Постанова від 24.06.2024 по справі 160/19195/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2024 року м. Дніпросправа № 160/19195/23

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Бишевської Н.А. (доповідач),

суддів: Добродняк І.Ю., Семененка Я.В.,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпро

апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 березня 2024 року

у справі №160/19195/23

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області Головного управління Національної поліції в Донецькій області

про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді,-

ВСТАНОВИВ:

6 серпня 2023 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати наказ начальника Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 14.07.2023 № 458 о/с в частині переведення капітана поліції ОСОБА_1 для подальшого проходження служби до Головного управління Національної поліції в Донецькій області з 17.07.2023, та звільнення з посади старшого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції відділення поліції № 1 Кам'янського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області;

- поновити ОСОБА_1 на посаді старшого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції відділення поліції № 1 Кам'янського районного управління поліції з 14.07.2023.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 березня 2024 р. у справі № 160/19195/23 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області Головне управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді - відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду, ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу, згідно якої позивач просить скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 березня 2024 року у справі №160/19195/23, як таке що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд на дослідив обставин того, що спірним наказом позивача переміщено без його згоди на нижчу посаду, незважаючи на те, що чинним законодавством, з метою підвищення ефективності служби, можливо переміщення в іншу місцевість, але на рівнозначну посаду. Позивач наполягає, що будь яких рапортів, заяв та згод на таке переведення не подавав.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, капітан поліції ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив службу на посаді старшого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції відділення поліції № 1 Кам'янського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, на яку його переміщено наказом Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області № 45 о/с від 08.02.2021.

Наказом Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області № 458 о/с від 14.07.2023 «По особовому складу» (зі змінами, внесеними наказом ГУНП № 463 о/с від 17.07.2023) відповідно до частин 1, 7 та 8 статті 65 Закону України «Про Національну поліцію» переведено для подальшого проходження служби до Головного управління Національної поліції в Донецькій області з 17.07.2023 капітана поліції ОСОБА_1 (0044862), звільнивши з посади старшого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції відділення поліції № 1 Кам'янського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області. Підставою наказу зазначено доповідну записку від 14.07.2023 № 20/2821 та лист ГУНП в Донецькій області від 12.07.2023 № 1743/01/12-2023.

Наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області № 298 о/с від 17.07.2023 «По особовому складу» відповідно до частин 1, 7 та 8 статті 65 Закону України «Про Національну поліцію» призначено до Головного управління Національної поліції в Донецькій області капітана поліції ОСОБА_1 (0044862), який прибув із Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області - старшим інспектором сектору ювенальної превенції відділу превенції Бахмутського районного управління поліції з 17.07.2023. Підставою наказу № 298 о/с від 17.07.2023 зазначено накази Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області № 458 о/с від 14.07.2023 та № 463 о/с від 17.07.2023, подання Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 17.07.2023.

Отже, з матеріалів позовної заяви та фактичних обставин справи судом встановлено, що предметом розгляду в цій справі є позовні вимоги поліцейського, якого за ініціативою керівників органів поліції в інтересах служби в поліції під час дії воєнного стану переміщено в порядку переведення на рівнозначну посаду до іншого органу поліції в іншій місцевості без його згоди, та про поновлення на посаді, яку він обіймав до оскаржуваного переведення.

У листі Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 12.07.2023 № 1743/01/12-2023 зазначено, що у період воєнного стану в Головному управлінні Національної поліції в Донецькій області проведено ряд організаційно-штатних заходів, у зв'язку з чим близько 500 кваліфікованих та досвідчених працівників були змушені перевестися для подальшого проходження служби до інших регіонів, у тому числі і до ГУНП в Дніпропетровській області. Некомплект вакантних посад поліцейських ГУНП в Донецькій області становить 1475 од. (32,7%), зокрема, в підрозділах превентивної діяльності - 422 од. (35,7%), слідства - 186 од. (28,8%) та кримінальної поліції - 254 од. (23,7%), внаслідок чого збільшується навантаження на поліцейських майже на третину, що впливає на забезпечення виконання ними своїх службових обов'язків. У зв'язку з тим, що виникла нагальна потреба в додатковому залученні поліцейських для виконання відповідних завдань та у комплектуванні вакантних посад, начальник ГУНП в Донецькій області звернувся до начальника ГУНП в Дніпропетровській області з питання переведення для подальшого проходження служби поліцейських, що перебувають у підпорядкуванні останнього, в розпорядження ГУНП в Донецькій області у кількості, що дозволить зменшити загальний некомплект органу поліції хоча б на 5%.

Рапортом начальника Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області від 14.07.2023 на виконання доручення начальника ГУНП в Дніпропетровській області до листа ГУНП в Донецькій області від 12.07.2023 № 1743/01/12-2023 запропоновано перевести для подальшого проходження служби до Головного управління Національної поліції в Донецькій області у тому числі старшого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції відділення поліції № 1 Кам'янського районного управління поліції капітана поліції ОСОБА_1 .

Згідно з доповідною запискою начальника управління кадрового забезпечення ГУНП в Дніпропетровській області № 20/2821 від 14.07.2023 на виконання доручення начальника ГУНП в Дніпропетровській області до листа ГУНП в Донецькій області від 12.07.2023 № 1743/01/12-2023 керівниками структурних, територіальних та стройових підрозділів підібрано для переведення для подальшого проходження служби до Головного управління Національної поліції в Донецькій області 71 поліцейського.

Не погодившись із переведенням для подальшого проходження служби до Головного управління Національної поліції в Донецькій області та із звільненням з посади, позивач звернувся до суду.

Колегія суддів суду апеляційної інстанції переглядаючи рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та залишаючи його без змін, доходить наступних висновків.

Спірним у справі є наказ про переміщення позивача, який за його позицією прийнято без додержання приписів ст. 32 КЗпП України.

Правове регулювання проходження служби в поліції здійснюється Законом України "Про Національну поліцію" від 2 липня 2015 року №580-VIII (далі - Закон №580)

Служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень (частина перша статті 59 Закону № 580).

Згідно до приписів статті 65 Закону №580, переміщення поліцейських здійснюється: 1) на вищу посаду - у порядку просування по службі; 2) на рівнозначні посади: для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби; за ініціативою поліцейського; у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням реорганізації; у разі необхідності проведення кадрової заміни в місцевостях з особливими природними, географічними, геологічними, кліматичними, екологічними умовами (далі - місцевості з визначеним строком служби); за станом здоров'я - на підставі рішення медичної комісії; з меншим обсягом роботи з урахуванням професійних і особистих якостей - на підставі висновку атестації; у разі звільнення з посади на підставі рішення місцевої ради про прийняття резолюції недовіри відповідно до статті 87 цього Закону; 3) на посади, нижчі ніж та, на якій перебував поліцейський: у зв'язку зі скороченням штатів або реорганізацією в разі неможливості призначення на рівнозначну посаду; за станом здоров'я - на підставі рішення медичної комісії; через службову невідповідність - на підставі висновку атестації з урахуванням професійних і особистих якостей; за ініціативою поліцейського; як виконання накладеного дисциплінарного стягнення - звільнення з посади відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України; у разі звільнення з посади на підставі рішення місцевої ради про прийняття резолюції недовіри, відповідно до статті 87 цього Закону; 4) у зв'язку із зарахуванням на денну форму навчання за державним замовленням, у тому числі до магістратури, ад'юнктури та докторантури закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, який здійснює підготовку поліцейських, а також у разі призначення на посаду після закінчення навчання.

Відповідно до ч. 7 ст. 65 закону №580, переведення є формою переміщення поліцейських, яке здійснюється у разі, якщо звільнення їх із посад або призначення на інші посади належить до номенклатури призначення різних керівників.

Переведення поліцейського може здійснюватися за його ініціативою, ініціативою прямих керівників (начальників), керівників інших органів (закладів, установ) поліції, які порушили питання про переміщення. Поліцейські зобов'язані проходити службу там, де це викликано інтересами служби і обумовлено наказами керівника органу (закладу, установи) поліції, до повноважень якого належить право призначення на посаду та звільнення з посади. (ч. 8 ст. 65 Закону №580)

Отже, норма статті 65 Закону №580, в редакції на час виникнення правовідносин, передбачає лише один випадок наявності згоди поліцейського на переміщення - переміщення за ініціативою поліцейського.

Проте, згода поліцейського є необхідною також при переміщенні його по службі у зв'язку зі скороченням штатів - ч. 2 ст. 68 Закону №580, проте це не стосується правовідносин, що склалися.

В усіх інших випадках підставою переміщення визначено певні обставини або рішення певних органів, настання (прийняття) яких не залежать від волі поліцейського, в тому числі переміщення для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби.

Наказом Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області № 458 о/с від 14.07.2023 (зі змінами, внесеними наказом № 463/ос від 17.07.2023) відповідно до частин 1, 7 та 8 статті 65 Закону України «Про Національну поліцію» позивача переведено для подальшого проходження служби до Головного управління Національної поліції в Донецькій області з 17.07.2023 та звільнено з посади старшого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції відділення поліції № 1 Кам'янського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області.

Стосовно доводів скаржника про те, що оскаржуваним наказом №458 о/с позивача фактично переміщено на нижчу посаду, і таке переміщення здійснено без відповідних на це правових підстав, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що спірним наказом позивача звільнено з займаної посади та переміщено на службу до ГУНП в іншу місцевість. Фактично на нижчу посаду, позивача призначено наказом ГУНП в Донецькій області, який не є предметом судового оскарження.

Щодо доводів позивача про неможливість переведення (переміщення) без його згоди з Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (наказ №458 о/с).

Як зазначено вище, така позиція позивача обґрунтована тим, що переміщення поліцейського на службі повинно відбуватися і враховуючи вимоги, передбачені ст.32 КЗпП України, оскільки спеціальним Законом, яким встановлено підстави для переміщення поліцейського, не визначено того, чи вимагається згода поліцейського на таке переміщення.

Відповідно до ч.8 ст.65 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейські зобов'язані проходити службу там, де це викликано інтересами служби і обумовлено наказами керівника органу (закладу, установи) поліції, до повноважень якого належить право призначення на посаду та звільнення з посади.

Згідно із ч.9 ст.65 Закону України «Про Національну поліцію» переведення поліцейського здійснюється на підставі наказу про звільнення із займаної посади та направлення для подальшого проходження служби до іншого органу (закладу, установи) поліції та наказу про призначення на посаду в органі (закладі, установі) поліції, до якого переміщується поліцейський.

Статтею 60 Закону України «Про Національну поліцію» (в редакції, що діє з 01.05.2022) встановлено, що відносини, що виникають у зв'язку зі вступом, проходженням та припиненням служби в поліції, регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань проходження служби в поліції.

Отже, оскільки спеціальним законодавством, чинним на момент виникнення спірних правовідносин, не передбачено наявність згоди поліцейського при прийнятті рішення про його переміщення в інтересах служби на рівнозначну посаду у будь-яку місцевість, а чинна редакція ст.60 Закону України «Про Національну поліцію» прямо визначає законодавство, яке регулює відносини, пов'язані з проходженням служби в поліції, то судом першої інстанції обґрунтовано визнано безпідставною вищезазначену позицію позивача.

Вказані висновки суду першої інстанції узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, висловленою у справі №620/3663/19 (постанова від 25.05.2023) суть якої, зокрема, зводиться до того, що відсутність у Законі України «Про Національну поліцію» норми про обов'язковість згоди поліцейського на переміщення в іншу місцевість на рівнозначну посаду для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби, вказує не про неврегульованість цих правовідносин нормами спеціального законодавства, а про їх вирішення у спосіб, відмінний від правового регулювання трудових відносин відповідно до норм трудового законодавства.

Отже, зміни в спеціальному законодавстві з питань проходження служби в поліції, що відбулися з 01 травня 2022 року, виключили можливість субсидіарного застосування норм трудового законодавства до регулювання порядку переміщення поліцейських, на чому наполягав позивач.

Судова колегія вважає безпідставними аргументи апеляційної скарги щодо посилання суду першої інстанції на рішення у справі №620/3663/19, без дослідження обставин справи.

Суд першої інстанції, приймаючи рішення вірно визначив предмет спору, ним є саме наказ від 14.07.2023 №458 о/с (зі змінами, внесеними наказом ГУНП від 17.07.2023 №463 о/с) відповідно до частин 1, 7 та 8 статті 65 Закону України «Про Національну поліцію» капітана поліції ОСОБА_1 переведено для подальшого проходження служби до Головного управління Національної поліції в Донецькій області. Твердження позивача щодо необхідності надання ним згоди на переведення в іншу місцевість з посиланням на Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» та норми КЗпП України не є обґрунтованими. Суд вірно зазначив, що у зв'язку зі змінами в спеціальному законодавстві з питань проходження служби в поліції, загальні норми трудового законодавства до спірних правовідносин не застосовуються. І доводами апеляційної скарги зазначене твердження ніяк не спростовується. В той же час спеціальне законодавство не передбачає згоди поліцейського при переведенні за ініціативою керівника в іншу місцевість.

Слід також зазначити, що доводи апеляційної скарги з посиланням на судову практику Верховного суду , яка стосується періоду 2019-2022 років є некоректними з огляду на зміни, які відбулись в Законі України «Про національну поліцію» та стали застосовуватися з 01.05.2022. Суд першої інстанції вірно врахував останню судову практику Верховного суду і тому правомірно послався на рішення у справі №620/3663/19.

З огляду на вищевикладене, з врахуванням матеріалів справи, викладеної у судовому засіданні правової позиції представників відповідачів, судова колегія доходить висновку, що в межах доводів апеляційної скарги підстав для її задоволення не вбачається.

Суд першої інстанції під час розгляду цієї справи об'єктивно, повно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, дав їм правильну юридичну оцінку і ухвалив законне, обґрунтоване рішення без порушень норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому рішення суду першої інстанції у цій справі необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 березня 2024 року у справі №160/19195/23 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки передбачені ст.ст.328,329 КАС України.

Головуючий - суддя Н.А. Бишевська

суддя І.Ю. Добродняк

суддя Я.В. Семененко