Дата документу 19.06.2024Справа № 554/5637/24
Провадження № 3/554/1547/2024
19 червня 2024 року м.Полтава
Суддя Октябрського районного суду м. Полтави Троцька А.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 163-1 КУпАП, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , директора ПП «ЕВЕРЕСТ О», адреса: АДРЕСА_2 , -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №4982 від 21.05.2024 року, слідує, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора ПП «ЕВЕРЕСТ О», вчинила порушення порядку ведення податкового обліку, ненадання аудиторських висновків, подання яких передбачено: п.44.1. п.44.2 ст.44. пп. 134.1.1 п.134.1 ст.134, пп.14.1.181 п.14.1 ст.14, пп.192.1.1. пп.192.1.2, п.192.1. ст.192, п.198.1. п.198.2. п.198.6 ст.198, п.201.1 ст.201. п.201.10 ст.201, пп.266.1.1 п.266.1. пп.266.2.1 п.266.2, пп.266.3.1. пп.266.3.2 п.266.3. пп.266.5.1 п.266.5, пп.266.6.1 п.266. пп.266.7.5 п.266.7 ст.266 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ (із змінами та доповненнями) в результаті порушень описаних в акті перевірки від 21.05.2023 № 6937/16-31-07-04-02/36274877, за що передбачена відповідальність відповідно до ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився.
Його захисник адвокат Сингаївська Т.С. просила закрити провадження у справі на підставі ст. 247 КУпАП.
Вирішуючи питання про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163-1 КУпАП, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 163-1 КУпАП передбачена відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення,чи винна дана особа в його вчиненні,чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність,а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, одним із завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
За правилами ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються: протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, показаннями потерпілих, свідків, тощо.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255цього Кодексу.
Відповідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Статтею 256 КУпАп визначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Натомість у протоколі про адміністративне правопорушення №4982 від 21.05.2024 року не розкрито суть вчиненого адміністративного правопорушення, у ньому зазначено лише перелік норм податкового законодавства. В тому числі, протокол не містить даних за який саме період не надано аудиторські звіти та який граничний термін їх надання, оскільки перевірка була проведена за період з 01.01.2027 року по 31.12.2023 року.
Також, як вбачається із витягу з наказу №57-к від 31.07.2018 року, ОСОБА_1 було призначено на посаду директора лише з 01.08.2018 року.
Протокол про адміністративне правопорушення одночасно є і доказом, і єдиною, передбаченою КУпАП формою фіксації події адміністративного правопорушення, тобто формальною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності, а тому порушення під час його складання встановлених законом вимог, має наслідком визнання його недопустимим доказом та закриття провадження у справі.
Крім того, на підтвердження викладених у протоколі про адмінінстартивне правопорушення обставин долучено копію акту перевірки, а саме лише його першу, тридцять восьму та тридцять дев'яту сторінки, що також унеможливлює встановити обставини справи у повному обсязі.
Таким чином, дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що під час оформлення адміністративних матеріалів, не виконані вимоги статті 256 КУпАП.
Згідно ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до п. 1 ч.1ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Проаналізувавши зібрані по справі докази, приходу до висновку про закриття провадження у справі у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 7, 9, 14, 163-1 ч.2, 245, 247, 251, 283, 284 КУпАП, суд, -
Провадження по адміністративній справі за ч.1 ст. 163-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити у зв'язку із відсутністю в його діях складу вказаного адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 діб до Полтавського апеляційного суду.
Суддя Троцька А.І.