20 червня 2024 року м. ПолтаваСправа №440/3473/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
1. Стислий зміст позовних вимог та їх обґрунтування.
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - ГУПФ України в Полтавській області), у якому просила:
визнати протиправною бездіяльність ГУПФ України в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з 08.10.2022;
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 08.10.2022 з урахуванням заробітної плати за період роботи з 05.08.1986 по 22.04.1991.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі заяви ОСОБА_1 від 02.01.2023 пенсійний орган призначив їй з 09.10.2022 пенсію за віком, однак не врахував при обчисленні стажу період роботи в районі Крайньої Півночі з 05.08.1986 по 07.07.1991, відображений у записах трудової книжки. На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 у справі №440/2438/23, що набрало законної сили 25.08.2023, відповідач зарахував до трудового (страхового) стажу період роботи ОСОБА_1 в Зирянському розрізобудівному управлінні п/о "Якутвугілля", ОСОБА_2 з 05.08.1986 по 22.04.1991, проте перерахунок пенсії здійснив не з дати призначення, а з 25.08.2023 - дати набрання законної сили судовим рішенням у справі №440/2438/23. На звернення позивача щодо перерахунку пенсії з дати її призначення відповідач повідомив про відсутність підстав для здійснення такого перерахунку.
2. Позиція відповідача.
Відповідач позов не визнав, у наданому до суду відзиві на позов представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю з огляду на їх необґрунтованість та безпідставність /а.с. 18-19/. Свою позицію представник відповідача мотивував посиланням на те, що рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 у справі №440/2438/23 не містить зобов'язань щодо здійснення перерахунку пенсії з дати первинного призначення.
3. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01.04.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у цій справі, а її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників.
За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Обставини справи
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджено копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 /а.с. 21/.
02.01.2023 позивач звернулася до ГУПФ України в Полтавській області із заявою про призначення пенсії за віком /а.с. 26/.
На підставі цього звернення ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 09.10.2022 /а.с. 43/.
Пенсію призначено з урахуванням страхового стажу 35 років 07 місяців 07 днів та середньомісячної заробітної плати 12061,97 грн за період з 01.07.2000 по 31.12.2022, розмір пенсії з 09.10.2022 становив 4779,64 грн.
За даними трудової книжки серії НОМЕР_2 від 12.05.1980 до страхового стажу при первинному призначенні не зараховано період роботи в районі Крайньої Півночі з 05.08.1986 по 07.07.1991, оскільки розбіжність між датою звільнення (07.07.1991) та датою наказу про звільнення (22.04.1991) більше місяця, що не відповідає вимогам пункту 2.4 розділу 2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників від 29.07.1993 №58.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 у справі №440/2438/23, що набрало законної сили 25.08.2023, зобов'язано ГУПФ України в Полтавській області зарахувати до трудового (страхового) стажу період роботи ОСОБА_1 в Зирянському розрізобудівному управлінні п/о "Якутвугілля", ОСОБА_2 з 05.08.1986 по 22.04.1991.
На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 у справі №440/2438/23 відповідач провів перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 25.08.2023 (дати набрання судовим рішенням законної сили) із зарахуванням до страхового стажу періоду роботи з 05.08.1986 по 22.04.1991. Тривалість страхового стажу склала 40 років 03 місяці 26 днів, середньомісячна заробітна плата за період з 01.07.2000 по 31.12.2022 - 12181,40 грн, розмір пенсії склав 5546,98 грн /а.с. 32/.
20.09.2023 позивач звернулась до ГУПФ України в Полтавській області із заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 у справі №440/2438/23 з дати її призначення /а.с. 31/.
Листом від 04.10.2023 відповідач повідомив, що рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 у справі №440/2438/23 не містить зобов'язань щодо здійснення перерахунку пенсії з дати первинного призначення, а тому перерахунок пенсії проведено з дати набрання згаданим судовим рішенням законної сили (25.08.2023) /а.с. 27/.
Наполягаючи на необхідності перерахунку пенсії з урахуванням додаткового стажу з дати її призначення, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Норми права, якими урегульовані спірні відносини
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Основного Закону України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно з частиною першою статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (надалі - Закон №1058-IV) (у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії за вислугу років) відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За змістом частини першої статті 26 Закону №1058-IV (у редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою про призначення пенсії за віком) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: (...) з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Пунктами 1.7, 1.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (надалі - Порядок №22-1, у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) визначено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.
Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Оцінка судом обставин справи
Згідно з частиною другою статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
У цій справі спір стосується наявності підстав для перерахунку пенсії позивача з дати її первинного призначення з урахуванням стажу роботи за період з 05.08.1986 по 22.04.1991.
Так, як встановлено судом вище, рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 у справі №440/2438/23, що набрало законної сили 25.08.2023, зобов'язано ГУПФ України в Полтавській області зарахувати до трудового (страхового) стажу період роботи ОСОБА_1 в Зирянському розрізобудівному управлінні п/о "Якутвугілля", ОСОБА_2 з 05.08.1986 по 22.04.1991.
При цьому зазначеним рішенням суду не визначено з якої саме дати слід провести перерахунок пенсії позивача з урахуванням додаткового стажу, а саме: з дати призначення пенсії за віком (09.10.2022) чи дати набрання судовим рішенням законної сили (25.08.2023).
Відповідач провів перерахунок пенсії ОСОБА_1 з дати набрання судовим рішенням законної сили - 25.08.2023.
Однак суд не погоджується з правомірністю дій пенсійного органу, оскільки, як слідує зі змісту рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 у справі №440/2438/23, стаж роботи ОСОБА_1 в Зирянському розрізобудівному управлінні п/о "Якутвугілля", ОСОБА_2 з 05.08.1986 по 22.04.1991 не був врахований при первинному призначенні позивачу пенсії за віком з 09.10.2022 не у зв'язку з відсутністю (ненаданням позивачем) певних документів, а з огляду на помилкове трактування пенсійним органом чинного законодавства.
Суд у справі №440/2438/23 зобов'язав ГУПФ України в Полтавській області зарахувати до трудового (страхового) стажу період роботи ОСОБА_1 в Зирянському розрізобудівному управлінні п/о "Якутвугілля", ОСОБА_2 з 05.08.1986 по 22.04.1991 на підставі документів, наданих нею пенсійному органу разом із заявою від 02.01.2023 про призначення пенсії за віком.
Тож, виходячи з наведених вище приписів пункту 1.8 Порядку №22-1, перерахунок пенсії позивача з урахуванням вищезгаданого стажу роботи належало провести з дати призначення їй пенсії за віком, оскільки документи на підтвердження такого стажу були надані пенсійному органу разом із заявою про призначення пенсії.
Пенсія за віком позивачу призначена з 09.10.2022 - наступного дня за днем досягнення нею пенсійного віку (60 років), як те передбачено пунктом 1 частини першої статті 45 Закону №1058-IV, а тому й перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням трудового (страхового) стажу за період роботи в Зирянському розрізобудівному управлінні п/о "Якутвугілля", ОСОБА_2 з 05.08.1986 по 22.04.1991 необхідно провести з 09.10.2022.
Стосовно вимоги позивача про здійснення такого перерахунку з урахуванням заробітної плати за період роботи з 05.08.1986 по 22.04.1991, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Абзацом другим підпункту 3 пункту 2.1 розділу II Порядку №22-1 визначено, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Тож врахування заробітної плати за період з 05.08.1986 по 22.04.1991 є можливим у разі надання позивачем довідки про заробітну плату.
Однак матеріали судової справи такої довідки не містять.
Відповідна довідка не надана позивачем разом з позовною заявою.
Крім того, розписка-повідомлення від 02.01.2023 про прийняття від ОСОБА_1 заяви про призначення пенсії разом з документами не містить вказівки про надання позивачем разом з такою заявою довідки про заробітну плату за період з 05.08.1986 по 22.04.1991 /а.с. 26, зі звороту/.
Так само, матеріали справи не містять доказів відмови пенсійного органу у врахуванні довідки про заробітну плату за період з 05.08.1986 по 22.04.1991 при призначенні та обчисленні ОСОБА_1 пенсії за віком.
З урахуванням наведеного, у задоволенні позовної вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання ГУПФ України в Полтавській області здійснити перерахунок її пенсії з дати первинного призначення з урахуванням заробітної плати за періоди роботи з 05.08.1986 по 22.04.1991 належить відмовити.
Щодо обраного позивачем способу захисту прав шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача суд вважає за необхідне зазначити, що дії є активною формою поведінки суб'єкта владних повноважень, які виражаються у прийнятті рішень або інших активних формах здійснення наданих повноважень, у зв'язку із чим в подальшому виникає публічно-правовий спір. У свою чергу, бездіяльність є формою пасивної поведінки.
У спірних відносинах позивач звернулась до ГУПФ України в Полтавській області із заявою про здійснення перерахунку її пенсії на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 у справі №440/2438/23, відповідач розглянув цю заяву та у листі від 04.10.2023 повідомив ОСОБА_1 про відмову у такому перерахунку.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зважаючи на встановлені у ході судового розгляду фактичні обставини справи та беручи до уваги норми чинного законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про визнання протиправними дій ГУПФ України в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком з 09.10.2022 по 24.08.2023 з урахуванням трудового (страхового) стажу за період роботи в Зирянському розрізобудівному управлінні п/о "Якутвугілля", ОСОБА_2 з 05.08.1986 по 22.04.1991 та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 з 09.10.2022 по 24.08.2023 з урахуванням трудового (страхового) стажу за період роботи в Зирянському розрізобудівному управлінні п/о "Якутвугілля", ОСОБА_2 з 05.08.1986 по 22.04.1991, провівши виплати з урахуванням фактично сплачених сум.
Тож позовні вимоги ОСОБА_1 належить задовольнити частково з одночасним виходом за межі позовних вимог.
Розподіл судових витрат
У силу частини першої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 грн, що зарахований до спеціального фонду Державного бюджету України /а.с. 12, 13/.
Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Разом з цим, як визначено частиною восьмою цієї статті, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
А відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Оскільки передумовою для виникнення цього спору є протиправні дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 без наявних на те законних підстав, а позов носив немайновий характер, суд вважає за необхідне стягнути судові витрати позивача у повному розмірі.
Інші судові витрати у справі відсутні.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Вийти за межі позовних вимог.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком з 09.10.2022 по 24.08.2023 з урахуванням трудового (страхового) стажу за період роботи в Зирянському розрізобудівному управлінні п/о "Якутвугілля", ОСОБА_2 з 05.08.1986 по 22.04.1991.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 з 09.10.2022 по 24.08.2023 з урахуванням трудового (страхового) стажу за період роботи в Зирянському розрізобудівному управлінні п/о "Якутвугілля", ОСОБА_2 з 05.08.1986 по 22.04.1991 та провести виплати з урахуванням фактично сплачених сум.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
Позивач: ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ; АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (унікальний ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України 13967927; вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавська область, 36000).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Олександр КУКОБА