Постанова від 18.06.2024 по справі 320/6425/23

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/6425/23 Суддя (судді) першої інстанції: Балаклицький А. І.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2024 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Заїки М.М.,

суддів - Голяшкіна О.В., Шведа Е.Ю.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 05 березня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Київській області), в якому просила суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у незарахуванні періодів з 05.01.2005 по 31.03.2005, з 01.01.2007 по 31.01.2008 та з 01.01.2009 по 05.12.2011 до стажу роботи за Списком №1, який дає право на державну пенсію на пільгових умовах згідно зі Списком №1;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у не зарахуванні до страхового стажу періоду роботи у зоні відчуження ЧАЕС в полуторному розмірі з 01.01.2004 по 05.12.2011 як роботу по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36, відповідно до частини 1 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон №796-XII);

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у невірному розміру розрахунку загального страхового та понаднормативного стажу;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати періоди з 05.01.2005 по 31.03.2005, з 01.01.2007 по 31.01.2008 та з 01.01.2009 по 05.12.2011 до стажу роботи за Списком №1, який дає право на державну пенсію на пільгових умовах згідно зі Списком №1 на підставі наданих довідок: №47-31105 від 26.11.2020 за період роботи з 28.11.1996 по 31.12.2009, виданою Державним спеціалізованим підприємством "Чорнобильська АЕС" за встановленою формою №122, та №47-7414 від 26.11.2020 за період роботи з 01.01.2010 по 05.12.2011, виданою за встановленою формою Додаток №5, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 №920, якими підтверджено роботу за шкідливим умовами праці за Списком №1;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати період роботи у зоні відчуження ЧАЕС з 01.01.2004 по 05.12.2011 до страхового стажу в полуторному розмірі як роботу по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36, на підставі довідок встановленої форми, затвердженими постановою Держкомітету СРСР з праці та соціальних питань від 09.03.1988 №11 та постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 №920;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області розрахувати загальний страховий стаж відповідно до відомостей трудової книжки серії НОМЕР_1 від 05.12.1995 та довідок №47-31105 від 26.11.2020 за період роботи з 28.11.1996 по 31.12.2009 та №47-7414 від 26.11.2020 за період роботи з 01.01.2010 по 05.12.2011, якими підтверджено роботу за шкідливими умовами праці за Списком №1, та визначити понаднормативний стаж відповідно до вимог статті 13 Закону України 13 «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII). з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 №1-р/2020 та з урахуванням частини 2 статті 56 Закону №796-XII право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, якими встановлено умови стажу роботи для призначення пенсії для жінок - 15 років.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 05.03.2024 позов задоволено частково, ухвалено:

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у не зарахуванні періодів з 05.01.2005 по 31.03.2005, з 01.01.2007 по 31.01.2008 та з 01.01.2009 по 05.12.2011 до стажу роботи ОСОБА_1 за Списком №1, який дає право на державну пенсію на пільгових умовах згідно зі Списком №1.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у не зарахуванні до страхового стажу періоду роботи ОСОБА_1 у зоні відчуження ЧАЕС в полуторному розмірі з 01.01.2004 по 05.12.2011 як роботу по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36, відповідно до частини 1 статті 56 Закону №796-XII.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати періоди з 05.01.2005 по 31.03.2005, з 01.01.2007 по 31.01.2008 та з 01.01.2009 по 05.12.2011 до стажу роботи за Списком №1, який дає право на державну пенсію на пільгових умовах згідно зі Списком №1 на підставі наданих довідок: №47-31105 від 26.11.2020 за період роботи з 28.11.1996 по 31.12.2009, виданою Державним спеціалізованим підприємством "Чорнобильська АЕС" за встановленою формою №122, та №47-7414 від 26.11.2020 за період роботи з 01.01.2010 по 05.12.2011, виданою за встановленою формою Додаток №5, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 №920, якими підтверджено роботу за шкідливим умовами праці за Списком №1.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати період роботи у зоні відчуження ЧАЕС з 01.01.2004 по 05.12.2011 до страхового стажу в полуторному розмірі як роботу по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36, на підставі довідок встановленої форми, затвердженими постановою Держкомітету СРСР з праці та соціальних питань від 09.03.1988 №11 та постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 №920.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

При цьому суд першої інстанції виходив з того, що наявні підстави для зарахування позивачу до стажу, який дає право на державну пенсію на пільгових умовах згідно зі Списком №1, періодів її роботи з 05.01.2005 по 31.03.2005, з 01.01.2007 по 31.01.2008 та з 01.01.2009 по 05.12.2011, а також зарахування періоду роботи у зоні відчуження ЧАЕС з 01.01.2004 по 05.12.2011 до страхового стажу в полуторному розмірі як роботи по Списку №1.

Разом з цим, суд вказав, що вимоги позивача про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у невірному розміру розрахунку загального страхового та понаднормативного стажу та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області розрахувати загальний страховий стаж відповідно до відомостей трудової книжки серії НОМЕР_1 від 05.12.1995 та довідок №47-31105 від 26.11.2020 за період роботи з 28.11.1996 по 31.12.2009 та №47-7414 від 26.11.2020 за період роботи з 01.01.2010 по 05.12.2011, якими підтверджено роботу за шкідливими умовами праці за Списком №1, та визначити понаднормативний стаж відповідно до вимог статті 13 Закону № 1788-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 №1-р/2020 та з урахуванням частини 2 статті 56 Закону №796-XII право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, якими встановлено умови стажу роботи для призначення пенсії для жінок - 15 років, задоволені бути не можуть, оскільки поновлення її прав буде здійснено в інший вищевказаний спосіб згідно заявленої позовної вимоги, яка задоволена судом.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду у частині відмови у задоволення позову, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати його та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

В обґрунтування своїх доводів позивач зазначає, що повне поновлення прав позивача вимагає встановлення межі мінімально необхідного стажу для призначення пенсії у 15 років та визначення всього відпрацьованого понад 15 років стажу як понаднормативного. При цьому, позивач має право на зарахування усього стажу понад 15 років до понаднормативного.

Шостим апеляційним адміністративним судом ухвалою від 29.03.2024 відкрито апеляційне провадження у справі, встановлено строк для подачі відзиву на апеляційну скаргу.

Відзиву на апеляційну скаргу не надійшло.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 11.06.2024 продовжено строк розгляду справи на більш тривалий термін. Справу призначено до розгляду у порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Київській області, як застрахована особа, яка відповідно до Закону України №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV) підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за весь час своєї трудової діяльності.

18 січня 2022 року позивач звернулась до ГУ ПФУ у Київській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до пункту «а» статті 13 Закону № 1788-XII.

Рішенням ГУ ПФУ у Київській області № 4539-7589/С-02/8-1000/22 від 07.07.2022, позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 статті 114 розділу XIV Закону №1058-ІV.

У спірному рішенні відповідач зазначив, що пенсійний вік, визначений пунктом 1 частини другої статті 114 Закону №1058, становить 50 років, у той час як вік заявниці 44 роки.

Також у спірному рішенні відповідач зазначив, що страховий стаж заявниці становить 28 років 3 місяці та 21 днів, а пільговий стаж 10 років 09 місяців та 4 дні.

Одночасно було зазначено, що до стажу не зараховано періоди з 05.01.2005 по 31.03.2005, з 01.01.2007 по 31.01.2008, та з 01.01.2009 по 05.12.2011.

Як зазначає відповідач, позивач згідно наказів ДСП «ЧАЕС» від 13.04.2005 №140-к, від 06.09.2005 № 430-к та від 21.12.2007 №956-к, знаходилася у частково оплачуваній відпустці по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку з 11.08.2005 по 05.01.2008.

Також, згідно наказів ДСП «ЧАЕС» від 18.11.2009р. №1104-к, від 08.12.2011 №1056-к позивач перебував у частково оплачуваній відпустці по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку з 19.11.2009 по 05.12.2011.

Вказані періоди, керуючись статтею 181 КЗпП України, відповідач вважає можуть бути зараховані до загального страхового стажу, а не до спеціального за Списком №1.

Вважаючи вказане рішення відповідача протиправним, позивач звернулася до суду.

Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що наявні підстави для зарахування позивачу до стажу, який дає право на державну пенсію на пільгових умовах згідно зі Списком №1, періодів її роботи з 05.01.2005 по 31.03.2005, з 01.01.2007 по 31.01.2008 та з 01.01.2009 по 05.12.2011, а також зарахування періоду роботи у зоні відчуження ЧАЕС з 01.01.2004 по 05.12.2011 до страхового стажу в полуторному розмірі як роботи по Списку №1.

Разом з цим, вимоги позивача про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у невірному розміру розрахунку загального страхового та понаднормативного стажу та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області розрахувати загальний страховий стаж відповідно до відомостей трудової книжки серії НОМЕР_1 від 05.12.1995 та довідок №47-31105 від 26.11.2020 за період роботи з 28.11.1996 по 31.12.2009 та №47-7414 від 26.11.2020 за період роботи з 01.01.2010 по 05.12.2011, якими підтверджено роботу за шкідливими умовами праці за Списком №1, та визначити понаднормативний стаж відповідно до вимог статті 13 Закону № 1788-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 №1-р/2020 та з урахуванням частини 2 статті 56 Закону №796-XII право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, якими встановлено умови стажу роботи для призначення пенсії для жінок - 15 років, задоволені бути не можуть, оскільки поновлення її прав буде здійснено в інший вищевказаний спосіб згідно заявленої позовної вимоги, яка задоволена судом.

Колегія суддів погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції та враховує наступне.

Відповідно до пункту «а» статті 13 Закону № 1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Згідно із ч. 1 ст. 114 Закону № 1058-ІV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-ІV на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Згідно із ч. 3 ст. 114 Закону України № 1058-ІV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.

Статтею 62 Закону № 1788-XII визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності такої книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, в тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5).

Отже, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Встановлено, що ГУ ПФУ у Київській області було проведено перевірку достовірності документів, наданих для призначення (перерахунку) пенсії, за результати чого було складено Акт від 16.02.2021 №764/03, у якому зафіксовано, що:

з 28.11.1996 ОСОБА_1 була прийнята на роботу до Чорнобильської АЕС на посаду техніка 1 категорії відділу капітального будівництва об'єкту «Укриття» з особливо шкідливими умовами праці (надалі - ОШУП) згідно з наказом від 27.11.1996 №436лс;

з 25.02.1998 відповідно до наказу від 17.02.1998 №151лс, ОСОБА_1 переведена на посаду техніка 1 категорії кошторисного відділу об'єкту «Укриття» з ОШУП;

з 01.08.1999, згідно з наказом від 03.08.1999 №403лс, ОСОБА_1 переведена на посаду економіста II категорії кошторисного відділу об'єкту «Укриття» з ОШУП;

з 01.05.2002, згідно з наказом від 29.04.2002 №163лс ОСОБА_1 переведена на посаду економіста з договорів і претензійної роботи II категорії відділу контрактів основної діяльності з ОШУП;

з 01.09.2003, згідно з наказом від 26.08.2003 №767лс, ОСОБА_1 була переведена на посаду економіста з договорів і претензійної роботи II категорії кошторисного відділу об'єкту «Укриття» з ОШУП;

з 10.01.2005, згідно з наказом від 18.01.2005 №119лс, ОСОБА_1 була переведена на посаду економіста II категорії кошторисного-договірного відділу з ОШУП;

з 11.08.2005 по 05.01.2008, відповідно до наказу від 13.04.2005 №140-к, ОСОБА_1 надана частково оплачувана відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;

з 01.11.2006, відповідно до наказу від 17.11.2006 №1048лс, ОСОБА_1 переведено на посаду економіста II категорії відділу договорів з робот і послуг з ОШУП;

з 06.01.2008, згідно з наказом від 21.12.2007 №956-к ОСОБА_1 приступила до роботи до роботи на попередній посаді у цьому відділу з ОШУП;

з 19.11.2009 по 24.05.2012, відповідно до наказу від 18.11.2009 №1104-к, ОСОБА_1 була надана частково оплачувана відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;

з 06.12.2011 згідно з наказом від 08.12.2011 №1056-к ОСОБА_1 приступила до роботи на попередній посаді з нормальними умовами праці з правом виконання робіт в зоні відчуження ЧАЕС.

Отже, періоди роботи (з урахування частково оплачуваної відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у певні періоди) з 28.11.1996 по 31.12.2009 та з 01.01.2010 по 05.12.2011, є періодами з особливо шкідливими умовами правці, які віднесені до Списку №1, і разом складають 15 років 8 днів.

Наведене також підтверджується листом ДСП «Чорнобильська АЕС» №1439/47040000-2022 від 24.06.2022 та копією трудової книжки серії НОМЕР_1 від 05.12.1995.

Таким чином, відповідачем протиправно відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу позивача, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах по Списку № 1, періоду роботи у не зарахуванні періодів з 05.01.2005 по 31.03.2005, з 01.01.2007 по 31.01.2008 та з 01.01.2009 по 05.12.2011, з підстав зазначених в оскаржуваному рішенні.

У зв'язку із цим, наявні підстави для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати періоди з 05.01.2005 по 31.03.2005, з 01.01.2007 по 31.01.2008 та з 01.01.2009 по 05.12.2011 до стажу роботи за Списком №1, який дає право на державну пенсію на пільгових умовах згідно зі Списком №1 на підставі наданих довідок: №47-31105 від 26.11.2020 за період роботи з 28.11.1996 по 31.12.2009, виданою Державним спеціалізованим підприємством "Чорнобильська АЕС" за встановленою формою №122, та №47-7414 від 26.11.2020 за період роботи з 01.01.2010 по 05.12.2011, виданою за встановленою формою Додаток №5, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 №920, якими підтверджено роботу за шкідливим умовами праці за Списком №1.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №831 від 10.09.2008 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» особам, які постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до стажу роботи і вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36).

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 затверджено Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Пунктом 22.1-1г вказаного Списку № 1 передбачено право на пенсію на пільгових умовах для працівників, які зайняті повний робочий день у зоні відчуження на підприємствах, в установах і організаціях, перелік яких затверджується Мінприроди за погодженням з Мінсоцполітики та Міністерством охорони здоров'я в позиції 22.1-1г працівникам призначається пенсія за віком на пільгових умовах починаючи з 1 січня 2010 року згідно з постанови КМУ № 173 від 24.02.2010.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року №461 затверджено, зокрема, Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

До вказаного списку віднесено роботи в зоні відчуження: працівники, зайняті на роботах у зоні відчуження, сумарна щільність забруднення території якої радіонуклідами становить 100 кБк/м2 і більше.

Згідно із Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.

Встановлено, що позивач в період з 01.01.2004 по 05.12.2011 займала посаду економіста 2-ї категорії у відділі договорів по роботі на послугах ДСП «ЧАЕС».

Наказом ДСП «ЧАЕС» від 24.03.2011р. №189 було затверджено «Перелік робочих місць, професій та посад працівників ДСП «ЧАЕС», яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1» згідно розділу XXII підрозділу І позиції 22.1-1г Списку №1, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003р. №36. В зазначений перелік входить посада економіста ВДРП за кодом професії 2441.2. У висновках державної експертизи умов праці від 25.03.2011р. № 42, зазначено: «погодитися з висновками атестаційної комісії підприємства у підтвердженні права на пільгове пенсійне забезпечення своїм працівникам за Списком№1» згідно Розділу ХХП «Робота з радіоактивними речовинами та джерелами іонізуючих випромінювань і берилієм».

Таким чином, наявні підстави для зарахування до пільгового стажу позивача періоду її роботи повний робочий день в зоні відчуження з 01.01.2020 по 05.12.2011 у полуторному обчисленні.

Відтак, є протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у не зарахуванні до страхового стажу періоду роботи ОСОБА_1 у зоні відчуження ЧАЕС в полуторному розмірі з 01.01.2004 по 05.12.2011 як роботу по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36, відповідно до частини 1 статті 56 Закону №796-XII. Тому й наявні підстави для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати період роботи у зоні відчуження ЧАЕС з 01.01.2004 по 05.12.2011 до страхового стажу в полуторному розмірі як роботу по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36, на підставі довідок встановленої форми, затвердженими постановою Держкомітету СРСР з праці та соціальних питань від 09.03.1988 №11 та постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 №920.

Щодо вимог позивача про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у невірному розрахунку загального страхового та понаднормативного стажу та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області розрахувати загальний страховий стаж відповідно до відомостей трудової книжки серії НОМЕР_1 від 05.12.1995 та довідок №47-31105 від 26.11.2020 за період роботи з 28.11.1996 по 31.12.2009 та №47-7414 від 26.11.2020 за період роботи з 01.01.2010 по 05.12.2011, якими підтверджено роботу за шкідливими умовами праці за Списком №1, та визначити понаднормативний стаж відповідно до вимог статті 13 Закону № 1788-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 №1-р/2020 та з урахуванням частини 2 статті 56 Закону №796-XII право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, якими встановлено умови стажу роботи для призначення пенсії для жінок - 15 років, суд першої інстанції вказав, що такі вимоги задоволенні бути не можуть, оскільки поновлення прав позивача буде здійснено в інший вищевказаний спосіб згідно заявленої ним позовної вимоги, яка задоволена судом.

Так, відповідно до частини 2 статті 56 Закону №796-XII право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Апеляційний суд зазначає, що право позивача на призначення пенсії з урахуванням частини 2 статті 56 Закону №796-XII підтверджено судом у ході розгляду справи шляхом визнання наявності у позивача (яка віднесена до категорії 2) як стажу роботи не менш як 15 років, так і стажу роботи за списком № 1 понад 7 років 6 місяців.

Відтак, позивач має право на збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений вказаною нормою, але не вище 85 процентів заробітку у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону № 1058-ІV.

Разом з цим, питання щодо визначення розміру пенсії позивача не входить до предмету розгляду у даній справі, адже позивачем не заявлено відповідних позовних вимог, а встановлені судом обставини даної справи свідчать про передчасність таких вимог, оскільки позивачу ще не призначено пенсії, тому й відсутні підстави вважати, що відповідач при визначенні розміру пенсії позивача не врахував положення ч.2 ст.56 Закону №796-XII.

При цьому, порядок визначення стажу однаковий як для цілей призначення пенсії відповідно до статті 13 Закону № 1788-XII, так і для підтвердження права на збільшення пенсії у порядку частини 2 статті 56 Закону №796-XII.

Тому, визнання судом необхідності зарахування до стажу позивача, який дає право на державну пенсію на пільгових умовах згідно зі Списком №1, періодів її роботи з 05.01.2005 по 31.03.2005, з 01.01.2007 по 31.01.2008 та з 01.01.2009 по 05.12.2011, а також зарахування періоду роботи у зоні відчуження ЧАЕС з 01.01.2004 по 05.12.2011 до страхового стажу в полуторному розмірі як роботи по Списку №1, з урахуванням стажу який визнається відповідачем, є безумовним підтвердженням наявності підстав для застосування положень ч.2 ст.56 Закону №796-XII під час визначення розміру пенсії позивача при її призначенні шляхом збільшення розміру пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж у 15 років.

При цьому, кожен рік роботи позивача понад вказаний стаж у 15 років зараховується у відповідний понаднормативний стаж у силу прямої вказівки ч.2 ст.56 Закону №796-XII.

Водночас, задоволення позовних вимог змістом яких є констатація вказаної обставини та змісту ч.2 ст.56 Закону №796-XII жодним чином не впливає на права позивача у межах спірних правовідносин.

До того ж, виконання відповідачем судового рішення у даній справі у частині задоволених позовних вимог зумовить ті ж наслідки, що й розрахунок загального страхового стаж відповідно до відомостей трудової книжки серії НОМЕР_1 від 05.12.1995 та довідок №47-31105 від 26.11.2020 за період роботи з 28.11.1996 по 31.12.2009 та №47-7414 від 26.11.2020 за період роботи з 01.01.2010 по 05.12.2011, якими підтверджено роботу за шкідливими умовами праці за Списком №1, та визначення понаднормативного стажу відповідно до вимог статті 13 Закону № 1788-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 №1-р/2020 та частини 2 статті 56 Закону №796-XII.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про часткове задоволення позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст. ст. 48, 242-244, 250, 271, 272, 286, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 05 березня 2024 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та не підлягає касаційному оскарженню, відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя М.М. Заїка

Судді О.В. Голяшкін

Е.Ю. Швед

Повний текст постанови складено та підписано 18 червня 2024 року.