Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м.Харків
24 червня 2024 року №520/3195/22
Харківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Лариси Мар'єнко, розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову: Департамент Харківської міської ради про стягнення штрафу, -
Позивач - Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , третя особа - Департамент контролю Харківської міської ради, в якому просить суд стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (код РНОКПП НОМЕР_1 ) штраф за порушення Закону України "Про рекламу" у загальному розмірі 20332,00 грн. (двадцять тисяч триста тридцять дві) до державного бюджету України для зарахування надходжень за реквізитами: код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106, в установі банку - Казначейство України (ЕАП), одержувач ГУК Харків обл./МТГ Харків, код одержувача 37874947, номер рахунку UA558999980313030106000020649, найменування платежу: "Адміністративні штрафи та інші санкції".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при здійсненні контролю за дотриманням порядку розповсюдження реклами та вимог до її змісту службовою особою встановлено, що відповідачем порушено вимоги ч.1 ст.16 Закону України "Про рекламу". Головним управлінням на підставі протоколів про порушення законодавства про рекламу від 10.12.2021 №№396, №397, №398, №399 прийнято рішення від 10.12.2021 №371, №372, №373, №374 про накладення штрафу на рекламодавця за порушення законодавства про рекламу у загальному розмірі 20332,00 грн. У зв'язку з невиконанням рішень відповідачем у добровільному порядку, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 15.12.2022 відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 28.12.2022 року закрито провадження у справі №520/3195/22.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 11.05.2023 року апеляційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області задоволено, ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 28.12.2022 року у справі №520/3195/22 скасовано та направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справа надійшла до Харківського окружного адміністративного суду та передана судді Л.Мар'єнко.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 02.08.2023 адміністративну справу №520/3195/22 прийнято розгляду та продовжено розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у судове засідання.
Копія ухвали про відкриття провадження у справі від 02.08.2023 надіслана судом на поштову адресу відповідача, однак, лист з поштовою кореспонденцією 13.09.2023 року повернувся до суду з відміткою "за закінченням терміну зберігання".
Відповідно до частини 8 статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
З огляду на вищевикладені норми, слід дійти висновку, що відповідач належним чином повідомлений про відкриття по відношенню до нього адміністративного провадження. Поряд з тим, відповідач в установлений в ухвалі про відкриття провадження строк, правом надати письмовий відзив на позов чи заяву про визнання позовних вимог, не скористався.
Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Таким чином, відповідач є належним чином повідомлений про наслідки неподання заперечень проти позову та необхідних документів або заяви про визнання позову до суду.
Дослідивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Судом з матеріалів адміністративної справи встановлено, що на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області у відповідності до п.46 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 №2067, листом від 26.04.2021 року №448/0/172-21 Харківською міською радою було подано інформацію про невиконання вимог щодо усунення порушень у визначений строк, згідно з рішенням від 08.09.2021 №723 про демонтаж спеціальних конструкцій, які розміщені на території міста Харкова з порушенням законодавства про рекламу, виявлено розміщення зовнішньої реклами щит на виносний з інформаційним полем: "Візьми каву..." та щит на фасаді з інформаційним полем: "Продукти" за адресою: АДРЕСА_1 , з ознаками порушення вимог ч.1 ст.16 Закону України "Про рекламу", а саме: без наявності дозволу на розміщення зовнішньої реклами.
Головним управління Дежпродспоживслужби в Харківській області на адресу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 направлено вимогу від 30.09.2021 №7.4-3568НС-21 з проханням надати у триденний термін з дня отримання листа завірені належним чином копії документів відносно встановленої реклами.
Відповідач вищезазначену вимогу отримав 11.10.2021, що підтверджується його особистим підписом на повідомленні про вручення поштового відправлення з трек-кодом №6116611207999, разом з тим вимоги про надання документів не виконав.
Позивач рекомендованим листом від 07.10.2021 №7.4-3963НС-21 повторно направив відповідачу вимогу про надання у триденний термін з дня отримання листа завірені належним чином копії документів відносно встановленої реклами. Однак, як вбачається з матеріалів справи, поштова кореспонденція із вищевказаною вимогою повернулася із відміткою "за закінченням терміну зберігання".
Внаслідок невиконання вимог про надання документів щодо розміщення реклами, головним спеціалістом відділу контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства та пробірного контролю Управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби у Харківській області складено протоколи про порушення законодавства про рекламу від 12.10.2021 №362, №363, №364, №365 за фактом розміщення зовнішньої реклами: щит на фасаді з інформаційним полем "Продукти…", "Візьми каву...", "Пивной уголок" за адресою: м.Харків, бульвар Жасминовий, буд.5 з ознаками порушення вимог ч.1 ст.16 Закону України "Про рекламу", без наявності дозволу на розміщення зовнішньої реклами, та ознаками порушення ч.1 ст.6 Закону України "Про рекламу", мовою реклами має бути державна мова.
На підставі протоколів про порушення законодавства про рекламу від 12.10.2021 №362, №363, №364, №365 винесено рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу від 09.11.2021 року №368, №369, №370, №371 та направлено на адресу відповідача вимогу від 10.11.2021 року №7.4-5402-21з проханням надати завірені в установленому порядку копії документів щодо розміщеної реклами.
07.12.2021 від ФОП ОСОБА_1 на адресу позивача надійшли пояснення, в яких вказано, що зовнішня реклама, розташована на фасаді "Продукти", "Візьми каву", "Пивной уголок" за адресою: м.Харків, бульвар Жасминовий, буд.5 демонтована. Договір з розміщувачем реклами відсутній, документи на оплату реклами теж, тому що були розміщені безкоштовно.
Головним управлінням розглянуто справу про порушення законодавства про реклами за наслідками чого складено протоколи засідання від 10.12.2021 року №396, №397, №398, №399.
На підставі матеріалів справ та протоколу засідання від 10.12.2021 року №396 позивачем прийнято рішення від 10.12.2021 №371, яким за недотримання встановлених законом вимог щодо порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно: ч.1 ст.16 Закону України "Про рекламу", а саме: розміщення реклами без наявності дозволу Харківської міської ради на розміщення зовнішньої реклами (щит на фасаді з інформаційним полем "Пивной уголок" за адресою: АДРЕСА_1 ) у відповідності до частини 7 статті 27 Закону України "Про рекламу" накладено штраф на рекламодавця ФОП ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) у розмірі 5083,00 грн.
На підставі матеріалів справ та протоколу засідання від 10.12.2021 року №397 позивачем прийнято рішення від 10.12.2021 №372, яким за недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами: ч.1 ст.6 Закону України "Про рекламу", а саме: мовою реклами є державна мова (щит на фасаді з інформаційним полем "Пивной уголок" на російській мові за адресою: АДРЕСА_1 ) у відповідності до частини 7 статті 27 Закону України "Про рекламу" накладено штраф на рекламодавця ФОП ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) у розмірі 5083,00 грн.
На підставі матеріалів справ та протоколу засідання від 10.12.2021 року №398 позивачем прийнято рішення від 10.12.2021 №373, яким за недотримання встановлених законом вимог щодо порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно: ч.1 ст.16 Закону України "Про рекламу", а саме: розміщення реклами без наявності дозволу Харківської міської ради на розміщення зовнішньої реклами (щит на фасаді з інформаційним полем " ІНФОРМАЦІЯ_1 " за адресою: АДРЕСА_1 ) у відповідності до частини 7 статті 27 Закону України "Про рекламу" накладено штраф на рекламодавця ФОП ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) у розмірі 5083,00 грн.
На підставі матеріалів справ та протоколу засідання від 10.12.2021 року №399 позивачем прийнято рішення від 10.12.2021 №374, яким за недотримання встановлених законом вимог щодо порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно: ч.1 ст.16 Закону України "Про рекламу", а саме: розміщення реклами без наявності дозволу Харківської міської ради на розміщення зовнішньої реклами (щит на фасаді з інформаційним полем " ІНФОРМАЦІЯ_2 " за адресою: АДРЕСА_1 ) у відповідності до частини 7 статті 27 Закону України "Про рекламу" накладено штраф на рекламодавця ФОП ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) у розмірі 5083,00 грн.
Рекомендованим листом Головного управління №7.4-6924НС-21 від 14.12.2021 відповідачеві надіслано другі примірники рішень про накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу від 10.12.2021 №№371, 372, 373, 374, другі примірники протоколів засідання від 10.12.2021 №№396, 397, 398, 399, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення з трек-кодом №6116501102598.
На час звернення позивача до суду штрафи в добровільному порядку відповідачем не сплачені, що слугувало підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.
Засади рекламної діяльності в Україні, регулювання відносин, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами врегульовано Законом України "Про рекламу" №270/96-ВР від 03.07.1996 року, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон України "Про рекламу").
Дія цього Закону не поширюється на відносини, пов'язані з розповсюдженням інформації, обов'язковість розміщення та оприлюднення якої визначено іншими законами України.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України "Про рекламу", реклама має бути чітко відокремлена від іншої інформації, незалежно від форм чи способів розповсюдження, таким чином, щоб її можна було ідентифікувати як рекламу.
Приписами частини 6 статті 9 Закону України "Про рекламу" визначено, що вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщена на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення, не вважається рекламою.
Згідно з частиною 1 статті 16 Закону України "Про рекламу", розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Під час видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами втручання у форму та зміст зовнішньої реклами забороняється.
Розміщення зовнішньої реклами у межах смуги відведення автомобільних доріг здійснюється відповідно до цього Закону на підставі зазначених дозволів, які оформляються за участю центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами, або їх власників та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпеки дорожнього руху.
Зовнішня реклама на територіях, будинках та спорудах розміщується за згодою їх власників або уповноважених ними органів (осіб).
Стягнення плати за видачу дозволів забороняється.
У відповідності до частини 1 статті 6 Закону України "Про рекламу" мовою реклами є державна мова.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про рекламу", контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами.
Відповідно до Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №667 від 2 вересня 2015 року, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, та який реалізує державну політику, зокрема у галузі державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері.
Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
Згідно частини 2 статті 26 Закону України "Про рекламу", на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
Крім того, відповідний орган державної влади має право: вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; надавати (надсилати) рекламодавцям, виробникам та розповсюджувачам реклами обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень; приймати рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження; приймати рішення про зупинення розповсюдження відповідної реклами.
Органи державної влади зобов'язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними вимог законодавства про рекламу не менше ніж за п'ять робочих днів до дати розгляду справи.
Рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами під час розгляду питання про порушення цього Закону мають право: бути присутніми на засіданні державного органу під час розгляду питання про порушення ними цього Закону; подавати необхідні документи, давати пояснення; отримувати копію протоколу засідання та рішення державного органу, прийнятого щодо них; оскаржувати дії чи бездіяльність зазначеного державного органу та його посадових осіб до суду.
Порядок надання дозволів на розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах визначають Типові правила розміщення зовнішньої реклами, затверджені постановою Кабінету Міністрів України №2067 від 29 грудня 2003 року (далі - Типові правила).
При цьому, відповідно до п.2 Типових правил спеціальні конструкції - тимчасові та стаціонарні рекламні засоби (світлові та несвітлові, наземні та не наземні (повітряні), плоскі та об'ємні стенди, щити, панно, транспаранти, троли, таблички, короби, механічні, динамічні, електронні табло, екрани, панелі, тумби, складні просторові конструкції, аеростати, повітряні кулі тощо), які використовуються для розміщення реклами; вивіска чи табличка - елемент на будинку, будівлі або споруді з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать такій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщений на зовнішній поверхні будинку, будівлі або споруди не вище першого поверху або на поверсі, де розташовується власне чи надане у користування особі приміщення (крім, випадків, коли суб'єкту господарювання належить на праві власності або користування вся будівля або споруда), біля входу у таке приміщення, який не є рекламою.
За приписами п.45 Типових правил контроль за додержанням цих Правил здійснюють виконавчі органи сільських, селищних, міських рад та інші органи відповідно до законодавства.
Відповідно до п.46 Типових правил у разі порушення порядку розповсюдження та розміщення реклами уповноважена особа органу, який здійснює контроль за додержанням цих правил звертається до розповсюджувача зовнішньої реклами з вимогою усунення порушень у визначений строк.
Згідно п. 48 Типових правил вивіски чи таблички повинні розміщуватися без втручання у несучі конструкції, легко демонтуватися, щоб не створювати перешкод під час робіт, пов'язаних з експлуатацією та ремонтом будівель і споруд, на яких вони розміщуються; не повинні відтворювати зображення дорожніх знаків; не повинні розміщуватися на будинках або спорудах - об'єктах незавершеного будівництва; площа поверхні не повинна перевищувати 3 кв. метрів. Забороняється вимагати від суб'єктів господарювання будь-які документи для розміщення вивісок чи табличок, не передбачені законодавством.
Відповідно до п.49 Типових правил демонтаж вивісок чи табличок, розміщених з порушенням вимог цих Правил, здійснюється у разі: припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичної особи - підприємця; невідповідності розміщення вивіски чи таблички вимогам щодо її розміщення, наданим у визначенні, та архітектурним вимогам, державним нормам, стандартам і правилам, санітарним нормам; порушення благоустрою території.
Розміщені вивіски чи таблички підлягають демонтажу за рахунок коштів юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців, якими вони були встановлені.
У відповідності до наведених вимог Закону України "Про рекламу" та на підставі наведених Типових правил, розроблені Правила розміщення зовнішньої реклами в місті Харків, які затверджені рішенням Виконавчого комітету Харківської міської ради від 02.10.2013 №609 (далі - Правила №609).
Відповідно до пункту 1.2 Правил №609 зазначено, що правила встановлюють порядок здійснення діяльності з розміщення в місті Харкові зовнішньої реклами з урахуванням типології елементів місцевого середовища, архітектурних, функціонально-планувальних, історико-культурних та інших чинників.
Згідно пункту 1.3 Правил №609, дія Правил поширюється на всі підприємства, установи та організації, незалежно від форми власності, а також фізичних осіб-підприємців, які здійснюють діяльність у сфері зовнішньої реклами у місті Харкові.
Відповідно до п.п. 2.1. пункту 2 Правил №609, реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару. Зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Таким чином, відповідно до Закону України "Про рекламу" реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару, а вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщена на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення, не вважається рекламою.
Приписами ч.1 ст.3 Закону України "Про рекламу" встановлено, що законодавство України про рекламу складається з цього Закону та інших нормативних актів, які регулюють відносини у сфері реклами.
За вимогами пп.1 п.1 ст.26 Закону України "Про рекламу", контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів щодо захисту прав споживачів реклами.
Суд зазначає, що пунктом 1 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 21.07.2017 №579 визначено, що Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області є територіальним органом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Згідно з вимогами ст.26 Закону України "Про рекламу" Головне управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за дотриманням законодавства про рекламу.
Частиною 1 ст.27 Закону України "Про рекламу" передбачено, що особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Згідно ч.5 ст.27 Закону України "Про рекламу", вартість розповсюдженої реклами визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості без урахування суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обов'язкових платежів), які встановлені Податковим кодексом України.
Відповідно до ч.6, 7 ст.27 Закону України "Про рекламу", за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 1 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 693 передбачено, що цей Порядок регулює питання накладення уповноваженими особами штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав).
Положеннями Порядку №693 передбачено, що у разі наявності підстав для накладення штрафу за результатами розгляду справи уповноважена особа приймає рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу.
Рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу оформлюється у двох примірниках, один з яких залишається в уповноваженої особи, що розглядала справу, другий - вручається суб'єкту реклами або його представникові, про що на першому примірнику такого рішення робиться відповідна позначка, засвідчена підписом суб'єкта реклами або його представника. У разі розгляду справи без участі суб'єкта реклами або його представника рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу надсилається суб'єкту реклами поштовим відправленням, технічними засобами електронних комунікацій протягом трьох робочих днів з дня його прийняття.
У разі відсутності підстав для накладення штрафу уповноважена особа письмово повідомляє про це суб'єкту реклами поштовим відправленням, технічними засобами електронних комунікацій або шляхом вручення повідомлення суб'єкту реклами або його представнику.
Рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу набирає чинності з дня вручення його суб'єкту реклами або його представнику.
Не сплачений у добровільному порядку штраф стягується в установленому законодавством порядку.
Суд звертає увагу, що з наявних матеріалів справи відсутні докази оскарження відповідачем рішень Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області про накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу або пред'явлення в межах даної справи зустрічного позову в порядку, визначеному ст. 177 КАС України.
Згідно з частиною другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та зважаючи на те, що вимогою заявленого позову є стягнення штрафу, предметом доказування у даній справі є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення штрафу в судовому порядку; встановлення факту його сплати в добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту; перевірка вжиття контролюючим органом заходів щодо стягнення штрафу на підставі та в порядку визначеному чинним законодавством.
При цьому питання правомірність нарахованих контролюючим органом грошових зобов'язань не охоплюється предметом даного позову, оскільки рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області про накладення штрафів не є предметом адміністративного позову у справі, а отже суд не має процесуальних повноважень у межах розгляду даної справи здійснювати їх правовий аналіз.
Наведене є однією із гарантій дотримання у податкових відносинах принципу правової визначеності, як складової принципу верховенства права.
Вказаний висновок узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною в постановах від 31.08.2018 року по справі №821/381/17 та від 22.08.2018 року по справі №820/1878/16, що враховується судом при вирішенні даної справи відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України.
На час розгляду справи доказів самостійної сплати штрафу за рішеннями позивача від 10.12.2021 року №371, №372, №3736, №374 в загальному розмірі 20332,00 гривень, відповідачем до суду не надано.
Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості у розмірі 20332,00 грн, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.
Відповідно до положень частини 2 статті 139 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 14, 139, 243-246, 293, 295, 296, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області (просп.Науки, буд.40, 6 поверх, м.Харків, 61166, код ЄДРПОУ 40324829) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Харківська міська рада (майдан Конституції, буд.7, офіс 9, м.Харків, 61003, код ЄДРПОУ 04059243) про стягнення штрафу - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (код РНОКПП НОМЕР_1 ) штраф за порушення Закону України "Про рекламу" у загальному розмірі 20332 (двадцять тисяч триста тридцять дві) гривні 00 копійок до державного бюджету України для зарахування надходжень за реквізитами: код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106, в установі банку - Казначейство України (ЕАП), одержувач ГУК Харків обл./МТГ Харків, код одержувача 37874947, номер рахунку UA558999980313030106000020649, найменування платежу: "Адміністративні штрафи та інші санкції".
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 з 24 лютого 2022 року був введений воєнний стан на території України, у зв'язку з бойовими діями на території м.Харків та Харківської області, повний текст рішення складено 24 червня 2024 року.
Суддя Лариса МАР'ЄНКО