Постанова від 26.06.2024 по справі 160/21182/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2024 року м. Дніпросправа № 160/21182/23

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),

суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 березня 2024 року (суддя Голобутовський Р.З.) у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання дій протиправними, визнання протиправною та скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:

- визнати протиправними дії уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо вручення ОСОБА_1 (ДРФОПП НОМЕР_1 ) повістки за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про виклик для проходження військової служби на 31.08.2023 (команда - А-3990);

- скасувати повістку ІНФОРМАЦІЯ_1 на ім'я ОСОБА_1 (ДРФОПП НОМЕР_1 ) про виклик для проходження військової служби на 31.08.2023 (команда - А-3990);

- визнати протиправною та скасувати постанову військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про визначення стану придатності до військової служби ОСОБА_1 (ДРФОПП НОМЕР_1 ), яку було проведено в приміщенні ТЦК СП в період з 22.07.2023 по 07.08.2023;

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо проведення медичного огляду військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 в період з 22.07.2023 по 07.08.2023 ОСОБА_1 (ДРФОПП НОМЕР_1 ) з порушенням вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.08.2023 відмовлено у відкритті провадження у справі в частині позовних вимог про:

- визнання протиправними дій уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо вручення ОСОБА_1 (ДРФОПП НОМЕР_1 ) повістки за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про виклик для проходження військової служби на 31.08.2023 (команда - А-3990);

- скасування повістки ІНФОРМАЦІЯ_1 на ім'я ОСОБА_1 (ДРФОПП НОМЕР_1 ) про виклик для проходження військової служби на 31.08.2023 (команда - А-3990).

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.08.2023 відкрито провадження у справі в частині позовних вимог про:

- визнання протиправною та скасування постанови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про визначення стану придатності до військової служби ОСОБА_1 (ДРФОПП НОМЕР_1 ), яку було проведено в приміщенні ТЦК СП в період з 22.07.2023 по 07.08.2023;

- визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо проведення медичного огляду військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 в період з 22.07.2023 по 07.08.2023 ОСОБА_1 (ДРФОПП НОМЕР_1 ) з порушенням вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 березня 2024 року в задоволенні позову відмовлено.

Позивачем подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, позов задовольнити у повному обсязі, а саме:

- визнати протиправними дії уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо вручення ОСОБА_1 (ДРФОПП НОМЕР_1 ) повістки за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про виклик для проходження військової служби на 31.08.2023 (команда - А-3990);

- скасувати повістку ІНФОРМАЦІЯ_1 на ім'я ОСОБА_1 (ДРФОПП НОМЕР_1 ) про виклик для проходження військової служби на 31.08.2023 (команда - А-3990);

- витребувати ІНФОРМАЦІЯ_1 копію постанови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про визначення стану придатності до військової служби ОСОБА_1 , яку було проведено в приміщенні ТЦК СП в період з 22.07.2023 по 07.08.2023;

- визнати протиправною та скасувати постанову військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про визначення стану придатності до військової служби ОСОБА_1 (ДРФОПП НОМЕР_1 ), яку було проведено в приміщенні ТЦК СП в період з 22.07.2023 по 07.08.2023;

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо проведення медичного огляду військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 в період з 22.07.2023 по 07.08.2023 ОСОБА_1 (ДРФОПП НОМЕР_1 ) з порушенням вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права, судом не було надано оцінки постанови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , медичним документам про стан здоров'я позивача, довідці ІНФОРМАЦІЯ_3 віл 13.10.1998. Суд не досліджував обставин проведення ВЛК в частині оформлення висновків та процедури проведення ВЛК.

Також зазначено, що суд першої інстанції протиправно відмовив у відкритті провадження в частині позовних вимог ухвалою від 23.08.2023.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 3 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.

Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Як було встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 відповідно до довідки від 13.10.1998 №4/818, виданої ІНФОРМАЦІЯ_4 , визнано непридатним до військової служби у мирний час, обмежено придатним у військовий час.

22.07.2023 ОСОБА_1 вручено повістку з пропозицією щодо явки до ІНФОРМАЦІЯ_1 на 26.07.2023.

Прибувши до ІНФОРМАЦІЯ_1 позивач пред'явив довідку видану 13.10.1998 №4/818 ІНФОРМАЦІЯ_4 про обмежену придатність до військової служби у військовий час. Проте, відповідачем повідомлено про необхідність проведення додаткового медичного огляду.

24.07.2023 ОСОБА_1 вручено повістку з пропозицією явки до ІНФОРМАЦІЯ_1 на 07.08.2023.

26.07.2023 позивач закінчив проходження додаткового медичного обстеження на підставі електронного направлення свого сімейного лікаря та отримав консультативний висновок кардіолога від 26.07.2023, відповідно до якого, за умови явки позивача до лікаря без медичної документації про попередні обстеження, позивачу діагностовано: ВВС, двостулковий помірно стенозований АК. СН І ст. зі збереженою ФВ ЛШ. І-ІІ ФК. Рекомендовано: режим амбулаторний, раціональне харчування, корекція факторів ризику, відмова від паління та прийому алкоголю та усунення психологічних чинників стресу. Також у вказаному висновку рекомендовано тривале медикаментозне лікування.

28.07.2023 військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 складено довідку №148/5 про придатність позивача до військової служби.

До довідки складено експертний висновок лікарів: терапевта, хірурга, невропатолога, психіатра, офтальмолога, отоларинголога, стоматолога, якими враховано діагноз позивача та визнано його придатним до військової служби.

Позивачу було вручено повістку про виклик для проходження військової служби на 31.08.2023 (команда - А-3990) з повідомленням для роботодавця. Також позивача було повідомлено про можливу кримінальну відповідальність через неявку у визначену дату до ТЦК СП, яка буде розцінена як ухилення від військового обов'язку.

Не погоджуючись з постановою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про визначення стану придатності до військової служби ОСОБА_1 та діями ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо проведення медичного огляду військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції зазначив, що перевірка рішень позаштатних ВЛК на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені Положенням № 402 при проведенні медичного огляду військового належить до функцій ВЛК регіону чи ЦВЛК, а остаточного рішення, яке підлягає судовому оскарженню, з приводу придатності позивача до військової служби ВЛК регіону чи ЦВЛК не приймали, суд робить висновок про недотримання позивачем вимог Положення № 402 щодо процедури оскарження результатів медичного огляду, що є підставою для відмови у задоволенні позову.

Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» № 2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Згідно із ч. 2 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Частиною 3 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до ч. 5 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Відповідно до ч. 9 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.

Згідно з абз. 1 ч. 10 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районного (міського) військового комісаріату.

Частиною 2 ст. 2 Закону № 2232-ХІІ визначено, що проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України.

Відповідно до ч. 12 ст. 12 Закону № 2232-ХІІ військовозобов'язані, які, зокрема, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується Міністерством оборони України та центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями.

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджене Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

Відповідно до п. 1.1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

За правилами п.1.2 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза це: медичний огляд, зокрема, військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Пунктом 2.1 розділу І Положення № 402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Відповідно до п. 2.2 розділу І Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом.

До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.

Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах.

ЦВЛК має право розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України (абз. 15 п.п. 2.3.4 п. 2.3 розділу I Положення № 402).

Відповідно до п. 2.4.4 п. 2.4 розділу І Положення № 402 на ВЛК регіону покладаються обов'язки, зокрема, з організації військово-лікарської експертизи, керівництва підпорядкованими ВЛК, контролю за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності; розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.

Згідно з п. 2.4.5 розділу І Положення № 402 ВЛК регіону має право, зокрема, оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК; направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників.

Рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд (п. 2.4.6. розділу І Положення № 402).

Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (п. 2.4.10. розділу І Положення № 402).

Згідно із п. 2.6.1. розділу І Положення № 402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК високомобільних десантних військ; ВЛК військових комісаріатів; ВЛК територіального центру комплектування (далі - ВЛК ТЦК); ВЛК цивільного лікувального закладу з правами госпітальної ВЛК.

На підставі затвердженого переліку начальник ВМКЦ регіону своїм наказом призначає позаштатні постійно діючі ВЛК, їх персональний склад і визначає порядок їх роботи (п. 2.6.7.).

Документи позаштатних ВЛК скріплюються гербовою печаткою військового лікувального, цивільного лікувально-профілактичного закладу, військової частини, при яких ці комісії утворені (2.6.11. розділу І).

Госпітальна ВЛК створюється у військовому госпіталі, на госпітальному судні, у цивільному лікувально-профілактичному закладі, де обстежуються і лікуються військовослужбовці. На особливий період госпітальна ВЛК створюється в усіх військових санаторіях (2.7.1. розділу І).

Суд першої інстанції вірно встановив, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються штатні та позаштатні військово-лікарські комісії, які проводять медичний огляд осіб, передбачених п. 1.1 розділу І Положення № 402, зокрема, з метою визначення ступеня придатності до військової служб, за результатами якого приймають постанови, що оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання ВЛК. До штатних ВЛК належать, зокрема, ВЛК регіону, до повноважень яких належить розгляд скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи. ВЛК регіону також мають право оглядати військовослужбовців, скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти військових на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд. Постанови регіональних ВЛК можуть бути оскаржені до ЦВЛК або до суду.

Пунктом 1.1 розділу ІІ Положення № 402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Відповідно до п. 1.2 розділу ІІ Положення № 402 розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).

Згідно з п. 1.4 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд контингентів, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення, проводиться в порядку, визначеному таблицею.

Відповідно до п. 6.6. розділу ІІ Положення № 402 військовослужбовці оглядаються ВЛК у військових лікувальних закладах за територіальним принципом. Військовослужбовці, крім того, оглядаються ВЛК за місцем лікування, навчання, перебування у відрядженні, за місцем проведення відпустки.

Відповідно до п. 6.28. розділу ІІ Положення № 402 у разі коли ВЛК після амбулаторного обстеження не може прийняти остаточної постанови, вона направляє військовослужбовця на стаціонарне обстеження у військовий лікувальний заклад з подальшим оглядом його госпітальною ВЛК.

Вірно судом першої інстанції зазначено, що військовослужбовці підлягають медичному огляду госпітальною ВЛК, якій, за результатами військово-лікарської експертизи, надане право приймати постанови щодо придатності особи до військової служби.

Судом першої інстанції було встановлено, що 28.07.2023 проведено медичний огляд позивача ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 , результати якого оформлені постановою у формі довідки № 148/5 із висновком про придатність позивача до військової служби.

Позивач вважає протиправним рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 про придатність його до військової служби, посилаючись на недотримання відповідачем порядку проведення медичного огляду.

Також суд першої інстанції встановив, що ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка проводила медичний огляд позивача та склала довідку від 28.07.2023 № 148/5, є позаштатною ВЛК, підпорядкованою ВЛК регіону.

Судом першої інстанції вірно взято до уваги, що Положення № 402 не передбачає право особи, що проходила медичний огляд, оскаржувати постанови позаштатних ВЛК у судовому порядку, а у разі непогодження із постановами позаштатних ВЛК особа має право звернутися до ВЛК вищого рівня із скаргою на дії чи рішення ВЛК.

Водночас ВЛК регіону мають право скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти військових на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.

Оскарженню у судовому порядку, за приписами п. 2.4.10. розділу І Положення №402, підлягають тільки постанови ВЛК регіонів та постанови ЦВЛК.

Суд першої інстанції вірно взяв до уваги відсутність доказів, що позивач не звертався зі скаргою на протиправність дій/бездіяльності членів ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 при проведенні медичного огляду, а також про скасування спірної постанови, ні до ВЛК регіону, ні до ЦВЛК, з проханням провести повторний медичний огляд із дотримання вимог Положення № 402. Позивач не скористався своїм правом на проведення повторного медичного огляду з метою визначення придатності його до військової служби.

Доводи апеляційної скарги зазначеного не спростовують.

У межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.

Беручи до уваги ті обставини, що перевірка рішень позаштатних гарнізонних ВЛК на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені Положенням № 402 при проведенні медичного огляду військового, належить до функцій ВЛК регіону чи ЦВЛК, а остаточного рішення, яке підлягає судовому оскарженню, з приводу придатності позивача до військової служби ВЛК регіону чи ЦВЛК не приймали, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про недотримання позивачем вимог Положення № 402 щодо процедури оскарження результатів медичного огляду, що є підставою для відмови у задоволенні позову.

Позивач правом на оскарження ухвали суду першої інстанції про відмову у відкритті провадження в частині позовних вимог не скористався.

Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 березня 2024 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання дій протиправними, визнання протиправною та скасування постанови залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Постанова у повному обсязі складена 26 червня 2024 року.

Головуючий - суддя А.А. Щербак

суддя Н.П. Баранник

суддя Н.І. Малиш