Справа №760/7114/24
1-кс/760/3509/24
26 березня 2024 року м. Київ
Слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря - ОСОБА_2 , детектива - ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого детектива відділу детективів Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Киїської обласної прокуратури ОСОБА_4 про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні №72024110000000004 від 22.01.2024 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,-
Детектив звернувся до суду із клопотанням про арешт нерухомого майна за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72024110000000004 від 22.01.2024 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Клопотання мотивовано тим, що Комунальне некомерційне підприємство «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області, код ЄДРПОУ 26191575 (далі - КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області) створене відповідно до рішення Ірпінської міської ради Київської області від 26.07.2018 № 3955-54-VII шляхом перетворення Комунального закладу «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області в Комунальне некомерційне підприємство «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області. Місцезнаходження та юридична адреса юридичної особи визначена за адресою: Київська область, місто Ірпінь, вулиця Садова, 38 та перебуває на обліку у Ірпінської ДПІ ГУ ДПС у Київській області. Єдиним засновником КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області є Ірпінська міська рада.
Згідно Статуту КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області, затвердженого рішенням сесії Ірпінської міської ради Київської області восьмого скликання від 08.04.2021 № 545-7- VIIІ: п. 1.1. КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області (надалі - Підприємство) є закладом охорони здоров'я, що надає медичні послуги населенню; п. 4.1. Підприємство є юридичною особою публічного права; п. 4.7. Для закупівель товарів, робіт чи послуг Підприємство застосовує процедури закупівель, визначені Законом України «Про публічні закупівлі»; п. 4.9. Підприємство має самостійний баланс, рахунки в банках, органах Державного казначейства, печатку і штампи, а також бланки із своїм найменуванням.
Наказом виконуючого обов'язки директора КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області від 29.03.2019 № 295/1к «Про прийняття на роботу» ОСОБА_5 прийнято на посаду економіста 1 категорії з 01.04.2019.
Наказом директора КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області від 30.12.2021 № 366/ОД «Про визначення уповноваженої особи» та затвердження Положення про уповноважену особу» ОСОБА_5 призначено Уповноваженою особою КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області (далі - Уповноважена особа), відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель товарів, робіт та послуг.
Згідно Положення про уповноважену особу затвердженого наказом КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області від 30.12.2021 № 366/ОД:
п. 1.3 Уповноважена особа під час організації та проведення процедури закупівлі повинна забезпечити об'єктивність і неупередженість процесу організації та проведення процедур закупівель, в інтересах замовника;
п. 1.6 Уповноважена особа у своїй діяльності керується Законом, принципами здійснення публічних закупівель, визначених Законом, іншими нормативно-правовими актами та цим Положенням;
Відповідно до п. 3.8. Залежно від обсягів та предмета закупівлі уповноваженій особі доцільно орієнтуватися, зокрема, у таких питаннях: в основах сучасного маркетингу, кон'юнктурі ринків товарів, робіт і послуг та факторах, що впливають на її оформлення, а також джерелах інформації про ринкову кон'юнктуру; у чинних стандартах та технічних умовах товарів, робіт і послуг, які закуповуються замовником; у видах, істотних умовах та особливостях укладення договорів про закупівлю товарів, робіт і послуг тощо.
Згідно з п. 3.10. До основних завдань (функцій) уповноваженої особи належать: планування закупівель та формування річного плану закупівель в електронній системі закупівель; проведення попередніх ринкових консультацій з метою аналізу ринку; здійснення вибору процедури закупівлі; проведення процедур закупівлі; забезпечення укладання рамкових угод; забезпечення рівних умов для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця процедури закупівлі.
п. 4.1 Уповноважена особа має право: брати участь у плануванні видатків і визначенні потреби в товарах, роботах і послугах, що закуповуються; запитувати та отримувати рекомендації та інформацію від суб'єктів господарювання для планування закупівель та підготовки до проведення процедур закупівель; уносити пропозиції керівнику щодо організації закупівельної діяльності.
Відповідно до п. 4.3. Уповноважена особа несе персональну відповідальність: за прийняті нею рішення і вчинені дії (бездіяльність) відповідно до законів України; за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель; за порушення вимог, установлених Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.
Згідно з ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно- господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді провідного економіста КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області, будучи службовою особою цього підприємства, призначеною уповноваженою особою відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель товарів, робіт та послуг, замовником яких виступає КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області, виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції з 01 січня 2022 року, тому відповідно до частини 3 статті 18 Кримінального кодексу України, являлась службовою особою.
Згідно з частиною 1 статті 13 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі - Закону) під процедурою закупівлі розуміється - відкриті торги, торги з обмеженою участю, конкурентний діалог.
Статтею 5 Закону визначено принципи здійснення публічних закупівель, зокрема - максимальна економія, ефективність та пропорційність й інші.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України, що закріплює принцип ефективності та результативності, - при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів;
З метою вдосконалення публічних закупівель Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275 затверджена «Примірна методика визначення очікуваної вартості предмета закупівлі» (далі Методика).
Відповідно до розділу 2 Методики, визначення замовником очікуваної вартості складається з таких етапів: визначення потреби в товарах, роботах, послугах, формування опису предмета закупівлі із зазначенням технічних і якісних характеристик, аналіз ринку, визначення вимог до умов поставки і оплати, визначення очікуваної вартості кожного окремого предмета закупівлі.
Зокрема, на етапі аналізу ринку доцільно використовувати як загальнодоступну інформацію щодо цін та асортименту товарів, робіт і послуг, яка міститься у відкритих джерелах (у тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель «Prozorro» та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках, дані спеціалізованих інформаційно-аналітичних видань, офіційних статистичних видань, в тому числі іноземних, тощо), так і інформацію, отриману шляхом проведення ринкових консультацій. Отримана замовниками під час ринкових консультацій інформація дозволить визначити оптимальні вимоги до предмета закупівлі з урахуванням актуальних пропозицій ринку та визначити обґрунтовану очікувану вартість.
Крім того, згідно розділу 3 Методики, визначення замовником очікуваної вартості предмета закупівлі може здійснюватися методом порівняння ринкових цін. Зокрема, уповноваженій особі для отримання інформації про ціну товарів та послуг рекомендується здійснити пошук, збір та аналіз загальнодоступної інформації про ціну, направити не менше 3-х письмових запитів цінових пропозицій (електронною поштою) виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам конкретного товару, надавачам послуг, за результатом чого здійснити розрахунок очікуваної вартості предмета закупівлі.
Разом з цим, 06 січня 2022 року в невстановлений досудовим розслідуванням час ОСОБА_5 , перебуваючи у приміщенні КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області за адресою: Київська область, місто Ірпінь, вулиця Садова, 38, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, діючи як уповноважена особа відповідальна за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель товарів, робіт та послуг, замовником яких виступає КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області, у порушення статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі», п.п. 1.3, 1.6, 3.8 Положення про уповноважену особу з публічних закупівель, розділу 2, 3 Примірної методика визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, не дослідила дійсну кон'юнктуру товарного ринку та чинники, які впливають на її формування, не встановивши достовірну ринкову вартість на території України фармацевтичної (наркотичної) продукції, яку планується закупити, Протокольним рішенням Уповноваженої особи від 06.01.2022 № 1 вирішила провести процедуру відкритих торгів та затвердити зміни до річного плану закупівель на 2022 рік (згідно додатку 1), про що оприлюднила у системі публічних закупівель PROZORRO оголошення (за ідентифікатором UA-2022-01-06-003998-c) про закупівлю КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області (ДК 021:2015:3360000006-6): Фармацевтична продукція (Diazepam (Діазепам), Kеtamіпе (Кетамін), Morphine (Морфін), Fentanyl (Фентаніл) Clonidine (Клонідин), Сlonidine (Клонідин) з очікуваною вартістю закупівлі 1 100 900 грн.
У подальшому, упродовж січня-лютого 2022 року через систему публічних закупівель PROZORRO учасниками подано тендерні пропозиції.
ОСОБА_5 , діючи як уповноважена особа відповідальна за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель товарів, робіт та послуг, замовником яких виступає КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області, допустила до участі в аукціоні ТОВ «Діаліз Медик» та Комунальне підприємство «Фармація».
15.02.2022 року ОСОБА_5 , продовжуючи неналежно виконувати свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, діючи як уповноважена особа відповідальна за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель товарів, робіт та послуг, замовником яких виступає КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області, у порушення статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі», п.п. 1.3, 1.6, 3.8 Положення про уповноважену особу з публічних закупівель, розділу 2, 3 Примірної методика визначення очікуваної вартості предмета закупівлі не встановила, що ринкова вартість вказаного ТОВ «Діаліз Медик» у тендерній пропозиції фармацевтичної (наркотичної) продукції, є значно нижчою, протокольним рішенням Уповноваженої особи № 44 від 15.02.2022 визначила ТОВ «Діаліз Медик» (код ЄДРПОУ 40477029) переможцем процедури відкритих торгів по указаній закупівлі та ухвалила рішення про намір укласти договір про закупівлю з вказаним підприємством.
За результатами злочинної діяльності ОСОБА_5 , між КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області (Замовником) та ТОВ «Діаліз Медик» (Постачальником) укладено Договір про закупівлю № 119-Т від 01.03.2022 згідно якого визначено вартість фармацевтичної продукції, яка становить: Fentanyl (Фентаніл) розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл, по 2 мл в ампулі вартістю 112 грн за ампулу, Morphine (Морфін) розчин для ін'єкцій 1 %, по 1 мл в ампулі вартістю 105 грн за ампулу, Diazepam (Сибазон) розчин для ін'єкцій 5 мг/мл по 2 мл в ампулі вартістю 85 грн за ампулу, Ketamine (Кетамін) розчин для ін'єкцій, 50 мг/мл по 2 мл в ампулі вартістю 15 грн за ампулу.
Відповідно до Договору про закупівлю № 119-Т від 01.03.2022 та додаткових угод до нього № 1 від 26.12.2022, № 2 від 27.12.2022, № 3 від 19.01.2023, кількість поставленого товару ТОВ «Діаліз Медик» в адресу КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області остаточно склала: Fentanyl (Фентаніл) розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл, по 2 мл в ампулі 4595 шт., Morphine (Морфін) розчин для ін'єкцій 1 %, по 1 мл в ампулі 160 шт., Diazepam (Сибазон) розчин для ін'єкцій 5 мг/мл по 2 мл в ампулі 490 шт., Ketamine (Кетамін) розчин для ін'єкцій, 50 мг/мл по 2 мл в ампулі 70 шт.; на загальну суму 574 847,30 грн, у тому числі ПДВ.
Як вбачається з договору від 01.03.2022 № 119-Т та додаткових угод до нього, ціна за одиницю товару в період дії договору не змінювалась.
Видатковими накладними, документально підтверджується, що у період з 30.05.2022 по 13.03.2023 Постачальником - ТОВ «ДІАЛІЗ МЕДИК» на підставі договору від 01.03.2022 № 119-Т поставлено, а Замовником - КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області отримано товар (фармацевтична продукція) на загальну суму 574 847,30 грн, в т.ч. ПДВ.
Відповідно до виписаних платіжних доручень, у період з 30.05.2022 по 17.03.2023, з рахунку КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області № UA233052990000026007000101790 на рахунок ТОВ «ДІАЛІЗ МЕДИК» № НОМЕР_1 , згідно договору від 01.03.2022 № 119-Т, перераховано грошові кошти на загальну суму 574 847,30 грн, в т.ч. ПДВ.
Під час досудового розслідування встановлено, що ринкова вартість на території України фармацевтичної (наркотичної) продукції, які були поставлені ТОВ «Діаліз Медик» на адресу КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області згідно договору № 119-Т станом на дату укладання договору 01.03.2022, за одиницю товару складає: Fentanyl (Фентаніл) розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл, по 2 мл в ампулі 11,40 грн., Morphine (Морфін) розчин для ін'єкцій 1 %, по 1 мл в ампулі 9,60 грн., Ketamine (Кетамін) розчин для ін'єкцій, 50 мг/мл по 2 мл в ампулі 11,00 грн., Diazepam (Сибазон) розчин для ін'єкцій, 5 мг/мл по 2 мл в ампулі 13,46 грн.
Таким чином, розмір матеріальної шкоди (збитків), завданої КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області внаслідок придбання фармацевтичної (наркотичної) продукції, яка були поставлені згідно договору про закупівлю № 119-Т від 01.03.2022 року, з урахуванням ринкової на території України фармацевтичної (наркотичної) продукції розрахунково становить 512 855,60 (п'ятсот дванадцять тисяч вісімсот п'ятдесят п'ять гривень шістдесят копійок).
Вказані діяння уповноваженої особи відповідальної за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель товарів, робіт та послуг замовником яких виступає КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області ОСОБА_5 призвели до перерахунку бюджетних грошових коштів за платіжними дорученнями у період з 30.05.2022 по 17.03.2023 на загальну суму 574 847,30 грн, в т.ч. ПДВ, з яких 512 855,60 (п'ятсот дванадцять тисяч вісімсот п'ятдесят п'ять гривень шістдесят копійок) є необґрунтовано перерахованими бюджетними коштами за договором № 119-Т від 01.03.2022 року на рахунок ТОВ «Діаліз Медик».
Продовжуючи неналежно виконувати свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, 13.01.2023, в невстановлений досудовим розслідуванням час, ОСОБА_5 , перебуваючи у приміщенні КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області за адресою: Київська область, місто Ірпінь, вулиця Садова, 38, діючи як уповноважена особа відповідальна за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель товарів, робіт та послуг, замовником яких виступає КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області, у порушення статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі», п.п. 1.3, 1.6, 3.8 Положення про уповноважену особу з публічних закупівель, розділу 2, 3 Примірної методика визначення очікуваної вартості предмета закупівлі не дослідила дійсну кон'юнктуру товарного ринку та чинники, які впливають на її формування, не встановивши достовірну ринкову вартість на території України фармацевтичної (наркотичної) продукції, яку планується закупити, Протокольним рішенням Уповноваженої особи від 13.01.2023 № 16 вирішила провести процедуру відкритих торгів та затвердити зміни до річного плану закупівель на 2023 рік, про що оприлюднила у системі публічних закупівель PROZORRO оголошення (за ідентифікатором UA-2023-01-13-005673-a про закупівлю КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області (ДК 021:2015:3360000006-6): Фармацевтична продукція (Diazepam (Діазепам), Kеtamіпе (Кетамін), Morphine (Морфін), Fentanyl (Фентаніл) Clonidine (Клонідин), Сlonidine (Клонідин) з очікуваною вартістю закупівлі 1 339 714 грн.
У подальшому, упродовж січня 2023 року через систему публічних закупівель PROZORRO учасниками подано тендерні пропозиції.
ОСОБА_5 , діючи як уповноважена особа відповідальна за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель товарів, робіт та послуг, замовником яких виступає КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області, допустила до участі в аукціоні ТОВ «Діаліз Медик» та ТОВ «Дніпрофармація».
24.01.2023 року ОСОБА_5 , продовжуючи неналежно виконувати свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, діючи як уповноважена особа відповідальна за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель товарів, робіт та послуг, замовником яких виступає КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області, у порушення статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі», п.п. 1.3, 1.6, 3.8 Положення про уповноважену особу з публічних закупівель, розділу 2, 3 Примірної методика визначення очікуваної вартості предмета закупівлі не встановила, що ринкова вартість вказаного ТОВ «Діаліз Медик» у тендерній пропозиції фармацевтичної (наркотичної) продукції, є значно нижчою, протокольним рішенням Уповноваженої особи № 20 від 24.01.2023 визначила ТОВ «Діаліз Медик» (код ЄДРПОУ 40477029) переможцем процедури відкритих торгів по указаній закупівлі та ухвалила рішення про намір укласти договір про закупівлю з вказаним підприємством.
За результатами злочинних дій ОСОБА_5 , КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області (Замовником) та ТОВ «Діаліз Медик» (Постачальником) укладено договір про закупівлю № 58-Т від 30.01.2023, згідно якого визначено вартість фармацевтичної продукції, яка становить: Fentanyl (Фентаніл) розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл, по 2 мл в ампулі вартістю 121 грн за ампулу.
Видатковими накладними, документально підтверджується, що у період з 13.02.2023 по 17.04.2023 Постачальником - ТОВ «ДІАЛІЗ МЕДИК» на підставі договору № 58-Т від 30.01.2023 поставлено, а Замовником - КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області отримано товар (фармацевтична продукція) Fentanyl (Фентаніл) розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл, по 2 мл в ампулі у кількості 1200 шт., на загальну суму 145 307 грн., в т.ч. ПДВ.
Відповідно до виписаних платіжних доручень, у період з 01.03.2023 по 28.03.2023, з рахунку КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області № UA233052990000026007000101790 на рахунок ТОВ «ДІАЛІЗ МЕДИК» № UA233223130000026005000048912, згідно від 30.01.2023 № 58-Т, перераховано грошові кошти на загальну суму 145 307 грн., в т.ч. ПДВ.
Під час досудового розслідування встановлено, що ринкова вартість на території України фармацевтичної (наркотичної) продукції, які були поставлені ТОВ «Діаліз Медик» (код ЄДРПОУ 40477029) на адресу КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області (код ЄДРПОУ 26191575) згідно договору № 58-Т станом на дату укладання договору 30.01.2023, за одиницю товару складає: Fentanyl (Фентаніл) розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл, по 2 мл в ампулі 11,40 грн.
Таким чином, розмір матеріальної шкоди (збитків), завданої КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області внаслідок придбання фармацевтичної (наркотичної) продукції: Fentanyl (Фентаніл) розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл, по 2 мл в ампулі 1200 шт., які були поставлені згідно договору про закупівлю № 58-Т від 30.01.2023 року, з урахуванням ринкової на території України фармацевтичної (наркотичної) продукції розрахунково становить 131 520 (сто тридцять одна тисяча п'ятсот двадцять) гривень.
Вказані діяння уповноваженої особи відповідальної за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель товарів, робіт та послуг замовником яких виступає КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області ОСОБА_5 призвели до необґрунтованого (безпідставного) перерахунку бюджетних грошових коштів за платіжними дорученнями у період з 01.03.2023 по 28.03.2023 на загальну суму 145 307 грн., в т.ч. ПДВ., з яких 131 520 (сто тридцять одна тисяча п'ятсот двадцять) гривень є необґрунтовано перерахованими бюджетними коштами за договором № 58-Т від 30.01.2023 року на рахунок ТОВ «Діаліз Медик».
Розмір матеріальної шкоди, завданих КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області (код ЄДРПОУ 26191575) внаслідок придбання фармацевтичної (наркотичної) продукції за завищеними цінами, які були поставлені згідно договорів про закупівлю № 119-Т від 01.03.2022, № 58-Т від 30.01.2023, внаслідок безпідставного перерахування грошових коштів на рахунки ТОВ «Діаліз Медик» розрахунково становить 644 375,60 грн., яка у двісті п'ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину, тобто спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам в особі КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області.
Таким чином, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у неналежному виконанні своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що заподіяло тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
25.03.2024 старшим детективом Підрозділу детективів (на правах Управління) Територіального управління БЕБ у Київській області, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
В даному кримінальному провадженні обґрунтовано підозрюється Уповноважена особа КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області ОСОБА_5 , неналежне виконання якою своїх службових обов'язків призвело до заподіяння шкоди державі в особі КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області на суму 644 375,6 грн.
Таким чином, з метою відшкодування шкоди, завданої внаслідок вчинення кримінального правопорушення виникла необхідність у накладенні арешту на майно, яке належить підозрюваній ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_2 ).
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 2911606865 від 19.03.2024 ОСОБА_5 належить квартира за адресою: АДРЕСА_1 .
Детектив просив не викликати власника майна, оскільки існує реальна загроза зміни чи знищення майна, на яке необхідно накласти арешт.
В судовому засіданні детектив ОСОБА_3 клопотання підтримав з наведених у ньому підстав, просив задовольнити.
Слідчий суддя, заслухавши думку детектива, дослідивши матеріали клопотання та додані до нього документи, дійшов наступного висновку.
Клопотання про арешт майна подане з метою виконання вироку в частині забезпечення можливої конфіскації майна або цивільного позову. Слідчий вважає, що не накладення арешту перешкоджатиме встановленню істини внаслідок того, що таке майно (автомобіль) може бути приховане чи відчужене.
Згідно положень ч. 2 ст. 170 Кримінального процесуального кодексу України, арешт майна допускається з метою забезпечення:збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
При застосуванні заходів забезпечення кримінального провадження слідчий суддя повинен діяти у відповідності до вимог КПК України та судовою процедурою гарантувати дотримання прав, свобод та законних інтересів осіб, а також умов, за яких жодна особа не була б піддана необґрунтованому процесуальному обмеженню.
У відповідності до положень ч. 2 ст. 173 Кримінального процесуального кодексу України, при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: правову підставу для арешту майна; можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 цього Кодексу);наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 цього Кодексу); розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
Так, визначаючи правову підставу для накладення арешту, слідчий, у клопотанні, послався на вимоги ст. 170 КПК України без обґрунтування накладення арешту на майно з урахуванням конкретного кримінального провадження.
ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, санкцією якою передбачено позбавлення волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п'ятдесяти до семисот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.
Разом з тим, згідно норм Глави 10 та Глави 17 КПК України, правові підстави, з яких прокурором вноситься клопотання про накладення арешту та відповідно накладається арешт слідчим суддею, мають співвідноситись з обставинами кримінального провадження.
Проте, детектив, взагалі не обґрунтував, яким саме чином існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що арештоване майно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.
Тобто, клопотання не містить даних про те, яку саме з 4-х обставин, що визначені в ч. 2 ст. 170 КПК України, має забезпечити накладений арешт.
У кожному конкретному кримінальному провадженні слідчий суддя, застосовуючи вид обтяження, в даному випадку арешт майна, має неухильно дотримуватись вимог закону. При накладенні арешту на майно слідчий суддя має обов'язково переконатися в наявності доказів на підтвердження вчинення кримінального правопорушення.
У даному випадку в основу обґрунтування клопотання про арешт майна детективом взято за мету відшкодування шкоди, завданої внаслідок вчинення кримінального правопорушення, на даній стадії справа не напрвлена до суду, цивільний позов відсутній, як і доведеність вини судом.
Частиною 3 ст. 170 КПК України встановлено, що арешт може бути накладено на нерухоме і рухоме майно, майнові права інтелектуальної власності, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковому вигляді, цінні папери, корпоративні права, які перебувають у власності у підозрюваного, обвинуваченого або осіб, які в силу закону несуть цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, і перебувають у нього або в інших фізичних, або юридичних осіб з метою забезпечення можливої конфіскації майна, спеціальної конфіскації або цивільного позову.
В силу наведеної норми, арешт може бути накладений з метою забезпечення можливої конфіскації майна, спеціальної конфіскації або цивільного позову на майно, що перебуває у власності підозрюваного, обвинуваченого або осіб, які в силу закону несуть цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння. При цьому, жодних підстав зазначених вище, детектив не обґрунтував.
У силу ч. 1 ст. 173 КПК України слідчий суддя, суд відмовляють у задоволенні клопотання про арешт майна, якщо особа, що його подала, не доведе необхідність такого арешту.
Враховуючи наведене, у задоволенні клопотання необхідно відмовити, оскільки детективом не доведено необхідності та обґрунтованості арешту майна.
На підставі вищевикладеного, керуючись вимогами ч. ч. 1, 2 ст. 170, ч. ч. 1, 2 ст. 173 КПК України, слідчий суддя
У задоволенні клопотання старшого детектива відділу детективів Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Киїської обласної прокуратури ОСОБА_4 про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні №72024110000000004 від 22.01.2024 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України - відмовити.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її оголошення безпосередньо до Київського апеляційного суду. Якщо ухвалу слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання копії судового рішення.
Слідчий суддя - ОСОБА_1