Рішення від 20.06.2024 по справі 580/5527/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2024 року справа № 580/5527/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

31.05.2024 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58002, м.Чернівці, площа Центральна, буд.3; код ЄДРПОУ 40329345) (далі - відповідач)

визнання протиправним і скасування рішення від 15.03.2024 №232650003467 щодо відмови у призначенні пенсії через відсутність необхідного періоду проживання або роботи у зоні посиленого радіологічного контролю;

зобов'язання відповідача призначити та виплачувати йому пенсію відповідно до ст.55 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі, яка постійно проживала або постійно проживає чи постійно працювала або постійно працює у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що він станом на 01.01.1993 проживав або відпрацював у цій зоні не менше 4-х років, має право на зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років;

стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на його користь судового збору в сумі 1211,20грн.

Обґрунтовуючи зазначив, що відповідач відмовив у призначенні пенсії відповідно до вказаної вище норми Закону у зв'язку з відсутністю необхідного періоду проживання або роботи у зоні посиленого радіологічного контролю, за його наявності. Вважає, що відповідач всупереч законодавству відмовив у призначенні пенсії.

Ухвалою суду від 05.06.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд правилами спрощеного письмового провадження відповідно до ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Також встановлено відповідачу строк, тривалістю 15 днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів. Вказану ухвалу відповідач отримав 05.06.2024, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа в його електронний кабінет.

14.06.2024 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Обгрунтовуючи зазначив, що заява позивача про призначення пенсії розглянута ним за принципом екстериторіальності. Страховий стаж позивача становить 29 років 8 місяців 17 днів. Станом на 01.01.1993 період проживання позивача у зоні посиленого радіологічного контролю становить 2 роки 6 місяців 9 днів, що не дає права на зниження пенсійного віку. До періодів проживання в зоні посиленого радіологічного контролю не враховано: період навчання, згідно з дипломом №522839 з 01.09.1986 до 17.07.1987, оскільки навчався в м. Донецьк, яке не відноситься до зони посиленого радіологічного контролю, період роботи згідно з трудовою книжкою серії НОМЕР_2 від 20.07.1987 з 05.03.1990 до 25.05.1991, оскільки заявник працював в м.Черкаси, яке не відноситься до зони посиленого радіологічного контролю. За доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди роботи. За результатами розгляду заяви та доданих документів прийнято рішення відмовити в призначенні пенсії за віком згідно зі ст. 55 Закону №796, оскільки відсутній необхідний період проживання або роботи у зоні посиленого радіологічного контролю.

Стаж позивача обчислено на підставі документів, які додані нею до заяви про призначення пенсії. На підставі поданих документів Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області прийняло рішення від 21.04.2022 про відмову у призначенні пенсії. Стверджує, що є неналежним відповідачем у справі. Зазначив, що прийняття рішення про перерахунок пенсії є виключними дискреційними повноваженнями відповідача, а втручання у таку діяльність виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.

Копією паспорту серії НОМЕР_3 підтверджується, що позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 та зареєстрований 12.01.1996 в с.Лозоватка Шполянського району Черкаської області.

Згідно з копією диплома №542839 позивач 01.09.1986 вступив до середнього професійно-технічного училища №114 м.Донецька, Української РСР і 18.07.1987 закінчив повний курс на базі середньої освіти за професією слюсар з ремонту автомобілів.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_4 позивач є громадянином, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1992 роках (Категорія 4).

Довідкою Виконавчого комітету Шполянської міської ради об'єднаної територіальної громади Черкаської області від 18.10.2023 №353 підтверджується, що позивач дійсно з 26.04.1986 до 19.11.1987 і з 06.12.1989 і дотепер постійно проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ,- яке постановою КМУ від 12.01.1993 №17Р віднесене до 4-ї зони радіоекологічного забруднення, постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 №807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів всі населені пункти Шполянського району приєднані до Звенигородського району».

07.03.2024 позивач звернувся заявою до Шполянського відділу обслуговування громадян щодо призначення йому пенсії за віком, до якої додав перелік документів. Заява прийнята 07.03.2024 і зареєстрована за №586.

15.03.2024 відповідач прийняв рішення №232650003467 про відмову у призначенні пенсії за віком. У рішенні зазначив, що вік заявника 55 років. Страховий стаж становить 29 років 8 місяців 17 днів. Станом на 01.01.1193 період проживання у зоні посиленого радіологічного контролю становить 2 роки 6 місяців 9 днів. До періодів проживання в зоні посиленого радіологічного контролю не враховано: період навчання, згідно з дипломом №522839 з 01.09.1987 до 17.07.1987, оскільки навчався в м. Донецьк, яке не відноситься до зони посиленого радіологічного контролю, період роботи згідно з трудовою книжкою серії НОМЕР_2 від 20.07.1987 з 05.03.1990 до 29.05.1991, оскільки заявник працював в м.Черкаси, яке не відноситься до зони посиленого радіологічного контролю. За доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди роботи. За результатами розгляду заяви та доданих документів прийнято рішення відмовити в призначенні пенсії за віком, оскільки відсутній необхідний період проживання або роботи у зоні посиленого радіологічного контролю.

Тому позивач звернувся в суд з позовом.

Суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Право призначення пенсії особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, регулюються Законом України від 28.02.1991 №796-ХІІ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі - Закон №796-ХІІ).

Відповідно до ч.1 ст.55 Закону №796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Згідно з положеннями ст.26 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - ЗУ №1058-IV) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років до 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років; з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років; з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років; з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років; з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років; з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року; з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років; з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років; з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років; починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.

Оскільки даними паспорту громадянина України серії НОМЕР_3 підтверджується, що позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , на дату звернення до відповідача йому виповнилося 55 років.

Пунктом 4 ч.2 ст.55 Закону №796-XII визначено, що особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років, мають право на зниження пенсійного віку 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років.

Згідно з п.6 ч.2 ст.55 Закону №796-XII встановлено, що особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки* та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Вказаними вище доказами підтверджується, що позивач постійно проживав в зоні посиленого радіологічного контролю та станом на 01.01.1993 такий період становить не менше 4 років. Отже, за наявності станом на 01.01.2022 страхового стажу не менше 29 років позивач має право на отримання пенсії зі зменшенням пенсійного віку.

Статтею 44 Закону України №1058-VI визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до п.1.8 Порядку №22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Абзаци перший-другий п.1.9 Порядку №22-1 встановлюють, що призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Абзацом п'ятим вказаного пункту визначено, якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон). Відповідно до п.1.10 Порядку №22-1 особам, які одержують пенсію, призначену органами Пенсійного фонду за іншими законами, або допомогу, призначену органами соціального захисту населення, пенсія призначається з дати виникнення права на неї з урахуванням пункту 1.9 цього розділу.

Тобто, призначення пенсії відбувається за заявочним принципом.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно з п.4.3 Порядку №22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Відповідно до п.4.8 Порядку №22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.

Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року №55 «Деякі питання документування управлінської діяльності».

Отже, за результатами розгляду заяви особи територіальний орган Пенсійного фонду не пізніше 10 днів зобов'язаний прийняти рішення. Рішення щодо розгляду заяви позивача прийняв та, відповідно, обчислення його стажу здійснював саме відповідач.

Доводи відповідача щодо відсутності у позивача необхідного періоду проживання або роботи у зоні посиленого радіологічного контролю спростовані, зокрема посвідченням серії НОМЕР_4 , згідно з яким позивач є громадянином, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1992 роках (Категорія 4). Вказане посвідчення є чинним та відсутні належні, достовірні та допустимі докази щодо визнання його недійсним та скасування.

Періоди, які відповідач не зарахував до періодів проживання в зоні посиленого радіологічного контролю, а саме період навчання, згідно з дипломом №522839 з 01.09.1987 до 17.07.1987, оскільки навчався в м. Донецьк, яке не відноситься до зони посиленого радіологічного контролю, та період роботи згідно з трудовою книжкою серії НОМЕР_2 від 20.07.1987 з 05.03.1990 до 29.05.1991, оскільки заявник працював в м.Черкаси, яке не відноситься до зони посиленого радіологічного контролю, повністю поглинаються вказаним вище посвідченням та довідкою Виконавчого комітету Шполянської міської ради об'єднаної територіальної громади Черкаської області від 18.10.2023 №353, згідно з якою позивач з 26.04.1986 до 19.11.1987 і з 06.12.1989 і дотепер постійно проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , - яке постановою КМУ від 12.01.1993 №17Р віднесене до 4-ї зони радіоекологічного забруднення. Навчання та періоди роботи не свідчать про цілодобове перебування позивача у містах їх розташування. Зважаючи, що докази фактичного постійного перебування позивача в цих містах відсутні, суд дійшов висновку, що, відмовляючи у призначенні пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону №796-XII, відповідач порушив вказані вище норми законодавства.

Зважаючи, що у заявлених спірних правовідносинах за результатами розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком відповідач прийняв рішення від 15.03.2024 №232650003467 про відмову в призначенні пенсії за віком з підстав, що не узгоджуються зі вказаними вище нормами, суд дійшов висновку, що належним способом повного відновлення порушених прав позивача є визнання його протиправним і скасування. Тому в цій частині позовна вимога обґрунтована та підлягає задоволенню.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності суб'єкта владних повноважень є визнання її протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.

Згідно з абз. 2 ч.4 ст.245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Згідно з Рекомендацією Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням варто розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч.2 ст.2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завданням адміністративного судочинства є гарантування дотримання прав особи та вимог законодавства, а не забезпечення ефективності державного управління, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - ключовим завданням якого є здійснення правосуддя.

Оскільки, розглядаючи звернення пенсіонера про призначення пенсії, відповідач зобов'язаний виконати таке повноваження за наявності законних підстав, воно не є дискреційним.

Для забезпечення виконання завдання адміністративного суду, вказаного у ст.2 КАС України щодо ефективного способу повного захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача у порядку, межах, спосіб і строки, визначені законом, повторно розглянути заяву позивача від 07.03.2024 про призначення йому пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону №796-ХІІ та прийняти рішення - акт владно-розпорядчого характеру про призначення пенсії за віком з урахуванням мотивів суду.

Отже, заявлені позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у вказаних вище частинах.

Згідно з ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Понесені позивачем судові витрати, підтверджені квитанцією від 22.05.2024 в сумі 1211,20 грн про сплату судового збору за звернення до адміністративного суду з позовною заявою, підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеній частині позову - половина суми.

Керуючись ст.ст. 2-20, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58002, м.Чернівці, площа Центральна, буд.3; код ЄДРПОУ 40329345) від 15.03.2024 №232650003467 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58002, м.Чернівці, площа Центральна, буд.3; код ЄДРПОУ 40329345) у порядку, межах, спосіб і строки, визначені законом, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) від 07.03.2024 про призначення йому пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та прийняти рішення - акт владно-розпорядчого характеру про призначення пенсії за віком з урахуванням мотивів суду.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58002, м.Чернівці, площа Центральна, буд.3; код ЄДРПОУ 40329345) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені ним судові витрати зі сплати судового збору в сумі 605,60грн (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Анжеліка БАБИЧ

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 20.06.2024.