11.09.2006 Справа № 15/63
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Крутовських В.І.
суддів: Дмитренко А.К. - доповідач, Прокопенко А.Є.,
При секретарі судового засідання Стрюк Н.О.
Представники сторін у судове засідання не з"явились, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином.
розглянувши апеляційну скаргу Долинської міжрайонної державної податкової інспекції, м.Долинська на постанову господарського суду Кіровоградської області від 25.04.06р. у справі № 15/63
за позовом: відкритого акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", м.Кіровоград
до Долинської міжрайонної державної податкової інспекції, м. Долинська
про скасування податкового повідомлення-рішення
Постановою господарського суду Кіровоградської області від 25.04.06 суддя Мохонько К.М. скасував податкове повідомлення-рішення Долинської міжрайонної державної податкової інспекції від 17.02.06 № 0000072310/0.
Не погоджуючись з постановою суду, Долинська міжрайонна державна податкова інспекція просить її скасувати, посилаючись на порушення норм матеріального права.
Відкрите акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" вважає доводи, викладені в апеляційній скарзі, необгрунтованими і безпідставними, тому просить постанову залишити без змін, а скаргу без задоволення.
Від Долинської міжрайонної державної податкової інспекції надійшло клопотання, в якому просить розглядати справу без участі її представника.
Наявні у справі матеріали достатні для розгляду справи по суті, тому клопотання відповідача підлягає задоволенню.
Заслухавши представника відкритого акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", розглянувши матеріали справи, суд
З 27.09.05 по 07.10.05 працівниками Долинської міжрайонної державної податкової інспекції була проведена виїзна позапланова перевірка дотримання вимог податкового законодавства Долинської філії відкритого акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" за період з 01.04.05 по 31.08.05 у зв"язку з реорганізацією філії.
Перевіркою встановлено порушення статті 3 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів": невірно застосовано ставки при оподаткуванні за 2-й та 3-й квартали 2005 року та не подано уточнюючий розрахунок, що призвело до заниження сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів в сумі 1 392 грн.
За результатами перевірки складений акт від 10.10.05 № 000333/609-2310-23686833, який став підставою для прийняття податковою інспекцією 17.02.06 податкового повідомлення-рішення № 0000072310/0, де визначено суму податкового зобов"язання за платежем податок з власників транспортних засобів в сумі 1214 грн., з яких 1044 грн. - основний платіж, 170 грн. - штрафні (фінансові) санкції.
Відповідно до п. 6 ст. 111 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться якщо проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства.
Відповідно до п. 1 ст. 62 ЦК України підприємство - самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.
Статтею 95 ЦК України встановлено, що філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.
Посилання скаржника на те, що відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 55 Господарського кодексу України філії належать до суб'єктів господарювання є безпідставними, оскільки вказаний пункт було виключено Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 04.02.2005 р. № 2424.
Відповідно до рішення загальних зборів акціонерів товариства (Протокол № 6) та наказів від 17.06.2005 р. № 193 "Про внесення змін до структури управління ВАТ "Кіровоградобленерго" та від 23.08.2005 р. № 291 "Про створення районів електричних мереж", прийнятих на виконання цього рішення, філії ВАТ "Кіровоградобленерго" перетворено у виробничі структурні підрозділи - райони електричних мереж ВАТ "Кіровоградобленерго".
Відокремлені структурні підрозділи - райони електричних мереж, перетворені з філій, так само не є юридичними особами, не є суб'єктами господарювання, а лише здійснюють частину функцій товариства на підставі Положення про райони електричних мереж ВАТ "Кіровоградобленерго", затвердженого Наглядовою радою 01.06.2005 р.
Отже, в Законі України "Про державну податкову службу в Україні" чітко визначена підстава для проведення позапланової виїзної перевірки, - реорганізація (ліквідація) підприємства. В Цивільному кодексі України законодавець дає визначення підприємства як самостійного суб'єкта господарювання.
Враховуючи те, що ні реорганізація, ні ліквідація підприємства ВАТ "Кіровоградобленерго" не проводилася, а відбулось перетворення філії у структурний підрозділ - район електричних мереж, у Долинської МДПІ були відсутні підстави для проведення позапланової виїзної перевірки Долинського РЕМ ВАТ "Кіровоградобленерго" згідно направлення від 27.09.2005 р. № 500.
Крім того, відповідно до Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є, зокрема, підприємства, установи та організації, що є юридичними особами і мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, визначені як об'єкти оподаткування під відповідним кодом відповідно до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності у ст. 2 цього Закону.
Власником транспортних засобів, за які сплачується відповідний податок є ВАТ "Кіровоградобленерго", і зміна назви структурного підрозділу товариства не може слугувати підставою для проведення позапланової перевірки.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" товариством нараховано податок з власників транспортних засобів на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня 2005 року та подано річний розрахунок на суму 5 965 грн. за місцем постійного базування транспортних засобів до Долинської МДПІ.
Згідно зі ст. 5 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом. Своєчасність і повнота внесення узгоджених зобов'язань підтверджується платіжними дорученнями № 25303-278 від 14.04.2005 р., № 25303-531 від 13.07.2005 р., № 25303-821 від 14.10.2005 р., сплата за 4 квартал здійснювалась шляхом зарахування переплати по податку на прибуток, що підтверджується листом Долинської МДПІ № 10504/1500 від 05.12.2005 р. про здійснення зарахування.
Долинською МДПІ донараховано податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у зв'язку з тим, що товариством невірно застосовано ставки при оподаткуванні та не подано уточнюючий розрахунок. Проте з таким висновком неможна погодитись з наступних підстав.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" від 25.03.2005 р., який набув чинності 31.03.2005 р., збільшено ставки податку з власників транспортних засобів.
Відповідно до ч. 8 ст.1 Закону України ''Про систему оподаткування" зміни і доповнення до цього Закону, інших законів України про оподаткування стосовно зміни податків, зборів (обов'язкових платежів) вносяться до цього Закону, інших законів України про оподаткування не пізніше, ніж за шість місяців до початку нового бюджетного року і набирають чинності з початку нового бюджетного року. Це правило не застосовується у випадках зменшення розміру ставок податків, зборів (обов'язкових платежів) або скасування пільг з оподаткування та інших правил, які призводять до порушення правил конкуренції та створення податкових переваг окремим суб'єктам підприємницької діяльності або фізичним особам.
Згідно зі ст. 3 Закону України "Про систему оподаткування" одним з принципів побудови системи оподаткування є стабільність - забезпечення незмінності податків і зборів (обов'язкових платежів) і їх ставок, а також податкових пільг протягом бюджетного року.
Вказаний принцип реалізовано у ст. 7 Закону України ''Про систему оподаткування", а саме: ставки податків і зборів (обов'язкових платежів) встановлюються Верховною Радою України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим і сільськими, селищними, міськими радами відповідно до законів України про оподаткування і не змінюються протягом бюджетного року, за винятком випадків, пов'язаних із застосуванням антидемпінгових, компенсаційних і спеціальних заходів відповідно до законів України.
Хоча розділ 12 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" від 25.03.2005 р. набув чинності 31.03.2005 р. і норми Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" щодо ставок цього податку є зміненими з 31.03.2005 р., вони, враховуючи вищевикладене, набирають чинності з 01.01.2006 р.
Таким чином, момент внесення змін до Закону не співпадає з моментом набрання чинності цими змінами. Нові ставки податку з власників транспортних засобів підлягають застосуванню не з моменту внесення змін до Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів", а з моменту набуття ними чинності згідно з нормою Закону України "Про систему оподаткування", тобто з нового бюджетного року (з 01.01.2006 р.).
Згідно зі ст. 92 Конституції України виключно законами України встановлюється система оподаткування, податки і збори. Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України "Про систему оподаткування" ставки, механізм справляння податків і зборів та пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.
Пунктом 20 ст. 2 Бюджетного кодексу України визначено, що закон про Державний бюджет України - закон, який затверджує повноваження органам державної влади здійснювати виконання Державного бюджету України протягом бюджетного періоду. Отже закон про Державний бюджет України не є законом про оподаткування у розумінні ч. 3 ст. 1 Закону України "Про систему оподаткування".
Виходячи з вищевикладеного у Долинської МДПІ відсутні правові підстави щодо донарахування податку з власників транспортних засобів відповідно до нових ставок цього податку.
Щодо необхідності подання уточненого розрахунку по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
Згідно зі ст. 6 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. У порядку, визначеному податковими органами, юридичні особи подають за місцем свого знаходження та за місцем постійного базування транспортних засобів до податкових органів у строки, визначені законом для річного звітного періоду, на основі бухгалтерського звіту (балансу) розрахунки суми податку за формою, затвердженою центральним податковим органом України.
Порядок заповнення і подання розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та довідки про суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, які зменшують або збільшують податкові зобов'язання в результаті виправлення самостійно виявленої помилки, допущеної у попередніх звітних періодах до органу державної податкової служби, затверджено наказом ДПА України від 17.09.2001 р. № 373 (надалі-Порядок).
У відповідності до п. 2 цього Порядку розрахунок податку складається на підставі бухгалтерських звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року і подається платником податку до органів державної податкової служби за місцезнаходженням та місцем постійного базування транспортних засобів у строки, визначені підпунктом 4.1.4 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" для річного звітного періоду, - протягом 60 календарних днів після останнього календарного дня звітного (податкового) року.
Згідно з п.5.1. Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Аналогічні норми викладено в пунктах 2, 13 згаданого вище Порядку: ''Податок, самостійно визначений платником податку, вважається узгодженим з дня подання Розрахунку до органу державної податкової служби. Якщо платником податку самостійно виявлено помилки, що містяться у раніше поданому ним Розрахунку, то такий платник зобов'язаний подати уточнений Розрахунок, що містить виправлені показники".
Таким чином, підставою для подання уточненого розрахунку є виявлення помилки у розрахунку податку, поданому раніше до податкового органу.
Нарахування податку з власників транспортних засобів за ставками, що діяли на момент здійснення відповідного розрахунку, не може вважатися помилкою і тому не потребує виправлення шляхом подачі уточненої декларації (розрахунку).
Враховуючи викладене постанова господарського суду відповідає обставинам справи та чинному законодавству і підстави для її зміни чи скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 198, 199, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Постанову господарського суду Кіровоградської області від 25.04.06 у даній справі залишити без змін, а скаргу без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом одного місяця з дня складання її в повному обсязі безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий В.І. Крутовських
Суддя А.К.Дмитренко
Суддя А.Є.Прокопенко
З оригіналом згідно
Помічник судді О.В. Поштаренко