Справа № 293/970/24
Провадження № 2-о/293/56/2024
26 червня 2024 рокуселище Черняхів
Суддя Черняхівського районного суду Житомирської області Проценко Л.Й., вирішуючи питання про відкриття провадження у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , з участю заінтересованих осіб: ОСОБА_2 , служби в справах дітей Житомирської районної державної адміністрації, про усиновлення
21.06.2024 ОСОБА_3 звернувся до Черняхівського районного суду Житомирської області з заявою про усиновлення, за змістом якої просить:
оголосити громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , усиновлювачем дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Житомирі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Код ЄДРПОУ 42506517, внести зміни до актового запису № 2476 від 01.09.2009 року про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого Відділом реєстрації актів цивільного стану Житомирського міського управління юстиції, а саме:
-в графі «Батько» з « ОСОБА_6 » змінити на « ОСОБА_1 », ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ;
-в графі «Мати» прізвище матері « ОСОБА_7 » змінити на « ОСОБА_8 », ІНФОРМАЦІЯ_4 . РНОКПП НОМЕР_2 , проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 ;
-прізвище дитини з « ІНФОРМАЦІЯ_5 » змінити на « ІНФОРМАЦІЯ_5 »;
-по батькові дитини з " ІНФОРМАЦІЯ_5 " змінити на " ІНФОРМАЦІЯ_5 ";
-місце народження та дату народження дитини залишити без змін, видавши нове свідоцтво про народження дитини з урахуванням внесених змін;
зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Житомирі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Код ЄДРПОУ 42506517, внести зміни до актового запису № 1542 від 01.06.2012 року про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Житомирського міського управління юстиції, а саме:
- в графі «Батько» з « ОСОБА_11 » змінити на « ОСОБА_1 », ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ;
-в графі «Мати» прізвище матері « ОСОБА_7 » змінити на « ОСОБА_8 »", ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 ;
-прізвище дитини з « ІНФОРМАЦІЯ_6 » змінити на « ІНФОРМАЦІЯ_6 »;
-по батькові дитини з « ІНФОРМАЦІЯ_6 » змінити на « ІНФОРМАЦІЯ_6 »;
-місце народження та дату народження дитини залишити без змін, видавши нове свідоцтво про народження дитини з урахуванням внесених змін.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд дійшов висновку про залишення заяви без руху за таких підстав.
Відповідно до п.4 ч.2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає справи про усиновлення в порядку окремого провадження.
Частиною 3 статті 294 ЦПК України передбачено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Вивченням матеріалів справи встановлено, що заява не відповідає загальним вимогам викладеним у ст.ст. 175, 177 та ст. 311 ЦПК України.
Так, за приписами п.5 ч.3 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Згідно із ч. 5 ст.177 ЦПК України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Норми ч. 1 ст. 311 ЦПК України, встановлюють вимоги до заяви про усиновлення, зокрема: заява про усиновлення дитини повинна містити: найменування суду, до якого подається заява, ім'я, місце проживання заявника, а також прізвище, ім'я, по батькові, вік усиновлюваної дитини, її місце проживання, відомості про стан здоров'я дитини. Заява про усиновлення дитини може також містити клопотання про зміну прізвища, імені, по батькові, дати, місця народження дитини, про запис заявника матір'ю або батьком дитини.
До заяви про усиновлення дитини мають бути додані такі документи: 1) копія свідоцтва про шлюб, а також письмова згода на це другого з подружжя, засвідчена нотаріально, - при усиновленні дитини одним із подружжя; 2) медичний висновок про стан здоров'я заявника; 3) довідка з місця роботи із зазначенням заробітної плати або копія декларації про доходи; 4) документ, що підтверджує право власності або користування жилим приміщенням; 5) інші документи, визначені законом. (ч. 2 ст. 311 ЦПК України).
Суд зазначає, що відповідно до п. 21 Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей, затвердженого Постановою КМУ № 905 від 08.10.2008 (далі - Порядок), облік громадян України, які постійно проживають на території України і бажають усиновити дитину, ведеться службами у справах дітей районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання таких громадян.
Громадяни України, які бажають усиновити дитину, звертаються із заявою про взяття їх на облік кандидатів в усиновлювачі до служби у справах дітей районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради за місцем проживання та подають разом з нею документи за переліком, наведеним у цьому пункті (п. 22 Порядку).
Положеннями п. 25-1 Порядку визначено, що у разі коли заявники є родичами дитини, її опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями, служба у справах дітей протягом п'яти робочих днів після проведення перевірки документів, зазначених у пунктах 22 і 22-1 цього Порядку, поданих разом з електронною заявою або заявою у паперовій формі, у разі відповідності їх законодавству:проводить обстеження житлово-побутових умов заявників, за результатами якого складає акт (у разі, коли заявники проживають на території села, селища, подає клопотання до служби у справах дітей відповідної сільської, селищної ради про обстеження умов та складення акта), про що вносить відповідну інформацію до Єдиного банку даних; під час обстеження або особистого прийому проводить бесіду із заявниками, з'ясовує мотиви усиновлення, ставлення до виховання дітей. Якщо усиновлення здійснюється одним із подружжя, з'ясовуються причини, за яких другий з подружжя не бажає бути усиновлювачем, та його ставлення до намірів дружини (чоловіка) усиновити дитину; розглядає питання про можливість заявників бути усиновлювачами та готує відповідний висновок.
У разі надання позитивного висновку служба у справах дітей бере заявника на облік кандидатів в усиновлювачі із внесенням даних про них до Книги обліку кандидатів в усиновлювачі, яка ведеться за формою згідно з додатком 4, та Єдиного банку даних.
Про те, що заявники є родичами, опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями дитини, яку мають намір усиновити, вони роблять відмітку в своїй заяві.
Служба у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини протягом 10 робочих днів від дня надходження заяви кандидатів в усиновлювачі: з'ясовує, чи згодна дитина на усиновлення, відповідно до пункту 72 цього Порядку; готує проект висновку про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини відповідно до пункту 75 цього Порядку (п. 71 Порядку).
Згода дитини на усиновлення надається письмово або усно залежно від віку та стану здоров'я дитини.
Для з'ясування, чи згодна дитина на усиновлення, представник служби у справах дітей у присутності представника дитячого або іншого закладу, в якому проживає (перебуває) дитина, чи прийомних батьків, батьків-вихователів, опікунів, піклувальників проводить бесіду з дитиною. Якщо дитина усвідомлює факт усиновлення, представник служби у справах дітей роз'яснює дитині його правові наслідки.
Письмова згода дитини на усиновлення засвідчується представником служби у справах дітей із зазначенням особи, у присутності якої вона була надана, що підтверджується підписом такої особи.
Якщо дитина у зв'язку з її віком або станом здоров'я не усвідомлює факту усиновлення, усиновлення проводиться без її згоди.
Про надання дитиною усної згоди на усиновлення або здійснення усиновлення без згоди дитини зазначається у висновку про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини. При цьому зазначаються прізвище, ім'я, по батькові представника служби у справах дітей, який проводив бесіду з дитиною, та представника дитячого закладу чи прийомних батьків, батьків-вихователів, опікунів, піклувальників, у присутності яких дитина надала згоду на усиновлення, або наводяться причини, з яких усиновлення здійснюється без згоди дитини.
Висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини разом з доданими до нього документами видається кандидатам в усиновлювачі під розписку для подання його до суду (абзац 6 п. 75 Порядку).
Отже, всупереч вищевказаним положенням законодавства та на виконання вимог п.5 ч.3 ст. 175, ч.5 ст. 177, ст. 311 ЦПК України до заяви ОСОБА_1 про усиновлення не додано доказів, що він у встановленому порядку звертався до служби у справах дітей Житомирької районної державної адміністрації із заявою про взяття його на облік кандидатів в усиновлювачі, не додано доказів вчинення інших дій, передбачених п. 25-1 Порядку, зокрема, не надано висновків про можливість заявника бути усиновлювачем та висновку про доцільність усиновлення та відповідність цього інтересам дітей, та, відповідно, згоди дітей на усиновлення та/або наведення причин з яких усиновлення здійснюється без згоди дитини.
При цьому заявнику слід врахувати, що суб'єктний склад заінтересованих осіб по справі визначається в залежності від предмету заяви.
До заінтересованих осіб належать особи, які беруть участь у справі та мають у ній юридичну заінтересованість. Коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв'язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права та обов'язки. Участь у справі цих осіб зумовлюється тим, що із установленням окремих обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи. Для цих осіб характерним є те, що їхні суб'єктивні права та обов'язки мають юридичний зв'язок із суб'єктивними правами і обов'язками заявників.
Заявник просить зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Житомирі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) внести зміни до актового запису про народження дітей, однак вказаний відділ до участі в справі не залучає.
Заразом, в порушення вимог п. 8 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, заява не містить зазначення щодо наявності у заявника або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви.
Виявлені судом недоліки перешкоджають вирішенню питання про відкриття провадження у справі.
Таким чином з урахуванням наведеного, заявнику необхідно привести у відповідність подану ним заяву як до загальних вимог ст.ст. 175,177 ЦПК України так і до вимог ст. 311 ЦПК України.
При цьому суд зазначає, що право на доступ до правосуддя не є абсолютним, на цьому наголошує і Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях «Голдер проти Великої Британії» від 21.02.1975 року, «Жоффр де ля Прадель проти Франції» від 16.12.1992 року. Відтак, в кожному випадку при зверненні до суду із відповідною заявою зявник повинен дотримуватися норм процесуального законодавства.
Суд звертає увагу, що прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини її основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
Згідно з ч. 1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175-177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Зважаючи на викладені вище обставини, суд дійшов висновку про залишення заяви ОСОБА_1 без руху з наданням заявнику строку для усунення вказаних в ухвалі недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.175,177,185, 294 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 про усиновлення - залишити без руху.
Надати заявнику 10-ти денний строк з дня отримання копії даної ухвали для усунення зазначених в мотивувальній частині ухвали недоліків.
Роз'яснити зявнику, що у випадку не усунення недоліків заяви, заява буде вважатись неподаною і повернута заявнику.
Інформацію щодо справи учасники справи можуть отримати на офіційному веб порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки: https://cr.zt.court.gov.ua/sud0624/
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Ухвала складена та підписана: 26.06.2024.
Суддя Людмила ПРОЦЕНКО