ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
про залишення позовної заяви без розгляду
09 вересня 2010 року № 2а-12912/10/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Клочкова Н.В., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами,
Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Вікторія"
доДержавної податкової інспекції у Оболонському районі м.Києва
провизнання протиправним і скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 14.05.2009р. №0004632305
07вересня 2010 року товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Вікторія" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва про визнання протиправним та скасування рішення № 000463205 від 14.05.09. Позовні матеріали передані на розгляд судді 09 вересня 2010 року.
09 квітня 2009 року Державною податковою адміністрацією в Івано-Франківській області проведено перевірку залу гральних автоматів, що розташований за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Залізнична, 47. В результаті проведення перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Вікторія" складено акт № 0518/26\54/23/30407788 від 21 квітня 2009 року.
14 травня 2009 року Державна податкова інспекція у Оболонському району міста Києва на підставі акту винесла рішення № 0004632305, щодо застосування до позивача штрафних фінансових санкцій на загальну суму: 2720,00 грн.
Не погоджуючись з рішенням Державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва позивач у відповідності до чинного законодавства оскаржив його до Державної податкової адміністрації у м. Києві, а в подальшому до Державної податкової адміністрації України. Але зазначені рішення залишені без змін, а скарга позивача - без задоволення.
Рішення Державної податкової адміністрації України щодо результату розгляду скарги від 05.10.09 р. № 9919/6/25-0415 отримано позивачем 08 жовтня 2009 року, як зазначено в позовній заяві.
Згідно ч. 4 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк.
Спеціальні строки звернення з адміністративним позовом встановлені в Кодексі адміністративного судочинства України, а також іншими законами, зазвичай вони коротші від загального шестимісячного строку звернення й обумовлені специфікою відповідних відносин. Так, якщо особа, відповідно до закону оскаржила рішення, дію чи бездіяльність в адміністративному порядку, то обчислення строку ведеться з дня, коли особа дізналася про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду скарги.
З матеріалів справи вбачається, що відповідь на скаргу, подану позивачем в порядку досудового оскарження, а саме рішення про результат розгляду скарги від 05 жовтня 2009 року позивач отримав 08 жовтня 2009 року, а звернувся з адміністративним позовом лише 07 вересня 2010 року.
Згідно ч. 2 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо адміністративний позов поданий після закінчення строків установлених законом та позивачем не подано заяву про поновлення строку.
Отже, суд вбачає, з наданих позовних матеріалів пропущення позивачем місячного строку звернення до суду. Заява про поновлення чи продовження строку на звернення до суду від товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Вікторія" не надходила, відтак судом не вбачається підстав для поновлення строку звернення до суду.
Керуючись ст.ст. 5, 99, 100, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Залишити без розгляду позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Вікторія" до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м.Києва про визнання протиправним і скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 14.05.2009 р. №0004632305.
Ухвала відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені ст.ст. 185-187 КАС України
Суддя Н.В. Клочкова