20 червня 2024 року
м. Київ
справа №620/13042/23
адміністративне провадження №К/990/7706/24
Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Берназюка Я.О., розглянувши клопотання ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі №620/13042/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
У вересні 2023 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - Управління, відповідач, скаржник), в якій просив:
- визнати протиправними рішення, дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачу з 01 березня 2023 року індексації пенсії, обмеженої сумою 1500 гривень;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року індексацію пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" від 24 лютого 2023 року №168 (далі - постанова КМУ №168) без врахування положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови щодо обмежень розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, сумою 1500 гривень, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2023 року відмовлено у задоволенні адміністративного позову.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2024 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2023 року скасовано та прийнято нову постанову, якою позов задоволено.
Не погоджуючись з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2024 року, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області звернулося з касаційною скаргою до Верховного Суду, в якій просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити у силі рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2023 року.
Ухвалою Верховного Суду від 22 квітня 2024 року відкрито касаційне провадження у справі № 620/13042/23, витребувано адміністративну справу та запропоновано учасникам справи надати відзив на касаційну скаргу.
17 червня 2024 року від ОСОБА_1 до Верховного Суду надійшло клопотання про зупинення провадження у справі, подане на підставі пункту 3 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), і мотивоване тим, що позивачу з Єдиного державного реєстру судових рішень стало відомо про прийняття рішення у справі № 320/8511/23, предмет спору у якій, на його думку, безпосередньо стосується правовідносин, з приводу яких останній звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Ознайомившись із цим клопотанням, суддя-доповідач дійшов висновку про наявність підстав для відмови в його задоволенні, з огляду на таке.
Підстави та порядок зупинення провадження у справі визначені статтею 236 КАС України.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розгляду справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
Суд може зупинити провадження у справі на будь-якому етапі від моменту відкриття провадження у справі до ухвалення судового рішення.
Зупинення провадження в адміністративній справі з мотивів наявності іншої справи, яка розглядається в порядку цивільного, кримінального, господарського чи адміністративного судочинства, може мати місце тільки в тому разі, коли в цій, іншій справі можуть бути вирішені питання, що стосуються підстав заявлених в адміністративній справі вимог чи умов, від яких залежить можливість її розгляду.
Обставини неможливості розгляду справи судом встановлюються у кожному конкретному випадку залежно від змісту справи.
Крім того, об'єктивна неможливість розгляду справи полягає у взаємозв'язку підстав позову, що розглядається, з юридичними фактами, які будуть встановлені судовим рішенням в іншій справі.
Подібний підхід застосований Верховним Судом, зокрема, в ухвалі від 25 березня 2024 року у справі №990/46/24.
Так, Судом встановлено, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 09 січня 2024 року у справі № 320/8511/23 визнано протиправним та нечинним в абзаці першому пункту 2 Постанови КМУ № 168 застосування обмеження максимального розміру пенсії, визначеного законом; визнано протиправним та нечинним абзац 2 пункту 10 Постанови КМУ № 168 щодо визначення розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, який не може перевищувати 1500 гривень.
Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2024 року та від 14 червня 2024 року відкрито апеляційне провадження у даній справі та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 07 серпня 2024 року об 11:30 годин.
Відповідно до статті 255 КАС України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Вказане свідчить про те, що рішення Київського окружного адміністративного суду від 09 січня 2024 року у справі № 320/8511/23, яке, на думку позивача, є підставою зупинення провадження у справі № 620/13042/23 не набрало законної сили і перебуває на стадії апеляційного перегляду.
При цьому, Суд також наголошує, що відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Аналогічні положення стосовно часових меж чинності нормативно-правового акта також містяться в абзаці 6 частини шостої статті 57 Закону України «Про правотворчу діяльність» від 24 серпня 2023 року № 3354-IX (набрав чинності 20 вересня 2023 року та буде введений в дію в дію через один рік з дня припинення або скасування воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022), згідно з яким у разі якщо припинення дії нормативно-правового акта здійснюється на підставі рішення суду, дія нормативно-правового акта припиняється з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Враховуючи вищевказані положення, Суд доходить висновку про те, що рішення, ухвалене у справі №320/8511/23, незалежно від результату її розгляду, не може змінювати правове регулювання правовідносин у справі №620/13042/23, оскільки оскаржуване у справі №320/8511/23 положення абзацу 2 пункту 10 Постанови КМУ № 168 на момент виникнення спірних правовідносин у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії були чинними і підлягали безумовному застосуванню відповідачем.
З урахування зазначеного, а також враховуючи те, що наведена позивачем обставина не може вважатися такою, що зумовлює неможливість розгляду цієї справи, в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі №620/13042/23 слід відмовити.
Керуючись статтями 236, 341, 355 КАС України, Суд
Відмовити в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі №620/13042/23.
Ухвала набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Я.О. Берназюк