18 червня 2024 року ЛуцькСправа № 140/2913/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - ГУ ПФУ в Чернівецькій області), Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Чернівецькій області від 03 жовтня 2023 року №033050008775 про відмову у призначенні пенсії за віком; зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області зарахувати до пільгового стажу період роботи з 24 квітня 1984 року по 03 листопада 1985 року та з 04 листопада 1085 року по 16 квітня 1992 року та повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком з урахуванням пільгового стажу з 24 квітня 1984 року по 03 листопада 1985 року та з 04 листопада 1085 року по 16 квітня 1992 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у віці 63 роки 25 вересня 2023 року звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення пенсії за віком. Однак рішенням ГУ ПФУ в Чернівецькій області йому відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу.
Із таким рішенням позивач не погоджується та вважає, що йому протиправно за наданими трудовою книжкою, архівними довідками та наказами не враховано пільговий стаж роботи термістом на печах (з 24 квітня 1984 року по 03 листопада 1985 року) і ковалем на молотах та пресах (з 04 листопада 1985 року по 16 квітня 1992 року), тобто на посадах за Списком №1.
З наведених підстав позивач просив зарахувати до пільгового стажу вказані періоди роботи з метою подальшого вирішення пенсійним органом питання про призначення йому пенсії за віком.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 20 березня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідач 1 у відзиві на позовну заяву (а.с.28-31) у задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що підставою для відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком згідно з рішенням від 03 жовтня 2023 року №033050008775 є відсутність необхідного страхового стажу роботи - не менше 20 років. За поданими документами страховий стаж позивача становить 12 років 11 місяці 21 день. До пільгового стажу неможливо зарахувати період роботи з 24 серпня 1984 року по 03 листопада 1985 року згідно з довідкою від 25 вересня 2023 року №158 (зазначена у ній назва посади не відповідає переліку посад згідно з постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173 «Про затвердження списків виробництв, цехів, професій та посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах»), а також період роботи з 04 листопада 1985 року по 16 квітня 1992 року згідно з довідкою від 25 вересня 2023 року №159 (зазначена в довідці посада не відповідає посаді в трудовій книжці).
Відповідач 1 вважає, що його рішення є законним, а підстави для його скасування - відсутні.
У відзиві на позов (а.с.35-40) відповідач 2 позовні вимоги теж заперечив та у їх задоволенні просив відмовити. В обґрунтування цієї позиції вказав, що після реєстрації в електронному журналі звернень поданої до ГУ ПФУ у Волинській області заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, - ГУ ПФУ в Чернівецькій області, рішенням якого від 03 жовтня 2023 року №033050008775 позивачу відмовлено у призначенні пенсії на підставі Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) через невиконання умови про страховий стаж. Призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закон №1058-IV також є неможливим у зв'язку із невиконанням усіх умов для її призначення (відсутній страховий стаж).
Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
З матеріалів справи слідує, що 25 вересня 2023 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV (а.с.8), надавши документи згідно з розпискою-повідомленням (а.с.9).
Після реєстрації заяви та формування електронної пенсійної справи працівниками ГУ ПФУ у Волинській області заява позивача відповідно до принципу екстериторіальності була розглянута ГУ ПФУ в Чернівецькій області з прийняттям рішення від 03 жовтня 2023 року №033050008775 про відмову у призначенні пенсії за віком, оскільки відсутній страховий стаж (з 01 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року після досягнення віку 63 роки - від 20 до 30 років). Наявний стаж становить 12 років 11 місяців 21 день (а.с.42); до пільгового стажу не зараховано період роботи з 24 серпня 1984 року по 03 листопада 1985 року за довідкою від 25 вересня 2023 року №158, оскільки назва посади не відповідає переліку посад згідно з постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173, та період роботи з 04 листопада 1985 року по 16 квітня 1992 року за довідкою від 25 вересня 2023 року №159, бо зазначена посада не відповідає посаді в трудовій книжці (де наявна інформація про присвоєння професії «сверловщика», «заточника»).
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон №1058-IV.
Стаття 1 Закону №1058-IV передбачає, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 8 Закону №1058-IVправо на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Частиною першою статті 9 Закону №1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За умовами частин першої, другої статті 26 Закону №1058-IV починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.
У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - від 20 до 30 років.
Наявність страхового стажу, передбаченого частинами першою - третьою цієї статті, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою відповідного віку і не залежить від наявності страхового стажу на дату звернення за призначенням пенсії (абзац другий частини четвертої статті 26 Закону №1058-IV).
Як установлено частинами першою статті 24 названого Закону страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (частина друга статті 24 Закону №1058-IV).
За правилами частини третьої статті 24 Закону №1058-IV (абзац перший, дев'ятий, десятий) страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
При цьому періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом. Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (частина четверта статті 24 Закону №1058-IV).
За обставини цієї справи ОСОБА_1 звернувся із заявою від 25 вересня 2023 року про призначення пенсії за віком на підставі Закону №1058-IV (а.с.8).
Отже, для призначення цього виду необхідно одночасне виконання умови про вік та страховий стаж.
На момент подання заяви вік позивача - 63 роки; страховий стаж, обчислений органом Пенсійного фонду (в одинарному розмірі), - 12 років 11 місяців 21 день, а достатнім відповідно до приписів частини другої статті 26 Закону №1058-IV у цьому віці є страховий стаж не менше 20 років.
Згідно з підпунктом 2 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1; далі - Порядок №22-1) до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637. За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року №10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за №785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року №8-1), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).
За змістом рішення ГУ ПФУ в Чернівецькій області від 03 жовтня 2023 року №033050008775 позивачу за поданими документами не зараховано до пільгового стажу за Списком №1 періоди роботи з 24 квітня 1984 року по 03 листопада 1985 року та з 04 листопада 1985 року по 16 квітня 1992 року.
Поряд з тим, як уже було зазначено судом, до страхового стажу (врахованого в одинарному розмірі) додатково зараховується по одному року за кожний повний рік стажу роботи на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах.
Спірним є питання стажу роботи позивача на роботах за Списком №1, що дає право на пенсію на пільгових умовах (за період до 01 січня 2004 року).
За періоди трудової діяльності до набрання чинності Законом №1058-IV (01 січня 2004 року) питання пенсійного забезпечення непрацездатних громадян України врегульовував Закон України від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-ХІІ).
Пунктом «а» статті 13 Закону №1788-ХІІ передбачена можливість і умови виходу на пенсію за віком на пільгових умовах працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць.
Аналогічне право передбачене частиною другою статті 114 Закону №1058-ІV.
Як установлено статтею 62 Закону №1788-ХІІ, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Особливості підтвердження стажу роботи окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637). Відповідно до цього пункту у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
З наведених норм слідує, що законодавством України встановлено пріоритетність записів у трудовій книжці перед відомостями у первинних документах. Надання уточнюючої довідки підприємств, установ, організацій необхідне у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
З метою забезпечення соціального захисту працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за №1451/11731) затверджено Порядок застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок №383).
Відповідно до пункту 3 Порядку №383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року (приклади у додатках 1, 2).
Спірні періоди стосуються виконуваної роботи позивача до 21 серпня 1992 року (до запровадження атестації робочих місць).
Пунктом 10 Порядку №383 установлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та в разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку №637.
Згідно з відомостями трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 від 09 грудня 1983 року (а.с.6) позивач працював у локомотивному депо Ковель Львівської залізниці (у межах спірного періоду). Так 09 грудня 1983 року його прийнято учнем терміста на печах; 24 квітня 1984 року переведено термістом на печах по третьому тарифному розряду; 04 листопада 1985 року встановлено третій тарифний розряд коваля на молотах та пресах; 18 червня 1986 року переведено ковалем на молотах та пресах по третьому тарифному розряду в заготівельний цех; 26 жовтня 1989 року установлено четвертий тарифний розряд коваля на молотах та пресах; 15 січня 1990 року присвоєно професію свердлувальника другого тарифного розряду; 01 квітня 1992 року присвоєно професію заточника другого розряду; 16 квітня 1992 року звільнено за власним бажанням.
Згідно з довідкою від 25 вересня 2023 року №158 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (додаток 5 до Порядку №637), виданою виробничо-структурним підрозділом «Локомотивне депо Ковель» регіональної філії «Львівська залізниця» (а.с.11), ОСОБА_1 працював повний робочий день в локомотивному депо Ковель і у період з 24 квітня 1984 року по 03 листопада 1985 року виконував роботи терміста на нагрівальних печах, а саме термічну обробку металу шляхом поверхневого загартування з нагріванням струмами високої частоти, в електролітах, наплавлення робочих поверхонь; професія, посада терміст на печах передбачена Списком №1, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173 (розділ ХІ пункт 3). Довідка видана на підставі архівної довідки від 31 липня 2023 року №Ф-525 та наказу від 24 квітня 1984 року №209.
Копією наказу від 24 квітня 1984 року №209 підтверджено, що ОСОБА_1 переведено на посаду терміста на печах третього розряду з 24 квітня 1984 року (а.с.13).
Також згідно з довідкою від 25 вересня 2023 року №159 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (додаток 5 до Порядку №637), виданою виробничо-структурним підрозділом «Локомотивне депо Ковель» регіональної філії «Львівська залізниця» (а.с.14), ОСОБА_1 у період з 04 квітня 1985 року по 16 квітня 1992 року працював повний робочий день за посадою коваль на молотах та пресах в локомотивному депо Ковель та виконував кування, обробку заготовок з металу складної форми з використанням молотів, проведення термічної обробки, різання металевих заготовок гарячим способом, надання необхідної форми нагрітим деталям шляхом кування, згинання, скручування; посада коваль на молотах і пресах передбачена Списком №1, затвердженим постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року №10 (розділ ХІ, частина 2, код 1110200а-13225). Ця довідка видана на підставі архівної довідки від 31 липня 2023 року №Ф-601, наказів від 04 листопада 1985 року №660, від 18 червня 1986 року №361, від 26 жовтня 1989 року №686, від 16 квітня 1992 року.
Наказом начальника локомотивного депо Ковель Львівської залізниці від 04 листопада 1985 року №660 підтверджено, що ОСОБА_1 встановлено третій тарифний розряд коваля на молотах та пресах з 04 листопада 1985 року (а.с.15), а відповідно до наказу від 18 червня 1986 року №361 - переведено ковалем на молотах та пресах по третьому тарифному розряду (а.с.16), а наказом від 16 квітня 1992 року №377 звільнено з посади коваля на молотах та пресах за власним бажанням з 16 квітня 1992 року (а.с.18).
Відповідно до архівної довідки від 31 липня 2023 року №Ф-525, виданої виробничим структурним підрозділом «Рівненська дирекція залізничних перевезень» регіональної філії «Львівська залізниця» (а.с.12), ОСОБА_1 значиться учнем терміста на печах з 09 грудня 1983 року (наказ від 09 грудня 1983 року №734), з 24 квітня 1984 року значиться термістом на печах третього розряду (наказ від 24 квітня 1984 року №209), з 04 листопада 1985 року значиться ковалем на молотах і пресах третього розряду (наказ від 04 листопада 1985 року №660), з 18 червня 1986 року значиться ковалем на молотах і пресах третього розряду в заготівельному цеху (наказ від 18 червня 1986 року №361), з 26 жовтня 1989 року значиться ковалем на молотах і пресах четвертого розряду (наказ від 26 жовтня 1989 року №686), 16 квітня 1992 року звільнений (наказ від 16 квітня 1992 року №377).
Отже, наданими органу Пенсійного фонду і суду трудовою книжкою, довідками від 25 вересня 2023 року №158 та №159, а також первинними документами про призначення та звільнення з посад (накази від 24 квітня 1984 року №209, від 04 листопада 1985 року №660, від 18 червня 1986 року №361, від 16 квітня 1992 року №377) підтверджено, що ОСОБА_1 працював у локомотивному депо Ковель з 24 квітня 1984 року по 03 листопада 1985 року на посаді терміста на печах, а з 04 листопада 1985 року по 16 квітня 1992 року - на посаді коваля на молотах та пресах.
Суд зауважує, що ці періоди зараховані до страхового стажу в одинарному розмірі, про що видно з розрахунку РС-право (а.с.42).
Незважаючи на те, що вказані документи (передбачені Порядком №22-1, Порядком №637 та Порядком №383) надавались позивачем разом із заявою про призначення пенсії за віком від 25 вересня 2023 року (а.с.8-9), відповідачем 1 не зараховано період роботи позивача з 04 листопада 1985 року по 16 квітня 1992 року згідно з довідкою від 25 вересня 2023 року №159 до пільгового. Єдиною підставою вказано, що зазначена в довідці посада (коваль на молотах та пресах) не відповідає посаді, що зазначена в трудовій книжці у цей період роботи (наявна інформація про присвоєння професії «сверловщика» та «заточника»).
Однак суд зазначає, що записи №6 та №7 трудової книжки стосуються присвоєння ОСОБА_1 професій свердлувальника та заточника, а не про переведення останнього на іншу посаду. Тож аргументи ГУ ПФУ в Чернівецькій області спростовуються відомостями довідки від 25 вересня 2023 року №159, архівної довідки від 31 липня 2023 року №Ф-525, наказів від 04 листопада 1985 року №660, від 18 червня 1986 року №361, від 16 квітня 1992 року №377. Інші мотиви у рішенні щодо неможливості зарахування вказаного періоду роботи за Списком №1 у рішенні відсутні.
При цьому у Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року №10, у підрозділі 2 розділу ХІ «Металообробка» наявна посада «ковалі на молотах і пресах» (код посади 1110200а-13225).
Мотиви відповідача 1 у рішенні від 03 жовтня 2023 року №033050008775 з приводу незарахування до пільгового стажу періоду роботи позивача з 24 квітня 1984 року по 03 листопада 1985 року зводяться до того, що назва посади в довідці від 25 вересня 2023 року №158 (терміст на печах) не відповідає переліку посад, визначених Постановою №1173.
Посада терміста на нагрівальних печах передбачена у пункті 3 «Термічна обробка» розділу ХІ «Металообробка» Списку №1 виробництв, цехів, професій і посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого Постановою №1173.
Суд зауважує, що довідкою від 25 вересня 2023 року №158 підтверджено, що ОСОБА_1 виконував роботу терміста на нагрівальних печах, а саме термічну обробку металу шляхом поверхневого загартування з нагріванням струмами високої частоти, в електролітах, наплавлення робочих поверхонь.
Таким чином, аналіз відомостей довідки від 25 вересня 2023 року №158 про характер роботи дозволяє дійти висновку, що займана позивачем посада у період з 24 квітня 1984 року по 03 листопада 1985 року відноситься до посади «терміста на нагрівальних печах», яка передбачена Списком 1, затвердженому Постановою №1173.
З огляду на наведене суд дійшов переконання, що мотиви ГУ ПФУ в Чернівецькій області з приводу не зарахування до пільгового стажу періодів роботи позивача з 24 квітня 1984 року по 03 листопада 1985 року та з 04 листопада 1985 року по 16 квітня 1992 року є помилковими, не відповідають приписам чинного законодавства, що має наслідком прийняття негативного для позивача рішення. Відповідач 1 не вирішував питання про зарахування до страхового стажу означених періодів роботи в контексті абзацу десятого частини третьої статті 24 Закону №1058-IV, що вказує на необґрунтованість та передчасність висновку про недостатність страхового стажу позивача для призначення пенсії за віком. Тому рішення від 03 жовтня 2024 року №0330050008775 про відмову у призначенні пенсії є протиправним і підлягає скасуванню.
Суд зауважує, що відповідачем у справах, в яких оспорюються, зокрема, рішення, ухвалені в результаті розгляду заяви про призначення пенсії, є саме орган державної влади - суб'єкт владних повноважень, який прийняв відповідне рішення.
Така ж правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 08 лютого 2024 року у справі №500/1216/23.
У межах спірних правовідносин заява позивача про призначення пенсії розглянута за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ в Чернівецькій області. Оскільки суд дійшов висновку про протиправність рішень ГУ ПФУ в Чернівецькій області від 03 жовтня 2024 року №0330050008775, то дії зобов'язального характеру у спосіб зобов'язання повторно з урахуванням висновків суду розглянути заяву ОСОБА_1 від 25 вересня 2023 року про призначення пенсії за віком, зарахувавши до стажу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, періоди роботи з 24 квітня 1984 року по 03 листопада 1985 року та з 04 листопада 1985 року по 16 квітня 1992 року, має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що вирішував питання про призначення позивачу пенсії за віком, яким у цьому випадку є ГУ ПФУ в Чернівецькій області, у зв'язку із чим позов підлягає частковому задоволенню з виходом на підставі частини другої статті 9 КАС України за межі позовних вимог з метою ефективного захисту прав позивача.
Необхідно наголосити, що висновки суду, викладені в мотивувальній частині його рішення, є в однаковій мірі обов'язковими для врахування суб'єктом владних повноважень при здійсненні своїх повноважень на виконання рішення суду, як і висновки, визначені в резолютивній частині рішення. Тобто, при визначенні меж встановлених зобов'язань необхідно враховувати як резолютивну, так і мотивувальну частини судового рішення.
Згідно з пунктом 4.10 розділу IV Порядку №22-1 ГУ ПФУ у Волинській області визначено як суб'єкт, який буде здійснювати виплату пенсії позивачу за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання після (у разі її призначення).
Отже, позовні вимоги до ГУ ПФУ у Волинській області заявлені безпідставно.
Згідно із частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Враховуючи те, що суд задовольнив одну немайнову вимогу і позивач при поданні позову сплатив судовий збір за одну немайнову вимогу, тобто 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією від 12 березня 2024 року №0342-4140-4336-8552 (а.с.4, 23), то на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Чернівецькій області необхідно стягнути 1211,20 грн.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58002, Чернівецька область, місто Чернівці, площа Центральна, будинок 3, ідентифікаційний код юридичної особи 40329345), Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 03 жовтня 2023 року №033050008775.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повторно з урахуванням висновків суду розглянути заяву ОСОБА_1 від 25 вересня 2023 року про призначення пенсії за віком, зарахувавши до стажу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, періоди роботи з 24 квітня 1984 року по 03 листопада 1985 року та з 04 листопада 1985 року по 16 квітня 1992 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області судові витрати у сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять грн 20 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ж.В. Каленюк