Постанова від 27.05.2024 по справі 758/12581/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2024 року м. Київ

Справа №758/12581/23

Апеляційне провадження №33/824/1054/2024

Київський апеляційний суд в складі судді Соколової В.В., за участі секретаря Бевзи А.М., розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Енергетичної митниці на постанову Подільського районного суду міста Києва від 02 січня 2024 року за матеріалами, які надійшли від Енергетичної митниці про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керівника ТОВ «АНТОНІВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за ознаками порушення митних правил, передбачених ч.1 ст. 483 МК України,

ВСТАНОВИВ

Відповідно до протоколу про порушення митних правил №180/90300/23 від 29.08.2023 року, 23.12.2022 і 30.12.2022 на митну територію України в межах пункту пропуску через державний кордон України «Ягодин-Дорогуск» у зоні діяльності відділів митного оформлення № 3-6 митного поста «Ягодин» Волинської митниці з Литовської Республіки на адресу ТОВ «АНТОНІВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» (Київська обл., Білоцерківський р-н, с. Мала Антонівка, вул. А. Цмокна, буд. 1-Б, код ЄДРПОУ 32638227) було переміщено дві партії товару «дизельне паливо EN 590», вага якого склала 25,599 т, 30,62 тис. л. при 15оС, фактурною вартістю 26367 євро; і 25,529 т, 30,537 тис. л, фактурною вартістю 26295 євро відповідно.

Митне оформлення вказаного товару було здійснено відділом митного оформлення «Київ» митного поста «Центральний» Енергетичної митниці за митними деклараціями типу ІМ 40 ЕА № 22UA903020016998U0 і № 22UA903020017489U2 відповідно на підставі наступних документів: сертифіката якості від 13.12.2022 № 161629; рахунків проформи від 16.12.2022 № 2022.12.16/1, від 27.12.2022 № 2022.12.23/1; інвойсів від 22.12.2022 № 7003, від 30.12.2022 № 7065;автотранспортних накладних від 22.12.2002 №372, від 30.12.2002№ 422; банківських платіжних документів від 20.12.2022 № 45, від 28.12.2022 № 46; документів, що підтверджує вартість перевезення товару від 23.12.2022 № 13 від 29.12.2022 № 14; контракту від 27.09.2022 № 2022/09/27; доповнень від 16.12.2022 № 7 і від 23.12.2022 № 8 до контракту від 27.09.2022 № 2022/09/27; договору про надання послуг митного брокера від 20.07.2022 № 1072; Відповідно до пункту 1.1 контракту від 27.09.2022 № 2022/09/27, укладеного між UAB «EKOENERGIJA» в особі директора Julijus Srage (продавець) і ТОВ «АНТОНІВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» в особі директора ОСОБА_1 (покупець), продавець продає, а покупець купує нафтопродукти.

Згідно з пунктом 2.1 цього ж контракту товар, що постачається, за якістю відповідає стандартам якості, що підтверджується паспортом якості/ сертифікатом відповідності, які видаються заводами виробниками або терміналами, що розміщені у країнах-членах ЄС.

Відповідно до поданих товаросупровідних документів країною походження зазначеного товару є Литовська Республіка. Згідно з даними, що містяться у сертифікаті (паспорті) якості від 13.12.2022 № 161629 ввезений на митну територію України товар «дизельне паливо EN 590» виготовлений підприємством Public Company «ORLEN LIETUVA» та відповідає вимогам (стандарту) LST EN 590:2022.

Незалежно від виду транспорту, яким здійснюється переміщення товарів, під час їх прибуття у пункт пропуску через державний кордон України надаються документи (відомості) або їх реквізити, у тому числі засобами інформаційних технологій (або у вигляді електронного документа), які підтверджують дотримання заборон та/або обмежень згідно із законами України. Згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1147 «Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації» та від 09.04.2022 № 426 «Про застосування заборони ввезення товарів з Російської Федерації» ввезення на митну територію України в митному режимі імпорт товарів з РФ заборонено.

Відповідно до положень пункту 8 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 № 927 (далі - Технічний регламент) кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива. Пунктом 5 Технічного регламенту передбачено, що до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних 90 календарних днів введення в обіг палив, які ввозяться на митну територію України з держав- членів ЄС та інших держав (крім палива походженням з РФ та Республіки Білорусь та/або палива, власниками якого є юридичні особи, які зареєстровані на території РФ та Республіки Білорусь, або кінцевими бенефіціарами яких є РФ та Республіка Білорусь, фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції»), на підставі документа, що підтверджує відповідність нафтопродуктів вимогам цього Технічного регламенту, виданого іноземним суб'єктом господарювання або органом з оцінки відповідності мовою оригіналу, що підтверджує відповідність нафтопродуктів стандартам EN 590 (паливо дизельне) або їх аналогів.

З метою дотримання вищезазначених заборон та обмежень, у якості документа, що підтверджує фізико-хімічні показники зазначеного товару, його відповідність стандартам LST EN 590 (паливо дизельне) і забезпечення ідентифікації посадовими особами ТОВ «АНТОНІВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» під час переміщення цього товару через митний кордон України було надано до митного органу сертифікат (паспорт) якості від 13.12.2022 № 161629, завірений відповідним штампом (печаткою) заводу виробника - Public Company «ORLEN LIETUVA».

Також, з метою підтвердження виробництва зазначеного товару в Литовській Республіці до митних органів були надані декларації про походження товару (заяви про країну походження товару, зроблені у зв'язку з вивезенням товару виробником, продавцем, експортером (постачальником) або іншою компетентною особою на комерційних рахунках чи будь-яких інших документах, які стосуються товару), а саме: рахунки-фактури від 22.12.2022 № 7003 і від 30.12.2022 № 7065 відповідно, що підтверджують країну походження цього товару у Литовській Республіці. Листом Державної митної служби України від 01.03.2023 № 20/20-01-01/7.6/211 Енергетичну митницю було повідомлено про те, що з метою приховування походження нафтопродуктів, зокрема, вироблених у РФ, мають місце випадки використання суб'єктами ЗЕД підроблених сертифікатів якості, виданих Public Company «ORLEN LIETUVA».

Враховуючи викладене та з метою вжиття відповідних заходів реагування, листами Енергетичної митниці від 21.03.2023 № 7.6-1/7.6-20.3/13/928, від 09.06.2023 № 7.6-3/7.6-20.3/12/2296 на адресу Public Company «ORLEN LIETUVA» були направлені відповідні запити щодо перевірки дійсності низки сертифікатів, у тому числі сертифіката (паспорта) якості від 13.12.2022 № 161629.

Відповідно до отриманої від представництва АТ «ОРЛЕН ЛЕТУВА» в Україні та від Public Company «ORLEN LIETUVA» інформації (листи від 20.04.2023 № 63, 28.04.2023 № 64, від 29.06.2023 № D2(115-9)-1451), сертифікат якості від 13.12.2022 № 161629 литовським підприємством «ORLEN LIETUVA» не видавався (відомості про сертифікат якості з таким номером у підприємства відсутні).

Отже, у якості документа, що підтверджує дотримання суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності встановлених законодавством України з питань митної справи заборон і обмежень та забезпечує ідентифікацію заявленого товару при його переміщенні через митний кордон України ТОВ «АНТОНІВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» було надано до митних органів сертифікат (паспорт) якості від 13.12.2022 № 161629, що містить відомості про фізико-хімічні показники та виробника цього товару, факт видачі якого, безпосередньо виробником Public Company «ORLEN LIETUVA», не підтверджено.

Тобто, посадовими особами ТОВ «АНТОНІВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «дизельне паливо EN 590» загальною вагою 51,128 т, 61,157 тис. л. при 15С, фактурна вартість якого складає 52662 євро або 2049786,42 грн (на момент перетину кордону) з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу, як підстави для переміщення документів, одержаних незаконним шляхом, а саме було надано до митного органу сертифікат (паспорт) якості від 13.12.2022 № 161629, завірений відповідним штампом (печаткою) заводу виробника - Public Company «ORLEN LIETUVA».

Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Міністерства юстиції України, керівником ТОВ «АНТОНІВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» є громадянин ОСОБА_1 .

Таким чином, дії ОСОБА_1 мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом.

Постановою Подільського районного суду міста Києва від 02 січня 2024 року закрито провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.483 МК України у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова суду мотивована тим, що митним органом не доведено обставин вчинення ОСОБА_1 , як директором ТОВ «АНТОНІВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ», дій, спрямованих на переміщення через митний кордон України товарів з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо відправника, одержувача, ціни вищевказаного товару, а тому є недоведеним наявність об'єктивної та суб'єктивної сторони інкримінованого адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.

Не погодилась із вказаною постановою Енергетична митниця, представником митниці подана апеляційна скарга, в якій вона вказує на те, що суд першої інстанції спри прийнятті оскаржуваної постанови неповно з'ясував всі обставини справи, що призвело до невірних висновків, внаслідок чого оскаржувана постанова підлягає скасуванню. Представник митниці вказує на те, що саме керівник ТОВ «АНТОНІВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ'ОСОБА_1. вчиняв активні дії щодо ввезення товари дизельне пальне та у подальшому введення на ринку України продукцію походженням з іншої країни від виробника до споживача, а тому саме він несе відповідальність за її відповідність вимогам Технічного регламенту (постанова КМУ №972 від 01.08.2013), а тому саме ОСОБА_2 є суб'єктом правопорушення та підлягає притягненню до відповідальності за порушення митних правил.

Представник також вказує на те, що сертифікат якості від 13.12.2022 №161629, який надавався митним органам України ТОВ «АНТОНІВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ», має лише одну послідовність цифр, які ORLEN LIETUVA не видає.

Також представник зазначає про те, що до митниці надійшов лист Public Company «ORLEN LIETUVA» від 29.06.2023 № D2(115-9)-1451), відповідно до якого сертифікат якості від 13.12.2022 № 161629 литовським підприємством «ORLEN LIETUVA» не видавався. Так як Public Company «ORLEN LIETUVA» не підтверджено видачу сертифікату якості, то фактично країна походження товару не підтвердження.

Також зазначає, що посилання суду першої інстанції на те, що компанія UAB «EKONERGIJA» на вимогу митного брокера надала сертифікат якості на дизельне паливо, свідчать про те, що суд першої інстанції не дослідив матеріали справи про порушення митних правил, суть конкретного правопорушення, оскільки не на вимогу митного брокера відправник та продавець товару надає документи, а це передбачено контрактом від 27.09.2022 №2022/09/27 та надає безпосередньо сертифікат якості покупцю товару (ТОВ «АНТОНІВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ»), а у подальшому митний брокер отримує цей сертифікат від імпортера на підставі договору про надання послуг митного брокера від 20.07.2022 №1072.

Також суд першої інстанції порушив принцип офіційного з'ясування всіх обставин справи, оскільки взяв до уваги лист №2023-08/11/2 від 11.08.2023, який надав ТОВ «АНТОНІВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ», однак не взяв до уваги те, що Енергетична митнецею в результаті міжнародної взаємодії інформації від представника АТ «Орлен Летува» в Україні було отримано листи, якими була надана остаточна комерційна інформація щодо сертифікатів якості.

За таких обставин, вважає, що Енергетичною митницею надана належна оцінка доказам, та повно і об'єктивно досліджені всі обставини справи в їх сукупності та доведена наявність вини в діях керівника ТОВ «АНТОНІВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» ОСОБА_1 .

На підставі викладеного, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про визнання керівника ТОВ «АНТОНІВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» ОСОБА_1 винним в порушенні митних правил за ч.1 ст. 483 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів-безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів.

В судовому засіданні представник Енергетичної митниці - Холодкова О.С. підтримала апеляційну скаргу з підстав викладених у ній та просила її задовольнити.

Представник ОСОБА_1 - Линник Є.В. заперечував щодо задоволення апеляційної скарги, просив постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Вирішуючи питання про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, апеляційний суд виходить з такого.

Судом встановлено, що відповідно до протоколу про порушення митних правил №180/90300/23 від 29.08.2023 року, 23.12.2022 і 30.12.2022 на митну територію України в межах пункту пропуску через державний кордон України «Ягодин-Дорогуск» у зоні діяльності відділів митного оформлення № 3-6 митного поста «Ягодин» Волинської митниці з Литовської Республіки на адресу ТОВ «АНТОНІВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» (Київська обл., Білоцерківський р-н, с. Мала Антонівка, вул. А. Цмокна, буд. 1-Б, код ЄДРПОУ 32638227) було переміщено дві партії товару «дизельне паливо EN 590», вага якого склала 25,599 т, 30,62 тис. л. при 15оС, фактурною вартістю 26367 євро; і 25,529 т, 30,537 тис. л, фактурною вартістю 26295 євро відповідно.

Митне оформлення вказаного товару було здійснено відділом митного оформлення «Київ» митного поста «Центральний» Енергетичної митниці за митними деклараціями типу ІМ 40 ЕА № 22UA903020016998U0 і № 22UA903020017489U2 відповідно на підставі наступних документів: сертифіката якості від 13.12.2022 № 161629; рахунків проформи від 16.12.2022 № 2022.12.16/1, від 27.12.2022 № 2022.12.23/1; інвойсів від 22.12.2022 № 7003, від 30.12.2022 № 7065;автотранспортних накладних від 22.12.2002 №372, від 30.12.2002№ 422; банківських платіжних документів від 20.12.2022 № 45, від 28.12.2022 № 46; документів, що підтверджує вартість перевезення товару від 23.12.2022 № 13 від 29.12.2022 № 14; контракту від 27.09.2022 № 2022/09/27; доповнень від 16.12.2022 № 7 і від 23.12.2022 № 8 до контракту від 27.09.2022 № 2022/09/27; договору про надання послуг митного брокера від 20.07.2022 № 1072; Відповідно до пункту 1.1 контракту від 27.09.2022 № 2022/09/27, укладеного між UAB «EKOENERGIJA» в особі директора Julijus Srage (продавець) і ТОВ «АНТОНІВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» в особі директора ОСОБА_1 (покупець), продавець продає, а покупець купує нафтопродукти.

Згідно з пунктом 2.1 цього ж контракту товар, що постачається, за якістю відповідає стандартам якості, що підтверджується паспортом якості/ сертифікатом відповідності, які видаються заводами виробниками або терміналами, що розміщені у країнах-членах ЄС.

Відповідно до поданих товаросупровідних документів країною походження зазначеного товару є Литовська Республіка. Згідно з даними, що містяться у сертифікаті (паспорті) якості від 13.12.2022 № 161629 ввезений на митну територію України товар «дизельне паливо EN 590» виготовлений підприємством Public Company «ORLEN LIETUVA» та відповідає вимогам (стандарту) LST EN 590:2022.

Незалежно від виду транспорту, яким здійснюється переміщення товарів, під час їх прибуття у пункт пропуску через державний кордон України надаються документи (відомості) або їх реквізити, у тому числі засобами інформаційних технологій (або у вигляді електронного документа), які підтверджують дотримання заборон та/або обмежень згідно із законами України. Згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1147 «Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації» та від 09.04.2022 № 426 «Про застосування заборони ввезення товарів з Російської Федерації» ввезення на митну територію України в митному режимі імпорт товарів з РФ заборонено.

Відповідно до положень пункту 8 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 № 927 (далі - Технічний регламент) кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива. Пунктом 5 Технічного регламенту передбачено, що до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних 90 календарних днів введення в обіг палив, які ввозяться на митну територію України з держав- членів ЄС та інших держав (крім палива походженням з РФ та Республіки Білорусь та/або палива, власниками якого є юридичні особи, які зареєстровані на території РФ та Республіки Білорусь, або кінцевими бенефіціарами яких є РФ та Республіка Білорусь, фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції»), на підставі документа, що підтверджує відповідність нафтопродуктів вимогам цього Технічного регламенту, виданого іноземним суб'єктом господарювання або органом з оцінки відповідності мовою оригіналу, що підтверджує відповідність нафтопродуктів стандартам EN 590 (паливо дизельне) або їх аналогів.

З метою дотримання вищезазначених заборон та обмежень, у якості документа, що підтверджує фізико-хімічні показники зазначеного товару, його відповідність стандартам LST EN 590 (паливо дизельне) і забезпечення ідентифікації посадовими особами ТОВ «АНТОНІВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» під час переміщення цього товару через митний кордон України було надано до митного органу сертифікат (паспорт) якості від 13.12.2022 № 161629, завірений відповідним штампом (печаткою) заводу виробника - Public Company «ORLEN LIETUVA».

Також, з метою підтвердження виробництва зазначеного товару в Литовській Республіці до митних органів були надані декларації про походження товару (заяви про країну походження товару, зроблені у зв'язку з вивезенням товару виробником, продавцем, експортером (постачальником) або іншою компетентною особою на комерційних рахунках чи будь-яких інших документах, які стосуються товару), а саме: рахунки-фактури від 22.12.2022 № 7003 і від 30.12.2022 № 7065 відповідно, що підтверджують країну походження цього товару у Литовській Республіці. Листом Державної митної служби України від 01.03.2023 № 20/20-01-01/7.6/211 Енергетичну митницю було повідомлено про те, що з метою приховування походження нафтопродуктів, зокрема, вироблених у РФ, мають місце випадки використання суб'єктами ЗЕД підроблених сертифікатів якості, виданих Public Company «ORLEN LIETUVA».

Враховуючи викладене та з метою вжиття відповідних заходів реагування, листами Енергетичної митниці від 21.03.2023 № 7.6-1/7.6-20.3/13/928, від 09.06.2023 № 7.6-3/7.6-20.3/12/2296 на адресу Public Company «ORLEN LIETUVA» були направлені відповідні запити щодо перевірки дійсності низки сертифікатів, у тому числі сертифіката (паспорта) якості від 13.12.2022 № 161629.

Відповідно до отриманої від представництва АТ «ОРЛЕН ЛЕТУВА» в Україні та від Public Company «ORLEN LIETUVA» інформації (листи від 20.04.2023 № 63, 28.04.2023 № 64, від 29.06.2023 № D2(115-9)-1451), сертифікат якості від 13.12.2022 № 161629 литовським підприємством «ORLEN LIETUVA» не видавався (відомості про сертифікат якості з таким номером у підприємства відсутні).

Отже, у якості документа, що підтверджує дотримання суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності встановлених законодавством України з питань митної справи заборон і обмежень та забезпечує ідентифікацію заявленого товару при його переміщенні через митний кордон України ТОВ «АНТОНІВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» було надано до митних органів сертифікат (паспорт) якості від 13.12.2022 № 161629, що містить відомості про фізико-хімічні показники та виробника цього товару, факт видачі якого, безпосередньо виробником Public Company «ORLEN LIETUVA», не підтверджено.

Тобто, посадовими особами ТОВ «АНТОНІВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «дизельне паливо EN 590» загальною вагою 51,128 т, 61,157 тис. л. при 15С, фактурна вартість якого складає 52662 євро або 2049786,42 грн (на момент перетину кордону) з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу, як підстави для переміщення документів, одержаних незаконним шляхом, а саме було надано до митного органу сертифікат (паспорт) якості від 13.12.2022 № 161629, завірений відповідним штампом (печаткою) заводу виробника - Public Company «ORLEN LIETUVA».

Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Міністерства юстиції України, керівником ТОВ «АНТОНІВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» є громадянин ОСОБА_1 .

Таким чином, дії ОСОБА_1 мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом.

Згідно зч.7 ст.294 КУпАП апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги.

Відповідно до положень ст.2 КУпАП законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України.

Згідно зі ст.487 МК України провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

В силу вимог ст.486 МК України завданням провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи встановлюється наявними у справі доказами.

Відповідно до вимог ст.ст.278, 280 КУпАП, ст.489 МК України суд першої інстанції при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення має вирішити питання про правильність складання протоколу та інших матеріалів справи, чи є необхідність у витребуванні додаткових матеріалів, а при розгляді справи зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Стаття 9 КУпАП передбачає, що адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за який законом передбачено адміністративну відповідальність.

При цьому, адміністративне правопорушення складається з об'єкту, об'єктивної сторони, суб'єкта та суб'єктивної сторони.

Відповідно до ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.

Тобто при складанні протоколу про порушення митних правил враховуються ознаки складу правопорушення, які мають узгоджуватись з диспозицією статті, до відповідальності за якою притягується особа. У іншому випадку відсутність однієї із ознак складу правопорушення виключає можливість притягнення особи до відповідальності.

Згідно з ч.1 ст.483 МК України відповідальність настає за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Безпосереднім об'єктом посягання при вчиненні правопорушення, передбаченого ст.483 МК України є встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України.

Об'єктивною стороною правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, розуміється активна поведінка (вчинок) особи.

Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон різними шляхами, зокрема, шляхом подання до митного органу України підроблених документів, які містять неправдиві дані.

Суб'єктивна сторона вказаного правопорушення характеризується прямим умислом, тобто усвідомленням особою, яка вчинила правопорушення характеру незаконного переміщення товарів через митну територію України.

Виходячи із аналізу цих положень, особа може брати участь у митних відносинах як декларант у двох випадках, зокрема, коли вона особисто здійснює декларування товарів або як власник або як уповноважений власником. Декларант може здійснювати декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення самостійно або уповноважувати інших осіб на здійснення декларування від свого імені.

У разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом, передбачену МК України відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.

Отже, представник власника товару підлягає відповідальності лише в тому випадку, коли він здійснював декларування товару або з метою приховування від митного контролю особисто вчиняв будь-які дії, що складають об'єктивну сторону такого порушення. При цьому, таке діяння за суб'єктивною стороною характеризується прямим умислом на подання митному органу документів, що містять неправдиві дані.

Суб'єктивна сторона для кваліфікації дій за статтею 483 МК України характеризується умисною формою вини.

Умисел полягає у тому, що винний у скоєнні правопорушення чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів через митний кордон України і прагне їх ввезти на територію України з порушенням встановленого порядку, у тому числі і шляхом надання неправдивих відомостей.

Згідно роз'яснень, які викладені у ч.ч.2, 3 п.6 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» №8 від 03 червня 2005 року підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товарно-супровідні документи, дозвіл відповідних державних органів тощо.

При цьому підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів. Незаконно одержаними слід визнавати документи, які особа отримала за відсутності законних підстав або з порушенням установленого порядку.

З наведених обставин справи вбачається, що між ТОВ «АНТОНІВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» та компанією UAB «EKOENERGIJA» укладено контракт № 2022/09/17 від 27.09.2022 року на поставку палива дизельного. 9/27, за умовами якого UAB «Ekoenrgija» взяло на себе зобов'язання здійснити продаж нафтопродуктів: дизельне паливо та бензин (п.1.1. контракту).

Також UAB «Ekoenrgija» взяло на себе зобов'язання надати товар належної якості, що повинно було підтверджуватися відповідними документами.

Згідно з пунктом 2.1 цього ж контракту товар, що постачається, за якістю відповідає стандартам якості, що підтверджується паспортом якості/сертифікатом відповідності, які видаються заводами-виробниками або терміналами, що розміщені у країнах-членах ЄС.

Обов'язок у наданні документів, які підтверджують якість нафтопродуктів покладається на UAB «Ekoenrgija», що передбачено п.4.1.2. контракту. Вказані документи, а саме: міжнародну товаро-транспортну накладну, ААD документ, паспорт якості/ сертифікат відповідності товару, інвойс, UAB «Ekoenrgija» повинна передати покупцю одночасно з передачею товару.

З матеріалів справи також вбачається, що разом з відвантаженням товару представник UAB «Ekoenrgija» надавав завірені власною печаткою та підписані представником UAB «Ekoenrgija» паспорти якості нафтопродуктів. Зокрема було і надано паспорт якості від 13.12.2022 року №161629, який наявний у матеріалах справи.

Листом від 07.06.2023 року UAB «Ekoenrgija» повідомило митні органи України про те, що вказане товариство постачає паливо виключно, яке виробляється в межах Європейського суду і працює лише з двома виробниками нафтопродуктів литовською «Public Company Orlen Lietuva» і латвійською «SIA Neste Latvija». UAB «Ekoenrgija» також повідомило про те, що вони мають свою лабораторію, а тому мають право видавати власні сертифікати якості, так як з жовтня 2022 року в резервуарі знаходиться лише продукція «Public Company Orlen Lietuva» в паспорті проставлена печатка АВ Orlen, як виробника. Також зазначено, що ними було видано сертифікат переливу.

11.08.2023 року UAB «Ekoenrgija» в листі адресованому Державній митній службі України та ТОВ «АНТОНІВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» вказало на те, що сертифікат переливу №161629 від 13 грудня 2022 року є дійсним при відвантаженні дизельного палива із резервуара №3 на нафтобазі UAB «Ekoenrgija» та відповідає сертифікату якості «Orlen Lietuva» №161629_4847996 від 13.12.2022. Вказані документи долучені до цього листа.

Таким чином, при переміщенні товарів через митний кордон, ТОВ «АНТОНІВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ» використовувало відомості сертифікату якості від 13.12.2022 №161629, який містить посилання на сертифікат «Orlen Lietuva» № НОМЕР_1 від 13.12.2022, тобто діяло у межах та у спосіб, визначений законодавством України, а отже, переміщення товарів здійснювалось у відповідності до вимог чинного митного законодавства України.

Посилання Енергетичної митниці на те, що листом Public Company «ORLEN LIETUVA» від 29 червня 2023 року №D2(115-9)-1451 підтверджено, що сертифікат якості №161629 литовським підприємством «ORLEN LIETUVA» не видавався, суд апеляційної інстанції до уваги не приймає оскільки у зазначеному листі відсутня та інформація на яку вказує Енергетична митниця, зокрема інформація про те, що саме сертифікат якості від 13.12.2022 року №161629 литовським підприємством «ORLEN LIETUVA» не видавався. Крім того, до вказаного листа було долучено вкладення на якому сертифікати якості відмічені зеленим були видані клієнтам підприємства в Литві, Латвії та Естонії із зазначенням покупця/одержувача, однак вказане вкладення в матеріалах справи відсутнє.

Також суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що чинним митним законодавством України не встановлено обов'язку здійснювати перевірку достовірності відомостей, зазначених у товаросупровідних документах, зокрема і сертифіката якості, який не викликав сумнівів ні у ТОВ «АНТОНІВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ», ні у митного брокера, оскільки мав відповідні показники властивостей щодо класифікації товару.

За таких обставин, митним органом не доведено обставин вчинення ОСОБА_1 , як директором ТОВ «АНТОНІВСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ», дій, спрямованих на переміщення через митний кордон України товарів з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо відправника, одержувача, ціни вищевказаного товару, а тому є недоведеним наявність об'єктивної та суб'єктивної сторони інкримінованого адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про закриття провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.483 МК України у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Доводи апеляційної скарги представника Енергетичної митниці правильності висновків суду першої інстанції не спростовують.

Таким чином, постанова суду першої інстанції є законною та обгрунтованою та підстав для її скасування з мотивів викладених в апеляційній скарзі апеляційним судом не встановлено, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення а постанову суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст. 458, 483 МК України, ст. 294 КУпАП, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу Енергетичної митниці - залишити без задоволення.

Постанову Подільського районного суду міста Києва від 02 січня 2024 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після проголошення, оскарженню не підлягає.

Суддя: Соколова В.В.