Постанова від 08.09.2010 по справі 2а-10150/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

П О С Т А Н О В А Вх.№1/61

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

08 вересня 2010 року 09:47 № 2а-10150/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Клочкова Н.В при секретарі судового засідання Попадин О.Б. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Заступника прокурора Печерського району міста Києва в інтересах держави в особі: Київського міського відділення Фонду України соціального захисту інвалідів

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Брейн Бау -Холдінг Шляхбуд"

про стягнення адміністративно-господарських (штрафних) санкцій в сумі 34587,80грн.

за участю представників сторін:

від прокуратури: Храбан О.В.;

від позивача:Костилєва Т.І.;

відповідача: Достова Т.В;

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 08 вересня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

07 липня 2010 року Заступник прокурора Печерського району міста Києва в інтересах держави в особі: Київського міського відділення Фонду України соціального захисту інвалідів далі-позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Брейн Бау - Холдінг Шляхбуд" (далі-відповідач) про стягнення штрафних санкцій за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів та пені на загальну суму 34 587,80 (тридцять чотири п'ятсот вісімдесят сім) грн. 80 коп. Позовні матеріали передані на розгляд судді 09 липня 2010 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 липня 2010 року відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-10150/10/2670 та призначено справу до судового розгляду на 01 вересня 2010 року.

У зв'язку із задоволенням клопотанням відповідача в судовому засідання від 01 вересня 2010 року по справі № 2а-10150/10/2670 суд оголосив про відкладення розгляду справи на 08 вересня 2010 року.

В судовому засіданні від 08.09.10 р. представник відповідача позов не визнав, надав суду письмові заперечення. Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив суд задовольнити їх. Представник прокуратури під час розгляду справи уточнив найменування відповідача. Згідно з Витягу Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, повне найменування юридичної особи - товариство з обмеженою відповідальністю "Брейн Бау-Холдінг Шляхбуд".

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва ,-

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 року № 875-XII для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менше, ніж установлена нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньорічної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайнята інвалідом. У відповідності до частини другої ст. 20 зазначеного Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за кожний календарний день прострочення.

Згідно частини першої ст. 17 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 року №875-XII з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, незабороненою законом.

Згідно із ч. 1 ст. 19 Закону № 875-ХІІ для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю (далі - роботодавці), установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

У відповідності до ч.ч. 2, 3 вказаної статті Закону № 875-ХІІ та ч. 2 ст. 12 Закону України від 14 жовтня 1992 року № 2694-ХІІ "Про охорону праці" роботодавці, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого ч. 1 ст. 19 Закону № 875-ХІІ, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10 лютого 2007 року № 42 затверджена форма звітності № 10-ПІ "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів" та Інструкція щодо її заповнення (далі - Інструкція № 42).

Згідно із п. 3.1. Інструкції середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за рік визначається відповідно до п. 3.2. Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28 вересня 2005 року № 286 та зареєстрованої Міністерством юстиції України 30 листопада 2005 року № 1442/11722 (далі - Інструкція № 286). За таким же правилом визначається середньооблікова кількість штатних працівників за рік, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність.

Відповідно до п. 3.4. Інструкції № 42 дані щодо середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу (рядок 01), середньооблікової кількості штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (рядок 02), та кількості інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях (рядок 03), відображаються в цілих одиницях. Якщо при обчисленні виникає дробове число, його необхідно округлити до цілого (якщо після коми число 5 і більше, то воно округлюється в бік збільшення).

Право інвалідів на працю їх працевлаштування реалізується шляхом створення спеціального робочого місця, адаптацією й додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда.

Відповідно до ч. 8 ст. 69 Господарського кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування, зокрема інвалідів. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом.

У 01 березня 2010 року товариство з обмеженою відповідальністю “Брен Бау-Холдінг Шляхбуд ” подало до Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2009 рік, у якому зазначено: середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу чисельність (рядок 01) - 125 осіб; середньооблікової кількості штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (рядок 02) - 3 особи; кількість інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях (рядок 03) - 5 осіб.

Відповідач в своїх запереченнях просив суд врахувати умови праці та необхідність їх відповідному добору за станом здоровя, тому лікувальними закладами не було допущено інших інвалідів до роботи на підприємстві за професіями , які є на підприємстві, як такі, що пов'язані з роботою з шкідливим и та небезпечними умовами праці.

Пунктом 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 встановлено, що звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Разом з тим, адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця не є податком, збором (обов'язковим платежем), обов'язкова сплата яких передбачена Конституцією України та Законом України від 25 червня 1991 року N 1251-XII "Про систему оподаткування", а є заходом впливу до правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення. Такі санкції не можуть застосовуватися у разі відсутності необхідної кількості працевлаштованих інвалідів, якщо при цьому суб'єкт господарювання вжив усіх передбачених Законом N 875-XII заходів для працевлаштування останніх, тобто коли у його діях відсутній склад правопорушення.

Відповідно до частини 1 статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

У частині 2 наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Таким чином, створення робочих місць для інвалідів супроводжується обов'язком підприємства вжити всіх вище перерахованих заходів. Відповідно до листа Печерського районного центру зайнятості звіт за формою №3-ПН "звіт про наявність вакансій" із зазначенням вільних робочих місць для інвалідів у 2009 році товариство з обмеженою відповідальністю "Брейн Бау -Холдінг Шляхбуд " не надавало.

Згідно із ч. 3 ст. 18 Закону № 875-ХІІ роботодавці зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них у мови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що відповідачем не вчинено всі необхідні дії відповідно до вимог законодавства щодо створення робочого місця для інваліда, зокрема не створені робочі місця, не введені вакансії для інвалідів з вини відповідача, не проінформовано органи працевлаштування про наявність вакантних місць для інвалідів.

У зв'язку з тим, що в діях відповідача є склад правопорушення, на нього може бути покладена відповідальність.

Враховуючи викладене, товариство з обмеженою відповідальністю "Брейн Бау-Холдінг Шляхбуд" не вчинило всі, передбачені чинним на момент виникнення спору законодавством, заходи, спрямовані на працевлаштування інваліда на своєму підприємстві.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись вимогами ст. ст. 69-71, 94, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов Київського міському відділенню Фонду соціального захисту інвалідів України задовольнити повністю .

2.Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Брейнз Бау -Холдінг Шляхбуд " на користь Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів за 2009 рік, у розмірі за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів та пені на загальну суму 34 587,80 (тридцять чотири п'ятсот вісімдесят сім) грн. 80 коп. грн.

3. Заборгованість стягнути до доходної частини Державного бюджету України на р/р 31219230700001 в УДК м. Києва, МФО 820019, код ЄДРПОУ 32309429.

4. Судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Н.В. Клочкова

Дата виготовлення повного тексту постанови: 14.09.2010 р.