Рішення від 24.06.2024 по справі 160/11057/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2024 року Справа № 160/11057/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ількова В.В.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу №160/11057/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

29.04.2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через підсистему Електронний суд надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) від 22.02.2024 року №1207449226-2024-1 щодо призначення житлової субсидії ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 21910427, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , про призначення житлової субсидії від 06.02.2024 року;

- стягнути на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 21910427, понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 211, 20 грн.;

- стягнути на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 21910427, витрати на правничу допомогу у розмірі 11 250, 00 грн

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу між суддями від 29.04.2024 року ця справа була розподілена судді Ількову В.В.

Ухвалою суду від 30.04.2024 року відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, відповідно до ст. 262 КАС України.

Також ухвалою суду від 30.04.2024 року витребувано у відповідача додаткові докази по справі, а саме копії:

- рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 22.02.2024 року № 1207449226-2024-1 щодо призначення житлової субсидії ОСОБА_1 ;

- заяву ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії від 06.02.2024 року;

- інформацію/відомості, що послугували підставою для прийняття спірного рішення;

- всі наявні докази щодо суті спору.

31.05.2024 року відповідачем через підсистему Електронний суд подано відзив на позовну заяву позивача.

03.06.2024 року позивачем через підсистему Електронний суд подано письмову відповідь на відзив.

У відповідності до приписів статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Отже, рішення у цій справі приймається судом 24.06.2024 року, тобто у межах строку встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

Позовна заява обґрунтована тим, що 06.02.2024 року позивачем, через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, було подано заяву про призначення та надання житлової субсидії.

Разом із заявою було надіслано Декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, в графі 4 «Дані про осіб, які входять до складу домогосподарства» було внесено такі дані:

1. ОСОБА_1 , одружена, ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадяни, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і отримують пенсію за вислугою років;

2. ОСОБА_2 , одружений, ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт НОМЕР_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , громадянин, який отримує пенсію по інвалідності.

Оскільки зареєстровані та такі, що фактично проживають у вказаному домоволодінні особи жодних, крім пенсій, доходів не отримують - відповідне поле в декларації (Розділ ІІІ) залишено незаповненим.

27.02.2024 року через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України позивачем отримано рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 22.02.2024 року №1207449226-2024-1 про призначення житлової субсидії.

Позивач вважає таке рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки: - в графі «площа, на яку призначається субсидія» замість 79.9 м2 вказано 62,52 м2, тобто відповідачем протиправно не призначено субсидію на норму, що перевищує встановлену законодавством соціальну норму житла, відповідно до п. 10 Положення «Про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого постановою КМУ № 848 від 21.10.1995 року (далі - Положення № 848); - в графі «середньомісячний сукупний дохід сім'ї, грн.» зазначено 20 312,33 грн., що не відповідає дійсності, оскільки відповідачем обраховано вищезазначений дохід всупереч вимог Положення № 848; - в графі «частка середньомісячного сукупного доходу, %» зазначено 26,09, що теж не відповідає дійсності.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позову заперечує та зазначає, що у лютому 2024 року позивач звернулася з пакетом документів для призначення та надання житлової субсидії.

Однак, таку допомогу не призначено, оскільки середньомісячний сукупний дохід сім'ї перевищує встановлений рівень.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Суд, дослідив матеріали справи, з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінив докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізував застосування норм матеріального та процесуального права, встановив таке.

Згідно матеріалів справи, у серпні 2023 року ОСОБА_2 (чоловік позивача) отримав дохід від продажу рухомого майна у розмірі 90194 гривень.

06.02.2024 року позивачем, через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, було подано заяву про призначення та надання житлової субсидії.

Разом із заявою було надіслано Декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, в графі 4 «Дані про осіб, які входять до складу домогосподарства» якої було внесено такі дані:

1. ОСОБА_1 , одружена, ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадяни, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і отримують пенсію за вислугою років;

2. ОСОБА_2 , одружений, ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт НОМЕР_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , громадянин, який отримує пенсію по інвалідності.

27.02.2024 року через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України позивачем отримано рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 22.02.2024 року №1207449226-2024-1 про призначення житлової субсидії.

Окрім того, до матеріалів справи Пенсійним органом надано рішення від 22.05.2024 року № 1207449226-2024-4, яке прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, позивачу була призначена житлова субсидія з 01.02.2024 по 29.02.2024 р.р., у розмірі - 2658,35 гривень.

У рішенні зазначено, що опалювальна площа становить 79,9. Площа, на яку призначається субсидія становить (13,65 м2 * 2 + 35,22 м2) = 62,52м2 (оскільки, призначення житлових субсидій на понаднормову площу житла переглядається у разі виникнення у особи інших джерел доходів).

Розмір плати за ЖКП в межах норм з урахуванням пільг становив - 3016,35 гривень.

Середньомісячний сукупний дохід сім'ї - 5280,00 гривень.

Середньомісячний дохід на одного члена сім'ї - 2640,00 гривень.

Частка середньомісячного сукупного доходу - 357,98 грн. (6,78%).

У подальшому рішенням від 29.05.2024 року № 1207449226-2024-5, яке прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, позивачу було відмовлено у призначенні житлової субсидії з 01.03.2024 по 30.04.2024р.р., у зв'язку із проведенням масового автоматичного перерахунку.

Розмір плати за ЖКП в межах норм з урахуванням пільг становив - 2930,42 гривень.

Середньомісячний сукупний дохід сім'ї - 20312,33 гривень.

Середньомісячний дохід на одного члена сім'ї - 10156,17 гривень.

Частка середньомісячного сукупного доходу - 5299,49 грн. (26,09%).

Враховуючи наведене, позивачу було відмовлено в призначенні житлової субсидії, у зв'язку з тим, що сукупний середньомісячний дохід домогосподарства забезпечує можливість сплати послуг ЖКП та СГТП самостійно.

Вважаючи дії/рішення відповідача щодо не призначення житлової субсидії протиправними, позивач звернулась до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідача, викладених в відзиві на позов, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела права.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Механізм використання коштів, передбачених у Державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій визначає Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 в редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою про призначення житлової субсидії (далі-Положення №848).

Відповідно до п.1 Положення №848 це Положення визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій:

щомісячної житлової субсидії на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також житлово-комунальних послуг, а саме:

- житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком;

- комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;

щомісячної житлової субсидії на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), та витрат на комунальні послуги в такому будинку;

житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.

Згідно з п.2 Положення №848 головним розпорядником коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.

Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є:

- Пенсійний фонд України;

- структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (військових адміністрацій) (далі - регіональні органи соціального захисту населення);

- структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Пунктом 22 Положення №848 встановлено, що житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства:

- які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку);

- які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому на підставі договору наймання (оренди) житла (далі - орендарі), за рішенням суду, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, у разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги;

- які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому без укладеного договору наймання (оренди) житла, у разі, коли вони є внутрішньо переміщеними особами.

У випадках, передбачених абзацами третім і четвертим цього пункту, склад домогосподарства декларується заявником під час звернення за призначенням житлової субсидії з додаванням до заяви відповідних документів, що підтверджують проживання за фактичною адресою домогосподарства.

Житлова субсидія не може призначатися одночасно за зареєстрованим місцем проживання особи та за місцем її фактичного проживання.

Згідно з п.24 Положення №848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів одного з подружжя, якщо обом більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. Під час призначення житлової субсидії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають у зв'язку з призовом на строкову військову службу. При цьому фактичні доходи таких осіб не враховуються в сукупний дохід домогосподарства. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.

Відповідно до п.64 Положення №848 заявник має право оскаржити до суду рішення уповноваженого органу щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 № 1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України» визначено, що з 1 грудня 2022 року призначення житлових субсидій здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Підпунктом 3 пункту 14 Положення №848 визначено, що житлова субсидія не призначається якщо: у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії і в цьому періоді:

за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії;

або нарахований середньомісячний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії;

та/або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за цих осіб).

Згідно з абзацом 8 підпункту 3 пункту 14 Положення №848, житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами першим - п'ятим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду не менше місяця:

отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсія, стипендія, допомога при народженні (усиновленні) дитини, допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомога по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомога по безробіттю, допомога по частковому безробіттю відповідно до статті 47 Закону України "Про зайнятість населення".

Пунктом 35 Положення №848 встановлено, що для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пунктах 24, 25, 27 і 28 цього Положення, враховується: за III і IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону; за I і II квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону; за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону. У такому ж порядку розраховується середньомісячний сукупний дохід під час призначення житлової субсидії без звернення на наступний строк, а також під час розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон домогосподарствам, яким призначено її в минулому неопалювальному сезоні. Житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається виходячи з розміру доходу осіб, зазначених у пунктах 24, 25 і 28 цього Положення, за попередній календарний рік.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

Згідно матеріалів справи, позивач не заперечує тих обставин, що у серпні 2023 року її чоловік ОСОБА_2 отримав дохід від продажу рухомого майна у розмірі 90194 гривень.

06.02.2024 року позивачем, через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, було подано заяву про призначення та надання житлової субсидії.

Разом із заявою було надіслано Декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, в графі 4 «Дані про осіб, які входять до складу домогосподарства», якої було внесено такі дані:

1. ОСОБА_1 , одружена, ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадяни, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і отримують пенсію за вислугою років;

2. ОСОБА_2 , одружений, ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт НОМЕР_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , громадянин, який отримує пенсію по інвалідності.

Рішенням від 22.05.2024 року № 1207449226-2024-4, яке прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, позивачу була призначена житлова субсидія з 01.02.2024 по 29.02.2024 р.р., у розмірі - 2658,35 гривень.

У рішенні зазначено, що опалювальна площа становить 79,9. Площа, на яку призначається субсидія становить (13,65 м2 * 2 + 35,22 м2) = 62,52м2 (оскільки, призначення житлових субсидій на понаднормову площу житла переглядається у разі виникнення у особи інших джерел доходів).

Розмір плати за ЖКП в межах норм з урахуванням пільг становив - 3016,35 гривень.

Середньомісячний сукупний дохід сім'ї - 5280,00 гривень.

Середньомісячний дохід на одного члена сім'ї - 2640,00 гривень.

Частка середньомісячного сукупного доходу - 357,98 грн. (6,78%).

У подальшому рішенням від 29.05.2024 року № 1207449226-2024-5, яке прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, позивачу було відмовлено у призначенні житлової субсидії з 01.03.2024 по 30.04.2024р.р., у зв'язку із проведенням масового автоматичного перерахунку.

Розмір плати за ЖКП в межах норм з урахуванням пільг становив - 2930,42 гривень.

Середньомісячний сукупний дохід сім'ї - 20312,33 гривень.

Середньомісячний дохід на одного члена сім'ї - 10156,17 гривень.

Частка середньомісячного сукупного доходу - 5299,49 грн. (26,09%).

Враховуючи наведене, позивачу було відмовлено в призначенні житлової субсидії, у зв'язку з тим, що сукупний середньомісячний дохід домогосподарства забезпечує можливість сплати послуг ЖКП та СГТП самостійно.

Таким чином, з урахуванням встановлених обставин у цій адміністративній справі, суд приходить до висновку, що позивач не довів позовні вимоги, а відповідач не порушив закону та прав позивача, відмовляючи у призначенні субсидії станом на дату звернення, тому позов слід залишити без задоволення.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини четвертої статті 242 КАС України судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до частини першої статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Верховенство права - це панування права в суспільстві. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо.

Всі ці елементи права об'єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України.

Справедливість - одна з основних засад права, є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права, яка проявляється в рівності всіх перед законом, цілях і засобах, що обираються для їх досягнення.

Справедливе застосування норм права - є передусім недискримінаційний підхід та неупередженість.

Положеннями частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позивачем обґрунтовані та доведені позовні вимоги у вказаній вище частині.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про залишення позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, без задоволення.

Щодо розподілу судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи відмову в задоволенні позову, сплачений позивачем судовий збір не підлягає відшкодуванню на його користь.

Тому, враховуючи наведене, судові витрати, у тому числі витрати на правничу допомогу, судом не розподіляються.

Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 24.06.2024 року.

Суддя В.В. Ільков