м. Вінниця
25 червня 2024 р. Справа № 120/1421/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Віятик Наталії Володимирівни, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 15.11.2023 №025650008685 про відмову у призначенні пенсії, рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області від 23.01.2024 №025650008685 про відмову у призначенні пенсії» на пільгових умовах відповідно до п.2 ч. 2 ст. 114. Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до п.2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 02.12.2023, зарахувавши до стажу роботи, який дає права на пільгове пенсійне забезпечення період роботи з 09.06.1994 по 02.01.2007 на посаді машиніста конвеєра ПрАТ «Жежелівський кар?єр».
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначила, що звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2 відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак рішенням від 15.11.2023 №025650008685 пенсійний орган відмовив ОСОБА_1 у призначенні пенсії на пільгових умовах, у зв'язку з відсутністю наказів про результати проведення атестації робочих місць. Позивачем додатково було отримано у роботодавця ПрАТ «Жежелівський кар'єр» довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №100 від 21.11.2023 та накази проведення атестації за 1995, 2001, 2006 роки та повторно направлено звернення до пенсійного органу про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Дану заяву за принципом екстериторіальності розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області та прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії за віком від 23.01.2024 №025650008685 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу та не настання пенсійного віку 54 роки 06 місяців.
Такі рішення відповідачів позивач вважає протиправними, а тому звернулася до суду із адміністративним позовом.
Ухвалою від 09.02.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).
28.02.2024 представник Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області подав відзив на позовну заяву, у якому заперечує проти задоволення позовних вимог. Вказує, що за доданими документами до пільгового стажу не зараховано періоди трудової діяльності відповідно до довідки від 21.12.2023 №115 з 09.06.1994 по 02.01.2007, оскільки даний період не підтверджений результатами атестації робочих місць. Накази про результати проведення атестації робочих місць, зазначені у довідці про пільговий характер роботи, відсутні (заявницею надано лише перелік атестованих посад). Страховий стаж позивачки становить 28 років 06 місяців 25 днів, тоді як пільговий стаж - відсутній. Таким чином, представник вважає, що рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах є обґрунтованим.
10.04.2024 представник Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надіслав відзив на позовну заяву, у якому заперечує проти задоволення позовних вимог. Свою позицію обґрунтовує тим, що наявні у трудовій книжці позивача записи не містять відомостей про зайнятість саме повний робочий день. За поданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди трудової діяльності, до пільгового стажу не зараховано періоди відповідно до довідки від 21.12.2023 №115 з 09.06.1994 по 02.01.2007, оскільки даний період не підтверджений результатами атестації робочих місць.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив наступне.
09.11.2023 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 15.11.2023 №025650008685 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю необхідного спеціального стажу.
За результатом розгляду документів встановлено:
Як передбачено підпунктом 5) пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005р. за №566/11846, для підтвердження права на призначення пенсії на пільгових умовах до заяви про призначення пенсії додаються документи: ??довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видана підприємством, установою, організацією відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу, затвердженого постаново КМУ №637 від 12.08.1993 р; ??документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року №442 "Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці" (для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 або із шкідливими і важкими умовами пращі за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, після 21 серпня 1992 року). Накази про результати проведення атестації робочих місць, зазначені у довідці про пільговий характер роботи, відсутні (заявницею надано лише перелік атестованих посад).
Позивачем додатково отримано у ПрАТ «Жежелівський кар'єр» довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №100 від 21.11.2023 та накази про проведення атестації за 1995, 2001, 2006 роки.
18.01.2024 ОСОБА_1 повторно звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах.
За принципом екстериторіальності заяву позивача передано на розгляд Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
За результатами опрацювання наданих позивачем документів, ГУ ПФУ в Житомирській області прийнято рішення від 23.01.2024 №025650008685 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю у позивача необхідного пільгового стажу та з ненастанням пенсійного віку (54 роки 06 місяців).
За доданими документами до пільгового стажу не зараховано періоди трудової діяльності відповідно до довідки від 21.12.2023 №115 з 09.06.1994 по 02.01.2007, оскільки даний період не підтверджений результатами атестації робочих місць.
Не погоджуючись із такими рішеннями, позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Так, відповідно пункту 2 частини 2 статті 114 розділу XIV-1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком на пільгових умовах призначається, зокрема, жінкам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, які 1970 року народження і старші після досягнення ними 54 років 6 місяців - з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року за наявності необхідного страхового стажу 24 роки 06 місяців .
Згідно п.3 Порядку застосування списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який затверджений Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
У свою чергу, п.10 цього Порядку передбачає, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведенні атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Україну від12.08.93 №637.
Із аналізу наведених положень слідує, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, натомість необхідність підтвердження трудового стажу іншими документами виникає лише у випадку відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
У даному випадку, як слідує із матеріалів справи, за наслідками розгляду поданих позивачем матеріалів, відповідачем зараховано до страхового стажу 28 років 06 місяців 25 днів.
У той же час, відповідач вказує на відсутність підстав для зарахування до пільгового стажу періоду роботи позивача відповідно довідки від 21.12.2023 №115 з 09.06.1994 по 02.01.2007 з огляду на відсутність даних про результати атестації робочих місць.
Надаючи оцінку даним твердженням представника відповідача, суд зазначає наступне.
Згідно трудової книжки серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 спеціальний трудовий стаж підтверджується, зокрема, наступними записами:
- 09.06.1994 прийнята на роботу учнем машиніста конвеєра гірничого цеху по видобутку каменю та щебню ОП «Жежелівський кар?єр»;
- 11.07.1994 присвоєний 2-й розряд машиніста конвеєра;
- 02.01.2007 звільнена з роботи за власним бажанням ст. 38 КЗпП України.
До заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах позивачем також додано довідку №100 від 21.11.2023 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній та наступні накази ОП «Жежелівський кар'єр », що реорганізоване в ВАТ «Жежелівський кар?єр» про проведення атестації:
- наказ від 23.10.1995 №99 «Про затвердження Переліку робочих місць виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням» додаток до якого є перелік робочих місць, виробництв, професій і посад працівникам, яким підтверджене право на пільги і компенсації в т.ч. на пільгове пенсійне забезпечення, передбачене законодавством;
- наказ від 23.05.1995 року «Про проведення атестації робочих місць зі шкідливими умовами праці»;
- наказ від 12.09.2001 №51 «Про затвердження Переліку робочих місць виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням» додаток до якого є перелік робочих місць, виробництв, професій і посад працівникам, яким підтверджене право на пільги і компенсації в т.ч. на пільгове пенсійне забезпечення, передбачене законодавством;
- наказ від 22.06.2001 «Про проведення атестації робочих місць зі шкідливими умовами праці»;
- наказ від 11.09.2006 №67-а «Про затвердження Переліку робочих місць виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням», додаток до якого с перелік робочих місць, виробництв, професій і посад працівникам, яким підтверджене право на пільги і компенсації в т.ч. на пільгове пенсійне забезпечення, передбачене законодавством;
- наказ від 22.06.2006 №41 «Про проведення атестації робочих місць зі шкідливими умовами праці».
Суд зазначає, що тексти наказів містять інформацію про проведення атестації на підприємстві та про результати її проведення, а саме затвердження переліку робочих місць виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням», щодо посади машиніст конвеєра.
При цьому, процедура застосування Списків №1 і №2 визначена Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 №383 (далі - Порядок №383).
Відповідно до пункту 3 Порядку №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Пунктом 4.2. Порядку №383 передбачено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
За правилами п.п. 4.3, 4.4, 4.5 Порядку №383, у разі підтвердження права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 Порядку № 383.
Якщо атестація була вперше проведена після 21.08.1997, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.1992, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 Порядку № 383.
Якщо ж атестація з 21.08.1992 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.1997, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.1992 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Пунктом 10 Порядку №383, встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 за № 637.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 (далі Порядок № 442) та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41.
Тобто, період роботи з 21.08.1992, після набрання чинності Порядку проведення атестації робочих місць, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 зараховується до пільгового стажу виключно за результатами атестації робочих місць.
Отже, основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Пунктом 4 Порядку №442, та пп. 1.5 п. 1 Методичних рекомендацій передбачено, що періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку № 442, та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Нормами Порядку №442 встановлено, що відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Комплексний аналіз норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442 дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговім пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Відтак, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт за переліком, що містяться у Списку № 2, а також документальне підтвердження результатів атестації умов праці, проведеної після 21 серпня 1992 року.
Таким чином, суд вважає, що наданими позивачем документами, а саме - трудовою книжкою, уточнюючою довідкою та наказами підтверджено трудова діяльність ОСОБА_1 у період з 09.06.1994 по 02.01.2007 на посаді, що дає право на призначенні пенсії на пільгових умовах по списку №2.
З урахуванням вище викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно відмовлено у зарахуванні до пільгового стажу позивача періоду його роботи з 22.08.1992 по 01.12.2003.
Щодо доводів відповідачів про ненастання у позивача пенсійного віку 54 роки 6 місяців, то суд зазначає наступне.
Згідно паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Із заявою про призначення пенсії позивач вдруге звернулася 18.01.2024.
Право на пенсію за віком на пільгових умовах виникло у позивача 02.12.2023, тобто з наступного дня досягнення позивачем пенсійного віку - 54 роки 6 місяців в межах строків, визначених п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Рішенням ГУ ПФУ в Житомирській області визначено, що вік заявника 54 роки 04 місяці 11 днів. Тому, враховуючи, що позивач мала право на звернення із заявою про призначення пенсії за три місяці до настання необхідного віку, то відповідачем протиправно відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з ненастанням пенсійного віку.
Тому, враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 15.11.2023 №025650008685 та рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області від 23.01.2024 №025650008685є протиправними та підлягають скасуванню.
Враховуючи, що суд дійшов висновку про наявність підстав для зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 періодів трудової діяльності відповідно до довідки від 21.12.2023 №115 з 09.06.1994 по 02.01.2007, то вимога позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України зарахувати даний період до пільгового стажу позивача також підлягає задоволенню.
Щодо вимоги про призначення ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 02.12.2023, то суд зазначає.
Оскаржуваними рішеннями установлено, що страховий стаж позивача становить 28 років 06 місяців 25 днів, що відповідає необхідному страховому стажу, визначеному пунктом 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - 24 роки 06 місяців.
Зарахування періоду роботи з 09.06.1994 по 02.01.2007 до пільгового стажу позивача, відповідатиме необхідному пільговому стажу, визначеному пунктом 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - 10 років.
При цьому, положеннями п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
У даному ж випадку, враховуючи те, що ОСОБА_1 18.01.2024 повторно звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України із необхідними уточнюючими документами, то саме з цього дня слід зобов'язати відповідача призначити пенсію позивача. Тому, позовні вимоги у цій частині підлягають частковому задоволенню.
За приписами вимог пункту 4 частини 1 статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову.
Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору, а витрат пов'язаних з розглядом справи не встановлено, питання про розподіл судових витрат у справі судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 15.11.2023 №025650008685 та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 23.01.2024 №025650008685 про відмову у призначенні пенсії» на пільгових умовах відповідно до п.2 ч. 2 ст. 114. Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до п.2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 18.01.2024, зарахувавши до стажу роботи, який дає права на пільгове пенсійне забезпечення період роботи з 09.06.1994 по 02.01.2007 на посаді машиніста конвеєра ПрАТ «Жежелівський кар?єр».
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 );
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005, код ЄДРПОУ 13322403);
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, буд. 7, м. Житомир, 10003; код ЄДРПОУ 13559341).
Суддя Віятик Наталія Володимирівна