Справа № 944/2847/24
Провадження №3/944/2253/24
26.06.2024 рокум.Яворів
Суддя Яворівського районного суду Львівської області Швед Н.П., розглянувши матеріали, які надійшли з Львівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони західного регіону про притягнення до адміністративної відповідальності :
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 , ІПН НОМЕР_2 ,
за ч.2 ст.172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем по мобілізації, займаючи посаду командира взводу 1 роти навчально-бойового озброєння та техніки батальйону навчально- бойового озброєння та техніки військової частини НОМЕР_1 , яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , в умовах особливого періоду, у порушення вимог ст. ст. 16, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п. 20 Розділу II «Інструкції з надання доповідей і донесень про події, кримінальні правопорушення, військові адміністративні правопорушення та адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, порушення військової дисципліни та їх облік у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту», затвердженої наказом МО України №604 від 29.11.2018, п.п. 7 п. 1 Наказу Міністра оборони України від 30.04.2017 №233 «Про заходи щодо попередження пияцтва у Збройних Силах України», внаслідок недбалого ставлення до виконання обов'язків військової служби, 07.12.2022 не доповів командуванню про перебування в стані алкогольного сп'яніння підлеглим ОСОБА_2 , не склав протокол про військове адміністративне правопорушення, передбачене ст. 172-20 КУпАП відносно ОСОБА_2 , внаслідок чого останньому безпідставно виплачено кошти у розмірі 37999, 20 грн. та не притягнуто до адміністративної відповідальності, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП.
ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем по мобілізації, займаючи посаду командира взводу 1 роти навчально-бойового озброєння та техніки батальйону навчально- бойового озброєння та техніки військової частини НОМЕР_1 , яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , в умовах особливого періоду, у порушення вимог ст. ст. 16, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п. 20 Розділу II «Інструкції з надання доповідей і донесень про події, кримінальні правопорушення, військові адміністративні правопорушення та адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, порушення військової дисципліни та їх облік у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту», затвердженої наказом МО України №604 від 29.11.2018, п.п. 7 п. 1 Наказу Міністра оборони України від 30.04.2017 №233 «Про заходи щодо попередження пияцтва у Збройних Силах України», внаслідок недбалого ставлення до виконання обов'язків військової служби, 14.11.2022 не доповів командуванню про перебування в стані алкогольного сп'яніння підлеглим ОСОБА_3 , не склав протокол про військове адміністративне правопорушення, передбачене ст. 172-20 КУпАП відносно ОСОБА_3 , внаслідок чого останньому безпідставно виплачено кошти у розмірі 30000грн. та не притягнуто до адміністративної відповідальності, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.172-15 КУпАП, просить суворо некарати.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.172-15 КУпАП.
Відповідно дост.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідний орган чи посадова особа зобов'язані з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ст. 279 КУпАП ці обставини встановлюються в ході дослідження доказів під час розгляду справи.
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, а також іншими документами.
Розглянувши справу на підставі досліджених доказів орган (посадова особа) відповідно до ст.283 КУпАП виносить постанову.
Статтею 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України визначено, що кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Відповідно до п. 20 Розділу II «Інструкції з надання доповідей і донесень про події, кримінальні правопорушення, військові адміністративні правопорушення та адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, порушення військової дисципліни та їх облік у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту», затвердженої наказом МО України №604 від 29.11.2018 командири (начальники) підрозділів військових частин щодня усно доповідають своїм безпосереднім командирам (начальникам) про всі порушення військової дисципліни, скоєні підлеглими, та вносять пропозиції щодо накладення на них дисциплінарних стягнень.
Підпунктом 7 п. 1 Наказу Міністра оборони України від 30.04.2017 №233 «Про заходи щодо попередження пияцтва у Збройних Силах України», у разі виявлення фактів розпивання алкогольних напоїв військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, командири військових частини зобов'язані складати відносно них протоколи про вчинення військового адміністративного правопорушення та направляти їх (протоколи) до відповідного суду.
Пунктом 14 ч. 1 ст. 255 КУпАП визначено, що протоколи про правопорушення мають право складати командири (начальники) військових частин (установ, закладів), командири підрозділів, які уповноважені на те командирами (начальниками) військових частин (установ, закладів) (статті 172- 10- 172-20, крім правопорушень, вчинених поліцейськими поліції особливого призначення Національної поліції України під час дії воєнного стану).
Проте, старший лейтенант ОСОБА_1 будучи командиром взводу 1 роти навчально-бойового озброєння та техніки батальйону навчально-бойового озброєння та
техніки військової частини НОМЕР_1 , не дотримався вищевказаних вимог законодавства, свої обов'язки належним чином не виконував, вчинив адміністративне порушення, пов'язане з проходженням військової служби за наступних обставин.
14.11.2022 року для проходження медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння у спеціалізований медичний заклад був скерований військовослужбовець ОСОБА_3 .
За результатами медичного огляду військовослужбовця видано висновок від 14.11.2022року, згідно якого останній перебував у стані алкогольного сп'яніння.
Військовослужбовець ОСОБА_4 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 і його безпосереднім командиром був ОСОБА_1 .
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 №10-АД від 17.01.2022 «Про затвердження та введення в дію «Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військовій адміністративні правопорушення» і визначення командирів підрозділів уповноважених складати протоколи» надано право на складання протоколів про правопорушення, передбачені ст. ст. 172-10 - 172-20 КУпАП командирам підрозділів.
Разом з тим, старший лейтенант ОСОБА_1 достовірно знаючи про результати медичного огляду на стан сп'яніння військовослужбовця ОСОБА_3 не доповів своїм безпосереднім командирам про порушення військової дисципліни, скоєне підлеглим, та не вніс пропозиції щодо накладення на ОСОБА_3 дисциплінарних стягнень, внаслідок чого останньому безпідставно виплачено кошти у розмірі 30000,00 грн.
Крім цього, протокол про військове адміністративне правопорушення, передбачене ст.172-20 КУпАП ОСОБА_1 відносно військовослужбовця ОСОБА_3 не складався, внаслідок чого останній уникнув адміністративної відповідальності.
07.12.2022року для проходження медичного огляду з метою виявлення стану алкоuольного, наркотичного чи іншого сп'яніння у спеціалізований медичний заклад був скерований військовослужбовець ОСОБА_2 .
За результатами медичного огляду військовослужбовця видано висновок від 07.12.2022року, згідно якого останній перебував у стані алкогольного сп'яніння.
Військовослужбовець ОСОБА_2 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 і його безпосереднім командиром був ОСОБА_1 .
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 №10-АД від 17.01.2022 «Про затвердження та введення в дію «Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військовій адміністративні правопорушення» і визначення командирів підрозділів уповноважених складати протоколи» надано право на складання протоколів про правопорушення, передбачені ст. ст. 172-10 - 172-20 КУпАП командирам підрозділів.
Разом з тим, старший лейтенант ОСОБА_1 достовірно знаючи про результати медичного огляду на стан сп'яніння військовослужбовця ОСОБА_2 не доповів своїм безпосереднім командирам про порушення військової дисципліни, скоєне підлеглим, та не вніс пропозиції щодо накладення на ОСОБА_2 дисциплінарних стягнень, внаслідок чого останньому безпідставно виплачено кошти у розмірі 37999,20 грн.
Крім цього, протокол про військове адміністративне правопорушення, передбачене ст.172-20 КУпАП ОСОБА_1 відносно військовослужбовця ОСОБА_2 не складався, внаслідок чого останній уникнув адміністративної відповідальності.
Вимогами ч.10 ст. 1 Закону України «Про оборону України», ст. 1, ч. 8 ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що з моменту оголошення мобілізації в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період - тобто період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний
період після закінчення воєнних дій.
Особливий період діє в Україні з моменту оприлюднення Указу Президента України від 17 березня 2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».
Згідно Указу Президента України №64/2022 від 24.02.2022, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ, введено воєнний стан в Україні, який продовжено, і який діє по даний час.|
Відповідно до постанови про часткове закриття кримінального провадження від 23 травня 2024року, наказом командира військової частини НОМЕР_1 №206-ОД від 09.04.2024року «Про результати службового розслідування за фактом внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23 лютого 2023року за №42023141410000025, за правової кваліфікації ч.4 ст.426 КК України», кримінальне провадження, відомості щодо якого 23 лютого 2023року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань №42023141410000025, за правової кваліфікації ч.4 ст.426 КК України» закрито на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України за відсутності в діянняі складу кримінального правопорушення.
Датою виявлення адміністративного правопорушення є 23.05.2024 року, тобто винесення слідчим постанови про закриття кримінального провадження.
Вина правопорушника ОСОБА_1 стверджується матеріалами справи, зокрема, постановою про часткове закриття кримінального провадження від 23 травня 2024року, наказом командира військової частини НОМЕР_1 №206-ОД від 09.04.2024року «Про результати службового розслідування за фактом внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23 лютого 2023року за №42023141410000025, за правової кваліфікації ч.4 ст.426 КК України», поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Нормою ч.1 ст.172-15 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби.
Відповідно до вимог ч.2 ст.172-15 КУпАП, адміністративна відповідальність передбачена за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене в умовах особливого періоду.
Обставин, що згідно ст.34,35 КУпАП пом'якшують або обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення судом не встановлено.
Обираючи адмінпорушнику ОСОБА_1 міру адміністративного стягнення, враховую обставини справи, особу адмінпорушника та його ставлення до вчиненого.
При обранні виду та міри адміністративного покарання суддя враховує характер та обставини адміністративного правопорушення, яке не є тяжким, дані про особу правопорушника, який вперше притягається до адміністративної відповідальності, його матеріальний стан, та вважаю за необхідне, визнати його винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.172-15 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді адміністративного штрафу.
Відповідно до ст.40-1КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року із змінами та доповненнями станом на 01.01.2024р. встановлена ставка судового збору у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто стягненню підлягає судовий збір в розмірі 605 грн. 60коп.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.23-24, 268, 283-284 КУпАП, суддя,-
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.172-15 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави судовий збір в розмірі 605 (шісот п'ять) грн. 60коп.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Строк виконання постанови протягом трьох місяців з наступного дня після набрання постановою законної сили .
СУДДЯ: ШВЕД Н.П.