Справа № 756/6616/23
Провадження № 3/756/14/24
02 квітня 2024 року місто Київ
Суддя Оболонського районного суду міста Києва Ткач М.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №044987 від 17.05.2023, 16.05.2023 о 23 год. 55 хв в м. Києві по вул. Полярна, буд. 8Е водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом НОМЕР_1 марки «Lada 2115» з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: поведінка, яка не відповідає обстановці, не природна блідність шкіри, звужені зіниці очей, що не реагують на світло. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння відмовився у встановленому законом порядку, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні повідомив, що 16.05.2023 його було зупинено працівниками поліції без належної правової підстави з причин того, що в працівників поліції нібито є інформація, що свідчить про його причетність до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення. Після перевірки документів працівник поліції повідомив, що водій перебуває в стані наркотичного сп'яніння, на що він категорично заперечив та відмовився проїхати до лікарні для проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я у зв'язку з пізнім часом доби та тривалістю проходження огляду. У подальшому він все ж таки погодився проїхати з працівниками поліції до медичного закладу для проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, однак останні повідомили, що в протоколі про адміністративне правопорушення уже зафіксовано його відмову від проходження огляду. Крім того, працівники поліції йому не надали направлення, щоб він мав змогу пройти такий огляд в медичному закладі самостійно. Не пізніше дня складення протоколу про адміністративне правопорушення, після закінчення комендантської години, він самостійно пройшов медичний огляд, однак на нього було складено адміністративний протокол за ч. 1 ст. 130 КУпАП. Ураховуючи зазначене, просив суд врахувати, що цього ж дня, він у порядку самозвернення пройшов огляд у лікаря-нарколога на стан сп'яніння в закладі охорони здоров'я у встановленому порядку та на підтвердження цього надав висновок Комунального некомерційного підприємства «Київська міська наркологічна клінічна лікарня «Соціотерапія», складений 20.05.2023 за результатами проходження ним огляду 17.05.2023 та просив закрити провадження у справі про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Вивчивши та дослідивши докази, які містяться в матеріалах справи, заслухавши учасника судового процесу, суд дійшов наступного висновку, з огляду на таке.
Порядок дорожнього руху на території України, згідно з положеннями Закону України «Про дорожній рух», встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (далі - Правила дорожнього руху).
Так, пункт 2.5 Правил дорожнього руху зобов'язує водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. За невиконання вимог зазначеного пункту передбачено адміністративну відповідальність за ст. 130 КУпАП.
Зокрема, ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Разом із тим, відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 цього Кодексу встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, серед іншого, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності,...а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При цьому, відповідно до положень ст. 252 цього Кодексу орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у своїх рішеннях неодноразово наголошував, зокрема в рішеннях у справах «Гурепка проти України (№2)» від 08.04.2010, «Лучанінов проти України» від 09.06.2011 про необхідність суворого дотримання процедури притягнення особи до відповідальності (як кримінальної, так і адміністративної).
Разом із тим, процедура направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 №1103 (далі - Порядок №1103).
Зокрема, пунктом 3 Порядку №1103 передбачено, що огляд проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування Міністерством охорони здоров'я України (далі - МОЗ України) і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Згідно з пунктом 10 Порядку №1103 огляд водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я проводиться в будь-який час доби за методикою та із застосуванням приладів, дозволених для використання МОЗ України.
Відповідно до пунктів 8 Порядку №1103 у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
При цьому, процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляду визначена також Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 №1452/735 (далі - Інструкція №1452/735).
Огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану (п. 2 розділу І Інструкції №1452/735).
Відповідно до п. 12 розділу ІІ Інструкції №1452/735 у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 був зупинений поліцейськими 16.05.2023 о 23 год. 55 хв., направлення на огляд йому не видавалося.
Згідно із положень частин 2 - 4 ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
До матеріалу про адміністративне правопорушення долучено відеозапис з нагрудних камер поліцейських.
У судовому засіданні було переглянуто відеозапис з оформлення справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 з нагрудної камери поліцейського, з якого вбачається, що ОСОБА_1 на пропозицію працівника поліції у встановленому законом порядку пройти медичний огляд у закладі охорони здоров'я на визначення стану наркотичного сп'яніння відмовився. Однак, в подальшому ОСОБА_1 погодився проїхати з працівниками поліції до медичного закладу для проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, натомість працівники поліції повідомили йому, що на нього вже складаються адміністративні матеріали за ч.1 ст.130 КУпАП у зв'язку з його відмовою від проходження огляду та він не позбавлений права самостійно звернутися в лікарню та пройти відповідний огляд.
Отже, як слідує з вищенаведеного, ОСОБА_1 все ж виявив бажання проїхати в медичний заклад для проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Згідно з наказом Департаменту охорони здоров'я виконавчого органу Київської міської ради від 07.09.2021 №1160 «Про організацію проведення у м.Києві оглядів на стан сп'яніння водіїв транспортних засобів» Комунальне некомерційне підприємство «Київська міська наркологічна клінічна лікарня «Соціотерапія» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації визначена єдиним закладом охорони здоров'я, якому надається право в місті Києві на проведення огляду водіїв транспортних засобів з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
З урахуванням ініціативи ОСОБА_1 та адвоката Ніколенка Є. А. судом було направлено запит до Комунального некомерційного підприємства «Київська міська наркологічна клінічна лікарня «Соціотерапія».
На запит суду КНП «Київська міська наркологічна клінічна лікарня «Соціотерапія» надала медичні документи щодо ОСОБА_1 .
Відповідно до документів, наданих КНП «КМНКЛ «Соціотерапія» на запит суду, 17.05.2023 було проведено огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння: алкогольного - шляхом застосування спеціального технічного засобу Drager ALCOTEST 6820, прилад ARРК-0379, результат огляду ОСОБА_1 - тверезий (0,00 ‰), а також такий огляд ОСОБА_1 шляхом лабораторного дослідження біологічного середовища (сеча) методом газорідинної хроматографії (ГРХ), результат лабораторного дослідження (№557) - етанолу не виявлено; наркотичного - шляхом лабораторного дослідження біологічного середовища (сечі), що було відібрано у ОСОБА_1 17.05.2023 об 11:10, проведеного імунохроматографічним (ІХА) методом, результат лабораторного дослідження (№1680) негативний.
Також, суду надано акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, складеного 17.05.2023 о 10 год. 20 хв. №002375, на підставі якого 20.05.2023 було складено висновок №002375 щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебуванням під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, відповідно до якого ОСОБА_1 не перебуває в стані наркотичного/алкогольного сп'яніння.
Відтак, про бажання пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я свідчить і долучений ОСОБА_1 до матеріалів справи висновок КНП «КМНКЛ «Соціотерапія» №002375 щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебуванням під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, відповідно до якого ОСОБА_1 не перебуває в стані наркотичного/алкогольного сп'яніння.
Зазначені обставини із врахуванням наведених вище положень Інструкції та аналізу доказів не можуть розцінюватися як порушення п.2.5 Правил дорожнього руху, що вказує про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Згідно зі ст. 19 Закону України від 29.06.2004 №1906-IV «Про міжнародні договори України», ст. 17 Закону України від 23.02.2006 №3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» стала практика Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) є частиною національного законодавства та обов'язкова до застосування судами як джерело права.
У рішенні по справі «Пол і Одрі Едвардс проти Об'єднаного Королівства» від 14.03.2002 ЄСПЛ зазначив, що компетентні органи завжди повинні докладати серйозних зусиль для з'ясування обставин справи і не повинні керуватись необдуманими або необґрунтованими висновками для розслідування, або в якості підстав для прийняття рішень.
У справі «Бербера, Мессеге і Хабардо проти Іспанії» від 06.12.1998 ЄСПЛ встановив, що принцип презумпції невинності вимагає, серед іншого, щоб судді, виконуючи свої обов'язки, не починали розгляд справи з упередженої думки, що особа скоїла правопорушення, яке ставиться їй в провину; всі сумніви, щодо її винуватості повинні тлумачитися на користь цієї особи.
Відповідно до ст. 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину; обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно з правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 08.07.2020 у справі №463/1352/16-а, у силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
У відповідності до вимог ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності, з точки зору допустимості, достатності та взаємозв'язку для прийняття законного процесуального рішення, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, а саме, відмови від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі, а тому провадження по справі про притягнення його до адміністративної відповідальності слід закрити в зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Оскільки стягнення судового збору передбачено законом лише при накладенні адміністративного стягнення, судовий збір стягненню не підлягає.
Керуючись статтями 7, 130, 245, 247, 251-252, 255, 280, 283-285 КУпАП, суд
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя М.М. Ткач