Єдиний унікальний номер справи 333/1542/23
Номер провадження 1-кп/333/249/24
іменем України
24 травня 2024 року місто Запоріжжя
Колегія суддів Комунарського районного суду м. Запоріжжя в складі
головуючого судді: ОСОБА_1 ,
суддів ОСОБА_2 ,
ОСОБА_3 ,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_4 ,
прокурора ОСОБА_5 ,
захисника ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Комунарського районного суду м. Запоріжжя у порядку спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченої (in absentia) кримінальне провадження №22023080000000141, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудового розслідування 14 серпня 2022 року відносно:
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Вознесенка, Мелітопольського району, Запорізької області, українки, громадянки України, освіта вища, заміжньої, має на утриманні неповнолітню дитину: ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованої та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,
за обвинуваченням у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.1111 та ч.2 ст.111 КК України, -
Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і РФ 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент рф ОСОБА_9 та інші, невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п.п. 1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV) від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 №3314 (XXIX), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, та віддали відповідні накази на вторгнення підрозділів збройних сил рф на територію України з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої військової окупації.
24.02.2022 на виконання вищевказаних наказів, військовослужбовці збройних сил рф, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України, в тому числі і Мелітопольського району Запорізької області, який було захоплено 25.02.2022.
24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, дія якого неодноразово продовжена відповідними указами Президента України, затвердженими Законами України, зокрема Законом України від 06.02.2023 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким передбачено продовження воєнного стану з 05 години 30 хвилин 19.02.2023 строком на 90 діб
Так, відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон № 1207-V11), тимчасово окупована рф територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для рф жодних територіальних прав.
За державою Україна, територіальними громадами сіл, селищ, міст, розташованих на тимчасово окупованій території, органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб'єктами публічного права зберігається право власності, інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що знаходиться на тимчасово окупованій території.
Порядок створення органів місцевого самоврядування, обрання сільських, селищних, міських голів, встановлюється Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування України» та іншими Законами та ґрунтується на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону №1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.
Відтак, Мелітопольська міська територіальна громада входить до складу Мелітопольського району Запорізької області, та відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022, є тимчасово окупованою рф територією України.
Після повної окупації території Мелітопольського району Запорізької області, представниками збройних формувань рф фактично було узурповано всі владні повноваження на цій тимчасово окупованій території шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності територіальних громад, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення на захоплених територіях, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування.
Разом з тим, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше
01.04.2022, представниками збройних формувань рф всупереч установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими діючими нормативно-правовими актами порядку, цілеспрямовано було створено окупаційну адміністрацію рф - так звану «военно-гражданскую администрацию Мелитопольского района» (що розташована за адресою: Запорізька обл., м. Мелітополь, площа Перемоги, буд. 4), з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом території Мелітопольського району Запорізької області, та реалізації всіх узурпованих владних повноважень.
Так, положеннями п. 6 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що окупаційна адміністрація РФ - це сукупність державних органів і структур РФ, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольними РФ самопроголошеними органами, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріуси та суб'єкти адміністративних послуг.
В свою чергу, відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
В подальшому, продовжуючи встановлення тотального контролю та розповсюджуючи свою владу на захоплених територіях Мелітопольського району Запорізької області, представники збройних формувань рф, діючи за підтримки місцевих колаборантів, які безпосередньо і сформували окупаційну адміністрацію рф - «военно-гражданскую администрацию Мелитопольского района», та інших лояльних до держави-агресора верств місцевого населення, створили відокремлені структурні підрозділи вказаного незаконного органу влади, зокрема т.зв. «управление образования военно-гражданской администрации Мелитопольского района», що утворене у період часу з 01.04.2022 по 01.07.2022 (точний час органом досудового розслідування не встановлено) та розміщене за адресою: АДРЕСА_2 .
В той же час, діюча Мелітопольська районна державна адміністрація Запорізької області разом зі всіма структурними підрозділами, серед яких відділ освіти, охорони здоров'я, культури та спорту (ЄДРПОУ 2136100, юридична адреса: АДРЕСА_3 ), були евакуйовані до м. Запоріжжя, та продовжують свою законну діяльність на теперішній час.
Так, не пізніше 01.04.2022 ОСОБА_7 , перебуваючи у м. Мелітополь Запорізької області, діючи умисно, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями російської федерації, прийняла пропозицію від невстановлених під час досудового розслідування осіб із числа представників збройних формувань російської федерації та окупаційної адміністрації - т.зв. «военно-гражданской администрации Мелитопольского района», та 01.04.2022 добровільно зайняла посаду «исполняющей обязанности начальника отдела образования Мелитопольского района» (відповідно до наказу «исполняющего обязанности главы военно-гражданской администрации Мелитопольского района» ОСОБА_10 №1 від 01.04.2022), в подальшому не пізніше 01.07.2022 - добровільно зайняла посаду «начальника управлення образования военно-гражданской администрации Мелитопольского района».
Перебуваючи на зайнятих посадах, ОСОБА_7 , виконувала свої організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції керівника структурного підрозділу окупаційної адміністрації держави-агресора - управління освіти, який фактично узурпував виконання функцій аналогічного структурного підрозділу місцевого органу виконавчої влади, та вказівки очільників окупаційної адміністрації держави-агресора і представників збройних формувань російської федерації щодо здійснення організації та керівництва роботи з:
-керівництва вказаним структурним підрозділом окупаційної адміністрації;
-комплектації штату такого підрозділу;
-контролю за виконанням обов'язків підлеглими їй працівниками з числа
-незаконного призначення на посади у незаконному органі влади;
-розпорядження коштами та майном структурного підрозділу;
-організації та керівництва роботою системи закладів освіти, розміщених на
території Мелітопольського району;
-організації та контролю за відновленням навчального процесу у начальних закладах початкової, середньої та повної загальної освіти Мелітопольського району всупереч розпорядження голови Запорізької обласної адміністрації від 29.03.2022 №137;
-впровадження стандартів освіти російської федерації в таких навчальних закладах;
-засобами масової інформації на тимчасово окупованій території, зокрема щодо публікацій у інформаційних каналах мобільних додатків та соціальних мережах, зокрема в «Telegram».
Зайнявши посаду у окупаційній адміністрації, 01.04.2022 ОСОБА_7 прийняла участь у заході, що призначений для оголошення та знайомства посадових осіб незаконного органу влади - т.зв. «военно-гражданской администрации Мелитопольского района», з представниками медичних, освітніх закладів, органів силового блоку, сільських та селищних голів Мелітопольського району. Так, на вказаному заході ОСОБА_7 , представилась як виконуюча обов'язки начальника відділу освіти та оголосила про визначення курсу на подальшу співпрацю з рф навчальними закладами початкової, середньої та повної загальної освіти Мелітопольського району.
Надалі, ОСОБА_7 , діючи умисно, з корисливих мотивів, бажаючи проявити себе на новій посаді, відновити та налагодити освітній процес у Мелітопольському районі (який згідно з розпорядження голови Запорізької обласної адміністрації від 29.03.2022 №137 з метою збереження життя та здоров'я учасників освітнього процесу призупинено у зв'язку з оголошенням вимушених канікул), на виконання своїх організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій керівника структурного підрозділу окупаційної адміністрації держави - агресора - управління освіти, починаючи з 01.04.2022 організовувала зустрічі з сільськими та селищними головами для схиляння останніх до співпраці з окупаційною адміністрацією та відновлення навчального процесу у навчальних закладах початкової, середньої та повної загальної освіти всупереч вимогам та розпорядженням органів місцевого самоврядування.
Зокрема, 10.05.2022 ОСОБА_7 прибула до смт. Кирилівка Мелітопольського району, Запорізької області попередньо призначивши зустріч з селищним головою Кирилівської селищної ради ОСОБА_11 , після чого, представившись начальником відділу освіти т.зв. «военно-гражданской администрации Мелитопольского района», провела збори вчителів та директорів навчальних закладів, що розташовані на території Кирилівської об'єднаної територіальної громади. Під час вказаних зборів ОСОБА_7 повідомила про наміри відновлення навчального процесу у школах Мелітопольського району, зокрема вказаної об'єднаної територіальної громади, за стандартами освіти рф, а також пропонувала співпрацю з представниками окупаційної адміністрації.
Аналогічний захід для педагогічного колективу та працівників ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_7 провела разом з ОСОБА_12 , що займає посаду голови незаконного органу влади т.зв. «Новенской песелковой администрации Мелитопольского района», на території селища Нове Мелітопольського району Запорізької області.
Крім того, ОСОБА_7 , перебуваючи у м. Мелітополь Запорізької області, яке з 25.02.2022 по теперішній час є тимчасово окупованою РФ територією України, у період часу з 26.02.2022 по 02.03.2022, діючи умисно, добровільно та з власної ініціативи надала згоду на допомогу представникам ФСБ РФ у проведенні підривної діяльності проти України в умовах воєнного стану, після чого отримала від невстановлених досудовим розслідуванням представників ФСБ РФ завдання щодо здійснення пошуку, збору та передачі відомостей про осіб із числа АТО, ООС, військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_9 та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, а також проукраїнськи налаштованих осіб, що чинять активний спротив окупаційній владі з числа мешканців Мелітопольського району.
Далі, на виконання отриманого завдання, у період часу з 03.03.2022 ОСОБА_7 , перебуваючи в м. Мелітополь Запорізької області, діючи умисно та добровільно, за власною ініціативою, здійснила активні дії щодо збору, пошуку та передачі запитуваних відомостей стосовно осіб із числа учасників АТО, ООС, військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_9 та інших військових формувань, утворених відповідно до чинного законодавства України, а також проукраїнськи налаштованих осіб, що чинять активний спротив окупаційній владі з числа мешканців Мелітопольського району.
Так, перебуваючи на території тимчасово окупованого м. Мелітополь Запорізької області, усвідомлюючи протиправність своїх дій та бажаючи настання негативних наслідків для державної безпеки України, за власною ініціативою, на виконання раніше отриманого від представників держави-агресора завдання, використовуючи абонентський номер оператора мобільного зв'язку НОМЕР_1 та обліковий запис в мобільному додатку для миттєвого обміну повідомленнями «Telegram» на ІМ'Я «», зареєстрований на абонентський номер оператора мобільного зв'язку НОМЕР_1 , ОСОБА_7 систематично зв'язувалась із користувачем на ім'я « ОСОБА_13 », який зареєстрований на абонентський номер оператора мобільного зв'язку НОМЕР_2 , що належить та яким користується громадянин російської федерації, співробітник ФСБ РФ ОСОБА_39 , використовує позивний « ОСОБА_15 », та передавала останньому особисті дані (зокрема місця проживання та приналежності до військових формувань, утворених відповідно до чинного законодавства України) учасників АТО, ООС, а також проукраїнськи налаштованих осіб, що чинять активний спротив окупаційній владі з числа мешканців Мелітопольського району.
На виконання отриманого завдання, використовуючи абонентські номери: операторів зв'язку НОМЕР_3 , НОМЕР_1 , та облікові записи в мобільному додатку «Telegram», під час телефонних розмов, ОСОБА_7 здійснювала опитування серед місцевого населення з метою збору запитуваних представниками ФСБ рф відомостей для подальшої передачі таких.
Надалі, на виконання отриманого злочинного завдання, ОСОБА_7 неодноразово, зокрема, 10.03.2022 о 11 год. 44 хв. та 11.03.2022 о 09 год. 03 хв. передала ОСОБА_15 що використовує позивний « ОСОБА_15 », відомості про осіб з числа жителів Мелітопольського району, які є учасниками АТО/ООС та проукраїнськи налаштованих осіб, що чинять активний спротив окупаційній владі.
Суд вважає вказане обвинувачення доведеним та кваліфікує дії ОСОБА_7 за:
- ч.2. ст.111 КК України - державна зрада у формі надання представникам іноземної держави допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчинена в умовах воєнного стану.
- ч. 5 ст. 1111 КК України - добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно- господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Судовий розгляд у межах даного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченої ОСОБА_7 (in absentia), яка показань суду не надавала та будь-яких клопотань від останньої на адресу суду також не надходило.
Водночас, дане кримінальне провадження здійснювалось за обов'язковою участю захисника ОСОБА_6 , яка була забезпечена державою з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Донецькій та Запорізькій областях.
Повістки про виклик обвинуваченої ОСОБА_7 , а також інформацію про винесення певних процесуальних документів у даному кримінальному провадженню надсилались та публікувались відповідно до вимог, передбачених ст.323 КПК України.
Таким чином, колегія суддів вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_7 , належним чином повідомленої про проведення відносно неї досудового розслідування та здійснення судового розгляду, від користування своїм правом предстати перед судом та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчить про її наміри від ухилення від кримінальної відповідальності.
В той же час, ухилення обвинуваченої ОСОБА_7 від правосуддя, суд оцінює як реалізацію останньою її невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.
Захисник ОСОБА_6 у судовому засіданні зазначила, що не мала можливості зв'язатися з обвинуваченою ОСОБА_7 і з'ясувати в неї правову позицію щодо пред'явленого обвинувачення. Водночас, захисник ОСОБА_6 належним чином приймала участь у реалізації права на захист обвинуваченої ОСОБА_7 під час судового розгляду та висловила свою позицію з приводу недоведеності вини останньої у даному кримінальному провадженні.
Судом визнано загальновідомим і таким, що не потребує доказуванню в межах даного кримінального провадження, що тимчасова окупація з боку Російської Федерації частини території України (у т.ч. м. Мелітополя, Запорізької області), яка розпочалася із збройної агресії 20 лютого 2014 року та повномасштабного вторгнення збройних сил Російської Федерації на територію України 24 лютого 2022 року, а також анексія з боку Російської Федерації частини території України є загально відомими фактами, які не потребують окремого судового доказування.
Дослідивши матеріали кримінального провадження, надані прокурором під час судового розгляду, безпосередньо допитавши свідків, колегія суддів вважає, що вина ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.111, ч.5 ст.1111 КК України, повністю підтверджується такими доказами:
- показаннями свідка ОСОБА_11 , який пояснив, що він є Кирилівським селищним головою Мелітопольського району Запорізької області. Після повномасштабного вторгнення перебував в смт. Кирилівка Мелітопольського району Запорізької області, однак 17 липня 2022 року виїхав з окупованої території.
З ОСОБА_7 він особисто не знайомий, однак на початку травня 2022 року йому зателефонувала жінка, яка представилась ОСОБА_7 - керівницею відділу освіти у незаконно створеному органу влади «военно-гражданской администрации Мелитопольского района», яка діє від імені Сігути ОСОБА_17 як керівника « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та в наказній формі почала вимагати, щоби він зібрав всіх вчителів Кирилівської громади для подальшого відновлення навчального процесу. Через декілька днів на базі Азовської середньої школи в смт. Кирилівка булі зібрані всі директори та заступники навчальних закладів Кирилівської громади, де ОСОБА_7 разом із заступником «военно-гражданской администрации Мелитопольского района» ОСОБА_40 представилась як керівниця відділу освіти, запропонувала вчителям співпрацювати з окупованою владою та почала вимагати відновлення навчального процесу за російськими стандартами.
Чому ОСОБА_7 стала співпрацювати з окупаційною владаю йому не відомо, але він впевнений що ОСОБА_7 добровільно обійняла запропоновану посаду.
- показаннями свідка ОСОБА_18 , який пояснив, що він є Нововасілівським селищним головою Мелітопольського району Запорізької області. Після повномасштабного вторгнення перебував в АДРЕСА_4 , однак 18 вересня 2022 року виїхав з окупованої території.
З ОСОБА_19 він особисто не знайомий, однак квітні 2022 року до Нововасилівської сільської ради приїхала жінка, яка представилась ОСОБА_7 - керівницею відділу освіти у незаконно створеному органу влади «военно-гражданской администрации Мелитопольского района» разом з чоловіком ОСОБА_20 та в наказній формі вимагала від нього та його заступника ОСОБА_21 відновити навчальний процес за російськими стандартами, надати списки вчителів, учасників АТО, колишніх працівників правоохоронних органів, які на той час проходили службу в ІНФОРМАЦІЯ_9, що мешкали або мешкають в Нововасилівській громаді. Чому ОСОБА_7 стала співпрацювати з окупаційною владаю йому не відомо, але він впевнений що ОСОБА_7 добровільно обійняла запропоновану посаду;
- показаннями свідка ОСОБА_21 , який пояснив, що він є заступником Нововасилівського селищного голови Мелітопольського району Запорізької області. Після повномасштабного вторгнення він перебував в АДРЕСА_2 , однак в вересні 2022 року виїхав з окупованої території.
З ОСОБА_7 він особисто не знайомий, однак в квітні 2022 року вона з незнайомим чоловіком приїхала до Нововасилівської селищної ради, представилась керівником відділу освіти у незаконно створеному органі влади «военно-гражданской администрации Мелитопольского района» та почала вимагати від нього та голови ОСОБА_18 відновити навчальний процес у школах за російськими стандартами, надати списки вчителів та учасників АТО які мешкають не території громади, однак отримала відмову. Через два тижні, ОСОБА_7 зателефонувала з аналогічною вимогою. Чому ОСОБА_7 стала співпрацювати з окупаційною владаю йому не відомо, але він впевнений що ОСОБА_7 добровільно обійняла запропоновану посаду;
- показаннями свідка ОСОБА_22 , який пояснив, що він є Приазовським селищним головою Мелітопольського району Запорізької області. Після повномасштабного вторгнення перебував в АДРЕСА_2 , однак 5 червня 2022 року виїхав з окупованої території.
З ОСОБА_19 він особисто не знайомий, однак в квітні 2022 року йому зателефонувала жінка, яка представилась ОСОБА_7 - керівницею відділу освіти у незаконно створеному органі влади «военно-гражданской администрации Мелитопольского района» та в наказній формі вимагала відновити навчальний процес за російськими стандартами, надати списки Приазовської громади, а саме вчителів, учасників АТО, колишніх працівників правоохоронних органів, які на той час проходили службу в ІНФОРМАЦІЯ_9. Телефонних дзвінків від ОСОБА_7 було декілька з аналогічними вимогами. Особисто з ОСОБА_7 він не зустрічався, хоча її бачив один раз наприкінці квітня 2022 року на нараді в ДК Шевченко в м. Мелітополь, де були присутні всі голови селищних рад Мелітопольського району Запорізької області, де були представлений керівний склад незаконно створеного органу влади «военно-гражданской администрации Мелитопольского района», а ОСОБА_7 як керівницю відділу освіти.
Чому ОСОБА_7 стала співпрацювати з окупаційною владаю йому не відомо, але він впевнений що ОСОБА_23 добровільно обійняла запропоновану посаду;
- показаннями свідка ОСОБА_24 , який пояснив, що він є начальником відділу освіти Семенівської сільською ради Мелітопольського району Запорізької області. Після повномасштабного вторгнення перебував в м. Мелітополь Запорізької області, однак 21 липня 2022 року виїхав з окупованої території.
Особисто знайомий з ОСОБА_7 з 2002 року, оскільки працювали разом в Мелітопольській районній адміністрації, він відділі освіти, а вона в юридичному відділі.
17 квітня 2022 року до Семенівської сільської ради Мелітопольського району приїхала ОСОБА_7 , як керівниця відділу освіти у незаконно створеному органу влади «военно-гражданской администрации Мелитопольского района» разом з ОСОБА_40 з вимогою відновити навчальний процес за російськими стандартами, надати списки дітей воїнів АТО, які мешкають в Семенівській громаді, на що отримала відмову, в результаті чого остання особисто почала йому погрожувати за невиконання вказівок. Крім того, ОСОБА_7 неодноразово схиляла його до співпраці з окупаційною владою, висловлювала проросійські наративи, тощо. Через декілька днів після зустрічі з ОСОБА_7 працівники ФСБ рф провели з ним профілактичну бесіду.
Також, в травні 2022 року він був присутній на зустрічах педагогічних колективів шкіл Семенівської громади, які відбувались за участю ОСОБА_25 , де остання наказувала вчителям відновити навчальний процес у школах за російськими стандартами, пропонувала співпрацю з окупованою владою, тощо.
Чому ОСОБА_7 стала співпрацювати з окупаційною владаю йому не відомо, але він впевнений, що ОСОБА_7 добровільно обійняла запропоновану посаду;
- показаннями свідка ОСОБА_26 , який пояснив, що він є головою Плодородницької сільської ради Мелітопольського району Запорізької області. Після повномасштабного вторгнення перебував в АДРЕСА_1 , однак 02 квітня 2022 року виїхав з окупованої території.
З ОСОБА_7 він особисто не знайомий, однак квітні 2022 року йому зателефонувала жінка, яка представилась ОСОБА_7 - керівницею відділу освіти у незаконно створеному органу влади «военно-гражданской администрации Мелитопольского района» та в наказній формі вимагала надати списки вчителів, учасників АТО Плодородницької громади та відновити навчальний процес за російськими стандартами, а також пропонувала співпрацю з окупаційною владою. Телефонних дзвінків від ОСОБА_7 було декілька з аналогічними вимогами, однак він відмовляв, у відповідь на це остання неодноразово погрожувала.
Чому ОСОБА_7 стала співпрацювати з окупаційною владаю йому не відомо, але він впевнений що ОСОБА_7 добровільно обійняла запропоновану посаду;
- даними протоколу огляду, під час якого оглянуто публікації у всесвітній мережі Інтернет під назвою «Внимание предатель» від 04 квітня 2022 року, що містить текстове повідомлення, про те що ОСОБА_7 співпрацює з окупованою владою РФ;
- даними протоколу огляду, під час якого оглянуто окупаційний Телеграм-канал під назвою, мовою оригіналу « ІНФОРМАЦІЯ_10 », а саме, публікацію від 12.07.2022 з фотознімками, в якій зазначено « ІНФОРМАЦІЯ_5 »;
- даними протоколу про результати НРСД від 02 липня 2022 року, а саме аудіоконтролю відносно ОСОБА_7 , відповідно до якого зафіксовано зміст проведеної наради ОСОБА_7 та голови незаконно створеного органу влади «Новенской поселковой администрации Мелитопольского района» ОСОБА_12 з педагогічним колективом та працівниками ІНФОРМАЦІЯ_3 01.07.2022 на території селища Нове Мелітопольського району Запорізької області, під час якої ОСОБА_7 агітує вчителів співпрацювати з окупаційною владою щодо організації освітнього процесу та впровадження російських стандартів освіти.
- даними протоколу про результати НРСД від 02 липня 2022 року, а саме зняття інформації з транспортних телекомунікаційних систем - відомостей з мобільного додатку «Телеграмм» з обліковим записом, що зареєстрований на абонентський номер оператора мобільного зв'язку НОМЕР_1 , що належить та яким користується ОСОБА_7 , відповідно до яких ОСОБА_7 як керівник відділу освіти (управління освіти) у незаконно створеному органу влади: військово-цивільній адміністрації Мелітопольського району активно співпрацює з представниками окупаційної влади щодо організації навчального процесу та впровадження російських освітніх стандартів на тимчасово окупованих територіях Мелітопольського району Запорізької області, та співробітниками ФСБ рф ( ОСОБА_15 , що використовує позивний « ОСОБА_15 ») щодо передачі особистих даних (зокрема місця проживання та приналежності до військових формувань, утворених відповідно до чинного законодавства України) учасників АТО, ООС, а також проукраїнсько налаштованих осіб, що чинять активний спротив окупаційній владі з числа мешканців Мелітопольського району.
- даними протоколу про результати НРСД від 02 липня 2022 року, а саме зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж оператора мобільного зв'язку за номером НОМЕР_4 , яким користується ОСОБА_7 відповідно до яких, остання як керівник відділу освіти (управління освіти) у незаконно створеному органу влади: військово-цивільній адміністрації Мелітопольського району організовує освітній процес в КЗ «Ботієвська ЗОШ 1-3 ступенів Приазовської селищної ради» та збирає особисті данні учасників АТО, ООС, а також проукраїнські налаштованих осіб, що чинять активний спротив окупаційній владі з числа мешканців Приазовської селищної ради Мелітопольського району;
- даними протоколу про результати НРСД від 02 липня 2022 року, а саме зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж оператора мобільного зв'язку за номером НОМЕР_4 , яким користується ОСОБА_7 відповідно до яких, остання як керівник відділу освіти ( управління освіти) у незаконно створеному органу влади: військово-цивільній адміністрації Мелітопольського району організовує освітній процес в КЗ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ІНФОРМАЦІЯ_7 , Костянтинівській середній школі 1-3 ступенів, Мирненьскому опорному закладі загальної середньої освіти 1-3 ступенів «Інтелект», Приазовській середній школі 1-3 ступенів, Веселівській середній школі 1-3 ступенів, КЗ «Новогородківському навчальному закладі середньої освіти 1-3 ступенів», Семенівській середній школі 1-3 ступенів, Терпінівській середній школі 1-3 ступенів Терпінівської ОТГ, в навчальних закладах Якимівської громади Мелітопольського району, в дошкільних закладах освіти Мелітопольського району, та збирає особисті данні учасників АТО, ООС а також проукраїнські налаштованих осіб, що чинять активний спротив окупаційній владі з числа мешканців Мелітопольського району Запорізької області;
- даними протоколу про результати НРСД від 19 червня 2022 року, а саме зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж оператора мобільного зв'язку за номером НОМЕР_5 , яким користується громадяни рф, співробітник ФСБ рф ОСОБА_15 , що використовує позивний « ОСОБА_15 » відповідно до яких, ОСОБА_7 як керівник відділу освіти (управління освіти) у незаконно створеному органі влади: військово-цивільній адміністрації Мелітопольського району активно організує навчальний процес та впроваджує російські освітні стандарти на тимчасово окупованих територіях Мелітопольського району Запорізької області та активно виконує отримані завдання, а саме збирає та передає відомості про осіб з числа жителів Мелітопольського району, які є учасниками АТО/ООС та проукраїнськи налаштованих осіб, що чинять активний спротив окупаційній владі, а також здійснює опитування серед місцевого населення з метою збору запитуваних представниками ФСБ рф відомостей для подальшої їх передачі;
- даними протоколу про результати НРСД від 10 листопада 2022 року, а саме зняття інформації з транспортних телекомунікаційних систем - відомостей з мобільного додатку «Телеграмм» з обліковим записом, що зареєстрований на абонентський номер оператора мобільного зв'язку НОМЕР_6 , що належить та яким користується громадянин рф, заступник міністра економічного розвитку рф ОСОБА_28 , відповідно до яких міститься файл - штатний розпис незаконно створених органів влади на тимчасово окупованій території Мелітопольського району Запорізької області, де зазначено: «начальник управления образования - ОСОБА_7 »;
- даними протоколу про результати НРСД від 10 червня 2022 року, а саме зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж оператора мобільного зв'язку за номером НОМЕР_7 , яким користується громадянка України ОСОБА_29 відповідно до яких, остання як посадова особа у незаконно створеному органу влади: військово-цивільній адміністрації Мелітопольського району органіує разом з ОСОБА_7 роботу в дошкільних та навчальних закладав на тимчасово окупованій території Мелітопольського району Запорізької області;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками з додатками від 26 грудня 2022 року, 28 грудня 2022 року, 29 грудня 2022 року, 29 червня 2022 року, 13 травня 2022 року, 20 травня 2022 року, з яких вбачається, що свідки ОСОБА_18 , ОСОБА_11 , ОСОБА_21 та ОСОБА_22 впізнали ОСОБА_7 , яка обіймає посаду начальника відділу освіти (управління освіти) у незаконно створеному органу влади: військово-цивільній адміністрації Мелітопольського району, а також схиляла до співпраці з окупаційною владою рф вчителів Мелітопольського району Запорізької області.
Суд враховує, що практика Європейського суду з прав людини вказує на необхідність оцінювати докази, керуючись критерієм доведення «поза розумним сумнівом». Таке доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою (Рішення ЄСПЛ від 14.02.2008 у справі «Кобець проти України» п. 43). Також має братися до уваги якість доказів, включаючи те, чи не ставлять обставини, за яких вони були отримані, під сумнів їхню надійність та точність (Рішення ЄСПЛ від 11.07.2013 у справі «Веренцов проти України» - п.86).
В даному випадку, на думку колегії суддів, досліджені у судовому засіданні докази відповідають саме такому критерію, є належними, допустимими, достовірними та такими, що у своїй сукупності підтверджують встановлені судом обставини вчинення ОСОБА_7 кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.111 та ч.5 ст.1111 КК України.
Вищевказані показання свідків та досліджені письмові докази узгоджуються між собою, не містять суперечностей, які б могли поставити під сумнів їх правдивість та достовірність.
Крім того, під час судового розгляду було досліджено характеризуючи обвинувачену ОСОБА_7 відомості, а також досліджені такі документи:
- витяг з ЄРДР у кримінальному провадженні №22022080000000141 від 24.01.2022, з фабулою «громадянка України ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_8 , перебуваючи у м. Мелітополь Запорізької області, де з 25.02.2022 по теперішній час діє окупаційний режим рф у період часу з 25.02.2022 по 22.03.2022 добровільно надала згоду на допомогу представникам ФСБ рф у Запорізькій області у проведенні підривної діяльності проти України в умовах воєнного стану, перебуваючи у м. Мелітополь Запорізької області на виконання злочинних завдань, отриманих від невстановлених представників іноземної держави, здійснила активні дії, спрямовані на пошук, збір та передачу відомостей про осіб з числа АТО, ООС, військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_9 та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, а також проукраїнськи налаштованих осіб з числа мешканців Мелітопольського району, що чинять активний спротив окупаційній владі та добровільно зайняла керівну посаду, пов'язану з виконанням організаційно - розпорядчих та адміністративно-господарських функцій - начальника відділу освіти незаконного органу влади - т.зв. «военно-гражданской администрации Мелитопольского района»;
- постанову про виділення матеріалів досудового розслідування;
- постанову про об'єднання кримінальних проваджень;
- постанову про призначення групи прокурорів, які мають повноваження у кримінальному провадженні №220230800000141, старшим групи прокурорів визначено прокурора ОСОБА_30 ;
- постанову про створення групи слідчих, яким доручено проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні №2202308000000141;
- доручення начальника слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області про проведення досудового розслідування;
- повідомлення про вчинення кримінального правопорушення у порядку ст.214 КПК України;
- постанову про доручення проведення слідчих (розшукових) дій;
- повідомлення про виклик та про підозру ОСОБА_7 , про завершення досудового розслідування у газетах «Урядовий кур'єр» та на сайті Офісу Генерального прокурора України;
- рапорт слідчого СВ УСБУ в Запорізький області ОСОБА_31 про направлення повідомлення на номер мобільного телефону, яким користується ОСОБА_7 ;
- постанову слідчого СВ УСБУ в Запорізький області ОСОБА_31 про оголошення ОСОБА_7 у державний, міждержавний та міжнародний розшук;
- клопотання прокурора Якимівського відділу Мелітопольської окружної прокуратури ОСОБА_5 про здійснення спеціального досудового розслідування по даному кримінальному провадженню;
- ухвалу слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №2202308000000141, відомості про яке внесені до ЄРДР 24.01.2023 року відносно ОСОБА_7 ;
- клопотання слідчого СВ УСБУ в Запорізькій області ОСОБА_32 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_7 ;
- ухвалу слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя про застосування до підозрюваної ОСОБА_7 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави.
- клопотання про використання результатів НСРД в інших цілях або передання інформації;
- ухвалу слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя про надання дозволу на використання інформації у кримінальному провадженні №2202308000000141, відомості про яке внесені до ЄРДР 24.01.2023 року відносно ОСОБА_7 яка міститься у протоколі НСРД а також процесуальних документів на підставі яких вказана інформація отримана
Відомості, встановлені у зазначених документах, не є доказами винуватості обвинуваченої ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.111 та ч.5 ст.111-1 КК України.
Водночас, ці дані свідчать про дотримання норм чинного кримінального процесуального законодавства під час здійснення досудового розслідування по даному кримінальному провадженню.
Щодо доводів сторони захисту про те, що підозра ОСОБА_7 не була вручена у встановленому КПК України порядку і до цього часу обвинувачена не була обізнана, що відносно неї здійснюється кримінальне переслідування, то колегія суддів приходить до наступних висновків.
Так, відповідно до вимог ч.3 ст.323 КПК України, судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другій статті 297-1 цього Кодексу, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та/або оголошений в міжнародний розшук.
За наявності таких обставин за клопотанням прокурора, до якого додаються матеріали про те, що обвинувачений знав або повинен був знати про розпочате кримінальне провадження, суд постановляє ухвалу про здійснення спеціального судового провадження стосовно такого обвинуваченого.
Процедури "in absentia" припускають деякий відступ від загальних правил кримінального процесу. Особливе значення при цьому надається питанню про забезпечення прав відсутнього в залі судового засідання підсудного. У прецедентній практиці Європейського Суду з прав людини були вироблені критерії, яким має відповідати таке провадження. При цьому Суд у своїх рішеннях неодноразово наголошував на необхідності забезпечення процесуальних прав і гарантій осіб, що беруть участь у кримінальному процесі. До таких прав, що підлягають безумовному дотриманню, насамперед, відносяться: право бути присутнім під час розгляду справи, право на захисника, право бути вислуханим, право оскаржити заочний вирок.
Так, у рішенні "Медєніца проти Швейцарії" Європейський Суд з прав людини зазначив, що існування процедури заочного кримінального провадження не викликає заперечень лише за умови, що при цьому дотримуються гарантії, що забезпечують права людини, закріплені Конвенцією.
Ключове значення в цьому випадку відіграє повідомлення особи про порушене проти неї кримінальне провадження, яке мало бути здійснено відповідно до процесуальних і матеріальних вимог, що гарантують ефективне здійснення її прав, при тому, що неясна і неофіційна інформація є недостатньою (справа "Сейдовіч проти Італії"). Повідомлення має бути зроблене офіційно, а твердження про наявність повідомлення з листів родичів або від співробітників засобів масової інформації (справа "Шомоді проти Італії"), є необґрунтованими.
Відповідно до вимог статті 297-5 КПК України, повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
У цьому провадженні вказаних вимог було дотримано як під час досудового розслідування, так і під час судового розгляду.
Зокрема, повідомлення про підозру, права підозрюваної, повістки про виклик слідчим СВ УСБУ в Запорізькій області ОСОБА_33 були направлені шляхом відправки смс-повідомлення на абонентські номери телефонів операторів мобільного зв'язку НОМЕР_8 , НОМЕР_9 що належать та використовує підозрювана ОСОБА_7 а також на облікові записи в мобільному додатку «Telegram», зареєстровані на абонентські номери телефонів операторів мобільного зв'язку НОМЕР_8 , НОМЕР_9 що належать та використовує підозрювана ОСОБА_7 (скріншоти додаються), а також повістки про виклики з повідомлення про дату та повідомлення про підозру опубліковано у ЗМІ загальнодержавної сфери розповсюдження - « Урядовий кур'єр » та розміщено на веб-сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик»
Повістки про виклик обвинуваченої ОСОБА_7 були опубліковані у ЗМІ загальнодержавної сфери розповсюдження - «Урядовий кур'єр» повідомлення про дату, час та місце розгляду провадження також розміщено на офіційному веб-сайті Судової влади.
Щодо доводів сторони захисту про визнання доказів недопустимими, а саме протоколів пред'явлення для впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_11 від 29.06.2022 року, ОСОБА_18 від 26.12.2022 року, ОСОБА_21 від 28.12.2022 року, ОСОБА_22 від 29.12.2022 року, оскільки дана процесуальна дія проведена не уповноваженою особою, тобто співробітником УСБУ в Запорізькій області ОСОБА_35 , а не слідчим по вказаному кримінальному провадженні.
Так, відповідно до п.п.2-3 ч.2 ст.40 КПК України слідчий органу досудового розслідування проводити слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі (розшукові) дії у випадках, встановлених цим Кодексом, доручати проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій відповідним оперативним підрозділам;
Статтею 110 КПК України передбачено, що рішення слідчого, дізнавача, прокурора приймається у формі постанови. Постанова виноситься у випадках, передбачених цим Кодексом, а також коли слідчий, дізнавач, прокурор визнає це за необхідне.
Постанова слідчого, дізнавача, прокурора складається з:
1) вступної частини, яка повинна містити відомості про: місце і час прийняття постанови; прізвище, ім'я, по батькові, посаду особи, яка прийняла постанову;
2) мотивувальної частини, яка повинна містити відомості про: зміст обставин, які є підставами для прийняття постанови; мотиви прийняття постанови, їх обґрунтування та посилання на положення цього Кодексу;
3) резолютивної частини, яка повинна містити відомості про: зміст прийнятого процесуального рішення; місце та час (строки) його виконання; особу, якій належить виконати постанову; можливість та порядок оскарження постанови.
Постанова слідчого, дізнавача, прокурора виготовляється на офіційному бланку та підписується службовою особою, яка прийняла відповідне процесуальне рішення.
У разі необхідності постанова слідчого, прокурора виготовляється в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису службової особи, яка прийняла відповідне процесуальне рішення, або створюється з використанням Інформаційно-комунікаційної системи досудового розслідування відповідно до статті 106-1 цього Кодексу.
Відповідно до постанови від 23 березня 2023 року про створення групи слідчих, яким доручено проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні, начальником СВ УСБУ в Запорізькій області ОСОБА_36 створено групу слідчих, яким доручено проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні №220208000000092 від 23.03.2023 за ознаками вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.111 та ч.5 ст.1111 КК України, старшим слідчої групи визначено слідчого 2-го відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області ОСОБА_37 .
Постановою від 24 січня 2023 року прокурором, який здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні - прокурором Якимівського відділу Мелітопольської окружної прокуратури Запорізької області ОСОБА_5 виділені з матеріалів кримінального провадження №220208000000092 від 23.03.2023 за ознаками вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.111 та ч.5 ст.1111 КК України матеріали досудового розслідування за епізодами вчинення ОСОБА_7 кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.111 та ч.5 ст.1111 КК України та присвоєно №2203080000000141
Відповідно до постанови від 24 січня 2023 року про створення групи слідчих, яким доручено проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні начальником СВ УСБУ в Запорізькій області ОСОБА_36 створено групу слідчих, яким доручено проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні №2203080000000141 від 24.01.2023 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.111 та ч.5 ст.1111 КК України, старшим слідчої групи визначено слідчого 2-го відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області ОСОБА_37 .
Відповідно до постанови про доручення проведення слідчих (розшукових) дій від 01 серпня 2022 року у кримінальному провадженні №220208000000092 від 23.03.2023 за ознаками вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.111 та ч.5 ст.1111 КК України слідчим СВ УСБУ ОСОБА_32 в порядку ст.40 КПК України доручено оперативним співробітникам 5 відділу ГВ ЗНД УСБУ в Запорізькій області шляхом проведення слідчих (розшукових) дій встановити осіб, які можуть бути обізнані про зазначені обставини вчинення кримінальних правопорушень і які можуть бути допитані з цього приводу як свідки. За наявності таких, провести слідчі дії допит свідка та пред'явлення особи для впізнання за фотознімками.
Відповідно до протоколів пред'явлення для впізнання за фотознімками за участю ОСОБА_18 від 26.12.2022 року, ОСОБА_21 від 28.12.2022 року, ОСОБА_22 від 29.12.2022 року складені в відповідно до вимог ст.40 КПК України уповноваженою собою співробітником УСБУ в Запорізькій області ОСОБА_38 в порядку передбаченому ст.ст.104,223, 228,231 КПК України.
Щодо протоколу пред'явлення для впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_11 від 29.06.2022 року, то зазначена процесуальна дія проведена уповноваженою особою - слідчим 2-го відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області ОСОБА_32 в порядку передбаченому ст.ст.104, 223, 228, 231 КПК України.
Щодо доводів сторони захисту про відсутність в діях ОСОБА_7 складу злочину, передбаченого ч.2 ст.111 КК України, а саме вчинення дій, спрямованих на надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, суд виходить з того, що попри відсутність в кримінальному законі поняття «підривна діяльність», воно має узгоджене і науково-доктринальне й судове тлумачення. Так, підривною діяльністю визнаються дії іноземних держав, іноземних організацій або їх представників, спрямовані на підрив основ національної безпеки України та завдання істотної шкоди суверенітетові, територіальній цілісності, недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України (Постанова Верховного Суду від 06.12.2021 у справі № 756/4855/17 (провадження № 51-7121км18)). Подібна правова позиція повторена й у постанові Верховного Суду від 21.12.2022 у справі № 759/5737/17 (провадження № 51-2899км20). Надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги у проведенні підривної діяльності проти України полягає у сприянні їх можливим чи дійсним зусиллям заподіяти шкоду національній безпеці України. Види підривної діяльності проти України можуть бути різноманітними (Постанова колегії суддів Першої судової палати ККС від 22.08.2023 у справі № 759/4148/17 (провадження № 51-1893км23)). Допомога з боку підсудної полягала в зборі та передачі особистих даних (зокрема місця проживання та приналежності до військових формувань, утворених відповідно до чинного законодавства України) учасників АТО, ООС, а також проукраїнськи налаштованих осіб, що чинять активний спротив окупаційній владі з числа мешканців Мелітопольського району, тобто про осіб, які перешкоджають окупаційній адміністрації завдавати істотну шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України. Відтак дії підсудної щодо передачі такої інформації полегшують викриття зазначених вище осіб з метою припинення їх дій та покарання за них, а отже полегшують здійснення подальшої підривної діяльності представників рф на тимчасово окупованій території Мелітопольського району. Вина у вчиненні таких дій повністю підтверджена доказами.
З 24 лютого 2022 року відповідним Указом Президента України в Україні введено воєнний стан, який діє до цього часу, а тому будь-яке діяння, що є формою державної зради (зокрема надання іноземній державі допомоги в проведенні підривної діяльності проти України), буде інкримінуватися з урахуванням кваліфікуючої ознаки - вчинення в умовах воєнного стану (ч. 2 ст. 111 КК України).
З приводу заперечення адвоката, що незрозумілим є яка саме шкода спричинена внаслідок вчинення злочину, передбаченого ч.2 ст. 111 КК України, колегія суддів зазначає наступне. Доктрина кримінального права та судова практика виходять з того, що законодавець вважає державну зраду закінченим посяганням уже з моменту надання згоди на виконання злочинного завдання, а не з часу вчинення конкретних зрадницьких дій. Отже, обов'язковою ознакою об'єктивної сторони є лише суспільно небезпечне діяння.
Щодо доводів сторони захисту про існування конкуренції між ч.2 ст.111 КК України і ч.5 ст.1111 КК України, і кваліфікація дій за нормою кримінального закону, яка передбачає більш суворе покарання, є таким, що не відповідає принципу кримінально-правової кваліфікації, колегія суддів приходить до наступних висновків.
Суд виходить з наступного: конкуренція кримінально-правових норм є нетиповою ситуацією в правозастосуванні, коли злочин підпадає під ознаки двох (або більше) норм кримінального закону, які з різним ступенем узагальнення і різною повнотою описують вчинене діяння, точніше фактично вчинений один злочин. В той час як слідує з матеріалів кримінального провадження підсудна вчинила різні за характером і ступенем суспільної небезпеки діяння, які отримують окрему кримінально-правову оцінку, тобто мова йде про сукупність кримінальних правопорушень. Про відсутність конкуренції кримінально-правових норм в цьому випадку свідчить той факт, що диспозиції ч. 5 ст. 1111 КК України не передбачено форми колабораціонізму, яка була б кореспондуючою з наданням громадянином України допомоги в проведенні підривної діяльності проти України. Таким чином в діях ОСОБА_7 , вчинених в різний час, за різних обставин, різних за змістом має місце не конкуренція норм, а реальна сукупність злочинів, передбачених ч.2 ст. 111 та ч.5 ст. 1111 КК України.
Колегія суддів критично ставиться до твердження захисника ОСОБА_6 , що фактично під час судового розгляду стороною обвинувачення не надано жодного допустимого та належного доказу, який би свідчив про те, що обвинувачена ОСОБА_7 вчинила інкриміновані злочини, передбачені ч.2 ст.111 та ч.5 ст.111-1 КК України.
Так, під час допиту свідки ОСОБА_18 , ОСОБА_11 , ОСОБА_21 , ОСОБА_24 , ОСОБА_26 зазначили що вони особисто знайомі з ОСОБА_7 . Вони впевнені що ОСОБА_7 добровільно обійняла запропоновану посаду, добровільно стала співпрацювати з окупаційною владою з метою організації та провадження освіти за російськими стандартами на тимчасово окупованої території Мелітопольського району Запорізької області. Крім того, ОСОБА_7 схиляла педагогічні колективи навчальних та дошкільних закладів Мелітопольського району Запорізької області до співпраці з державою-агресором, за власною ініціативою, на виконання раніше отриманих від представників держави-агресора завдань, збирала та передавала особисті дані (зокрема місця проживання та приналежності до військових формувань, утворених відповідно до чинного законодавства України) учасників АТО, ООС, а також проукраїнськи налаштованих осіб, що чинять активний спротив окупаційній владі з числа мешканців Мелітопольського району.
Фактичним даними, що містяться протоколах про результати НРСД, огляду телеграм-каналів, сторінок Інтернет мережі, які з урахуванням відсутності доказів, що підривають довіру до них, узгоджуються із встановленими судом обставинами вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до п.4 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 24.10.2003 року «Про практику призначення судами кримінального покарання» виходячи з того, що встановлення пом'якшуючих та обтяжуючих покарання обставин має значення для правильного його призначення, судам необхідно всебічно досліджувати матеріали справи щодо наявності таких обставин і наводити у вироку мотиви прийнятого рішення.
Судом обставин, що пом'якшують або обтяжують покарання ОСОБА_7 не встановлено.
Частина 2 статті 61 Конституції України передбачає, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.
При призначенні покарання ОСОБА_7 суд дотримується загальних засад призначення покарання, викладених в статті 65 КК України, та принципів законності, справедливості, індивідуалізації, а також достатності покарання для виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень. При цьому, враховує ступінь тяжкості вчиненого ОСОБА_7 злочинів, які відповідно до вимог ст.12 КК України є особливо тяжкими злочинами, суспільну небезпечність та характер скоєних злочинів, особу обвинуваченої: раніше не судима, має постійне місце мешкання, її вік та здоров'я (не перебуває на обліку у лікарів нарколога та психіатра).
Враховуючи особистість ОСОБА_7 , обставини кримінального провадження, відсутності обставин, що пом'якшують та обтяжують покарання, суд вважає, що виправлення обвинуваченої можливо лише в умовах ізоляції її від суспільства - в місцях позбавлення волі. Суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_7 покарання у виді позбавлення волі в межах санкцій ч.2 ст.111 та ч.5 ст.1111 КК України.
На переконання суду, призначення обвинуваченій ОСОБА_7 такого покарання буде справедливим, співмірним і достатнім для її виправлення, кари та запобігання вчинення нових злочинів як самою обвинуваченою, так і іншими особами, а також буде відповідати таким принципам Європейської конвенції з захисту прав людини і основоположних свобод як пропорційність обмеження прав людини, легітимна мета та невідворотність покарання.
Санкцією ч.5 ст.111-1 КК України передбачено додаткове покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.
Приймаючи рішення про призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати будь-які посади в органах державної влади, місцевого самоврядування а також займатися будь-якою діяльністю, пов'язаною з освітнім процесом в Україні суд враховує, що вказане додаткове покарання є обов'язковим у санкції вказаної статті.
Крім того, ОСОБА_7 вчинила злочини, об'єктом якого є основи національної безпеки України. Обвинувачена своїми діями фактично допомогла державі-агресору створити певну вертикаль незаконного органу влади і фактично вчинила злочин проти незалежності, суверенітету та територіальної цілісності нашої держави. Виходячи з цього, суд приймає рішення про призначення ОСОБА_7 покарання обіймати будь-які посади саме в органах державної влади та місцевого самоврядування.
Також, суд при прийнятті рішення також враховує правові висновки, викладені у постанові колегії Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 22.05.2018 року по справі №753/18479/16-к (провадження №51-520км18) та постанові колегії Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 21.06.2022 року по справі №171/869/21 (провадження №51-838км22) в частині можливості призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, в тому числі і до осіб, які на час вчинення зазначеного кримінального правопорушення не займали офіційно певні посади та не займалися офіційно певною діяльністю, з огляду на положення, передбачені ст. 55 КК України.
З вказаних правових висновків вбачається, що не є перешкодою для призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю та обставина, що обвинувачена на момент ухвалення вироку не працює на певній посаді та не проводить діяльність, з використанням можливостей якої (яких) вона вчинила кримінальне правопорушення.
В даному випадку, це буде справедливим та співмірним покаранням особи, яка визнана винною у здійсненні колабораційної діяльності, яке унеможливить певний період часу у майбутньому бути представником державної влади або місцевого самоврядування в Україні.
Крім того, санкціями ч.2 ст.111 та ч.5 ст.111-1 КК України передбачене обов'язкове додаткове покарання у виді конфіскації майна. Згідно з ч.1 ст.59 КК України покарання у виді конфіскації майна полягає в примусовому безоплатному вилученні у власність держави всього або частини майна, яке є власністю засудженого.
Враховуючи, що на стадії досудового розслідуванні та під час судового розгляду встановлено майно, що належить обвинуваченій ОСОБА_7 , суд призначає їй покарання у виді конфіскації майна.
Рішень з приводу застосування, продовження, зміни запобіжних заходів відносно обвинуваченої ОСОБА_7 судом не приймалося.
Процесуальні витрати, речові докази та цивільний позов у даному кримінальному провадженню відсутні.
Керуючись ст. ст. 297-1, 323, 369-371, 374, 376, 395 КПК України, суд, -
ОСОБА_7 визнати винуватою у вчиненні кримінальних правопорушень та призначити наступне покарання:
- за ч.5 ст.111-1 КК України у виді 8 (восьми) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах влади та місцевого самоврядування строком на 12 (дванадцять) років та з конфіскацією всього належного їй майна;
- за ч.2 ст.111 КК України у виді 15 (п'ятнадцяти) років позбавлення волі з конфіскацією всього належного їй майна.
На підставі ч.1 ст.70 КК України за сукупністю злочинів, шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим, призначити ОСОБА_7 остаточне покарання у виді 15 (п'ятнадцяти) років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах влади та місцевого самоврядування строком на 12 (дванадцять) років та з конфіскацією всього належного їй майна.
Строк відбуття покарання обвинуваченій ОСОБА_7 рахувати з моменту приведення вироку до виконання, тобто з моменту фактичного її затримання.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Вирок може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя протягом тридцяти днів з моменту його проголошення.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити прокурору та захиснику.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду.
Інформацію про ухвалений вирок, опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду.
Головуючий суддя ОСОБА_1
Судді ОСОБА_2
ОСОБА_3