Рішення від 20.06.2024 по справі 580/3715/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2024 року справа № 580/3715/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій, бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

12.04.2024 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивачка) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач) про визнання протиправними дій, бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи зазначив, що йому призначена пенсія у розмірі 85% сум грошового забезпечення. Із листів відповідача від 27.12.2023, 02.01.2024, 14.02.2024 та 20.03.2024 дізнався, що під час перерахунків пенсії з 01.01.2016, з 01.12.2019, з 01.03.2022, з 01.03.2023 та з 01.03.2024 відповідач зменшив основний розмір пенсії до 70% грошового забезпечення. Позивач звернувся заявою до відповідача щодо проведення перерахунку та виплати йому вказаної вище доплати до пенсії. Відповідач листом від 02.01.2024 відмовив у задоволенні заяви позивача з мотивів відсутності підстав для такої доплати, оскільки розмір пенсії після перерахунку на виконання рішення суду у справі №580/2605/23 збільшилася більше ніж на 2000грн. Вважає, що така бездіяльність відповідача суперечить нормам чинного законодавства.

Ухвалою від 23 травня 2024 року суд заяву вх. 08.05.2024 позивача задовольнив частково, прийняв до розгляду та відкрив провадження у справі в частині позовних вимог про:

визнання протиправними дій щодо зменшення розміру пенсії з 85% до 70% грошового забезпечення та її виплати у розмірі 70% грошового забезпечення з 12.11.2023;

зобов'язання здійснити йому з 12.11.2023 перерахунок та виплату пенсії, виходячи при перерахунку з розміру 85% грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум;

визнання протиправною бездіяльності щодо не проведення йому нарахування та виплати з 11.10.2023 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорія осіб»;

зобов'язання відповідача поновити нарахування та виплату, встановленої з 11.10.2023 щомісячної доплати до призначеної пенсії у розмірі 2000,00грн відповідно до вказаної вище постанови Уряду з урахуванням раніше виплачених сум. У іншій частині позовних вимог повернув.

Вказану ухвалу відповідач отримав 23.05.2024, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа в його електронний кабінет.

06.06.2024 на адресу суду надійшов відзив відповідача, в якому просив відмовити у задоволенні позову повністю. Обґрунтовуючи зазначив, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду провів перерахунок пенсії позивача. Розмір пенсії після перерахунку збільшився більше як на 2000,00грн. Тому відсутні підстави для виплати щомісячної доплати відповідно до постанови КМУ №713. Приписами Постанови КМУ №713 не розмежовано та не виокремлено жодної підстави для перерахунку пенсії особи. Тобто, підстави перерахунку можуть бути різні: зміна грошового забезпечення та його складових, зміна правового врегулювання, наявність утриманців, винесення рішення суду тощо.

14.06.2024 на адресу суду надійшла відповідь на відзив позивача, в якій просив задовольнити його позовні вимоги повністю. Обґрунтовуючи зазначив, що йому призначена пенсія у розмірі 85% сум грошового забезпечення. Відповідач під час перерахунків у порушення норм чинного законодавства зменшив відсоткове значення основного розміру пенсії та не виплатив щомісячну доплату до пенсії. Посилався на висновки Верховного суду у постанові від 04.02.2019 у справі №240/5401/18 та від 08.11.2022 у справі №420/2473/22.

Всі подані сторонами докази долучені судом до матеріалів адміністративної справи.

Оцінивши доводи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.

Згідно з таблицею перерахунку пенсії в пенсійній справі позивача підтверджується, що йому призначена за вислугу років, розмір пенсії 85%, про що видане відповідне пенсійне посвідчення.

Перерахунком пенсій в пенсійній справі 6867-МВС позивача підтверджується, що його пенсія перерахована з 01.07.2021, щомісячна доплата до пенсії відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 становила 2000,00грн. Підсумок пенсії (з надбавками) з 01.07.2021 - 8405,41грн

Відомостями автоматизованої системи Черкаського окружного адміністративного суду “Діловодство” підтверджується, що на його розгляді знаходилась адміністративна справа № 580/2605/23 між тими ж сторонами. Рішенням від 27 квітня 2023 року, яке набрало законної сили 30.05.2023, зазначений суд позов задовольнив повністю. Визнав протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області” від 03.01.2023 №33/44/1-В-3287/08-1637. Зобов'язав відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.12.2019 на підставі вказаної вище довідки з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, із врахуванням проведених виплат.

Для його виконання відповідач провів перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019, основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення, а підсумок пенсії за надбавками становить 15983,85грн.

Листами від 27.12.2023 та від 02.01.2024 відповідач повідомив, що для виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2023 року у справі №580/2605/23 провів з 01.12.2019 перерахунок пенсії позивача на підставі вказаної вище довідки. Оскільки основний розмір пенсії згідно з перерахунком на виконання рішення суду збільшився більше, як на 2000,00грн, відсутні підстави для виплати щомісячної доплати відповідно до постанови КМУ №713.

Листом від 26.03.2024 відповідач повідомив, що пенсію позивача з 01.01.2016 обчислено із оновленого грошового забезпечення за відповідною посадою у розмірі 70%. Вказаним вище судовим рішенням зобов'язань провести перерахунок пенсії у розмірі 85% грошового забезпечення на підставі вказаної вище довідки на нього не покладено.

Не погоджуючись зі вказаним позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії суд урахував.

Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» внесено зміни у статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме після частини другої доповнено новою частиною такого змісту:

"Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Так, статтею 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262-ХІІ) визначено умови перерахунку раніше призначених пенсій.

Зокрема, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

Відповідно до абзацу 18 ст.43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Тобто, підставою для перерахунку пенсії позивача є підвищення грошового забезпечення особи, що несе службу за прирівняною посадою.

Стаття 13 Закону №2262-ХІІ передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

8 липня 2011 року прийнято Закон №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності 1 жовтня 2011 року. Підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри « 90» замінено цифрами « 80».

27 березня 2014 року прийнято Закон №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року. Пунктом 23 Розділу ІІ вказаного Закону внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.

Статтею 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції з 1 січня 2017 року) визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. На підставі частин 1, 2 цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Суд установив, що відповідач провів перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 на підставі вказаної вище довідки виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 70% грошового забезпечення. Тобто, зменшив зі встановленого під час її призначення.

Для вирішення спору суд врахував висновки щодо застосування ст.ст.13, 63 Закону №2262-ХІІ у контексті норм законів №3668-VI і №1166-VII та постанови КМУ №103, викладені Верховним Судом (далі - ВС) під час вирішення зразкової справи №240/5401/18 в постанові від 04.02.2019, яка набрала законної сили 16.10.2019 за наслідками її перегляду в апеляційному порядку Великою Палатою Верховного Суду. Вони обов'язкові для врахування відповідно до вимог ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

ВС у вказаній справі вказав, що ст.13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку. Зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися. Постанова КМУ №103 також не містить жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.

У п.29 наведеної постанови ВС зазначив, що системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала.

ВС у п.30 вказаної постанови дійшов висновку, що під час перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Зважаючи на вказаний висновок, відповідач не мав правових і фактичних підстав зменшити з 85% грошового забезпечення до 70% відсоткове значення розміру основної пенсії позивача під час здійснення з 01.12.2019 її перерахунку.

Отже, позовні вимоги щодо визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії з 85% до 70% сум грошового забезпечення під час її перерахунку з 12.11.2023 (дати, заявленої у позові) та зобов'язання відповідача перерахувати з 12.11.2023 його пенсію, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 85% сум грошового забезпечення та виплатити її з урахуванням раніше виплачених сум, обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Щодо нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії суд урахував.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок №45).

Відповідно до п.1 вказаного Порядку пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови КМУ від 14.07.2021 №713“Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” (далі - постанова КМУ №713) визначено установити з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-IX “Про внесення змін до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” щодо пенсій в разі втрати годувальника”), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.

Отже, якщо пенсії осіб переглядалися (перераховувалися) після 01.03.2018 вказана вище доплата не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень.

Відповідно до п.2 постанови КМУ №713 установлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної доплати, передбаченої пунктом 1 цієї постанови, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону, не досягає 3854 гривень, таким особам встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.

Пунктом 3 постанови КМУ №713 зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити встановлення з 1 липня 2021 р. виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 р. № 656 “Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій” для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.

Згідно з п.4 постанови КМУ №713 фінансування виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 р. №656 “Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій” для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, що передбачені за програмою 2506080 “Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду”.

У п.6 постанови КМУ №713 визначено, що вона набирає чинності з дня, наступного за днем її опублікування, та застосовується з 1 липня 2021 року.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої ст.43 та ст.63 Закону № 2262-XII.

Встановлені обставини свідчать, що позивач мав доплату до пенсії до перерахунку для виконання рішення суду у справі № 580/2605/23. Після 01.03.2018 відповідач провів перерахунок пенсії позивача, а саме з 01.12.2019, внаслідок чого розмір пенсії позивача збільшився більше як на 2000,00грн.

Згідно зі ст.95 Конституції України бюджетна система України будується на засадах справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами. Виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Держава прагне до збалансованості бюджету України. Регулярні звіти про доходи і видатки Державного бюджету України мають бути оприлюднені.

До складу грошового забезпечення відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» входять:

посадовий оклад, оклад за військовим званням;

щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Доплата, передбачена постановою КМУ №713, не є складовою грошового забезпечення. Тому, враховуючи вказані вище норми, не є обов'язковою.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

У преамбулі постанови КМУ №713 вказано її мету - поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України.

Тобто, призначення доплати згідно з постановою №713 - усунути диспропорцію, а не збільшити (розширити) складові грошового забезпечення особи. При цьому перерахунком на підставі судового рішення пенсії особам з числа колишніх військовослужбовців за довідкою про грошове забезпечення військовослужбовців, у т.ч. із-за істотного збільшення за березень 2019 року розміру премії без урахування фактів того, чи були такі розміри в наступних місяцях нараховані працюючим військовослужбовцям, усунуті диспропорції, для вирішення яких прийнята постанова КМУ №713. У такий спосіб пенсії військовослужбовців прирівняні, оскільки для їх обчислення взяті всі (основні та додаткові) складові грошового забезпечення.

Державний бюджет України відповідно до ст.96 Конституції України затверджується щорічно Верховною Радою України на період з 1 січня по 31 грудня, а за особливих обставин - на інший період. Кабінет Міністрів України не пізніше 15 вересня кожного року подає до Верховної Ради України проект закону про Державний бюджет України на наступний рік. Разом із проектом закону подається доповідь про хід виконання Державного бюджету України поточного року. Кабінет Міністрів України згідно зі ст.97 Конституції відповідно до закону подає до Верховної Ради України звіт про виконання Державного бюджету України.

Отже, застосування постанови КМУ №713 виключно в частині визначеного нею розміру доплати - 2000,00грн без урахування її дійсного призначення та її диспозиції щодо умов такого нарахування, вільний розсуд відповідача з приводу підстав застосувати чи не застосувати чинну постанову Уряду, не відповідатиме принципу правової держави.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 08 листопада 2022 року в адміністративній справі №420/2473/22 щодо подібних правовідносин у пункті 46 наголосив, що позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови №713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018. Тобто, Верховний Суд саме так оцінив обставини спору за наявних фактичних обставин та доказів у матеріалах пенсійної справи відповідного позивача. Водночас не звертався, як передбачає вказаний вище абзац другий ч.4 ст.7 КАС України, для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності закону чи іншого правового акта, що віднесено до юрисдикції Конституційного Суду України.

Рішення про протиправність окремих норм постанови КМУ №713 відсутні. Водночас практика застосування її норм за обставин перерахунку пенсії на підставі рішення суду на час вирішення спору Верховним Судом набула статусу усталеної. Так, у постановах від 26 квітня 2023 року у справах № 380/14122/22, № 380/4510/22, № 140/10795/21, № 160/14146/22 Верховний Суд у складі колегій суддів Касаційного адміністративного суду не знайшов підстав для відступу від правового висновку у вказаній вище справі. Застосовуючи висновки викладені у постанові від 08 листопада 2022 року в адміністративній справі №420/2473/22 до обставин у справах № 380/14122/22, № 380/4510/22, № 140/10795/21, № 160/14146/22, Верховний Суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФ України на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Тому позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000 грн відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року. За таких обставин, на його думку, відмова органу Пенсійного фонду України у нарахуванні та здійсненні щомісячної доплати до пенсії позивача в сумі 2000 грн згідно з постановою КМУ № 713, починаючи з 01 листопада 2021 року є протиправною, а позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Аналогічна правова позиція також викладена у постановах Верховного Суду від 02 березня 2023 року у справі №600/870/22-а, від 04 квітня 2023 року у справі № 380/25987/21 та від 18 квітня 2023 року у справі № 560/6528/22. Таким чином Верховний Суд, переглянувши численні касаційні скарги у подібних обставинах спору, дійшов висновку, що для вказаних спірних обставин норми абзаців третього і четвертого пункту 1 Постанови №713 не підлягають застосуванню.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Дотримуючись вказаних вимог суд дійшов висновку, що відмовляючи листом, що не є актом розпорядчого характеру, у виплаті у повному розмірі доплати до пенсії на підставі вказаної вище постанови Уряду, відповідач порушив вказані вище вимоги законодавства, допустив бездіяльність щодо нарахування і виплати доплати до пенсії в розмірі 2000,00грн, а не бездіяльність щодо не проведення нарахування та виплати щомісячної доплати, як оскаржує позивач. Тому в цій частині позовна вимога не обґрунтована та задоволенню не підлягає. Належним і повним способом судового захисту порушеного права позивача є визнання протиправною бездіяльності щодо нарахування і виплати з 11.10.2023 (шестимісячного строку до дати звернення до суду зі вказаним позовом) позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови КМУ №713 та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити її з 11.10.2023 з урахуванням раніше виплачених сум.

Отже, позовні вимоги обґрунтовані у вказаних частинах та підлягають частковому задоволенню.

Згідно з ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Понесені позивачем судові витрати, підтверджені квитанцією від 21.02.2024 в сумі 2422,40 грн про сплату судового збору за звернення до адміністративного суду з позовною заявою, підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів пропорційно задоволеній частині позову - половина суми.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 85% до 70% сум грошового забезпечення під час її перерахунку з 12.11.2023.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) перерахувати з 12.11.2023 пенсію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ), виходячи з відсоткового розміру пенсії 85% сум грошового забезпечення, та виплатити її з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо нарахування та виплати з 11.10.2023 ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) нарахувати з 11.10.2023 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та виплатити її з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені судові витрати зі сплати судового збору за звернення позовною заявою до адміністративного суд в сумі 1211,20грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Анжеліка БАБИЧ

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 20.06.2024.