Єдиний унікальний номер 205/6817/24
Номер провадження3/205/2390/24
Іменем України
19 червня 2024 року м. Дніпро
Суддя Ленінського районного суду м. Дніпропетровська Таус М.М., за участю захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвоката Сороки Т.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацюючого, який мешкає у АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст.130 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 555727 від 12.05.2024 року складеного відносно ОСОБА_1 , 12.05.2024 року о 10 год 50 хв в м.Дніпро, Новокодацький район, вул.Велика Діївська, 431, водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом Ford Transit, д.н.з. НОМЕР_1 під час оформлення ДТП було виявлено ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння обличчя. Від огляду у встановленому законом порядку відмовився.
В судове засідання у призначене судове засідання не з?явився, про розгляд справи повідомлений, клопотання про відкладення розгляду справи до суду не надіслав.Відповідно до положень ст. 268 КУпАП, неявка особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не перешкоджає розгляду справи за суттю у його відсутність.
Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвокат Сорока Т.В. в судовому засіданні просила справу відносно ОСОБА_1 закрити за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, посилаючись на порушення нормативно визначеної процедури направлення на проведення огляду водія на стан сп'яніння, допущені працівниками поліції та відсутність у матеріалах справи доказів на підтвердження факту керування ОСОБА_1 транспортним засобом.
Заслухавши захисника та дослідивши матеріали справи, суддя приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП з наступних підстав.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта.
Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
В ході судового розгляду справи встановлені істотні порушення працівниками поліції вимог закону при здійсненні провадження у справі про адміністративне правопорушення та складанні протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 555727 від 12.05.2024 року відносно ОСОБА_1 .
Статтею 130 КУпАП передбачається адміністративна відповідальність як за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, так і за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Натомість, суддя звертає увагу на наступні положення законодавства, що регулюють порядок здійснення огляду водія на стан сп'яніння та порядок документування відмови водія від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому порядку.
Огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції врегульований ст. 266 КУпАП, згідно якої такий огляд проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, під час якого поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення .
Разом з цим, відповідно до ч. 3 ст. 266 КУпАП, у разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Процедура оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення, відповідальність за які передбачена ст. 130 КУпАП, визначається Розділом Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС України від 07.11.2015 р. № 1395.
Згідно з вимогами п. 6 Розділу Х вказаної Інструкції у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису (а в разі неможливості застосування таких засобів у присутності двох свідків) складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Відповідно п.6 та п.7 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.
Натомість, при дослідженні відеозапису, долученого до матеріалів справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 судом встановлено, що водій на пропозицію поліцейського пройти огляд на стан сп'яніння в медичному закладі, повідомляє, що згоден їхати до медичного закладу для проходження зазначеного огляду, проте поліцейськими не було забезпечено доставлення ОСОБА_1 до закладу охорони здоров'я для проходження огляду на стан сп'яніння. При цьому, з відеозапису вбачається, що поліцейські одночасно з направленням на огляд водія виписують протокол про адміністративне правопорушення за відмову від проходження огляду. Окрім того, з дослідженого у судовому засіданні відеозапису не вбачається, що дане направлення на огляд вручається ОСОБА_1 .
Крім того, направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, датоване 12.05.2024 року - 13 годин 02 хвилини. Тоді як правопорушення, згідно до протоколу серії ААД № 555727 від 12.05. 2024 року вчинено 12 травня 2024 року о 10 годині 50 хвилин. Тобто між часом скоєння правопорушення та складанням направлення на медичний огляд на сп'яніння, пройшло більше ніж дві години, що порушує п.9 розділу II «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», що затверджена відповідним спільним Наказом МВС України та МОЗ України № 1452/735 від 09.11.2015 року, у якому прямо зазначено: «З метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Таким чином, матеріали справи не містять жодних об'єктивних доказів, в тому числі зафіксованих на відеозаписі нагрудних камер поліцейських, які б підтверджували факт відмови водія ОСОБА_1 від проходження медичного огляду на стан сп'яніння.
Відповідно до вимог ст.ст. 9, 252 КУпАП, особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності лише за наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, що має бути встановлено судом тільки після всебічної та повної оцінки всіх доказів по справі.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
З огляду на те, що протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 555727 від 12.05.2024 року, складений відносно ОСОБА_1 з грубими порушеннями вимог законодавства щодо його складання, відомості, викладені в ньому не можуть бути розцінені як підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, яке виразилося у відмові від проходження огляду на стан сп'яніння.
Відповідно до частини 1 статті 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись п.1 ст. 247, ст. ст. 283, 284 КУпАП, суддя -
Провадження по адміністративній справі стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП - закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанову може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя М.М. Таус