вул. Солом'янська, 2-а, м. Київ, 03110
e-mail: inbox@kia.court.gov.ua
Унікальний номер справи 757/28526/23-ц Апеляційне провадження № 22-ц/824/9504/2024Головуючий у суді першої інстанції - Новак Р.В. Доповідач у суді апеляційної інстанції - Оніщук М.І.
17 червня 2024 року Київський апеляційний суд в складі:
суддя-доповідач Оніщук М.І.,
судді Шебуєва В.А., Кафідова О.В.,
розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Печерського районного суду м. Києва від 09 листопада 2023 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
У липні 2023 року ОСОБА_1 звернулася до Печерського районного суду м. Києва з позовом до Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України", згідно з яким просила: визнати дії відповідача щодо ненадання позивачу належної відповіді по суті інформаційного запиту протиправними та зобов'язати АТ "Державний Ощадний банк України" надати ОСОБА_1 вичерпну відповідь на запит останньої від 14.12.2021.
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що позивач звернулась до АТ «Ощадбанк» з інформаційним запитом від 14.12.2021, в якому просила надати у паперовій формі та надіслати поштою інформацію, яка міститься в електронній системі щодо руху (переведення) коштів із облікового запису позивача, створеного відділом субсидій Солом'янської РДА, персоніфікованого на ім'я ОСОБА_1 , на рахунок ДП «КиївГазЕнерджи», як постачальника комунальної послуги газопостачання, з зазначенням виставленої ДП «КиївГазЕнерджи» суми до сплати та відрахованої суми як субсидії до ДП «КиївГазЕнерджи» за період 2020-2021 роки.
30.12.2021 АТ «Ощадбанк» надало позивачу відповідь за №100.10/2-07/6121 на її запит від 14.12.2021, згідно з якою відповідними підрозділами банку було проведено перевірку викладених ОСОБА_1 обставин та встановлено, що її обліковий запис значиться у відповідних автоматизованих системах обліку банку, де зазначені кошти пільги за запитувані позивачем періоди 2020 та 2021 років банк здійснює перерахування відповідно до виставлених комунальними підприємствами сум та в порядку пріоритетності послуг в межах нарахованої пільги субсидії, про що ОСОБА_1 було проінформовано у вигляді СМС-повідомлень.
Банком повідомлено, що інформацію щодо нарахування та використання пільг/субсидій ОСОБА_1 може переглянути в особистому кабінеті пільговика самостійно, зареєструвавшись через сайт АТ «Ощадбанк» за посиланням https://www.oschadbank.ua/ua/sb, де одержувач житлової субсидії може зайти до нього, вказавши номер мобільного телефону. У власному кабінеті одержувач пільги може дізнатися всю необхідну інформацію про рух коштів, а саме: залишок пільги, розмір нарахованої пільги, перелік комунальних послуг, що сплачені за рахунок пільги (при умові надходження інформації від постачальників комунальних послуг). Іншого порядку отримання інформації щодо використання пільг/субсидій Порядком не визначено. Інформацію щодо будь-яких питань, пов'язаних з призначенням пільги можна дізнатись у найближчому структурному підрозділі з питань соціального захисту населення. Інформацію щодо спожитих послуг, нарахованих сум за комунальні послуги, розміру заборгованості/переплати можна дізнатись у надавачів комунальних послуг.
Разом з тим, позивач вказував, що АТ «Ощадбанк» не надав їй інформації по суті інформаційного запиту і порушив її право на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та порушив, зокрема, ст.ст. 13, 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Рішенням Печерського районного суду м. Києва від 09.11.2023 року у задоволенні позову відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що АТ "Ощадбанк" виключно забезпечує банківське обслуговування реалізації механізму надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій безготівковій формі та не є розпорядником інформації і не зобов'язаний оприлюднювати та надавати за запитам публічну інформацію (а.с. 54-56).
В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, а також неправильне застосування норм матеріального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове судове рішення про задоволення позовних вимог.
Так, в обгрунтування апеляційної скарги вказує на неврахування судом першої інстанції того, що АТ "Ощадбанк" не надав їй інформацію по суті інформаційного запиту, чим порушив ст.ст. 13, 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" та її право на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації.
При цьому, вважає, що суд першої інстанції, ухвалюючи оскаржуване судове рішення, переформатував правовідносини із сфери інформаційних відносин, чітко та однозначно визначених законодавством України, у відносини, які регулюються спеціальним законодавством, що встановлює порядок виплати житлових субсидій і пільг (а.с. 74-78).
30.04.2024 до суду надійшов відзив відповідача на апеляційну скаргу, в якому він просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін. В обгрунтування відзиву зазначив, що у відповідності до положень Закон України "Про доступ до публічної інформації", Закону України "Про банки і банківську діяльність", Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, затвердженого постановою КМ України від 17.04.2019 № 373 та Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМ України від 21.10.1995 № 848 АТ "Ощадбанк" не є розпорядником запитуваної інформації, не зобов'язаний оприлюднювати та надавати за запитами публічну інформацію, а лише забезпечує банківське обслуговування реалізації механізму надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій безготівковій формі.
10.05.2024 до суду надійшла відповідь позивача на відзив.
У порядку ч. 1 ст. 369 ЦПК України апеляційні скарги на рішення суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
Згідно з ч. 13 ст. 7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Отже, враховуючи вищенаведені положення цивільного процесуального законодавства та предмет позову, підстави для розгляду справи в порядку загального позовного провадження з повідомленням учасників справи відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь судді, вивчивши та дослідивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернулась до АТ «Ощадбанк» з інформаційним запитом від 14.12.2021, в якому просила надати у паперовій формі та надіслати поштою інформацію, яка міститься в електронній системі щодо руху (переведення) коштів із облікового запису позивача, створеного відділом субсидій Солом'янської РДА, персоніфікованого на ім'я ОСОБА_1 на рахунок ДП «КиївГазЕнерджи», як постачальника комунальної послуги газопостачання, з зазначенням виставленої ДП «КиївГазЕнерджи» суми до сплати та відрахованої суми як субсидії до ДП «КиївГазЕнерджи» за період 2020-2021 роки.
30.12.2021 АТ «Ощадбанк» надало позивачу відповідь за №100.10/2-07/6121 на її запит від 14.12.2021, згідно з якою відповідними підрозділами банку було проведено перевірку викладених ОСОБА_1 обставин та встановлено, що її обліковий запис значиться у відповідних автоматизованих системах обліку банку, де зазначені кошти пільги за запитувані позивачем періоди 2020 та 2021 років банк здійснює перерахування відповідно до виставлених комунальними підприємствами сум та в порядку пріоритетності послуг в межах нарахованої пільги субсидії, про що ОСОБА_1 було проінформовано у вигляді СМС-повідомлень.
Банком повідомлено, що інформацію щодо нарахування та використання пільг/субсидій ОСОБА_1 може переглянути в особистому кабінеті пільговика самостійно зареєструвавшись через сайт АТ «Ощадбанк» за посиланням https://www.oschadbank.ua/ua/sb, де одержувач житлової субсидії може зайти до нього, вказавши номер мобільного телефону. У власному кабінеті одержувач пільги може дізнатися всю необхідну інформацію про рух коштів, а саме: залишок пільги, розмір нарахованої пільги, перелік комунальних послуг, що сплачені за рахунок пільги (при умові надходження інформації від постачальників комунальних послуг). Іншого порядку отримання інформації щодо використання пільг/субсидій Порядком не визначено.
Інформацію щодо будь-яких питань, пов'язаних з призначенням пільги можна дізнатись у найближчому структурному підрозділі з питань соціального захисту населення.
Інформацію щодо спожитих послуг, нарахованих сум за комунальні послуги, розміру заборгованості/переплати можна дізнатись у надавачів комунальних послуг.
Звертаючись до суду з позовом, позивач, як на підставу для його задоволення, посилалась на те, що АТ "Ощадбанк" не надав їй інформацію по суті інформаційного запиту, чим порушив ст.ст. 13, 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" та її право на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації.
Так, відповідно до ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:
- суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;
- юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;
- особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;
- суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них;
- юридичні особи публічного права, державні/комунальні підприємства або державні комунальні організації, що мають на меті одержання прибутку, господарські товариства у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток, паїв) прямо чи опосередковано належать державі та/або територіальній громаді, - щодо інформації про структуру, принципи формування та розмір оплати праці, винагороди, додаткового блага їх керівника засту пника керівника особи, яка постійно або тимчасово обіймає посаду члена виконавчого органу чи входить до складу наглядової ради.
До розпорядників інформації, зобов'язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб'єкти господарювання, які володіють:
1) інформацією про стан довкілля;
2) інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту;
3) інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров'ю та безпеці громадян;
4) іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).
На розпорядників інформації, визначених у пунктах 2, 3, 4 частини першої та в частині другій цієї статті, юридичних осіб публічного права з числа розпорядників інформації, визначених у пункті 5 частини першої цієї статті, вимоги цього Закону поширюються лише в частині надання відповідної інформації за запитами.
Відповідно до Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 №373 (з наступними змінами), безпосередньо між пільговиком та уповноваженим банком не виникає будь-яких зобов'язальних або інших майнових правовідносин, за змістом яких у пільговика могло б виникнути право майнової вимоги до уповноваженого банку, а також не передбачено випадків виникнення відповідальності уповноваженого банку перед пільговиками.
Адже, правовідносини щодо виплати пільг, передбачених у державному бюджеті на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, виникають, з однієї сторони, між головним розпорядником/відповідальним виконавцем бюджетної програми, яким є Мінсоцполітики, розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня, якими є регіональні органи соціального захисту населення та структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, та, з другої сторони, між одержувачем пільг, яким є позивач у справі ОСОБА_3 .
Отже, як вірно встановлено судом першої інстанції, АТ "Ощадбанк" у зазначених правовідносинах не є ні розпорядником, ні відповідальним виконавцем бюджетної програми щодо виплати передбачених у державному бюджеті пільг, про що свідчить, зокрема, те, що грошові кошти з рахунку для виплати пільг Мінсоцполітики в АТ "Ощадбанк" перераховуються на рахунки управителям багатоквартирних будинків, об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків та виконавцям комунальних послуг виключно на підставі поданих до уповноваженого банку реєстрів (узагальнений реєстр нарахованих пільг, реєстр нарахованих сум платежів пільговикам).
Тобто, АТ «Ощадбанк» виключно забезпечує банківське обслуговування реалізації механізму надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій безготівковій формі, та не є розпорядником інформації і не зобов'язаний оприлюднювати та надавати за запитами публічну інформацію.
Натомість, розпорядником запитуваної інформації є Мінсоцполітики, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення та виконавці комунальних послуг.
Разом з тим, правовідносини, що виникли між позивачем, відділом субсидій Солом'янської РДА, ДП «КиївГазЕнерджи» за участі відповідача регулюються спеціальним законодавством, що встановлює порядок виплати житлових субсидій та пільг громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій безготівковій формі через АТ «Ощадбанк», а саме Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМ України від 21.10.1995 № 848, Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженого постановою КМ України від 17.04.2019 № 373.
Відповідно до п. п. 2, 9, 100 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМ України від 21.10.1995 № 848, головним розпорядником коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є:
структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних. Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення);
структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) (п. 2).
Призначення житлових субсидій здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення. Контроль за правильністю призначення і виплати житлових субсидій здійснює Нацсоцслужба та її територіальні органи (п. 9).
Житлова субсидія надається громадянам у грошовій готівковій формі шляхом перерахування структурним підрозділом з питань соціального захисту населення коштів на рахунок громадянина якому призначено житлову субсидію, відкритий в уповноваженому банку , чи виплачується йому готівкою через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання.
Громадяни, яким надається житлова субсидія, зобов'язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитих житлово-комунальних послуг (п. 100).
Пункт 106 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМ України від 21.10.1995 № 848, передбачає, що за отриманням інформації з будь-яких питань, пов'язаних з призначенням житлової субсидії, одержувачі субсидії звертаються до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення.
За отриманням інформації про спожиті послуги, нараховані суми за послуги, розмір заборгованості (переплати) одержувачі житлової субсидії звертаються до управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг.Згідно з п. п. 6, 8 Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженого постановою КМ України від 17.04.2019 № 373. структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу про призначення (непризначення) пільги на придбання твердого палива і скрапленого газу, а за заявою пільговика надає йому інформацію про розрахунок розміру пільги на оплату житлово-комунальних послуг (п. 6).
За отриманням інформації про будь-які питання, пов'язані з нарахуванням пільги, пільговики звертаються до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення.
За отриманням інформації про спожиті послуги, нараховані суми за послуги, розмір заборгованості (переплати) пільговики звертаються до управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг.
За отриманням інформації про операції, здійснені за обліковим записом пільговика щодо перерахування коштів управителям, об'єднанням, виконавцям комунальних послуг, пільговики звертаються до АТ «Ощадбанк». Інформація надається в порядку, визначеному АТ «Ощадбанк».
Як вже зазначалося вище, АТ «Ощадбанк» у відповіді від 30.12.2021 №100.10/2-07/6121 повідомив позивача про визначений банком порядок отримання інформації, а саме позивач може отримати інформацію в особистому кабінеті пільговика, самостійно зареєструвавшись через сайт АТ «Ощадбанк» за посиланням https://www.oschadbank.ua/ua/sb, де одержувач житлової субсидії може зайти до нього, вказавши номер мобільного телефону. У власному кабінеті одержувач пільги може дізнатися всю необхідну інформацію про рух коштів, а саме: залишок пільги, розмір нарахованої пільги, перелік комунальних послуг, що сплачені за рахунок пільги (при умові надходження інформації від постачальників комунальних послуг).
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що АТ «Ощадбанк», надаючи відповідь на інформаційне звернення позивача, діяв у відповідності до норм чинного законодавства України.
Доводи апеляційної скарги, які, на думку скаржника, є підставою для скасування рішення, є тотожними із його поясненнями на обгрунтування позовних вимог, ці доводи були предметом судового розгляду в суді першої інстанції, яким суд надав грунтовну оцінку, яка узгоджується з вимогами закону і з якою у суду апеляційної інстанції відсутні підстави не погодитися.
Таким чином, суд першої інстанції повно та всебічно розглянув справу, надав всім доводам сторін належну правову оцінку, оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності та постановив законне, правильне по суті і справедливе рішення про відмову у задоволенні позову у зв'язку з недоведеністю позивачем заявлених позовних вимог.
При апеляційному розгляді справи порушень норм матеріального і процесуального права, які є підставою для скасування рішення, в справі не виявлено.
Відповідно до ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду без змін.
Також слід зауважити, що дана справа віднесена процесуальним законом до категорії малозначних справ, а тому, в силу положень ч. 6 ст. 19 та ч. 3 ст. 389 ЦПК України, постанова суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 268, 367, 368, 372, 374, 375, 381-384 ЦПК України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Печерського районного суду м. Києва від 09 листопада 2023 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач М.І. Оніщук
Судді В.А. Шебуєва
О. В. Кафідова