Ухвала від 19.06.2024 по справі 755/8062/24

Справа №:755/8062/24

Провадження №: 1-кс/755/1760/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" червня 2024 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:

слідчого судді ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 ,

за участю учасників кримінального провадження:

слідчого ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання слідчого криміналіста 3 відділу слідчого управління Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024011000000095 від 22.03.2024 року відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

10 травня 2024 року слідчий криміналіст 3 відділу слідчого управління Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим ОСОБА_3 звернувся до суду із клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024011000000095 від 22.03.2024 року, яке погоджено прокурором з питань захисту інтересів дітей, протидії домашньому насильству та протидії порушення прав людини у правоохоронній та пенітенціарних сферах прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_6 .

Клопотання мотивоване тим, що слідчим управлінням Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим за процесуального керівництва прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024011000000095 відомості про яке внесені 22.03.2024 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.

Досудовим розслідування встановлено, що у період 19-22 лютого 2014 року, Російська Федерація, використовуючи загострення політико-соціальної напруженості в Україні як привід для вторгнення на її суверенну територію, в порушення міжнародно-правових норм, у т.ч. Договору про дружбу, співпрацю та партнерство між Україною та РФ, Конституції України, із застосуванням кадрових військових підрозділів своїх збройних сил, а також підконтрольних уряду РФ проросійських політичних та інших організацій та об'єднань, вчинила захоплення адміністративних будівель органів державної влади України в Автономній Республіці Крим, блокування українських військових частин, а також організацію і проведення незаконного «референдуму щодо самовизначення Криму» на території АР Крим, із заздалегідь відомим та підконтрольним РФ результатом, який в подальшому став формальною підставою для прийняття незаконного рішення про включення до складу РФ території АР Крим і міста Севастополя на правах суб'єктів федерації.

Таким чином, з 20.02.2014 року РФ, як держава-агресор, здійснила окупацію території України півострова Крим із застосуванням збройних сил, військових підрозділів та парамілітарних утворень.

Крім того, РФ утворила на окупованій території України в АР Крим федеральні органи державної влади РФ, правоохоронні органи та органи судової системи, місцевого самоврядування з метою становлення і зміцнення окупаційної влади рф та недопущення контролю України над цією територією.

Разом з тим, у зв'язку з повномасштабним вторгненням РФ на Україну, Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 року, строком на 30 діб, який у подальшому продовжувався, востаннє до 13.05.2024 року.

Разом з вказаним встановлено, що громадянка України ОСОБА_5 діючи з прямим умислом та усвідомлюючи протиправний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, всупереч чинному законодавству України, 25.10.2014 року, перебуваючи в невстановленому досудовим розслідуванням місці на території України, зареєструвалася приватним підприємцем відповідно до законодавства РФ.

В подальшому, в період часу з 01.03.2023 року по 09.03.2023 року, ОСОБА_5 , будучи обізнаною про необхідність реєстрації на порталі РФ щодо державних закупівель відповідно до федерального закону РФ від 05.04.2013 № 44-Ф3 «О контрактной системе в сфере закупок товаров, работ, услуг для обеспечения государственных и муниципальных нужд» зареєструвалася як приватний підприємець відповідно до законодавства РФ на «Официальном сайте единой информационной системы в сфере закупок в информационной-телекоммуникационной сети интернет» http://zakupki.gov.ru.

Так, ОСОБА_5 , знаючи, що контрагентами у таких договорах будуть бюджетні підприємства, установи та організації країни-агресора РФ, будучи приватним підприємцем, зареєстрованим відповідно до законодавства РФ, усвідомлюючи та достовірно знаючи про факт окупації АР Крим збройними силами РФ та заборону здійснення будь-якої господарської діяльності у співпраці з державою-агресором, а також розуміючи те, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, здійснила провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором та незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, а саме уклала контракт № 0175100006223000001 від 21.02.2023 року із т.зв. «Межмуниципальным отделом Министерства внутренних дел Российской Федерации «Сакский» (юридический адрес: Республика Крым, г. Саки, ул. Ленина, д. 27, ИНН 9107000095, КПП 910701001 ) щодо надання послуг по харчування осіб, утримуваних в ізоляторі тимчасового утримання підозрюваних і обвинувачених, кімнаті затриманих осіб т.зв. «Межмуниципального отдела Министерства внутренних дел Российской Федерации «Сакский», у розмірах, встановлених в Опису об'єкта закупки (Додаток № 1 до контракту), на загальну суму 1 127 805 рос. руб.

Зокрема, відповідно до федерального закону від 05.04.2013 № 44-ФЗ «О контрактной системе в сфере закупок товаров, работ, услуг для обеспечения государственных и муниципальных нужд», спільно підписаний з службовими особами т.зв. «Межмуниципального отдела Министерства внутренних дел Российской Федерации «Сакский» контракт, передбачав початок надання послуг харчування осіб, утримуваних в ізоляторі тимчасового утримання підозрюваних і обвинувачених, кімнаті затриманих осіб, з моменту укладення контракту, тобто з 21.02.2023, та його завершення до 31.12.2023 року.

Згідно Рахунків-фактур № 1 від 22.03.2023 року, № 2 від 11.04.2023 року, № 3 від 03.05.2023 року, № 4 від 06.06.2023 року, № 5 від 06.07.2023 року, № 6 від 08.08.2023 року, № 7 від 05.09.2023 року, № 8 від 03.10.2023 року, № 9 від 04.11.2023 року, № 10 від 13.12.2023 року та № 10 від 20.12.2023 року, приватний підприємець ОСОБА_5 , виконала умови контракту укладеного із т.зв. «Межмуниципального отдела Министерства внутренних дел Российской Федерации «Сакский» в повному обсязі та надала послуги харчування осіб, утримуваних в ізоляторі тимчасового утримання підозрюваних і обвинувачених, кімнаті затриманих осіб у т.зв. «Межмуниципальным отделе Министерства внутренних дел Российской Федерации «Сакский», на загальну суму 1 127 805 рос. руб.

Отже, ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території України, у м. Саки АР Крим, здійснила провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором та незаконними органами влади, а саме т.зв. «Межмуниципальным отделе Министерства внутренних дел Российской Федерации «Сакский», створеним на тимчасово окупованій території. Так, ОСОБА_7 будучи приватним підприємцем, зареєстрованим відповідно до законодавства РФ, відповідно до вищевказаних документів, в період часу з 21.02.2023року по 31.12.2023 року надала послуги харчування осіб, утримуваних в ізоляторі тимчасового утримання підозрюваних і обвинувачених, кімнаті затриманих осіб у т.зв. «Межмуниципальным отделе Министерства внутренних дел Российской Федерации «Сакский», на загальну суму 1 127 805 рос. руб.

Вказане підтверджується наявністю інформації викладеної «Официальным сайтом единой информационной системы в сфере закупок в информационной-телекоммуникационной сети интернет предназначен для обеспечения свободного доступа к полной и достоверной информации о контрактной системе закупок и закупках товаров, работ, услуг отдельными видами юридических лиц, а так же для формирования, обработки и хранения такой информации. Порядок размещения информации на Официальном ЕИС и ее содержание регламентируется Федеральным законом от 05.04.2013 № 44-Ф3 «О контрактной системе в сферезакупок товаров, работ, услуг для обеспечения государственных и муниципальных нужд» и федеральним законом РФ від 18.07.2011 № 223-Ф3 «О закупках товаров, работ, услуг отдельными видами юридических лиц», а так же существующими подзаконными актами (http://zakupki.gov.ru)», чим довела свій злочинний умисел, направлений на провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, до кінця.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України - колабораційна діяльність, тобто, у провадженні господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.

07.03.2024 року складено повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.

Згідно зі ст. 42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому ст. ст. 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

12.03.2024 року в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, було опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України та повістку про виклик останньої до СУ ГУ СБУ в АР Крим на 15.03.2024 року, 18.03.2024 року, та 19.03.2024 року, в період часу з 09 год. 00 хв. по 18 год. 00 хв. для вручення письмового повідомлення про підозру та проведення інших слідчих (процесуальних) дій. Однак, остання на виклик не з'явилася та не повідомила про причини свого неприбуття, жодних заяв чи клопотань про перенесення часу проведення процесуальних дій до органу досудового розслідування не надала. У зв'язку із викладеним, у органу досудового розслідування існують вагомі підстави вважати, що остання переховується від органу досудового розслідування та суду.

Повідомлення про підозру ОСОБА_5 особисто не вручено, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень.

Відповідно до відомостей ДПС України щодо перетину державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованими територіями України, у період з 01.01.2015 року по 02.04.2024 року підозрюваною ОСОБА_5 в Базі даних не виявлено.

08.04.2024 року ОСОБА_5 оголошено у розшук. Здійснення розшукових заходів доручено співробітникам 5 Управління ГУ «І» ДЗНД СБ України.

Викладені обставини та повідомлена ОСОБА_5 підозра підтверджується сукупністю доказів, отриманих в ході здійснення досудового розслідування даного кримінального провадження, а саме: відповідями 5 управління ГУ «І» ДЗНД СБ України на доручення слідчого від 15.06.2023 року, 06.03.2024 року та 08.05.2024 року, протоколами оглядів від 06.03.2024 року та 01.04.2024 року, повідомленням ОСОБА_5 про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.

На теперішній час у кримінальному провадженні проведено всі можливі слідчі (розшукові) дії, спрямовані на встановлення усіх обставин та доведення вини ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого їй злочину.

Зібрані під час досудового розслідування докази є достатніми для складання обвинувального акту, однак, завершити досудове розслідування не є можливим, оскільки підозрювана ОСОБА_5 переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території АР Крим з метою ухилення від кримінальної відповідальності, що підтверджується матеріалами виконаного 5 управління ГУ «І» ДЗНД СБ України доручення.

Враховуючи, що ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, а також те, що вона умисно та безпідставно ухиляється від явки на виклики слідчого та прокурора, переховується від органів досудового розслідування, прокуратури та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошена у державний розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України АР Крим, з метою виконання завдань кримінального судочинства, щоб кожний, хто вчинив злочини проти основ національної безпеки України, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, орган досудового розслідування вважає, що з метою притягнення ОСОБА_5 до кримінальної відповідальності, у вказаному кримінальному провадженні необхідно провести спеціальне досудове розслідування.

Розгляд даного клопотання вважаю за можливе провести без допиту свідків.

У судовому засіданні слідчий клопотання підтримав у повному обсязі, прохав його задовольнити з підстав, викладених у ньому.

Захисник ОСОБА_4 не заперечував щодо задоволення даного клопотання, оскільки органом досудового слідства проведені всі процесуальні дії.

Дослідивши матеріали клопотання, заслухавши думку слідчого та захисника, слідчий суддя вважає, що клопотання є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

З витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024011000000095 від 22.03.2024 року вбачається, що відповідно до матеріалів ГУ СБУ в АР Крим, громадяни України здійснюють господарську діяльність з незаконними органами влади, створеними на ТОТ АР Крим окупаційною адміністрацією держави - агресора, а саме укладають та виконують т. зв. «Государственные контракты» та «Государственные договора».

07 березня 2024 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, яке опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» та на сайті Офісу Генерального прокурора.

У зв'язку з тим, що фактичне місцезнаходження ОСОБА_5 до теперішнього часу не встановлено, останню постановою слідчого 1 відділу слідчого управління Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим ОСОБА_8 від 08.04.2024 року оголошено в розшук.

На даний час у кримінальному провадженні проведено всі можливі слідчі, а також негласні слідчі (розшукові) дії, спрямовані на встановлення суттєвих обставин та доведення обґрунтованості підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого їй злочину.

Зібрані під час досудового розслідування докази дають достатні та безсумнівні підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_5 умисно переховується від органів досудового розслідування на тимчасово окупованій території АР Крим, з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинений нею злочин та притягнути її до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому чинним кримінальним процесуальним законодавством, неможливо, оскільки вона переховується від органів досудового розслідування на тимчасово окупованій території АР Крим.

На виконання вимог ст. 135 КПК України, у зв'язку з тим, що підозрювана ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території АР Крим, повістки про виклик підозрюваної ОСОБА_5 , а також, повідомлення про підозру, розміщені на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора у розділі «Повістки про виклик», а також опубліковано у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр».

Крім того, відповідно до відповіді з Офісу Президента України, матеріали стосовно припинення громадянства України ОСОБА_5 , згідно із поданою нею заявою або внаслідок втрати громадянства України на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства у встановленому порядку, не надходили.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (inabsentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.

Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Згідно з ч. 1 ст. 42 КПК України, підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено, не встановлено місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Відповідно до ч. 3 ст. 297-4 КПК України, повторне звернення з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді в одному кримінальному провадженні не допускається, крім випадків наявності нових обставин, які підтверджують, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук.

Водночас, положеннями ст. 297-5 КПК України передбачено, що повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом. Повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування у зв'язку з прийняттям уповноваженим органом рішення про передачу підозрюваного для обміну як військовополоненого публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.

Крім того, слідчий суддя, відповідно до положень ч. 2 ст. 297-4 КПК України, враховує практику Європейського суду з прав людини у відповідності до якої «обґрунтована підозра» про яку йдеться у ст. 5 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, означає наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати об'єктивного спостерігача, що конкретна особа можливо вчинила злочин.

Не вирішуючи питання щодо доведеності обґрунтованості підозри та кваліфікації дій підозрюваної, а виходячи лише з фактичних даних, які містяться в матеріалах доданих до клопотання, слідчий суддя вважає, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення.

Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав, визначених ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024011000000095 від 22.03.2024 року за підозрою ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.

Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 297-1, 297-3, 297-4, 376 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого криміналіста 3 відділу слідчого управління Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим ОСОБА_3 - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024011000000095 від 22.03.2024 року відносно ОСОБА_5 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.

Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні відомості про здійснення спеціального досудового розслідування внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя