61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
іменем України
13.06.2024 Справа №905/1695/23
Господарський суд Донецької області у складі судді Аксьонової К.І. за участю секретаря судового засідання Вологжаніної К.В., розглянувши справу
за позовом Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі», м. Покровськ, Донецька область,
до відповідача Фізичної особи-підприємця Яйлова Михайла Олександровича, смт.Билбасівка, Донецька область,
про стягнення заборгованості за необліковану електричну енергію у сумі 777132,79грн, витрат на проведення експертних досліджень у сумі 4942,37грн, 3% річних у сумі 47841,57грн, інфляційних втрат у сумі 255734,12грн, всього 1085650,85грн,
За участю представників сторін (в режимі відеоконференції):
від позивача: адвокат Єжова А.О.
від відповідача: адвокат Рамазанов Р.Р.
Позивач, Акціонерне товариство «ДТЕК Донецькі електромережі», м. Покровськ, Донецька область, звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Фізичної особи-підприємця Яйлова Михайла Олександровича, смт.Билбасівка, Донецька область, про стягнення заборгованості за необліковану електричну енергію у сумі 777132,79грн, витрат на проведення експертних досліджень у сумі 4942,37грн, 3% річних у сумі 47841,57грн, інфляційних втрат у сумі 255734,12 грн, всього 1085650,85грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на виявлене на об'єкті порушення п.8.4.2(3) ПРРЕЕ, що підтверджується актом про порушення №008788 від 17.11.2020, який розглянуто на засіданні комісії з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії Бахмутського регіону електричних мереж 08.10.2021, та встановлено, що обсяг недорахованої електричної енергії становить 230033кВт*год загальною вартістю 777132,79грн. Відповідачем сума недорахованої електричної енергії не сплачена, що стало підставою для звернення до суду з позовом про її стягнення. До предмету позову також входить сума нарахованих позивачем 3% річних та інфляційних втрат за несвоєчасну сплату відповідачем вартості недорахованої електричної енергії. Крім того, позивач просить стягнути з відповідача понесені ним витрати на проведення експертних досліджень у сумі 4942,37грн (трасологічне експертне дослідження приладу обліку електричної енергії).
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на відсутність підтвердження факту пошкодження засобу вимірювальної техніки з боку споживача; зазначає, що перелік порушень в акті про порушення №008788 від 17.11.2020 обумовлений одразу кількома підпунктами пункту 8.4.2 ПРРЕЕ, проте нарахування електричної енергії позивач здійснив саме за порушення пп.3 п.8.4.2 ПРРЕЕ. При цьому відповідач вказує, що експертизою не підтверджено втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки. Також відповідач вважає, що відсутність у висновках трасологічної експертизи № 21-1321 підтверджень пошкодження та/або повторного встановлення пломб, які встановлені на Шафі обліку та Клемній кришці ПУ унеможливлює застосовування положення глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ для здійснення на підставі акту про порушення розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.
Рух справи.
Провадження у справі відкрито ухвалою Господарського суду Донецької області від 28.12.2023; розгляд справи здійснено в порядку загального позовного провадження; підготовчі засідання проведені 16.01.2024, 15.02.2024, 04.03.2024 та 26.03.2024. Ухвалою від 15.02.2024 суд продовжив строк підготовчого провадження у справі на 30 днів до 27.03.2024; ухвалою від 26.03.2024 суд закрив підготовче провадження, справу призначив до судового розгляду по суті на 16.04.2024 з подальшим оголошенням перерви до 30.04.2024. Ухвалою від 30.04.2024 суд відклав судове засідання з огляду на неявку судового експерта у судове засідання, викликаного ухвалою суду від 29.04.2024. Ухвалою від 07.05.2024 постановлено відмовити у задоволенні клопотання відповідача про продовження строку підготовчого провадження на тридцять днів у справі №905/1695/23.
У судовому засіданні 07.05.2024 суд, заслухавши пояснення судового експерта Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Вороніна А.О., оголосив перерву до 06.06.2024.
06.06.2024 у м.Харкові та Харківській області був оголошений сигнал «Повітряна тривога», який тривав з 07:55 год 06.06.2024 до 20:00 год. З урахуванням розпорядження №4-р від 28.05.2024 голови Господарського суду Донецької області «Про визначення алгоритму дій під час повітряної тривоги» щодо утримання від проведення судових засідань до сигналу «Відбій повітряної тривоги» у зв'язку із загостренням небезпечної ситуації у місті судове засідання 06.06.2024 не відбулось.
Ухвалою від 07.06.2024 суд постановив призначити розгляд справи на 13.06.2024.
В судовому засіданні 13.06.2024 в режимі відеоконференції взяли участь представники сторін; представник позивача позов підтримав, представник відповідача проти позову заперечив.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
10.11.2017 між Публічним акціонерним товариством «ДТЕК Донецькобленерго» (постачальник) та фізичною особою-підприємцем Яйловим Михайлом Олександровичем (споживач) укладено договір №5025 про постачання електричної енергії, відповідно до умов якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача із загальною (за всіма об?ємами) приєднаної потужністю 250кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Точка продажу електричної енергії зазначається у додатку № 1 «Однолінійна схема надання доступу до місцевої (локальної) електромережі до цього договору.
За даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань найменування позивача було змінено з Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» на Акціонерне товариство «ДТЕК Донецькі електромережі».
Під час виконання умов договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України, зокрема Правилами користування електричною енергією (п.2.1 договору).
Споживач зобов'язується: дотримуватися режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 цього договору та режиму роботи електроустановки згідно з умовами додатків № 3 «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії» та № 4 «Порядок визначення обсягу електричної енергії та його вартості у разі завантаження схеми обліку нижче мінімально допустимого рівня та у разі невідповідності температурного режиму експлуатації засобів обліку вимогам, визначеним нормативно-технічними документами та/або паспортними даними засобів обліку» до цього договору (пп. 2.3.2 п.2.3 договору); оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатків № 3 Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії, та № 5 Порядок розрахунків до цього договору (пп. 2.3.4 п.2.3 договору).
Постачальник має право доступу до належних як споживачу, так і субспоживачам, електроустановок, засобів (систем) обліку електроенергії, приладів вимірювання потужності, контролю показників якості електроенергії для контролю дотримання встановлених режимів споживання електроенергії та потужності, виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого ПКЕЕ порядку і виконання інших необхідних робіт (пп.3.1.5 п.3.1 договору).
Згідно з пп.4.2.3 п.4.2 договору споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електричної енергії, виходячи з потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до чинної «Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правим користування електричною енергією» за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням, у разі таких дій споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених Методикою та ПКЕЕ.
За умовами п.7.1 договору облік електроенергії, спожитої споживачем та (або) субспоживачами, приєднаними до електричних мереж споживача, здійснюється згідно з вимогами ПУЕ та ПКЕЕ. У разі порушення споживачем вимог нормативно-технічних документів щодо встановлення та експлуатації засобів обліку, їх покази не використовуються при розрахунках за спожиту електроенергію, а обсяги спожитої електроенергії визначаються постачальником шляхом розрахунку згідно з вимогами ПКЕЕ, умовами договору та додатків № 3 Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії, № 4 Порядок визначання обсягу електричної енергії та його вартості у разі завантаження схеми обліку нижче мінімально допустимого рівня та у разі невідповідності температурного режиму експлуатації засобів обліку вимогам, визначеним нормативно-технічними документами та/або паспортними даними засобів обліку і № 5 Порядок розрахунків до цього договору.
Договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31 грудня 2017 року. Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (п.9.5 договору).
У таблиці «Перелік точок розрахункового обліку споживача і транзиту електроенергії в мережі постачальника та інших власників мереж» зазначено: найменування об?єкту, точки вводу, адреса: керамічна майстерня, Слов'янський р-н , смт.Билбасівка, вул. Калинова, 74 (колишня вулиця Калініна) ПЛ-6кВ ПС-Мирна - 35/6кВ, приєд. Билбасівка.
Сторонами підписано Додаток №2 до договору №5025 від 10.11.2017 «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін», в якому зазначено, що балансова належність електромереж та установок: постачальника - ПЛ-6кВ ПС Мирна-35/6 кВ, приєд. Билбасівка; споживача - повітряна ЛЕП-6 кВ АС-50 кв.мм, L=0,008км від опори ПЛ-6кВ ПС Мирна-35/6 кВ, приєд. Билбасівка до РП-6кВ КТП-578с, трансформатор ТМ-250 кВА електрообладнання електроустановки, засіб обліку та струмоприймачі знаходяться на балансі обслуговування споживача (п.1); межа відповідальності за стан та обслуговування електромереж та установок встановлюється на контактному приєднанні електроустановок електрообладнання та надання напруги до межі розподілу електромереж (п.2); споживач несе відповідальність за технічний стан та безпеку експлуатації електроустановок, які знаходяться в його віданні, за збереження засобів обліку, додержання оперативної дисципліни відповідно до ПКЕЕ.
В матеріалах справи наявний акт про пломбування та здачі пломб і засобів обліку на збереження №297702 від 10.12.2019, зі змісту якого вбачається, що відповідач отримав на збереження засоби обліку NIK 2301 АТ.0000.011 №10784136; 1,5; 510А; 1.0;300/5; заново встановлені пломби №2126211, №21126210, №21126209, №21126208, №21126207 на клемній кришці ПУ та шафі обліку, та пломби, що залишались непорушними; пломбувальний дріт; трансформатори струму та напруги; ланцюгів вимірювання та лічильників електроенергії прийняті на збереження споживачем. Вказаний акт підписаний представниками обох сторін без зауважень.
10.12.2019 представником АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» за участю споживача проведена технічна перевірка засобів комерційного обліку до 1 кВ за результатами якої складений акт №528849; при перевірці встановлено: назва приєднання - КТП-578; ввідний дріт від межі балансової належності - ВЛ-6кВ; місце встановлення засобів обліку - в РУ-0,4кВ; КТП-578; тип та номер лічильника - NIK 2301 АТ.0000.011 №10784136; лічильник встановлено в шафі обліку, оглядове вікно закрите та опломбоване; висновок - на момент перевірки засіб обліку є працездатним.
17.11.2020 представниками АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» за участю відповідача проведено технічну перевірку на об'єкті ФОП Яйлов М.О. за адресою: смт.Билбасівка, вул. Калинова, 74, за результатами якої виявлені порушення п.2.3.2, п.2.3.4, п.5.5.5 ПРРЕЕ, п.6.4.2, п.8.4.2 (3) ККО, про що складено акт про порушення №008788, в якому зазначені такі обставини: пошкодження засобів вимірювальної техніки, а саме пошкодження розрахункового лічильника електричної енергії; на корпусі електролічильника зламано фіксатори кожуха, пломби про повірку електролічильника візуально пошкоджені, пломби ОСР встановлені на шафі обліку візуально пошкоджені, пломби ОСР встановлені на клемній кришці електролічильника візуально пошкоджені; підозра на встановлення внутрі лічильника додаткового пристрою з метою зміни технічних та метрологічних характеристик розрахункового лічильника електроенергії; струм власного споживання лічильника по фазі А перевищує струм, передбачений завод виробником.
Крім того в акті зазначено: місце встановлення засобу обліку типу НІК 2301AT.0000.0.11 № 10789136 - РП-0,4 кВ (п.1); пломби № 21126211, № 21126210, №21126209, № 21126208 та № 21126207 візуально порушені, пломба про повірку засобу обліку візуально порушена (п. 2); струм споживання від відхідних клем 171/181/123 А, струм споживання до вхідних клем лічильника 171/183/123 А (п. 4); споживач допустив у всі приміщення до розташованого електрообладнання та фактично увімкнув його з метою фіксації усіх струмоприймачів, дозволена потужність 120 кВт (п.5); схема обліку відновлена, відключення не здійснювалося, лічильник замінено (п.п.7, 8 та 9); засіб обліку типу НІК 2301AT.0000.0.11 № 10789136 та пломби № 21126211, № 21126210, № 21126209, № 21126208 та № 21126207 вилучено та укладено у пакет, опломбований пломбою №0382495 (п.10).
У розділі 11 акту вказано, що комісія оператора системи з розгляду вказаного акту про порушення буде проводити засідання 25.11.2020 о 10:00год за адресою: м.Слов'янськ, вул. Л. Толстого, 14. 25.11.2020 засідання комісії не відбулось з причини прийняття рішення про проведення незалежної експертизи приладу обліку електричної енергії.
Як зазначено в акті №008788 від 17.11.2020 споживачу замінено прилад обліку; прилад обліку NІК 2301 АТ.0000.011 № 10784136 із пломбами: № 21126211, № 21126210, № 21126209, № 21126208, № 21126207 вкладені у пакети засобів вимірювання електричної енергії та опломбовані пломбою № 0382495.
Акт про порушення №008788 від 17.11.2020 підписаний представниками АТ «ДТЕК Донецькі електромережі». Споживач акт не підписав, вказавши, що при огляді всі пломби були цілі, просив направити лічильник на додаткову експертизу.
За замовленням позивача було проведено трасологічне та електротехнічне експертні дослідження приладу обліку електричної енергії та пломб, за результатами яких складено висновки №21-1321 від 01.07.2021 та №21-1322 від 28.07.2021, якими встановлено таке.
19.02.2021 до Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (ОНДІСЕ) для проведення експертного дослідження приладу обліку електроенергії типу NIK 2301 АТ.0000.0.11, зав. № 10784136, надійшла заява AT «ДТЕК Донецькі електромережі» від 10.02.2021 № 66/1993-вих за підписом Керівника департаменту з клієнтських операцій Шашацької К.Г та об'єкт дослідження, запакований у сейф-пакет № 0382495.
На вирішення експертних досліджень поставлені питання: 1. Виконати перевірку приладу обліку електричної енергії на працездатність та відповідність його метрологічних та технічних характеристик нормам, що встановлені стандартами України; 2. Встановити, чи наявні сторонні пристрої та елементи на друкованій платі та інших складових лічильника, що не передбачені заводом-виробником. При наявності сторонніх пристроїв та елементів, встановити яким чином вони впливають на працездатність лічильника та на його покази; 3. Встановити, чи здійснювалось відкриття, повторне навішування пломб, які встановлені на лічильнику, після їх установки, чи відповідає тавро цих пломб Держстандарту України. 4. Виконати обстеження стану корпусу електричного лічильника, елементів кріплення, його зовнішніх та внутрішніх елементів на предмет наявності слідів відкриття або пошкодження
За результатами розгляду питань 1 та 2 судовим експертом Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України Рогалевичем О.А. (електротехнічна експертиза №21-1322) встановлено: «Технічний стан лічильника електроенергії NIK 2301 AT.0000.0.11, зав. № 10784136, щодо обліку спожитої електроенергії, на момент проведення експертної повірки відповідає вимогам пунктів 10.1, 10.3-10.7 ДСТУ 6100:2009 та п. 1.5.15 Правил улаштування електроустановок. Сторонні пристрої та елементи, що не передбачені заводом-виробником в корпусі, на друкованій платі та інших складових лічильника електроенергії NIK 2301 AT.0000.0.11, зав. № 10784136, відсутні».
За результатами розгляду питань 3 та 4 Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України Вороніним А.О. (трасологічна експертиза № 21-1321) встановлено: «Пломби, які були встановлені на наданому на дослідження приладі обліку електричної енергії типу НІК 2301 АТ.0000.0.11 зав. № 10784136 2019 р., після їх установки, відкривалися і навішувалися повторно. Контрольна номерна пломба-наклейка, яка була встановлена на наданому на дослідження приладі обліку електричної енергії типу НІК 2301 АТ.0000.0.11 зав. № 10784136 2019 р., після її установки, частково знімалася з застосуванням термічного впливу і встановлювалася повторно. За результатами досліджень, викладених у дослідницькій частині, наявні зовнішні пошкодження, відкриття і повторне встановлення пломб, часткове зняття та повторне встановлення контрольної пломби-наклейки не є передбаченими заводом-виробником і свідчать про те, що наданий на дослідження прилад обліку електричної енергії типу НІК 2301 АТ.0000.0.11 зав. №10784136 2019 р., відкривався».
В матеріалах справи містяться акт попереднього розрахунку вартості виконання висновку експерта, експертного дослідження №21-1321, акт здачі-приймання експертного дослідження №21-1321 на суму 4942,37грн. За даними банківських виписок від 15.04.2021 вартість проведених експертних досліджень АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» сплачена.
Листом від 17.09.2021 №947 исх АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» звернулося до ФОП Яйлов М.О. із запрошенням на засідання комісії з розгляду акту про порушення №008788 від 17.11.2020, призначеного на 08.10.2021 о 11:00год за адресою м. Бахмут, вул.Свободи, 25, каб.№2. В якості додатку до запрошення додано висновок експертного дослідження №21-1321 від 01.07.2021. Вказаний лист отримано відповідачем особисто 20.09.2021, про що свідчить його підпис.
Протоколом засідання комісії №236 від 08.10.2021 з розгляду акту про порушення №008788 від 17.11.2020 за участю споживача встановлено, що акт складений у відповідності до чинного законодавства, та прийнято рішення здійснити нарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії згідно з п.8.4 ПРРЕЕ, а саме: за порушення п.8.4.2 (3), термін нарахування згідно з п.8.4.8 (1) за формулою (4) згідно з п.8.4.10 період з 18.05.2020 по 17.11.2020. Розрахунок: Сума = потужність (94,05 кВт) * тариф (грн/кВт.год) * години (24) * дні (181) * Квик. (0,6) = 777132,79грн. Обсяг недоврахованої електричної енергії становить 230 033 кВт*год, вартість недоврахованої електричної енергії складає 777132,79грн. В протоколі зазначено, що споживачеві додатково надано рахунок за компенсацію вартості дослідження ОНДІСЕ на суму 12561,85грн.
В якості додатку до протоколу складено відповідний розрахунок обсягу та вартості необлікованої електроенергії на суму 777132,79грн за період з 18.05.2020 по 17.11.2020 з урахуванням потужності 94,05 кВт (визначена, виходячи з вимірів сили струму під час складання акту), коефіцієнта використання струмоприймачів 0,6, режиму роботи електроустановки 24год/добу.
Протокол №236 від 08.10.2021 підписано членами комісії. В протоколі міститься запис про те, що споживач Яйлов М.О. на засіданні присутній, акт підписати відмовився.
Позивачем виставлено відповідачу рахунок №5025 на оплату вартості необлікованої електричної енергії у розмірі 777132,79грн.
Виставлений рахунок вартості необлікованої електроенергії у строк, передбачений п.8.2.7 ПРРЕЕ (протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день)) за розрахунком позивача відповідачем не оплачений, що стало підставою для нарахування 3% річних та інфляційних втрат; період нарахування з 22.11.2021 до 11.12.2023.
Також відповідач не сплатив виставлений рахунок на оплату вартості витрат позивача на проведення експертних досліджень у сумі 4942,37грн (трасологічне дослідження). Вимоги в цій частині позивач обґрунтовує положеннями п.8.4.4 ПРРЕЕ.
Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.
Оцінка судом аргументів учасників справи та висновки суду.
Відповідно до ч.1 ст.509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, cплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст.11 Цивільного кодексу України.
Пунктом 1 ч.2 ст.11 Цивільного кодексу України встановлено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір.
Відповідно до приписів ч.1 ст.626, ст.11 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно з ч.1 ст.628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Як визначено ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим до виконання сторонами.
Як встановлено судом, між сторонами укладено договір №5025 від 10.11.2017, який за своїм змістом та правовою природою є договором постачання електричної енергії споживачу.
Відповідно до ч.1 ст.714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
З 01.01.2019 в Україні почав діяти ринок електричної енергії у зв'язку з набранням чинності Законом України від 13.04.2017 № 2019-VIII «Про ринок електричної енергії», який визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов?язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Отже відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі, врегульовані Законом України «Про ринок електричної енергії».
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про постачання електричної енергії споживачу.
Частинами 1-4 ст.72 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що роздрібний ринок функціонує для задоволення потреб споживачів у електричній енергії та пов'язаних з цим послуг. Учасниками роздрібного ринку електричної енергії є споживачі, електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачам. Постачання електричної енергії споживачу здійснюється електропостачальником за відповідним договором постачання електричної енергії споживачу, укладеним відповідно до правил роздрібного ринку. Оператор системи передачі та оператори систем розподілу забезпечують приєднання електроустановок споживачів до електричних мереж у порядку, встановленому статтею 21 цього Закону. Передачу та розподіл електричної енергії, що постачається споживачам, здійснюють оператор системи передачі та оператори систем розподілу відповідно до договорів, що укладаються із споживачем та/або постачальником електричної енергії відповідно до кодексу системи передачі, кодексу систем розподілу та правил роздрібного ринку. Облік спожитої споживачем електричної енергії здійснюється постачальником послуг комерційного обліку. Відносини між учасниками роздрібного ринку регулюються правилами роздрібного ринку та договорами між його учасниками. Правила роздрібного ринку оприлюднюються на офіційних веб-сайтах Регулятора та електропостачальників.
Пунктом 6 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та надання комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 14.03.2018 №312 передбачено, що до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб'єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики. Зокрема сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо. У разі виникнення суперечності між нормами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства. Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками, пов'язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо. До укладення договору про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії відповідно до Правил відносини між ОСР/ОСП та споживачем щодо розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії регулюються договорами про постачання електричної енергії та договорами про технічне забезпечення електропостачання споживача між основним споживачем та субспоживачем. В іншій частині договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії припиняють свою дію.
Відповідно до ч.4 ст.46 Закон України «Про ринок електричної енергії» оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу. Договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором.
З огляду на набуття чинності Законом України «Про ринок електричної енергії», зміну складу учасників ринку електричної енергії, АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» отримана ліцензія на здійснення діяльності з розподілу електричної енергії, на підставі якої позивач з 01.01.2019 розпочав діяльність як оператор системи розподілу.
14.03.2018 постановою НКРЕКП №312 затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ).
Пунктом 1.1.1 ПРРЕЕ передбачено, що ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Ці Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Відповідно до п.1.2.1 ПРРЕЕ на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
Пунктом 2.1.1 ПРРЕЕ (у редакції станом на 01.01.2019) встановлено, що результатом розподілу (передачі) електричної енергії на роздрібному ринку є забезпечення можливості отримання відповідним суб'єктом роздрібного ринку електричної енергії необхідного обсягу електричної енергії та рівня електричної потужності із забезпеченням параметрів якості електропостачання, які відповідають установленим стандартам, та категорії надійності електрозабезпечення відповідно до договору в точках приєднання електроустановок учасників роздрібного ринку. Відповідно до договорів про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, що укладаються зі споживачем та електропостачальником відповідно до цих Правил, оператор системи передачі згідно з Кодексом системи передачі та оператори систем розподілу згідно з Кодексом систем розподілу здійснюють, відповідно, передачу та розподіл електричної енергії на роздрібному ринку в точку розподілу до електроустановки споживача на території діяльності відповідного оператора системи.
Абзацом 1 п.2.1.4 ПРРЕЕ (у редакції станом на 01.01.2019) передбачено, що договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил.
Відповідно до абз.2 п.2.1.6 ПРРЕЕ (у редакції станом на 01.01.2019) фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.
Судом встановлено, що публічний договір про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма змінами до нього розміщено на офіційному веб-сайті АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» (https://www.dtek-dem.com.ua/ua/enter-contract_old).
Згідно з п.1.1 вказаного договору цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електричної енергії споживачам як послуги Оператора системи розподілу. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього договору.
Умови договору розроблені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), від 14 березня 2018 року № 312, та є однаковими для всіх споживачів (п.1.1 договору розподілу)
За цим договором оператор системи розподілу надає споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309, та Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, за об?єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки/точок розподілу за об?єктом споживача, який є додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи розподілу (п.2.1 договору розподілу)
Положеннями п.6.2 договору розподілу унормовано, що споживач, зокрема, зобов?язується: виконувати умови цього договору (пп.1); забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів (пп.2).
Відповідно до пункту 7.1 договору розподілу оператор системи розподілу має право: вимагати від споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями, допущеними споживачем під час користування електричною енергією (пп.5); контролювати додержання споживачем вимог ПРРЕЕ (пп.6); складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці (пп.7).
У пункті 8.9 договору розподілу сторони погодили, що у разі виявлення однією із сторін порушень умов Договору іншою стороною та/або порушень ПРЕЕ, Кодексу комерційного обліку, Кодексу систем розподілу, Кодексу системи передачі, Закону України «Про ринок електричної енергії» та інших нормативно-правових актів, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акту свої зауваження.
Договір набирає чинності з дня приєднання споживача до умов цього договору, або з дня зазначеного в заяві-приєднання, але будь-якому випадку не раніше чим з 01 грудня 2018 року, або іншої дати визначеної Законом України «Про ринок електричної енергії». Договір діє протягом 1 року та вважається продовженим на кожен наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов ( п.11.1 договору розподілу).
Матеріали справи не містять доказів звернення відповідача до АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» із заявою-приєднання до договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, однак наявні докази на підтвердження здійснення у цей період відповідачем плати за розподіл електричної енергії як через постачальника у складі тарифу. Матеріали справи містять відповідні виписки про здійснення платежів.
Відтак суд дійшов висновку про встановлення факту приєднання споживача до умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) на підставі п.2.1.6 ПРРЕЕ.
За вимогами ч. 3 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач зобов'язаний, зокрема, сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
Відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акту про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник (п.2.3.4 ПРРЕЕ).
Споживач електричної енергії зобов'язаний згідно з пп. 8) п.5.5.5 ПРРЕЕ забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.
Відповідно до пп.3 п. 5.1.1 ПРРЕЕ оператор системи має право зокрема проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії.
Пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ (у редакції, що діяла на дату складання акту про порушення) встановлено, що: у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акту про порушення. Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою. Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Відповідно до п.8.4.2 ПРРЕЕ (в редакції станом на дату складання акту про порушення) визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень:
1) порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - пошкодження пломб), або відсутність на засобах вимірювальної техніки пломб з відбитками тавр про їх повірку чи пломб з відбитками тавр оператора системи або інших заінтересованих сторін, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки);
2) пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії);
3) пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо);
4) фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів, пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів);
5) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку;
6) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку;
7) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку;
8) використання «штучного нуля», що призвело до споживання необлікованої електричної енергії;
9) пошкодження або відсутність пломб на засобах вимірювальної техніки, що вимірюють обсяг електричної енергії, розподіленої мережами споживача (основного споживача), пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) зазначених засобів вимірювальної техніки (за наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб), інші дії споживача, які призвели до зміни показів цих засобів вимірювальної техніки.
Пунктом 8.4.4 ПРРЕЕ (в редакції станом на дату складання акту про порушення) встановлено, що факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства (далі - експертиза). До отримання оператором системи результатів експертизи положення цієї глави не застосовуються для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, за винятком випадків, передбачених цим пунктом. Для забезпечення проведення експертизи оператор системи має зняти, упакувати, опломбувати та направити на експертизу пломби та/або засоби вимірювальної техніки, а також інші технічні засоби, якими здійснювалося втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (за наявності). Якщо оператором системи до моменту передачі засобів вимірювальної техніки, індикаторів та/або пломб на експертизу пошкоджено упаковку та/або пломби, встановлені на ній, положення цієї глави не застосовуються.
17.11.2020 представниками АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» на об'єкті відповідача проведено технічну перевірку, за результатами якої складено акт про порушення №008788, в якому зафіксовано порушення ФОП Яйловим М.О. п.2.3.2, п.2.3.4, п.5.5.5 ПРРЕЕ, п.6.4.2, п.8.4.2 (3) ККО, а саме: пошкодження розрахункового лічильника електричної енергії, на корпусі електролічильника зламано фіксатори кожуха; крім того вказано, що пломби про повірку електролічильника візуально пошкоджені; пломби ОСР встановлені на шафі обліку візуально пошкоджені; пломби ОСР встановлені на клемній кришці електролічильника візуально пошкоджені; підозра на встановлення в середині лічильника додаткового пристрою з метою зміни технічних та метрологічних характеристик розрахункового лічильника електроенергії; струм власного споживання лічильника по фазі А перевищує струм, передбачений завод виробником.
На підставі здійснених на замовлення позивача та складених експертами Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України експертних висновків №21-1321 від 01.07.2021 (трасологічна експертиза) та №21-1322 від 28.07.2021 (електротехнічна експертиза) протоколом засідання комісії №236 від 08.10.2021 з розгляду акту про порушення №008788 від 17.11.2020 встановлено, що акт складений у відповідності до чинного законодавства, та прийнято рішення здійснити нарахування відповідачу обсягу та вартості необлікованої електричної енергії за цим актом з посиланням на вчинення споживачем порушення, визначеного підпунктом 3 п.8.4.2 ПРРЕЕ.
Поряд з цим нарахування відповідачу обсягу та вартості необлікованої електричної енергії за вчинення порушень, встановлених підпунктами 1 та 2 п.8.4.2 ПРРЕЕ, про які йдеться в акті про порушення №008788 від 17.11.2020, позивач не здійснив та в межах заявленого позову не доводить.
Ці обставини є вирішальними при вирішенні цієї судової справи.
Оцінюючи правомірність здійснення нарахування відповідачу обсягу та вартості необлікованої електричної енергії у сумі 777132,79грн за порушення передбаченого підпунктом 3 п.8.4.2 ПРРЕЕ, суд зазначає таке.
Як було наведено, визначеним підпунктом 3 п.8.4.2 ПРРЕЕ (в редакції станом на дату складання акту про порушення) порушенням для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії є:
пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо).
Отже під час вирішення цієї справи суд має встановити доведення матеріалами справи:
- обставин пошкодження засобу вимірювальної техніки,
- обставин передачі споживачу на збереження засобу вимірювальної техніки,
- обставин втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки
- або обставин вчинення споживачем інших дій, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки.
Досліджуючи питання передачі споживачу на збереження засобу вимірювальної техніки (лічильник електроенергії NIK 2301 AT.0000.0.11, зав. № 10784136) судом враховано наявність акту про пломбування та здачі пломб і засобів обліку на збереження №297702 від 10.12.2019, зі змісту якого вбачається, що відповідач отримав на збереження засоби обліку NIK 2301 АТ.0000.011 №10784136; 1,5; 510А; 1.0;300/5; заново встановлені пломби №2126211, №21126210, №21126209, №21126208, №21126207 на клемній кришці ПУ та шафі обліку; пломбувальний дріт; трансформатори струму та напруги; ланцюгів вимірювання та лічильників електроенергії прийняті на збереження споживачем.
Акт підписаний представниками обох сторін без зауважень.
Отже обставини передачі споживачу на збереження засобу вимірювальної техніки суд вважає доведеними матеріалами справи.
Досліджуючи питання пошкодження засобу вимірювальної техніки, судом враховані проведені на замовлення позивача проведено трасологічне та електротехнічне експертні дослідження приладу обліку електричної енергії NIK 2301 AT.0000.0.11, зав. № 10784136 та пломб, за результатами яких складено висновки №21-1321 від 01.07.2021 та №21-1322 від 28.07.2021 відповідно.
З дослідницької частини висновку №21-1322 електротехнічної експертизи вбачається, що корпус лічильника електроенергії складається з цоколю з полімерного матеріалу сірого кольору, кожуха з прозорого полімерного матеріалу та затискачів.
Під час проведення трасологічної експертизи встановлено, що на цоколі в місцях з'єднання із знімним кожухом є зовнішні сліди з додатковими слідами пошкодження, які виникли внаслідок їх роз'єднання та встановлено, що лічильник електроенергії NIK 2301 AT.0000.0.11, зав. № 10784136, наданий на дослідження, відкривався.
Експертом Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України Вороніним А.О., яким була проведена трасологічна експертиза, за результатами якої складено висновок № 21-1321, у судовому засіданні 07.05.2024 надані пояснення щодо експертного висновку та зазначено, шо на корпусі електролічильника NIK 2301 AT.0000.0.11, зав. № 10784136 зламано фіксатори кожуха.
Вказане свідчить про порушення цілісності корпусу лічильника. Отже обставини пошкодження засобу вимірювальної техніки (пошкодження цілісності корпусу електролічильника NIK 2301 AT.0000.0.11, зав. № 10784136) суд вважає доведеними матеріалами справи.
Досліджуючи питання втручання споживача в роботу засобу вимірювальної техніки, судом враховане таке.
За висновком електротехнічної експертизи № 21-1322 технічний стан лічильника електроенергії NIK 2301 AT.0000.0.11, зав. № 10784136, щодо обліку спожитої електроенергії, на момент проведення експертної повірки відповідає вимогам пунктів 10.1, 10.3-10.7 ДСТУ 6100:2009 та п. 1.5.15 Правил улаштування електроустановок. Сторонні пристрої та елементи, що не передбачені заводом-виробником в корпусі, на друкованій платі та інших складових лічильника електроенергії NIK 2301 AT.0000.0.11, зав. № 10784136, відсутні.
Разом з тим при проведенні трасологічного дослідження (висновок від 01.07.2021 № 21-1321) встановлена відсутність будь-яких явних слідів чи пошкоджень внутрішніх елементів лічильника. У висновку вказано, що на цифрових барабанах лічильного механізму сліди механічного впливу на них сторонніми предметами (інструментами) відсутні; суспензія індикатора магнітного поля встановленої у середині пломби-наклейки типу «NK МагнеТ М13350053 GST» не порушена і характерних ознак її зняття немає.
Вказане зумовлює висновок суду про відсутність доведення матеріалами справи обставин втручання відповідача в роботу засобу вимірювальної техніки або вчинення відповідачем інших дій, які призвели до зміни показів засобу вимірювальної техніки.
Підозра позивача на встановлення споживачем в середині лічильника додаткового пристрою з метою зміни технічних та метрологічних характеристик розрахункового лічильника електроенергії, про що йдеться в акті про порушення №008788 від 17.11.2020, наданими позивачем експертними висновками або іншими наявними у справі доказами не доводиться.
Слід вказати, що посилання позивача на встановлені трасологічною експертизою обставини порушення цілісності пломб на приладі обліку електричної енергії суд не розцінює як достатні докази втручання споживача в роботу засобу вимірювальної техніки або вчинення ним дій, які призвели до зміни показів засобу вимірювальної техніки. Суд зауважує на тому, що такі обставини можуть свідчити про наявність допущення споживачем порушень, встановлених підпунктами 1 та 2 п.8.4.2 ПРРЕЕ. Разом з тим не свідчать про порушення відповідачем підпункту 3 п.8.4.2 ПРРЕЕ.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України).
За приписами ч.1 ст.76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Відповідно до ст.86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність та взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, наявними в матеріалах справи доказами не підтверджується наявність всіх обставин, які б свідчили про правомірність нарахування відповідачу вартості необлікованої електричної енергії у сумі 777132,79 грн внаслідок вчинення відповідачем порушення, визначеного підпунктом 3 п.8.4.2 ПРРЕЕ .
Вказане призводить до висновку про відсутність доведення позивачем підстав для задоволення вимог про стягнення з відповідача вартості необлікованої електричної енергії, нарахованої за порушення підпункту 3 п.8.4.2 ПРРЕЕ. Позов в цій частині задоволенню не підлягає.
З огляду на недоведеність вимог в частині стягнення заборгованості за необліковану електричну енергію у сумі 777132,79 грн, позовні вимоги в частині стягнення 3% річних у сумі 47841,57 грн та інфляційних втрат у сумі 255734,12 грн, які є похідними від позовних вимог про стягнення основного боргу, задоволенню не підлягають.
Розглядаючи позовні вимоги в частині стягнення витрат на проведення експертних досліджень у сумі 4942,37 грн, суд зазначає таке.
В обґрунтування вимог щодо стягнення витрат на проведення експертних досліджень у сумі 4942,37 грн, на підтвердження чого позивач надав банківські виписки від 15.04.2021, позивач посилається на абз.12 п.8.4.4. ПРРЕЕ, яким передбачено, що якщо за результатами експертизи підтверджено факт пошкодження пломб, індикаторів, засобів вимірювальної техніки або втручання в роботу засобів вимірювальної техніки, витрати оператора системи на проведення експертизи спеціалізованою організацією (підприємством) відшкодовуються оператору системи стороною, відповідальною за збереження засобу комерційного обліку та пломб, крім випадків: встановлення експертизою, що порушення роботи засобу обліку виникло не з вини споживача; надання стороною, відповідальною за збереження засобу комерційного обліку та пломб, оператору системи письмової згоди з фактом пошкодження пломб, індикаторів, засобів вимірювальної техніки або втручання в роботу засобів вимірювальної техніки до моменту проведення експертизи або оплати оператором системи вартості робіт з проведення експертизи; надання стороною, відповідальною за збереження засобу комерційного обліку та пломб, оператору системи письмової відмови від проведення експертизи до моменту проведення експертизи або оплати оператором системи вартості робіт з проведення експертизи.
Суд не розцінює таке нормативне обґрунтування позову як належне з тих мотивів, що норма, на яку посилається позивач, набрала чинності 02.02.2023 згідно з постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №203 від 31.01.2023, тобто вже після складання акту про порушення №008788 від 17.11.2020, проведення експертних досліджень та понесення позивачем витрат на їх проведення. Отже з огляду на принцип прямої дії норм у часі положення п.8.4.4 ПРРЕЕ щодо обов'язку споживача здійснити відшкодування оператору системи понесених ним витрат на проведення експертизи як стороною, відповідальною за збереження засобу комерційного обліку та пломб, не розповсюджує свою дію на події, що мали місце до набрання чинності п.8.4.4 ПРРЕЕ.
Суд також не розцінює витрати позивача на проведення трасологічної експертизи як понесені ним судові витрати, які є необхідними в процесуальному сенсі для вирішення даної справи, оскільки експертний висновок за результатом проведених на замовлення позивача трасологічних досліджень не доводить позицію позивача щодо вчинення відповідачем встановленого підпунктом 3 п.8.4.2 ПРРЕЕ порушення, за вчинення якого позивачем нарахована заявлена до стягнення з відповідача в межах даного позову вартість необлікованої електричної енергії.
Інших обґрунтувань позовних вимог в частині стягнення з відповідача витрат на проведення експертних досліджень у сумі 4942,37 грн позивач не навів.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що позов в частині стягнення витрат на проведення експертних досліджень у сумі 4942,37грн задоволенню не підлягає.
Розподіл судових витрат.
З огляду на відмову у задоволенні позову відповідно до положень ст.129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати зі сплати судового збору у належному до сплати розмірі покладаються на позивача.
Враховуючи повідомлення сторін про подання доказів понесення витрат на правничу допомогу, пов'язаних з розглядом справи, протягом п'яти днів після ухвалення рішення в порядку ч.8 ст.129 Господарського процесуального кодексу України, питання розподілу цих витрат буде вирішено судом шляхом постановлення додаткового рішення.
Керуючись ст.ст. 86, 129, 210, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
Відмовити в задоволенні позову.
В судовому засіданні 13.06.2024 суд проголосив та підписав вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення суд склав та підписав 24.06.2024.
Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів; зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку ст. 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя К.І. Аксьонова