Рішення від 25.06.2024 по справі 520/7827/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

25 червня 2024 р. № 520/7827/24

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шляхова О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Національного університету цивільного захисту України (вул. Чернишевська, буд. 94, м. Харків, 61023, код ЄДРПОУ 08571363) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Національного університету цивільного захисту України, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Національного університету цивільного захисту України щодо непроведення перерахунку одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Національний університет цивільного захисту України здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги при звільненні (з урахуванням раніше сплачених сум), виходячи з 50 відсотків грошового забезпечення станом на час звільнення, перерахованого на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі № 520/21314/23 на рівні 17080,50 грн. за кожний повний календарний рік служби (25 років).

В обґрунтування позову зазначено, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.09.2023 у справі №520/21314/23 позивачу здійснено перерахунок грошового забезпечення з 01.01.2020 по 30.04.2021 та збільшено його розмір, що є підставою для перерахунку одноразової грошової допомоги при звільненні. Однак, відповідач відмовив у її перерахунку.

Ухвалою суду від 08.04.024 у справі відкрито спрощене провадження та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, позивачу - відповідь на відзив.

Інші заяви по суті не надходили.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Справа розглянута з урахуванням строків перебування судді на лікарняному.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши викладені сторонами обставини справи та надані на їх підтвердження докази, суд прийшов до наступного.

Позивач - ОСОБА_1 проходив службу в Національному університеті цивільного захисту України, звільнений зі служби наказом від 30.04.2021 № 132.

У зв'язку із тим, що під час служби позивача у відповідача, відповідач проводив нарахування та виплату грошового забезпечення з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 01.01.2018, позивач звернувся до суду з позовом.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 26.09.2023 у справі №520/21314/23, яке залишено без змін Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 01.02.2024, зокрема, зобов'язано Національний університет цивільного захисту України здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату грошового забезпечення (з урахуванням раніше сплачених сум) за періоди: з 01.01.2020 по 31.12.2020 за механізмом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України від 14.11.2019 №294-IX "Про Державний бюджет України на 2020 рік" на 1 січня 2020 року, на відповідний тарифний коефіцієнт посадового окладу та окладу за військовим званням із наступним перерахунком щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії; з 01.01.2021 по 30.04.2021 за механізмом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України від 15.12.2020 №1082-IX "Про Державний бюджет України на 2021 рік" на 1 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт посадового окладу та окладу за військовим званням із наступним перерахунком щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.

На виконання вказаного рішення суду позивачу здійснено перерахунок грошового забезпечення, що підтверджується довідкою наявною в матеріалах справи.

11.03.2024 позивач через адвоката звернувся до відповідача з питання обрахунку розміру його вихідної допомоги, враховуючи факт того, що, оскільки його грошове забезпечення підлягало перерахунку за рішенням у справі №520/21314/23, відповідні суми вихідної допомоги також підлягають приведенню у відповідність вищеназваних зобов'язань відповідача за рішенням суду.

Листом від 26.03.2024 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку розміру одноразової грошової допомоги у зв'язку зі звільненням зі служби, оскільки зобов'язані провести такий перерахунок рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі №520/21314/23, не містить.

Також, відповідачем надано довідку щодо отриманої позивачем при звільненні вихідної допомоги, з якої вбачається, що вихідними даними для вказаного розрахунку слугували:

посадовий оклад - 3170 грн.,

оклад за військове звання - 1020 грн.,

надбавка за вислугу років - 2095 грн.,

надбавка за особливості проходження служби - 3142 грн.,

премія - 3804 грн.,

Разом - 13231,50 грн.

Розрахунок вчинено за формулою: грошове забезпечення на час звільнення (13231,50 грн.) * вислуга років (25 років)*50%=165393,75 грн.

Не погоджуючись з наведеним, позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі Закон №2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України 20 липня 2018 року № 623 (далі Інструкція №623).

Так, відповідно до п.п.7,8, 9, 12 Розділу XХVІІ Інструкції №623

Особам рядового і начальницького складу, які звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Особам рядового і начальницького складу, які звільняються зі служби за віком, у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, систематичним невиконанням умов контракту керівником відповідного органу управління (підрозділу), за наявності вислуги 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога при звільненні зі служби цивільного захисту в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Особам рядового і начальницького складу, які звільняються зі служби за власним бажанням, через сімейні обставини або з інших поважних причин згідно з Переліком сімейних обставин та інших поважних причин, що можуть бути підставою для звільнення громадян з військової служби та зі служби осіб рядового і начальницького складу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 червня 2013 року № 413, та мають вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога при звільненні зі служби цивільного захисту в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Особам рядового і начальницького складу, які в разі звільнення зі служби цивільного захисту мають право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту, до їх місячного грошового забезпечення, з якого нараховується ця грошова допомога, включаються:

для осіб рядового і начальницького складу, що звільняються з посад, на які вони були призначені, - оклад за штатною посадою, оклад за спеціальним званням і додаткові види грошового забезпечення постійного характеру (надбавки, доплати, премії), що були встановлені наказом органу управління (підрозділу) на день звільнення;

для осіб рядового і начальницького складу, які на день звільнення зі служби перебували в розпорядженні відповідних начальників органів управління (підрозділів),- посадовий оклад за останньою штатною посадою, оклад за спеціальним званням, установлений на день звільнення зі служби, додаткові види грошового забезпечення постійного характеру (надбавки, доплати, премії), що були встановлені наказом органу управління (підрозділу) за останніми штатними посадами.

З аналізу наведених норм, суд дійшов висновку, що обрахунок одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту здійснюється із місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Суд зазначає, що відповідач не заперечує право позивача на виплату вказаної допомоги, проте ним зазначено, що грошове забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту ДСНС розраховується з урахуванням розмірів посадових окладів із використанням величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018, а не з прожиткового мінімуму для працездатних осіб на відповідні роки.

З даного приводу слід зазначити, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 26.09.2023 у справі №520/21314/23, яке залишено без змін Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 01.02.2024, зокрема, зобов'язано Національний університет цивільного захисту України здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату грошового забезпечення (з урахуванням раніше сплачених сум) за періоди: з 01.01.2020 по 31.12.2020 за механізмом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України від 14.11.2019 №294-IX "Про Державний бюджет України на 2020 рік" на 1 січня 2020 року, на відповідний тарифний коефіцієнт посадового окладу та окладу за військовим званням із наступним перерахунком щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії; з 01.01.2021 по 30.04.2021 за механізмом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України від 15.12.2020 №1082-IX "Про Державний бюджет України на 2021 рік" на 1 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт посадового окладу та окладу за військовим званням із наступним перерахунком щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.

Вказане рішення суду слугувало підставою для перерахунку грошового забезпечення позивача.

Таким чином, суд приходить до висновку, що у відповідача відсутні підстави для відмови у перерахунку одноразової грошової допомоги у зв'язку зі звільненням зі служби, виходячи з розміру оновленого грошового забезпечення, перерахованого на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.09.2023 у справі №520/21314/23.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У позовній заяві позивач просить суд, зокрема, визнати протиправною бездіяльності відповідача щодо непроведення перерахунку одноразової грошової допомоги при звільненні позивачу.

Суд зауважує, що дія - це активна поведінка, під час якої приймаються певні рішення, вчиняються певні активні дії, які змінюють існуюче (статичне) положення, а бездіяльність - це пасивна поведінка, тобто невиконання будь-яких активних дій в конкретних умовах.

Отже, що відповідачем вчинено саме протиправні дії, які виражені у відмові позивачу здійснення перерахунку одноразової грошової допомоги при звільненні, яка викладена листом від 26.03.2024, адже прийняття відповідного рішення органом суб'єкта владних повноважень не є бездіяльністю, а є активною дією та в даному випадку має вираження у відповідному рішенні.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Застосовуючи механізм захисту права та його відновлення, порушеного суб'єктом владних повноважень, керуючись повноваженнями, наданими частиною 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне зобов'язати Національний університет цивільного захисту України здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги при звільненні (з урахуванням раніше сплачених сум), виходячи з 50 відсотків грошового забезпечення станом на час звільнення, перерахованого на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі № 520/21314/23 за кожний повний календарний рік служби (25 років).

Водночас, оскільки нарахування та виплата одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби належить до дискреційних повноважень відповідача, відтак не підлягає задоволенню вимога про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби в частині виплати розрахунку грошової суми у розмірі 17080,50 грн, яку визначив сам позивач. Сума нарахування та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби підлягає визначенню не судом, а відповідачем за наслідками виконання рішення суду.

Відповідно до ч. 2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Національного університету цивільного захисту України (вул. Чернишевська, буд. 94, м. Харків, 61023, код ЄДРПОУ 08571363) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Національного університету цивільного захисту України (вул. Чернишевська, буд. 94, м. Харків, 61023, код ЄДРПОУ 08571363) щодо непроведення перерахунку одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Зобов'язати Національний університет цивільного захисту України (вул. Чернишевська, буд. 94, м. Харків, 61023, код ЄДРПОУ 08571363) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги при звільненні (з урахуванням раніше сплачених сум), виходячи з 50 відсотків грошового забезпечення станом на час звільнення, перерахованого на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі № 520/21314/23 за кожний повний календарний рік служби (25 років).

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Шляхова