОБА_289 , ОСОБА_290 , ОСОБА_291 про відшкодування шкоди - залишити без розгляду.
Процесуальні витрати по справі у розмірі 18 948 гривень 32 копійки віднести на рахунок держави.
Речові докази: документи - зберігати у матеріалах кримінального провадження.
Заходи забезпечення кримінального провадження скасувати.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом семи днів з дня її проголошення.
Суддя: ОСОБА_292
14.06.2024