26 червня 2024 року м. Житомир справа № 240/44218/21
категорія 109020100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Майстренко Н.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження заяву про відстрочення виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 28.11.2022 позов ОСОБА_1 до Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання протиправним та скасування частини рішення, зобов'язання вчинити дії задоволено. Визнано протиправним та скасовано пункт 4 рішення Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 18.08.2021 № 60 в частині відмови ОСОБА_1 у затвердженні поданого ним проекту землеустрою. Зобов'язано Станишівську сільську раду Житомирського району Житомирської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.06.2021 та прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
На адресу суду надійшла заява від відповідача про відстрочення виконання рішення суду до припинення чи скасування воєнного стану або внесення відповідних змін в чинне законодавство України.
Обґрунтовуючи подану заяву, відповідач зазначив, що під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
Судове засідання для розгляду заяви про відстрочення виконання рішення суду призначене на 26.06.2024.
Відповідно до частини 2 статті 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Зважаючи на викладене та неявку учасників справи в судове засідання, керуючись приписами ч. 9 ст. 205, ч. 4 ст. 229 КАС України, суд вважає за можливе розглянути заяву в порядку письмового провадження.
Вирішуючи заяву про відстрочення виконання рішення, суд зазначає таке.
Частиною 1 статті 378 КАС України визначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Згідно частини 3 статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Частиною 4 статті 378 КАС України передбачено, що вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Так, в контексті обставин, повідомлених заявником у заяві про відстрочення виконання судового рішення, суд враховує таке.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Отже, Конституцією України закріплений принцип обов'язковості судових рішень, тобто судове рішення обов'язково має бути виконано.
У той же час, судом враховується, що Законом України від 24.03.2022 №2145-XI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану", який набрав чинності 07.04.2022, розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнено пунктом 27, згідно з яким під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється (підпункт 5).
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Надалі Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 №2119-IX, Указом від 18.04.2022 №259/2022, затвердженим Законом України від 21.04.2022 №2212-IX, Указом від 17.05.2022 №341/2022, затвердженим Законом України від 22.05.2022 №2263-IX, Указом від 12.08.2022 №573/2022, затвердженим Законом України від 15.08.2022 №2500-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану; востаннє - з 05 години 30 хвилин 23.08.2022 строком на 90 діб. Також, указом Президента України від 07.11.2022 №757/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжений строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21.11.2022 строком на 90 діб. Так, 11.02.2023 Президентом України підписано закони про продовження строку дії воєнного стану та загальної мобілізації в Україні з 19.02.2023 строком на 90 діб. Відповідно до Закону України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" №3057-IX від 02.05.2023 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 20.05.2023 строком на 90 діб, згідно з Указом Президента № 254/2023 від 01.05.2023. Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" №734/2023 від 06.11.2023 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 16.11.2023 строком на 90 діб. Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 08.05.2024 №3684-IX затверджено Указ Президента України від 06.05.2024 № 271/2024 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 14.05.2024 строком на 90 діб.
Отже, до припинення (скасування) воєнного стану в Україні діє встановлена законом заборона на безоплатну передачу у приватну власність земель державної та комунальної власності, на надання уповноваженим органом виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, а також на розроблення відповідної документації.
При цьому, незважаючи на те, що рішенням суду зобов'язано повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.06.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, виконання цього рішення відповідачем у бажаний для позивача спосіб (шляхом задоволення його заяви та затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки) вочевидь є неможливим через встановлену законодавчу заборону передачі земельної ділянки у приватну власність. А прийняття відповідачем іншого рішення (про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки) не буде відповідати очікуваним інтересам позивача.
Відтак, суд дійшов висновку про існування обставин, що унеможливлюють виконання відповідачем рішення суду в зобов'язальній частині, а тому відповідно до частини 3 статті 378 КАС України наявні підстави для відстрочення виконання судового рішення в цій частині до усунення таких обставин.
З огляду на зазначене, заява про відстрочення виконання рішення суду підлягає задоволенню шляхом відстрочення виконання рішення до припинення (скасування) воєнного стану в Україні або до зміни правового врегулювання.
Керуючись статтями 243, 248, 378 КАС України, суд
ухвалив:
Заяву Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області задовольнити.
Відстрочити виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 28.11.2022 у справі №240/44218/21 до події, що станеться раніше: до припинення (скасування) воєнного стану в Україні або до зміни правового врегулювання питання безоплатної передачі земель комунальної власності у приватну власність.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складення її повного тексту.
Повний текст ухвали складено 26.06.2024.
Суддя Н.М. Майстренко