24 червня 2024 р. Справа № 480/635/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-
Головне управління ДПС у Сумській області (далі - позивач, ГУ ДПС у Сумській області), звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 (далі - відповідач, ОСОБА_1 ), в якій просило стягнути з ОСОБА_1 податковий борг:
з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості загальною сумою 4370,90 грн., отримувач ГУК Сум.обл/ШосткинськаМТГ /18010300 на р/р UA198999980314010512000018536, код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998.
з земельного податку з фізичних осіб загальною сумою 88,14 грн., отримувач ГУК Сум.обл/ШосткинськаМТГ/18010700 на р/р UA6689999803341398130000185436, код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998.
з орендної плати з фізичних осіб загальною сумою 49 250,65 грн., отримувач ГУК Сум.обл/ШосткинськаМТГ/18010900 на р/р UA058999980334179815000018536, код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998.
з єдиного податку з фізичних осіб загальною сумою 1295,80 грн., отримувач ГУК Сум.обл/ШосткинськаМТГ/18050400 на р/р UA098999980314030699000018536, код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998.
Свої вимоги мотивувало тим, що відповідачем, всупереч вимог Податкового кодексу України, було порушено строки та повнота сплати узгодженого грошового зобов'язання, у зв'язку з чим станом на момент звернення з позовом до суду за відповідачем утворилась заборгованість з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості загальною сумою 4370,90 грн., з земельного податку з фізичних осіб загальною сумою 88,14 грн., з орендної плати з фізичних осіб загальною сумою 49 250,65 грн. та з єдиного податку з фізичних осіб загальною сумою 1295,80 грн., яка залишається не сплаченою.
Ухвалою суду від 02.02.2024 вказану позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідачу ухвала про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі надсилалася за адресою, зазначеною в Єдиному державному демографічному реєстрі (а.с.34), та вручена 10.02.2024 (а.с.38). Однак, станом на сьогодні, від відповідача відзиву на позов до суду не надходило.
Частиною другою статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Таким чином, вбачається можливим розглянути справу за наявними матеріалами у справі.
Дослідивши наявні матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що відповідач 24.12.1997 був зареєстрований як фізична особа-підприємець, а 20.12.2021 припинив свою підприємницьку діяльність (а.с.39), та перебував на обліку у позивача як платник єдиного податку 2 групи з визначенням ставки в 10% згідно заяви про застосування строщеної системи оподаткування (а.с.23-24).
При цьому, відповідно до абз.2 пп. 65.10.4 п. 65.10 ст. 65 Податкового кодексу України (тут і далі - ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Державного реєстру запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов'язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов'язань та застосування санкцій за їх невиконання.
Відповідно до пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Податкового кодексу України (далі - ПК України, тут і далі - у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачений обов'язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку та строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 ст. 36 ПК України).
Відповідно до пункту 38.1 статті 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Згідно з п. 31.1 ст. 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Щодо єдиного податку з фізичних осіб, суд вказує наступне.
Для зареєстрованих в установленому порядку фізичних осіб - підприємців, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, перший податковий (звітний) період починається з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому особу зареєстровано платником єдиного податку (ст. 294.4 ст.294 ПК України).
Платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року (п. 295.1 ст. 295 ПК України).
Нарахування авансових внесків для платників єдиного податку першої і другої груп здійснюється контролюючими органами на підставі заяви такого платника єдиного податку щодо розміру обраної ставки єдиного податку, заяви щодо періоду щорічної відпустки та/або заяви щодо терміну- тимчасової втрати працездатності (п. 295.2 ст. 295 ПК України).
Ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - прожитковий мінімум), другої групи - у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата), третьої групи - у відсотках до доходу (відсоткові ставки) (п. 293.1 ст. 293 ПК України).
Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць: для другої групи платників єдиного податку - у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати (п. 293.2 ст. 293 ПК України).
Так, як було встановлено судом, що у зв'язку з поданням заяви про застосування спрощеної системи від 06.08.2021, якою обрано спрощену систему оподаткування (2 група) зі ставкою в 10% (а.с.23-24), відповідач став платником єдиного податку другої групи спрощеної системи оподаткування зі ставкою єдиного податку 10 відсотків від розміру мінімальної заробітної плати.
Так, відповідачем було самостійно подано звітну податкову декларацію платника єдиного податку фізичної особи-підприємця за три квартали 2021 року, якою самостійно визначено суму єдиного податку у розмірі 11880,00грн. (а.с.25-26).
Також, відповідачем було подано відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за три квартали 2021 року (а.с.27).
Однак, відповідачем, були порушені строки та повнота обсягів сплати зазначеного зобов'язання, та з урахуванням часткової сплати зобов'язання з єдиного податку з фізичних осіб складає 1295,80грн., що підтверджується розрахунком сум податкового боргу (а.с.6) та витягом з історії недоїмок з єдиного податку з фізичних осіб (а.с.13-16).
Щодо податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.п. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 ПК України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Відповідно до п.п. 266.6.1 п. 266.6 ст. 266 ПК України для податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Згідно із п.п. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПК України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості.
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком) (п.п. 266.7.2. п.266.7 ст. 266 ПК України в редакції чинній на час винесення податкових повідомлень-рішень в 2021р.). Законом України № 1914-IX від 30.11.2021 стаття була викладена у схожій редакції, відповідно до якої податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, разом з детальним розрахунком суми/сум податку, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Відповідно до п.п. 266.10.3. п. 266.10 ст. 266 ПК України податкове зобов'язання з цього податку може бути нараховано за податкові (звітні) періоди (роки) у межах строків, визначених пунктом 102.1 статті 102 цього Кодексу.
Згідно із п.п. 266.10.1 п. 266.10 ст. 266 ПК України податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
За приписами п.56.17 ст.56 ПК України процедура адміністративного оскарження закінчується, зокрема, днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у строк, передбачений абзацом першим пункту 56.3 цієї статті. День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків.
ГУ ДПС у Сумській області було винесено наступні податкові повідомлення-рішення:
- від 12.05.2021 №0283849-2407-1822, яким відповідачеві нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2020 рік (код податку 18010300) у розмірі 403,29грн. (а.с.22);
- від 12.05.2021 №0283850-2407-1822, яким відповідачеві нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2020 рік (код податку 18010300) у розмірі 1428,71грн. (а.с.22);
Вказані податкові повідомлення-рішення були надіслані відповідачеві та вручені платнику податків 14.06.2021 (а.с.22), та як вбачається з позову, відповідачем не оскаржувались, заперечень з цього приводу не надано.
Також ГУ ДПС у Сумській області було винесено наступні податкові повідомлення-рішення:
- від 29.06.2022 №0008509-2410-1822, яким відповідачеві нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2021 рік (код податку 18010300) у розмірі 558,90грн. (а.с.21);
- від 29.06.2022 №0008510-2410-1822, яким відповідачеві нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2020 рік (код податку 18010300) у розмірі 1980,00грн. (а.с.21).
Вказані податкові повідомлення-рішення були надіслані відповідачеві та вручені платнику податків 14.07.2022 (а.с.21), та як вбачається з позову, відповідачем не оскаржувались, заперечень з цього приводу не надано.
Враховуючи приписи ст.56.17 ст. 56 ПК України дана сума є узгодженою, однак, зобов'язання, визначене вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, сплачено не було. Станом на день розгляду справи сума боргу з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (код податку 18010300) у загальному розмірі складає 4370,90грн., що підтверджується розрахунком сум податкового боргу (а.с.6) та витягом з історії недоїмок з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (а.с.7-9).
Щодо земельного податку з фізичних осіб, суд вказує наступне.
Відповідно до п. 14.1.72 ПК України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу).
Статтею 269 ПК України визначено перелік платників за землю.
Відповідно до п. 269.1. ст. 269 ПК України платниками плати за землю є: 269.1.1. платники земельного податку: 269.1.1.1. власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); 269.1.1.2. землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування; 269.1.2. платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.
Статтею 270 ПК України визначено об'єкти оподаткування платою за землю.
Так, згідно п. 270.1. ст. 270 ПК України об'єктами оподаткування платою за землю є: 270.1.1. об'єкти оподаткування земельним податком: 270.1.1.1. земельні ділянки, які перебувають у власності; 270.1.1.2. земельні частки (паї), які перебувають у власності; 270.1.1.3. земельні ділянки державної та комунальної власності, які перебувають у володінні на праві постійного користування; 270.1.2. об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.
Відповідно до п. 271.1 ст. 271 ПК України базою оподаткування є: 271.1.1. нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; 271.1.2. площа земельної ділянки, нормативну грошову оцінку якої не проведено. База оподаткування по земельних частках (паях) визначається згідно із даними земельних ділянок, на які фізичні особи мають право як власники земельних часток (паїв), з урахуванням підпунктів 271.1.1 та 271.1.2 цього пункту.
Згідно з п.286.5.ст.285 ПК України нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.
Згідно з п.287.5.ст.287 ПК України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Так, судом встановлено, що ГУ ДПС у Сумській області 30.12.2022 було винесено наступні податкові повідомлення-рішення:
- №576612-2410-1817, яким відповідачеві нараховано суму податкового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 36,18грн. (а.с.20);
- №576611-2410-1817, яким відповідачеві нараховано суму податкового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 5,82грн. (а.с.20).
Також, ГУ ДПС у Сумській області 12.06.2023 було винесено наступні податкові повідомлення-рішення:
- №218498-2410-1817, яким відповідачеві нараховано суму податкового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 5,82грн. (а.с.19);
- №218499-2410-1817, яким відповідачеві нараховано суму податкового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 41,61грн. (а.с.19).
Вказані податкові повідомлення-рішення були надіслані відповідачеві та вручені платнику податків (а.с.19-20), та як вбачається з позову, відповідачем не оскаржувались, заперечень з цього приводу не надано.
Враховуючи приписи ст.56.17 ст. 56 ПК України дана сума є узгодженою, однак, зобов'язання, визначене вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, сплачено не було. Станом на день розгляду справи сума боргу з земельного податку з фізичних осіб, з урахуванням часткової сплати, у загальному розмірі складає 88,14грн., що підтверджується розрахунком сум податкового боргу (а.с.6) та витягом з історії недоїмок з земельного податку з фізичних осіб (а.с.10).
Щодо орендної плати з фізичних осіб, суд вказує наступне.
Відповідно до п.288.7 ст. 288 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
За приписами п.287.1 ст.287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Згідно із п.285.1 ст. 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями (п. 286.2 ст. 286 ПК України в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 287.3 ст.287 ПК України).
Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 287.4 ст.287 ПК України).
Згідно п. 286.5 ст. 286 ПК України нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.
Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (п.287.5 ст. 285 ПК України).
Так, як було встановлено судом, ГУ ДПС у Сумській області було винесено наступні податкові повідомлення-рішення:
- від 12.06.2023 №218501-2410-1817, яким відповідачу нараховано 26343,37грн. зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб (а.с.18);
- від 30.12.2022 №576610-2410-1817, яким відповідачу нараховано 22907,28грн. зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб (а.с.18).
Вказані податкові повідомлення-рішення були надіслані відповідачеві та вручені платнику податків (а.с.18), та як вбачається з позову, відповідачем не оскаржувались, заперечень з цього приводу не надано.
Враховуючи приписи ст.56.17 ст. 56 ПК України дана сума є узгодженою, однак, зобов'язання, визначене вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, сплачено не було. Станом на день розгляду справи сума боргу з орендної плати з фізичних осіб у загальному розмірі 49250,65грн., що підтверджується розрахунком сум податкового боргу (а.с.6) та витягом з історії недоїмок з орендної плати з фізичних осіб (а.с.11).
Таким чином, станом на момент розгляду справи, за відповідачем рахується заборгованість зі сплати таких грошових зобов'язань:
- з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у розмірі 4370,90 грн.;
- з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 88,14 грн.;
- з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 49 250,65 грн.;
- з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 1295,80 грн.
З урахуванням приписів п.п.14.1.175 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України вказана заборгованість відповідача набула статусу податкового боргу.
Відповідно до п.59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
З метою погашення податкового боргу контролюючим органом було сформовано податкову вимогу форми "Ф" від 22.08.2019 №70577-53 (а.с.17), яка була надіслана відповідачеві рекомендованим листом з повідомленням про вручення та вручена платнику податків (а.с.17), однак, вжиті заходи не сприяли погашенню податкового боргу.
Таким чином, станом на дату розгляду справи податковий борг відповідача складає з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості 4370,90 грн., з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 88,14 грн., з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 49 250,65 грн. та з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 1295,80 грн.
Пунктом 41.4 ст. 41 ПК України визначено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Відповідно до п. 87.11 ст. 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Враховуючи, що узгоджена сума грошового зобов'язання своєчасно та в повному обсязі не була сплачена, заборгованість перед бюджетом на момент розгляду справи не погашена, доказів сплати відповідачем не надано, суд приходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та вважає за необхідне їх задовольнити.
Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Головного управління ДПС у Сумській області (вул. Іллінська, 13,м. Суми,Сумська область,40009, код ЄДРПОУ 43995469) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 податковий борг:
з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у розмірі 4370,90 грн., отримувач ГУК Сум.обл/ШосткинськаМТГ /18010300 на р/р UA198999980314010512000018536, код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998.
з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 88,14 грн., отримувач ГУК Сум.обл/ШосткинськаМТГ/18010700 на р/р UA6689999803341398130000185436, код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998.
з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 49 250,65 грн., отримувач ГУК Сум.обл/ШосткинськаМТГ/18010900 на р/р UA058999980334179815000018536, код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998.
з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 1295,80 грн., отримувач ГУК Сум.обл/ШосткинськаМТГ/18050400 на р/р UA098999980314030699000018536, код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 24.06.2024.
Суддя І.Г. Шевченко