Україна
Донецький окружний адміністративний суд
24 червня 2024 року Справа№200/2417/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання здійснити певні дії,
22 квітня 2024 року з використанням підсистеми «Електронний суд» адвокат Саєнко О.М., представник позивача ОСОБА_1 , подав до суду адміністративний позов до відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, другого відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 01.04.2024 НОМЕР_4 про відмову в перерахунку пенсії,
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не зарахування до пільгового стажу за Списком №1 (Шахтарі) періодів перебування позивача на пенсії по інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням, протиправною,
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повторно розглянути заяву позивача від 25.03.2024 про перерахунок пенсії з застосуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80 відсотків заробітної плати, з якої обчислюється пенсія.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_1 зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Другий відповідач рішенням від 01.04.2024 НОМЕР_4 відмовив позивачу в проведенні відповідного перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (з урахуванням періоду перебування на інвалідності внаслідок професійного захворювання). Позивач вважає спірне рішення таким, що підлягає скасуванню, оскільки другий відповідач при вирішенні питання про перерахунок пенсії протиправно не зарахував час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подало заяву в якій позовні вимоги не визнало, просило відмовити в їх задоволенні з таких підстав. ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України як особа з інвалідністю ІІІ групи внаслідок професійного захворювання та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 25.03.2024 позивач подав заяву про перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (з урахуванням періоду перебування на інвалідності внаслідок професійного захворювання). Оскільки час перебування на інвалідності внаслідок професійного захворювання до стажу на підземних роботах, що дає право на виплату пенсії у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, не зараховується, а згідно з наданими документами та індивідуальними відомостями стаж підземної роботи позивача становить 14 років 7 місяців 7 днів, було прийнято рішення НОМЕР_4 від 01.04.2024 про відмову у перерахунку пенсії, у зв'язку з відсутністю 15 років стажу на підземних роботах.
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві подало відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнало, просило відмовити в їх задоволенні з таких підстав. 25.03.2024 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (з урахуванням періоду перебування на інвалідності внаслідок професійного захворювання), яка була розглянута за принципом «екстериторіальності» Головним управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 01.04.2024 НОМЕР_4 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як особа з інвалідністю ІІІ групи внаслідок професійного захворювання та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З аналізу положень статей 1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» вбачається, що право на обчислення пенсії відповідно до статті 8 цього Закону мають працівники, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівники шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівники державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1, затвердженим Кабінетом Міністрів України (шахтарі), які відпрацювали на підземних роботах: чоловіки не менше 15 років, жінки - 7,5 років. Під повним робочим днем розуміється виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків. З аналізу вищенаведених правових норм слідує, що час перебування на інвалідності внаслідок професійного захворювання до стажу на підземних роботах, що дає право на виплату пенсії у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, не зараховується. Ураховуючи вищенаведене, стаж підземної роботи ОСОБА_1 , обчислений за матеріалами пенсійної справи, становить 14 років 7 місяців 7 днів. Оскільки позивач не має необхідного стажу роботи на посадах, визначених статтею 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», то рішення від 01.04.2024 НОМЕР_4 про відмову у перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є законним та обґрунтованим.
29 квітня 2024 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
29 квітня 2024 року у відповідача витребувані докази.
28 травня 2024 року до участі у справі в якості другого відповідача залучено Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 .
11 квітня 2023 року ОСОБА_1 через веб-портал Пенсійного фонду України звернувся із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
17 квітня 2023 року відповідно до протокольного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області НОМЕР_4 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до пункту 2 частини 1 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 11 квітня 2023 року.
Загальний страховий стаж позивача склав 37 років 2 місяці 8 днів, пільговий страховий стаж за Списком №1 - 11 років 9 місяців 19 днів.
03 травня 2023 року не погодившись з діями Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обчислення страхового та пільгового стажу при переведенні на пенсію за віком на пільгових умовах, ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду.
30 червня 2023 року рішенням Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/1883/23, яке набрало законної сили 22 листопада 2023 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області задоволений частково:
визнані протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком №1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202 періодів роботи з 01.01.2010 по 19.06.2015, 30.06.2016, з 02.10.2016 по 04.10.2016, з 07.07.2017 по 08.07.2017, з 15.11.2018 по 16.11.2018, 20.01.2019, з 12.07.2019 по 14.07.2019, 14.08.2019 при розгляді заяви від 11.04.2023,
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 з 01.01.2010 по 19.06.2015, 30.06.2016, з 02.10.2016 по 04.10.2016, з 07.07.2017 по 08.07.2017, з 15.11.2018 по 16.11.2018, 20.01.2019, з 12.07.2019 по 14.07.2019, 14.08.2019 до його пільгового стажу за Списком №1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202 з 11.04.2023,
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.04.2023 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні,
в решті позовних вимог відмовлено.
28 листопада 2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30.06.2023 у справі №200/1883/23 здійснило перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 без застосування положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
23 лютого 2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом за №4092-2362/К-02/8-0500/24 повідомило ОСОБА_1 про те, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30.06.2023 у справі №200/1883/23 була повторно розглянута його заява від 11.04.2023 та зараховані періоди роботи з 01.01.2010 по 19.06.2015, 30.06.2016, з 02.10.2016 по 04.10.2016, з 07.07.2017 по 08.07.2017, з 15.11.2018 по 16.11.2018, 20.01.2019, з 12.07.2019 по 14.07.2019, 14.08.2019 до його пільгового стажу за Списком №1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202 з 11.04.2023.
25 березня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (з урахуванням періоду перебування на інвалідності внаслідок професійного захворювання).
01 квітня 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві прийнято рішення о/р НОМЕР_4 «Про відмову гр. ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Рішення вмотивовано тим, що відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Згідно із статтею 1 зазначеного Закону дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей. Під повним робочим днем розуміється виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
Час перебування на інвалідності внаслідок професійного захворювання до стажу на підземних роботах, що дає право на виплату пенсії у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, не зараховується.
З урахуванням зазначеного, стаж підземної роботи гр. ОСОБА_1 , обчислений за матеріалами пенсійної справи, становить 14 років 7 місяців 7 днів.
Враховуючи викладене вище, прийнято рішення гр. ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» згідно заяви від 25.03.2024 №876 відмовити у зв'язку з відсутністю 15 років стажу на підземних роботах.
За даними форми РС-право станом на 01 травня 2024 року страховий стаж ОСОБА_1 обчислений на виконання рішення суду становив:
04.07.2005 - 31.12.2009 - ст.14, пост. 202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в - 4 роки 5 місяців 28 днів
01.01.2010 - 19.06.2015 - ст.14, пост. 202, підземні інші - 5 років 5 місяців 19 днів,
06.10.2015 - 09.03.2016 - ст.14, пост. 202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в - 0 років 5 місяців 4 дні,
17.05.2016 - 20.05.2016 - ст.14, пост. 202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в - 0 років 0 місяців 4 дні,
21.05.2016 - 29.06.2016 - ст.14, пост. 202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в - 0 років 1 місяць 9 днів,
30.06.2016 - 30.06.2016 - ст.14, пост. 202, підземні інші - 0 років 0 місяців 1 день,
01.07.2016 - 01.10.2016 - ст.14, пост. 202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в - 0 років 3 місяці 1 день,
02.10.2016 - 04.10.2016 - ст.14, пост. 202, підземні інші - 0 років 0 місяців 3 дні,
05.10.2016 - 06.07.2017 - ст.14, пост. 202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в - 0 років 9 місяців 2 дні,
07.07.2017 - 08.07.2017 - ст.14, пост. 202, підземні інші - 0 років 0 місяців 2 дні,
09.07.2017 - 14.11.2018 - ст.14, пост. 202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в - 1 рік 4 місяці 6 днів,
15.11.2018 - 16.11.2018 - ст.14, пост. 202, підземні інші - 0 років 0 місяців 2 дні,
17.11.2018 - 30.11.2018 - ст.14, пост. 202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в - 0 років 0 місяців 14 днів,
01.12.2018 - 19.01.2019 - ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р. 1, п- р.1, п.а-в - 0 років 1 місяць 19 днів,
20.01.2019 - 20.01.2019 - ст.14, пост.202, підземні, інші 33839013 - 0 років 0 місяців 1 день,
21.01.2019 - 31.01.2019 - ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р. 1, п- р.1, п.а-в - 0 років 0 місяців 11 днів,
01.02.2019 - 11.07.2019 - ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р. 1, п- р.1, п.а-в - 0 років 5 місяців 11 днів,
12.07.2019 - 14.07.2019 - ст.14, пост.202, підземні, інші - 0 років 0 місяців 3 дні,
15.07.2019 - 13.08.2019 - ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р. 1, п- р.1, п.а-в - 0 років 0 місяців 29 днів,
14.08.2019 - 14.08.2019 - ст.14, пост.202, підземні, інші - 0 років 0 місяців 1 день,
15.08.2019 - 31.07.2020 - ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р. 1, п- р.1, п.а-в - 0 років 11 місяців 17 днів.
При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Україна є […] правова держава (стаття 1 Конституції України) .
Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (стаття 3 Конституції України).
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Спірні правовідносини регулюються Законом України від 09 липня 2003 року №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV), Законом України від 2 вересня 2008 року №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон №345-VI) та Законом України від 14 жовтня 1992 року №2694-XII «Про охорону праці» (далі - Закон №2694-XII).
Згідно зі статтею 1 Закону №345-VI Дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Відповідно до статті 8 Закону №345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах (абзац 4 частини 1 статті 24 Закон №1058-ІV).
Відповідна гарантія встановлена і частиною 4 статті 9 Закону №2694-XII: час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах у порядку, встановленому законом.
Згідно з правовим висновком сформованим Верховним Судом у постанові від 18 квітня 2019 року у справі №392/17/17 законодавством передбачено зарахування часу перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до статей 13, 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення». До пільгового стажу зараховується період до того часу, коли особа вийшла на пенсію за віком на пільгових умовах.
Вказаний правовий висновок був підтриманий Верховним Судом у постанові від 31 березня 2020 року у справі №459/245/17 (2а/459/59/17).
Судом встановлено і не заперечується сторонами, що позивач з 27 липня 2020 року по 10 квітня 2023 року перебував на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримував пенсію по інвалідності внаслідок професійного захворювання, а з 11 квітня 2023 року позивача переведено на пенсію за віком на пільгових на підставі пункту «1» частини 2 статті 114 Закону №1058-ІV, отже суд доходить висновку про те, що період перебування позивача на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням та внаслідок нещасного випадку на виробництві з 27 липня 2020 року по 10 квітня 2023 року підлягає зарахуванню до пільгового стажу, який надає право на визначення розміру пенсії при її призначенні відповідно до статті 8 Закону №345-VI.
Як убачається з рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області НОМЕР_4 від 28 листопада 2023 року відповідачем визнається, що позивач має загальний страховий стаж 43 роки 1 місяць 27 днів, з яких 17 років 3 місяці 19 днів - стаж роботи за списком №1.
Враховуючи, вищенаведене, суд доходить висновку про те, що позивач має понад 15 років стажу роботи списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, що дає йому право на призначення пенсії у пільговому розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше 3-х розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
За наведеного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин та встановлених обставин, суд доходить висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 01.04.2024 НОМЕР_4 про відмову в перерахунку пенсії є протиправним та підлягає скасуванню.
Позивач помилково вважає, що його права порушені бездіяльністю другого відповідача, правові наслідки для позивача настали у зв'язку із прийняттям протиправного рішення про відмову в перерахунку пенсії.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно зі статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно із статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За приписами статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги пред'явлені до другого відповідача підлягають задоволенню повністю.
З урахуванням вищевикладеного, суд доходить висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 01.04.2024 НОМЕР_4 про відмову в перерахунку пенсії є протиправним та підлягає скасуванню.
Оскільки права позивача порушені, але прийняття рішення на користь останнього належить до безпосередніх повноважень територіального органу Пенсійного фонду України, позовні вимоги слід задовольнити шляхом зобов'язання другого відповідача повторно розглянути заяву позивача від 25.03.2024 про перерахунок пенсії з застосуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80 відсотків заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, за результатом розгляду якої прийняти відповідне рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.
В задоволенні позову до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області слід відмовити, оскільки даний територіальний орган Пенсійного фонду України не розглядав заяву позивача і не приймав рішення за результатами такого розгляду. Наслідком скасування рішення суб'єкта владних повноважень є зобов'язання саме цього суб'єкта прийняти рішення на користь заявника.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини та, зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).
Зважаючи на те, що у спірних правовідносинах другий відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не використав надані йому дискреційній повноваження для вирішення питання про призначення пенсії, про які було зазначено в цьому рішенні, що змусило позивача звернутися до суду із позовом, судовий збір, сплачений останнім, підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань другого відповідача (частина 4 статті 48, частина 1 статі 139 КАС України).
Керуючись статтями 2, 3-10, 20, 22, 25, 47, 48, 72-77, 90, 132, 139, 143, 215, 241-246, 250, 251, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , тел.: НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (юридична адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368, ел. пошта: Kiev_gu@kv.pfu.gov.ua, тел. +380444820369) задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення о/р НОМЕР_4 «Про відмову гр. ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», прийняте 01 квітня 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.03.2024 про перерахунок пенсії з застосуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80 відсотків заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, за результатом розгляду якої прийняти відповідне рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , тел.: НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, б.3, код ЄДРПОУ 13486010, e-mail: gu@dn.pfu.gov.ua) відмовити повністю.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.
Повний текст рішення складено 24 червня 2024 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя А.І. Циганенко