13 червня 2024 рокуЛьвівСправа № 300/4812/23 пров. № А/857/11346/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Кузьмича С. М.,
суддів Гудима Л.Я., Качмара В.Я.,
за участю секретаря Кулабухової М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 травня 2024 року (постановлену головуючим - суддею Микитюк Р.В. у м. Івано-Франківськ) у справі № 300/4812/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,
Рішенням Івано-Франківський окружного адміністративного суду від 12.10.2023, серед іншого, зобов'язано Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" підготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , станом на 01.01.2022, 01.01.2023, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із визначенням посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2022, 01.02.2023.
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.10.2023 у справі № 300/4812/23 набрало законної сили 11.01.2024.
На виконання даного рішення суду Івано-Франківський окружний адміністративний суд 30.01.2024 видав виконавчий лист № 300/4812/23 про зобов'язання Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» підготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , станом на 01.01.2022, 01.01.2023, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із визначенням посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2022, 01.02.2023.
25.04.2024 до суду першої інстанції надійшла заява Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області» про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у справі № 300/4812/23 за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.
В обґрунтування заяви зазначено, що заявником добровільно виконано рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.10.2023 у справі № 300/4812/23, у зв'язку із чим виготовлено довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2022 від 01.02.2024 № 2940 та станом на 01.01.2023 від 01.02.2023 № 2941. Щодо включення до довідок щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії станом на 01.02.2023 та станом на 01.01.2023, то станом на 01.02.2023 та станом на 01.01.2023 за посадою, відповідною (аналогічною) посаді начальника режимно-секретного відділення ВЧ НОМЕР_1 Національної гвардії України основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення, у тому числі надбавки за особливості проходження служби та премії, обчислені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023, не виплачувалися, і конкретний розмір в довідці (0%) зазначено згідно інформації Державної служби з надзвичайних ситуацій, наданої на запит Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області». Зазначені обставини добровільного виконання вимог виконавчого листа по справі № 300/4812/23, на думку заявника, є підставами для визнання цього виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.05.2024 заяву Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області» про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - задоволено.
Визнано таким, що не підлягає виконанню, виконавчий лист, виданий Івано-Франківським окружним адміністративним судом 30.01.2024 у справі № 300/4812/23 про зобов'язання Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» підготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , станом на 01.01.2022, 01.01.2023, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із визначенням посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2022, 01.02.2023.
Приймаючи оскаржене рішення суд першої інстанції виходив з того, що обов'язок боржника (Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області») по виконанню виконавчого листа, виданого Івано-Франківським окружним адміністративним судом 30.01.2024 №3 00/4812/23 відсутній у зв'язку із його добровільним виконанням.
Вказану ухвалу в апеляційному порядку оскаржив позивач, у апеляційні скарзі покликається на те, що оскаржуване рішення винесене з порушенням норм процесуального права з неповним з'ясуванням обставин справи та є незаконним, просить ухвалу суду першої інстанції скасувати, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Зокрема в апеляційній скарзі зазначає, що рішення суду першої інстанції не виконано в повній мірі, оскільки відсутність надбавки за особливості проходження служби та премії у довідках про розмір грошового забезпечення, виданих відповідачем неможливі.
Відповідач скористався своїм правом та подав відзив на апеляційну скаргу в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, а тому колегія суддів, відповідно до ч. 4ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Згідно з ч. 1 ст. 373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Частина 1 ст. 374 КАС України передбачає, що суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
За приписами ч. 2 ст. 374 КАС України суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
З аналізу наведеного вище слідує, що виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа і в разі наявності підстав зазначених в ч. 2 ст. 374 КАС України суд може визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково.
Як вірно зазначено судом першої інстанції, що Верховний Суд у постанові від 05.11.2020 у справі № 752/2391/17 (2а-14/09) дійшов висновку, що наведені в статті 374 КАС України підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можна поділити на дві групи: матеріально-правові і процесуально-правові.
До матеріальних підстав відносяться випадки відсутності обов'язку боржника через його припинення, добровільне виконання боржником поза межами виконавчого провадження чи іншою особою.
Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема:
видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню);
коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню;
видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа;
помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване;
видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката;
пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання.
Під іншими причинами слід розуміти випадки, коли в апеляційному чи касаційному порядку або ж у зв'язку з нововиявленими обставинами скасовано чи змінено рішення суду, а виконавчий лист ще не виконаний.
Згідно з висновком, викладеним у постанові Верховного Суду від 30.09.2020 у справі № 819/523/16, однією з підстав для визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню, є його добровільне виконання.
Як встановив суд першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що 01.02.2024 заявником на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.10.2023 у справі № 300/4812/23 виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача № 2940, станом на 01.01.2022, в якій зазначено: посадовий оклад - 7 740,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням - 1890,00 грн; надбавка за вислугу років (45%) - 4333,50 грн; надбавка за особливості проходження служби - 0%; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 20% - 1548,00 грн; надбавка за класну кваліфікацію або кваліфікаційну категорію - 1 клас - 0%; премія - 0%. Всього грошове забезпечення визначено в сумі 15 511,50 грн (а.с. 14).
Також 01.02.2024 заявником на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.10.2023 у справі №300/4812/23 виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача №2941, станом на 01.01.2023, в якій зазначено: посадовий оклад - 8370,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням - 2040,00 грн; надбавка за вислугу років (45%) - 4684,50 грн; надбавка за особливості проходження служби - 0%; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 20% - 1674,00 грн; надбавка за класну кваліфікацію або кваліфікаційну категорію - 1 клас - 0%; премія - 0%. Всього грошове забезпечення визначено в сумі 16 768,50 грн (а.с. 15).
Установою, у зв'язку з надходженням рішень судів щодо видачі нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 направлено запит в Департамент фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної гвардії України
Головне управління Національної гвардії України листом №27/11/4-5879/11 від 01.06.2023 повідомило, що рішення про визначення посадових окладів, окладів за військовим званням військовослужбовців шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого Законом України «Про Державний бюджет України» на 1 січня календарного року, Кабінетом Міністрів України не приймалося, тому розміри посадових окладів та окладів за військовими званнями військовослужбовців Національної гвардії України з 1 березня 2018 року і по теперішній час не змінювалися. В Головному управлінні Національної гвардії України відсутня інформація про розміри фактично виплачених надбавок за особливості проходження служби та премії станом на 01.01.2020, станом на та станом на 01.01.2023 з урахуванням посадових окладів, окладів за військовим званнями військовослужбовців, що визначались шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого Законом України «Про Державним бюджет» на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.
Установою 16.01.2024 повторно направлено запит до Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної гвардії України (як розпорядника інформації) про надання інформації, у відсотковому відношенні, щодо середніх розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які обчислені з посадового окладу та окладу за військове звання розрахованих шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022, 01.01.2023 роки на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до Постанови №704, які фактично виплачені діючим військовослужбовцям в січні 2023 року відповідною (аналогічною) посадою до посади «начальник режимно-секретного відділення ВЧ НОМЕР_1 Національної гвардії України», у званні «майор внутрішньої служби», Із календарною вислугою від 20 до 25 років служби.
У відповідь листом №27/13/4-2053/13 від 06.02.2024 Головне управління Національної гвардії України повідомило, що згідно із Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України,
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в редакції, що діяла до 20.05.2023) визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими званнями військовослужбовців визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого Законом України «Про Державний бюджет України» на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт.
На сьогодні рішення про визначення посадових окладів, окладів за військовими званнями військовослужбовців шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого Законом України «Про Державний бюджет України» на 1 січня календарного року Кабінетом Міністрів України не приймалося тому розміри посадових окладів та окладів за військовими званнями військовослужбовців Національної гвардії України з 1 березня 2018 року і по теперішній час не змінювалися.
Враховуючи викладене, повідомлено, що в Головному управлінні Національної гвардії України відсутня інформація про середні розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії обчислених з урахуванням посадових окладів, окладів за військовими званнями військовослужбовців, що розраховані шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб установленого законом на 01.01.2022 та 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт за посадою, що є аналогічною посаді «начальник режимно-секретного відділення військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України, тому розміри посадових окладів та окладів за військовими званнями військовослужбовців Національної гвардії України з 1 березня 2018 року і по теперішній час не змінювалися.
Установою 16.01.2024 направлено запит до в/ ч НОМЕР_1 Національної гвардії України.
Військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії України повідомлено що грошове забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України виплачується в розмірах, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та наказу МВС від 03.03.2018 № 172 «Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Національної гвардії України», що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 16.03.2018 за №317/31769.
Установою, на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду по справі №300/4812/23 направлено 13.02.2024 довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 01.02.2024 за №2940, №2941.
Враховуючи наведене вище, колегія суддів поділяє висновок суду першої інстанції, що Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області» виконано рішення суду добровільно, оскільки відповідні довідки про розмір грошового забезпечення позивача № 2940, 2941 видано 01.02.2021, тобто до відкриття державним виконавцем виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 300/4812/23, виданого 30.01.2024.
Ба більше, що момент розгляду заяви в суді першої інстанції, інформація про пред'явлення виконавчого листа до примусового виконання судового рішення Державною виконавчою службою відповідно до Закону України «Про виконавче провадження», відсутня, а також сторонами такої не надано.
Щодо зазначених у довідках нульових значень розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, то визначення виду, складу і розміру (відсоткового значення) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, є дискреційними повноваженнями відповідача.
Крім цього, що на час судового розгляду справи № 300/4812/23, між сторонами не існувало спору щодо порядку визначення та конкретних розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії станом, а тому з'ясування обставин порядку визначення та конкретних розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії не входить до предмета дослідження факту виконання судового рішення від у справі № 300/4812/23.
Таким чином, суд вважає, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на викладене вище, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а судове рішення - без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують судове рішення суду першої інстанції.
Щодо розподілу судових витрат, то такий у відповідності до ст.139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 139, 229, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 травня 2024 року у справі № 300/4812/23 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя С. М. Кузьмич
судді Л. Я. Гудим
В. Я. Качмар
Повне судове рішення складено 24 червня 2024 року