10 червня 2024 рокуСправа №160/5869/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» до Головного управління ДПС в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
Державне міжрайонне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС в Дніпропетровській області в якій просить:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 08.12.2023р. №0370450409 та №0370620409 прийняті Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати у розмірі 124 897,51 грн. та 6 500,00 грн., відповідно.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 08.12.2023р. №0370450409 та №0370620409, на підставі Акта камеральної перевірки №39560/04-36-04-09/03564045 від 26.10.2023, протиправно нараховано суми грошового зобов'язання на загальну суму 131 397,51грн., оскільки пунктом 76.3 статті 76 ПКУ визначено, що камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання. тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, враховуючи положення п.п.69.2 п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, не зупиняється проведення, зокрема, камеральних перевірок. Також, тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім строків проведення камеральних перевірок, оформлення їх результатів у порядку, визначеному статтею 86 цього Кодексу, подання скарги на податкове повідомлення-рішення за результатами камеральної перевірки, прийняття рішення за результатом її розгляду, нарахування пені (абзац третій п.п.69.9 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ). Враховуючи викладене, контролюючий орган безпідставно склав вказаний Акт камеральної перевірки з посиланням на порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з рентної плати ДМП ВКГ «ДЗД», який є підставою прийняття контролюючим органом протиправних податкових повідомлень-рішень. Крім того, позивач зазначає, що контролюючий орган своєчасно не повідомив ДМП ВКГ «ДЗД» про місце і час проведення розгляду заперечень на Акт перевірки в передбачений законом строк. Натомість, в порушення приписів п.86.7 ст. 86 ПКУ, повідомлення про розгляд заперечень було надіслано за день до його розгляду та отримано ДМП ВКГ «ДЗД» 07.12.23, вже після його розгляду, у зв'язку з чим було позбавлено право ДМП ВКГ «ДЗД» на участь у розгляді заперечень. Таким чином, позивач вважає, що в даному випадку, оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті контролюючим органом з порушенням порядку і строку (процедури), передбачених пунктами 86.7 статті 86 ПКУ, у зв'язку з чим рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області про визначення податкових зобов'язань є такими, що прийняті з порушенням закону, є протиправними та підлягають скасуванню.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2024 року прийнято до свого провадження вказану позовну заяву та згідно ч.2 ст.257 КАС України ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позов, в якому представник пред'явлений позов не визнає та заперечує проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що контролюючий орган має право провести таку камеральну перевірку протягом 1095 календарних днів з дня фактичної сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання (з дня вчинення правопорушення) та після закінчення строку давності (1095 днів), який припадає на період дії воєнного стану. При цьому строки давності, визначені ст. 102 Кодексу (1095 днів), збільшуються на весь період дії воєнного стану. Зазначає, що Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області листом від 27.11.2023 №78441/6/04-36-04-01-15 повідомлено платника про місце і час проведення розгляду матеріалів перевірки. Відповідач зазначає, що при винесенні податкових повідомлень-рішень до позивача було застосовано штраф у розмірі 10% - при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу (п.124.1 ст.124 ПКУ). До того ж позивач не заперечує, що допустив пропуск граничних строків реєстрації податкових накладних. З урахуванням викладеного, відповідач зазначає, що оскаржувані рішення є правомірними та просить відмовити у задоволені позовної заяви у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить наступних висновків.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Державне міжрайонне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Дніпро-Західний Донбас" є платником рентної плати за спеціальне використання води відповідно пункту 255.1 статті 255 ПКУ.
26.10.2023р. на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І та пункту 75.1 статті 75 та статті 76 розділу II Податкового кодексу України, відповідачем проведено камеральну перевірку щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з рентної плати Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» за січень, лютий, березень, травень, листопад, грудень 2022 року та січень 2023 року, за результатами якої складено акт камеральної перевірки №39560/04-36-04-09/03564045 від 26.10.2023 року,
Відповідно інформації наведеній у акті перевірки, встановлено порушення позивачем термінів сплати (перерахування) рентної плати за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ по 49 Деклараціям за 3, 4 квартали 2019 року, 1, 2, 3 квартали 2020 року з затримкою від 197 до 1065 днів.
ДМП ВКГ "ДЗД" направило заперечення від 20.11.2023 № 1544 (вх. ГУ ДПС від 24.11.2023 №121057/6) до акту камеральної перевірки від 26.10.2023 №39560/04-36-04-09/03564045 з питання порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з рентної плати.
Згідно заперечення ДМП ВКГ "ДЗД" не погоджується з фактом складання акту камеральної перевірки №39560/04-36-04-09/03564045 від 26.10.2023, вважаючи безпідставним складання акту камеральної перевірки з посиланням на таке порушення, як порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з рентної плати з посиланням на п. 76.3 ст. 76 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), а саме: камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
Листом ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 27.11.2023 (вих.№78441/6/04-36-04-01-15) ДМП ВКГ «ДЗД» було запрошено на розгляд заперечень на 01.12.2023р. об 11 год. 00 хв. в приміщенні ГУ ДПС у Дніпропетровській області за адресою: м.Дніпро, вул.Сімферопольська, 17-А.
За результатами розгляду заперечень, відповідачем на адресу позивача було надіслано відповідь про розгляд заперечення (Лист вих. №79829/6/04-36-04-01-15 від 05.12.2023р.) в якій повідомлено, що висновки, викладені у Акті перевірки правомірні, відповідають нормам чинного законодавства та залишаються без змін.
На підставі вказаного акта камеральної перевірки №39560/04-36-04-09/03564045 від 26.10.2023, ГУ ДПС у Дніпропетровській прийняті податкові повідомлення-рішення від 08.12.2023р.:
- № 0370450409 про застосування штрафних санкцій за затримку на 679; 497; 833; 778; 684; 951; 960; 973; 973: 946; 1015; 1065; 1063; 952; 1043 календарних днів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання (1 248 975,39грн.) з рентної плати у розмірі 10% всього у сумі 124 897,51грн.;
- № 0370620409 про застосування штрафних санкцій за затримку на 527; 552 календарних днів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання (65000грн.) з рентної плати у розмірі 10% всього у сумі 6500грн.
21.12.2023р. ДМП ВКГ «ДЗД» звернулося зі скаргою (вих. №1759) дод ДПС України на вказані податкові повідомлення-рішення від 08.12.2023р. №0370450409 та №0370620409 до ДПС України.
20.02.2024р. ДПС України прийнято рішення про результати розгляду скарги №4483/6/99-00-06-03-02-06, яким залишено без змін ППР ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 08.12.2023р. №0370450409 та №0370620409, а скаргу - без задоволення.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.59 пункту 14.1 статті 14 ПК України (станом на момент існування спірних правовідносин), житлово-комунальні підприємства - суб'єкти господарювання, які безпосередньо виробляють, створюють та/або надають житлово-комунальні послуги (застосовується до розділу IX цього Кодексу).
Підпунктом 14.1.217 п. 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що рентна плата - загальнодержавний податок, який справляється за користування надрами для видобування корисних копалин; за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин; за користування радіочастотним ресурсом України; за спеціальне використання води; за спеціальне використання лісових ресурсів; за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України.
Пунктом 49.1 ст. 49 ПК України встановлено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені ПК України строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений ПК України звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПК України подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності (п.49.2 ст. 49 ПК України).
Підпунктом 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 ПК України визначено, що податкові декларації крім випадків, передбачених ПК України, подаються за базовий звітний (податковий)період, що дорівнює: календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Відповідно до пп.49.18.6 п. 49.18. ст. 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених ПК України, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному року для платників податку на прибуток (у тому числі платників частини чистого прибутку (доходу)), для податкової декларації (у тому числі розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку), яка розраховується наростаючим підсумком за рік, - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Відповідно до п.п.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПКУ камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО. Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах, повнота нарахування та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у разі невідповідності резидента Дія Сіті вимогам, визначеним пп. 2, 3 частини першої та п. 10 частини другої ст. 5 Закону України від 15 липня 2021 року №1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні».
Статтею 76 ПКУ визначено порядок проведення камеральної перевірки.
Пунктом 76.1 статті 76 ПКУ передбачено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Пунктом 76.3 статті 76 ПКУ визначено, що камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
Відповідно до пункту 86.7 статті 86 ПКУ у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки). Такі заперечення, додаткові документи і пояснення є невід'ємною частиною матеріалів перевірки.
Розгляд матеріалів перевірки здійснюється комісією з питань розгляду заперечень контролюючого органу протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів і пояснень відповідно до цього пункту (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у запереченнях, додаткових документах та поясненнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу (п.п.86.7.1 п.86.7 ст.86 ПКУ).
Відповідно до п.п.86.7.2 п.86.7 ст.86 ПКУ, у разі отримання від платника податків у визначеному цим пунктом порядку заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів і пояснень, контролюючий орган зобов'язаний повідомити платника податків про місце і час проведення розгляду матеріалів перевірки. Таке повідомлення надсилається платнику податків протягом двох робочих днів з дня отримання від нього заперечень та/або додаткових документів і пояснень, але не пізніше ніж за чотири робочі дні до дня їх розгляду. Платник податків має право брати участь у процесі розгляду матеріалів перевірки особисто або через свого представника. Безпосередньо під час розгляду матеріалів перевірки платник податку має право надавати письмові та/або усні пояснення з приводу предмета розгляду (п.п.86.7.3 п.86.7 ст.86 ПКУ).
Пунктом 120.1 ст. 120 ПК України передбачено, що за неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 ПК України) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено ПК України, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Згідно п.124.1 ст.124 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:
при затримці до ЗО календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше ЗО календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Якщо зарахування коштів з електронного рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість в оплату узгодженої суми грошового зобов'язання, визначеного в уточнюючому розрахунку до податкової декларації, здійснюється на наступний операційний день, штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.
П.124.1-1 У разі порушення платником податків строку сплати до бюджету суми акцизного податку, передбаченого абзацом другим підпункту 222.1.2 пункту 222.1 статті 222 цього Кодексу, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 10 відсотків від суми такого акцизного податку.
Порядок і умови сплати рентної плати унормовано у розділі IX «Рентна плата» ПК України, у якому знаходиться стаття 255 ПК України, яка деталізує порядок сплати рентної плати за спеціальне використання води.
Відповідно до пункту 255.1 вказаної статті платниками рентної плати за спеціальне використання води є:
первинні водокористувачі - суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об'єктів;
суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.
Не є платниками рентної плати за спеціальне використання води водокористувачі, які використовують воду виключно для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб населення (сукупності людей, які знаходяться на даній території в той чи інший період часу, незалежно від характеру та тривалості проживання, в межах їх житлового фонду та присадибних ділянок), у тому числі для задоволення виключно власних питних і санітарно-гігієнічних потреб юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та платників єдиного податку.
Об'єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі (пункт 255.3 статті 255 ПК України).
При цьому у пункті 255.4 статті 255 ПК України перелічені напрямки постачання води, за яку рентна плата за спеціальне використання води не справляється, тобто, випадки, за яких платник податків звільняється від сплати рентної плати за обсяги води, що використовуються на зазначені у вказаному пункті потреби. Зокрема, рентна плата не справляється за воду, що використовується для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб населення (сукупності людей, які знаходяться на даній території в той чи інший період часу, незалежно від характеру та тривалості проживання, в межах їх житлового фонду та присадибних ділянок), у тому числі для задоволення виключно власних питних і санітарно-гігієнічних потреб юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та платників єдиного податку (пункт 255.4.1 пункту 255.4 статті 255 ПК України).
Пункт 255.5 статті 255 ПК України встановлює відповідні розміри ставок рентної плати за спеціальне водокористування.
Згідно пункту 5 частини 1 статті 1 Закону №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до частин 1, 2, 6 статті 42 Водного кодексу України водокористувачі можуть бути первинними і вторинними. Первинні водокористувачі - це ті, які мають власні водозабірні споруди і відповідне обладнання для забору води, а також отримують воду з каналів зрошувальних і осушувальних систем, водосховищ, ставків, водогосподарських систем, каналів та водогонів (водопроводів) між басейнового та внутрішньобасейнового перерозподілу водних ресурсів. Вторинні водокористувачі (абоненти) - це ті, які не мають власних водозабірних споруд, отримують воду з водозабірних споруд первинних водокористувачів та скидають стічні води у системи таких первинних водокористувачів на підставі договору про водопостачання (поставку води) та/або про водовідведення без отримання дозволу на спеціальне водокористування.
Згідно з частиною 1 статті 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Матеріалами справи підтверджується, що за результатами камеральної перевірки складено акт камеральної перевірки №39560/04-36-04-09/03564045 від 26.10.2023, яким встановлено порушення Державним міжрайонним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» термінів сплати узгодженого грошового зобов'язання по рентній платі за спеціальне використання води, згідно п.57.1 ст.57 та п. 257.5 ст. 257 ПКУ по 49 Деклараціям за 3, 4 квартали 2019 року, 1, 2, 3 квартали 2020 року з затримкою від 197 до 1065 днів.
Позивачем факт несвоєчасної сплати зазначених вище податкових зобов'язань та несвоєчасного подання податкової декларації не заперечується.
Щодо тверджень позивач, що позивач не брав участь у процесі розгляду матеріалів перевірки особисто або через свого представника, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.86.7.3 ст. 86 Податкового кодексу, платник податків має право брати участь у процесі розгляду матеріалів перевірки особисто або через свого представника. Безпосередньо під час розгляду матеріалів перевірки платник податку має право надавати письмові та/або усні пояснення з приводу предмета розгляду.
Відсутність платника податку або його представника, повідомленого в передбаченому цією статтею порядку про час і місце розгляду матеріалів перевірки, не є перешкодою для розгляду матеріалів перевірки.
ДМП ВКГ "ДЗД" направило заперечення від 20.11.2023 № 1544 (вх. ГУ ДПС від 24.11.2023 №121057/6) до акту камеральної перевірки від 26.10.2023 №39560/04-36-04-09/03564045 з питання порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з рентної плати.
Судом встановлено, що позивач у своїх запереченнях на Акт перевірки, копії яких наявні в матеріалах справи, не висловив бажання взяти участь у розгляді заперечень, не зазначив контактних даних для швидкого реагування і повідомлення про розгляд заперечень.
При цьому, позивач просив лише повідомити про дату та час розгляду даного заперечення за адресою: 52591, Дніпропетровська область, Синельниківський район, с. Воронове, вул. Дніпровська, 28.
Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області листом від 27.11.2023 №78441/6/04-36-04-01-15 повідомлено платника про місце і час проведення розгляду матеріалів перевірки.
Таким чином, суд погоджується із доводами відповідача, що податковий орган виконав свій обов'язок і повідомив позивача про дату, час та місце розгляду матеріалів перевірки.
Щодо твердження позивача про порушення відповідачем строків проведення перевірки по термінам сплати узгоджених зобов'язань, суд зазначає наступне.
Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 Кодексу.
Згідно з абзацами першим - третім п. 102.1 ст. 102 Кодексу контролюючий орган, крім випадків, визначених п. 102.2 ст. 102 Кодексу, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених Кодексу, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки операції відповідно до ст.ст. 39 і 39 прим. 2 Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної п. 133.4 ст. 133 Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації або уточнюючої декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань в межах поданих уточнень, за такою податковою декларацією протягом 1095 днів (2555 днів - у разі проведення перевірки відповідно до ст.ст. 39 і 39 прим. 2 Кодексу) з дня подання уточнюючого розрахунку (декларації).
У разі виявлення за результатами перевірки порушень інших вимог податкового законодавства, безпосередньо не пов'язаних з декларуванням податкових зобов'язань платником податків, а також порушень вимог іншого, крім податкового, законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, контролюючий орган, крім випадків, визначених п. 102.2 ст. 102 Кодексу, має право самостійно визначити суму штрафних санкцій (фінансових санкцій, штрафів) платника податків не пізніше 1095 днів з дня вчинення відповідного правопорушення.
Водночас, на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, що вводиться в Україні, зупиняється перебіг строків, визначених Кодексу, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених Кодексу (п. 102.9 ст. 102).
Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, враховуючи положення п.п. 69.2 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу, не зупиняється проведення, зокрема, камеральних перевірок.
Таким чином, камеральна перевірка своєчасної сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання проводиться виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах контролюючого органу.
Контролюючий орган має право провести таку камеральну перевірку протягом 1095 календарних днів з дня фактичної сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання (з дня вчинення правопорушення) та після закінчення строку давності (1095 днів), який припадає на період дії воєнного стану. При цьому строки давності, визначені ст. 102 Кодексу (1095 днів), збільшуються на весь період дії воєнного стану.
Крім того, Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження» (далі - Наказ №225), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2022 р. за №967/38303, затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (далі - Порядок №225). Пунктом 1 розд. II Порядку № 225 визначено підстави неможливості виконання платниками податків - юридичними особами податкових обов'язків до яких належать, зокрема інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально (підпункт 7 пункту 1 розділу II Порядку № 225).
Державне міжрайонне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас», відповідно до пп.69.1 п.69 підрозділу 10 XX Перехідні положення Кодексу та наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 Про затвердження порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69 підрозділу 10 Перехідні положення Податкового Кодексу України, та переліків на підтвердження заяву про відсутність можливостей своєчасно виконувати податкові обов'язки до контролюючих органів надано не було, отже мало сплати свої зобов'язання згідно вимог підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України.
Аналогічна правова позиція неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема, в постановах від 14 листопада 2018 року у справі №812/258/17 (адміністративне провадження №К/9901/5083/17), від 05 лютого 2019 року у справі №812/482/17 (адміністративне провадження №К/9901/40882/18, №К/9901/40884/18) та від 29.04.2021 року у справі № 805/3437/16-а.
Враховуючи викладене, суд робить висновок, що податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 08.12.2023 №0370450409 та №0370620409 прийняті правомірно та скасуванню не підлягають.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовної заяви.
Керуючись ст.ст.241-250 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
У задоволенні позовної заяви Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» до Головного управління ДПС в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.В. Турлакова