20 червня 2024 року справа № 580/4005/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Л.В.Трофімової за участі секретаря судового засідання В.С.Проценко розглянув у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу №580/4005/24 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_4 ) ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, ухвалив рішення.
І. ПРОЦЕДУРА/ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ
22.04.2024 вх. № 20280/24 позивач звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом, просить (від 08.05.2024 вх. 23228/24):
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) у не повідомленні ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_4 ) про безпосередню участь ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за період перебування у підпорядкуванні військової частини НОМЕР_2 з 01.08.2022 до 17.08.2022; з 25.08.2022 до 31.08.2022; з 01.09.2022 до 30.09.2022; з 01.10.2022 до 12.10.2022;
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_4 ) у не прийняті на підставі п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 (із змінами) «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу,. поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» наказу про призначення ОСОБА_1 додаткової винагороди до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період з 01.08.2022 до 17.08.2022; з 25.08.2022 до 31.08.2022; з 01.09.2022 до 30.09.2022; з 01.10.2022 до 12.10.2022;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_2 направити до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_4 ) інформацію про участь ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за період з 01.08.2022 до 17.08.2022; з 25.08.2022 до 31.08.2022; з 01.09.2022 до 30.09.2022; з 01.10.2022 до 12.10.2022 за формою, наведеною у додатку 2 до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (військову частину НОМЕР_4 ) прийняти на підставі п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 (із змінами) «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» наказ про призначення ОСОБА_1 додаткової винагороди до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період з 01.08.2022 до 17.08.2022; з 25.08.2022 до 31.08.2022; з 01.09.2022 до 30.09.2022; з 01.10.2022 до 12.10.2022.
Ухвалою суду від 24.04.2024 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Ухвалою суду від 09.05.2024 залучено до участі співвідповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_4 ).
Суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі (ч.1 ст.258 КАС України). Згідно з частиною 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі під час розгляду справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
В обґрунтуванні позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до постанови КМУ від 28.02.2022 №168 (із змінами) “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” набув право на отримання додаткової винагороди до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період з 01.08.2022 до 17.08.2022; з 25.08.2022 до 31.08.2022; з 01.09.2022 до 30.09.2022; з 01.10.2022 до 12.10.2022.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧІВ
Відповідач - військова частина НОМЕР_2 позовні вимоги не визнає, 10.05.2024 вх. 23709/24, 30.05.2024 вх. 27136/24 наданий до суду відзив на позовну заяву, де зазначено, що позивач у період з 01.07.2022 до 12.10.2022 перебував в оперативному підпорядкуванні (у відрядженні), в його складі не перебував, брав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у складі зведеного загону у складі прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_6 прикордонного загону (в/ч НОМЕР_7 ). Відповідно до довідки про безпосередню участь в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії від 14.10.2022 №3220 позивач брав таку участь з 05.07.2022 до 12.10.2022, що направлена представнику військової частини НОМЕР_4 . Рапорти від керівництва прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_6 прикордонного загону (в/ч НОМЕР_7 ) про участь позивача для виплати збільшеної додаткової винагороди до 100000 грн за спірний період не надходили, тому відповідач вважає, що позов до задоволення не належить.
Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_4 ) позов не визнає, надав до суду 13.05.2024 відзив, де зазначив, що до спірних правовідносин в період з 05.07.2022 до 29.07.2022 застосовувався наказ Адміністрації Держприкордонслужби України від 31.03.2022 №164-АГ “Про реалізацію вимог постанови КМУ від 28.02.2022 №168” - виплата додаткової винагороди 70000 грн здійснювалась позивачу у серпні 2022 року за липень 2022 року та у листопаді 2022 року за жовтень 2022 року. В інші періоди виплата додаткової винагороди не здійснювалась у зв'язку з відсутністю в Головного центру інформації про участь позивача в таких діях та заходах. Згідно листа -відповіді військової частини НОМЕР_2 , підрозділи Держприкордонслужби України, які знаходяться в межах Чернігівської та Сумської областей, не виконують бойові завдання на лінії бойового зіткнення, тому підпункт 7 пункту 2 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392/0/81-22-АГ "Про реалізацію вимог постанови КМУ від 28.02.2022 №168" не застосовуються, довідки про участь військовослужбовців у діях або заходах не опрацьовувались. Відповідач - військова частина НОМЕР_4 вважає, що позов задоволенню не належить.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Суд встановив, що наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.05.2022 №267-ОС позивач, як солдат, призваний на військову службу під час мобілізації на особливий період, зарахований до списків особового складу на посаду курсанта відділу підготовки молодших інспекторів центру підготовки молодших інспекторів.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.07.2022 №237-вв “Про особовий склад (службові переміщення)” направлений позивач для виконання бойових завдань у підпорядкування начальника зведеного відділу прикордонної служби (тип С) НОМЕР_6 прикордонного загону з 04 липня 2022 року до окремого розпорядження. Як підстава для наказу зазначене розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 27.06.2022 №Ш/25-1359-Е.
12.09.2022 НОМЕР_8 прикордонний загін Державної прикордонної служби України направив на начальнику ІНФОРМАЦІЯ_1 (вх.№з/1755-22-вх) довідку про військовослужбовців в/ч НОМЕР_7 та 9930, які брали участь у бойових діях або заходах за серпень 2022 року у складі в/ч НОМЕР_2 , де з покликанням на накази дск зазначені відомості про участь військовослужбовців для доплати до 100000 грн), до якої наявні відповідні копії рапортів, проте відомості щодо позивача для виплати (у бажаному позивачем розмірі) відсутні.
Розрахунковими листами підтверджується виплата позивачу у заявленому спірному періоді грошового забезпечення, серед якого додаткова грошова винагорода: у серпні 2022 року - 30000 грн, та 58709,68 грн за липень 2022 року; у вересні 2022 року - 30000 грн за серпень; у жовтні 2022 року - 30000 грн за вересень; у листопаді 2022 року - 30000 грн та 40645,16 грн за жовтень.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03.11.2022 №384-вв підтверджується, що позивач вважається таким, що змінив місце перебування у відрядженні та прибув 13.10.2022 з ділянки НОМЕР_8 прикордонного загону на ділянку НОМЕР_9 прикордонного загону, з метою участі у виконанні бойових (спеціальних) завдань в межах зони (району) відповідальності угруповання, згідно з розпорядженнями Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 №Ш/25-2075-Е, від 07.10.2022 №Ш/25-2267-Е.
Листом від 05.12.2022 ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 з проханням якнайшвидше надіслати на його адресу довідку про участь військовослужбовців Головного центру, які брали участь у бойових діях або заходах за жовтень 2022 року на ділянці НОМЕР_8 прикордонного загону відповідно до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392-АГ “Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168”.
У відповідь отриманий лист НОМЕР_8 прикордонного загону від 07.12.2022 №22/4992-22, де зазначається що підрозділи Держприкордонслужби України, що знаходяться у межах Чернігівської та Сумських областей, не виконують бойові завдання на лінії зіткнення, тому підпункт 7 п.2 наказу від 30.07.2022 №392 не застосовується.
11.05.2023 позивач звернувся із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_2 , де просив скерувати ІНФОРМАЦІЯ_1 довідку (у формі згідно додатком 2 до Наказу №164) про участь позивача у бойових діях та виконання завдань із забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за період з 01.08.2022 до 17.08.2022; з 25.08.2022 до 31.08.2022; з 01.09.2022 до 30.09.2022; з 01.10.2022 до 12.10.2022 у складі військової частини НОМЕР_2 .
Листом від 26.05.2023 НОМЕР_8 прикордонний загін повідомив позивача, що списки, передбачені додатком 2 наказу Адміністрації ДПС України від 31.03.2022 №164-АГ на адресу військової частини НОМЕР_4 не направлялись. Довідка відповідно до додатку №1 пункту 3 наказу Адміністрації ДПС України від 31.03.2022 №164-АГ, від 14.10.2022 №3220 видана керівництву військової частини НОМЕР_4 в одному примірнику, копія якої додавалась до заяви позивачем.
Не погоджуючись із невиплатою позивачу грошового забезпечення за період з 01.08.2022 до 17.08.2022; з 25.08.2022 до 31.08.2022; з 01.09.2022 до 30.09.2022; з 01.10.2022 до 12.10.2022, позивач звернувся до суду.
Розглянувши подані документи і матеріали, перевіривши аргументи щодо обставин справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що позов не належить до задоволення з огляду на таке.
V. НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25 березня 1992 року №2232-XII “Про військовий обов'язок і військову службу” (далі - Закон №2232).
Відповідно до ч. 4 ст. 2 Закону №2232 порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Початком проходження військової служби згідно з ч. 1 ст. 24 Закону №2232 вважається: день відправлення у військову частину з обласного збірного пункту - для громадян, призваних на строкову військову службу; день зарахування до списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) - для громадян, прийнятих на військову службу за контрактом, у тому числі військовозобов'язаних, які проходять збори, та резервістів під час мобілізації; день призначення на посаду курсанта вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу закладу вищої освіти - для громадян, які не проходили військову службу, та військовозобов'язаних; день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або день прибуття до Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України - для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; день зарахування до списків особового складу військової частини - для громадян України, які проходять службу у військовому резерві за контрактом, зараховані під час такої служби до військового оперативного резерву та призиваються на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період; день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки - для громадян України, які зараховані до військового оперативного резерву після їх звільнення з військової служби та призиваються на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Закінченням проходження військової служби відповідно до абзацу першого ч.3 вказаної статті Закону вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Згідно з ч. 1 ст. 40 Закону №2232 гарантії правового і соціального захисту громадян України, які виконують конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни, забезпечуються відповідно до законів України “Про Збройні Сили України”, “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, “Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей” та іншими законами.
Фінансове забезпечення заходів, пов'язаних з організацією військової служби і виконанням військового обов'язку, відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону №2232 здійснюється за рахунок і в межах коштів Державного бюджету України. Додаткове фінансування цих заходів може відбуватися за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей регулює Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі - Закон №2011).
Відповідно до ст. 12 Закону №2011 військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Згідно абзацу першого ст. 9 Закону №2011, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із ч. 4 ст. 9 Закону №2011 грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України. Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 23 Закону №2011 фінансове забезпечення витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону здійснюється за рахунок коштів, що передбачаються в Державному бюджеті України на відповідний рік для Міністерства оборони України, розвідувальних органів України та інших центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування та правоохоронні органи, інших джерел, передбачених законом. Пільги, компенсації та гарантії, передбачені цим Законом надаються за рахунок і в межах бюджетних асигнувань на утримання відповідних бюджетних установ.
Оскільки спірні правовідносини виникли в період воєнного стану щодо додаткової грошової винагороди, суд врахував, що на виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року №64 “Про введення воєнного стану в Україні” та №69 “Про загальну мобілізацію” Кабінет Міністрів України виніс постанову від 28 лютого 2022 року №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” (далі - Постанова №168), редакція якої неодноразово змінювалася (для спірних правовідносин вона діє у редакції з 19.07.2022 та 30.09.2022).
Відповідно до пункту першого Постанови №168, на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплату додаткової винагороди в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 серпня 2022 року, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25 квітня 2022 року № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 17 серпня 2022 року №188), та містив розділ IХ, відповідно до якого в Чернігівській області такими вважаються: 1. Корюківський район: 1) Корюківська міська територіальна громада; 2) Сновська міська територіальна громада; 2. Новгород-Сіверський район: 1) Новгород-Сіверська міська територіальна громада; 2) Семенівська міська територіальна громада; 3. Чернігівський район: Городнянська міська територіальна громада.
Статус регіонів змінений внесенням до вказаного наказу Міністерства змін наказом від 17.10.2022 №233 щодо актуального зазначеного Порядку станом на 10 жовтня 2022 року. Як редакція розділу “IХ. Чернігівська область”: Корюківський район: Сновська міська територіальна громада; Новгород-Сіверський район: Новгород-Сіверська міська територіальна громада; Семенівська міська територіальна громада; Чернігівський район: Городнянська міська територіальна громада.
Суд зазначає, що наказ Адміністрації Держприкордонслужби України від 31.03.2022 №164-АГ “Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168”, на який покликається у позовних вимогах позивач, до спірних правовідносин не застосовується, позаяк на дату виникнення спірних правовідносин з метою реалізації Постанови №168 Адміністрація Державної прикордонної служби України видала інший наказ від 30.07.2022 №392/0/81-22-АГ (далі - Наказ №392), яким урегульовано порядок і умови здійснення виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди під час воєнного стану.
Згідно з пунктом 1 Наказу №392 передбачений загальний розмір доплати до 30000 грн та до 100000 грн - за безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період зазначених заходів. У пунктах 2-3 окреслені заходи, що враховуються для виплати до 100000 грн.
Згідно із п.4 Наказу №392 підтвердженням бойової участі військовослужбовців у бойових діях і заходах, передбачених у згаданому п.2, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах: бойового наказу (бойового розпорядження); журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційного-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад); рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких заходах.
Відповідно до абзацу першого п.5 Наказу №392 для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у п.4, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених у п.2, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі.
Суд зазначає, що довідка встановленої форми є додатковим документом, що складається з огляду на первинні документи, які підтверджують виконання безпосередніх службових дій кожним військовослужбовцем за визначений відрізок дат. Достовірність її відомостей має підтверджуватися окрім бойового наказу (розпорядження) записами в журналах бойових дій, відповідних рапортах уповноваженої особи, що підтверджується абзацом третім п. 5 Наказу №392 - у довідках, передбачених вказаним пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені в п.4 цього наказу.
Суд зазначає, що у матеріалах адміністративної справи відсутні будь-які докази щодо виконання позивачем у спірному періоді безпосередніх бойових дій чи заходів з безпосередньої відсічі і стримуванні збройної агресії в період перебування безпосередньо в районах ведення бойових дій, дні відомостями журналів бойових дій зведеного загону службово-бойових дій, вахтового, навігаційного-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад) не підтверджуються.
Довідка військової частини НОМЕР_2 Державної прикордонної служби України від 14.10.2022 №3220 не містить кількості конкретних днів безпосередньої участі у бойових діях та посилань на відомості журналів службово-бойових дій, оскільки наявне покликання на загальний період з 05.07.2022 до 12.10.2022, у той час, у матеріалах справи відсутні докази виконання позивачем заходів (участь) саме у періоди з 01.08.2022 до 17.08.2022; з 25.08.2022 до 31.08.2022; з 01.09.2022 до 30.09.2022; з 01.10.2022 до 12.10.2022, на підставі яких формується Довідка встановленої форми, тому у ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутні підстави для видачі наказів про нарахування та виплати позивачу коштів, крім сплачених.
Довідка не належить до переліку первинних документів, що підтверджують безпосередню участь військовослужбовця у бойових діях, або заходах, оскільки видається з метою встановлення військовослужбовцю статусу учасника бойових дій та не є самостійною і достатньою підставою для підтвердження обставин участі військовослужбовця у бойових діях за весь спірний період.
Надаючи оцінку доводам та доказам сторін, враховуючи встановлені обставини виплати позивачу спірної додаткової винагороди до 100000 грн пропорційно часу безпосередньої участі позивача у бойових діях, суд не встановив ознак протиправності у діях відповідача під час обчислення грошового забезпечення, тому дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, у задоволенні яких належить відмовити.
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється під час розгляду справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд під час вирішення спору у контексті оцінки поведінки відповідача у спірних правовідносинах враховує ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Суд на виконання завдань адміністративного судочинства оцінив докази і доводи учасників сукупно, проаналізував зміни законодавства, керуючись принципами судочинства під час відправлення правосуддя та внутрішніми переконаннями, враховуючи дію нормативно-правових актів у часі дійшов висновку, що доводи позовної заяви про порушення відповідачем заявленого майнового права / фінансового інтересу позивача не підтверджені - очікування нелегітимні, позаяк відповідачем правомірно доведено первинними документами підстави здійсненого нарахування із дотриманням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 (із змінами) «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» щодо документування і оплати військової служби позивача за спірний період в умовах дії режиму воєнного стану та дотриманням умов здійснення належного (пропорційного) нарахування грошового забезпечення ОСОБА_1 у зв'язку із чим у задоволенні адміністративного позову належить відмовити.
VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Враховуючи, що у задоволеннні адміністративного позову відмовлено, відповідно до статті 132-139 КАС України судові витрати розподілу не належать. Позивач звільнений від сплати судового збору як військовослужбовець, а відповідач доказів на підтвердження судових витрат не надав.
Керуючись статтями 2, 5-16, 19, 73-78, 90, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів ЄСІТС з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 №1845/О/15-21 «Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи».
Копію рішення направити сторонам справи:
позивач: ОСОБА_1 [ АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ];
відповідачі:
військова частина НОМЕР_2 [ АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 );
військова частина НОМЕР_4 [ АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_5 ].
Рішення суду складене 20.06.2024.
Суддя Лариса ТРОФІМОВА