про прийняття позовної заяви до розгляду
та відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі
18 червня 2024 року справа № 580/6064/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Л.В.Трофімової розглянув матеріали адміністративної справи № 580/6064/24 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області (вул. прикордонника Лазаренка 1, м. Черкаси, 18029, код ЄДРПОУ 38646021) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, постановив ухвалу.
18.06.2024 вх.№29933/24 позивач (представник позивача - адвокат Гончар Людмила Вячеславівна згідно з ордером серії СА №1086825) у позовній заяві просить:
- поновити строк на звернення до суду;
- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01.02.2015 до 31.12.2018;
- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення з 01.02.2015 до 31.12.2018.
Додатково просить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області на користь позивача витрати на правничу допомогу у сумі 7000 грн.
Спір виник з публічно-правових відносин та відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України належить до юрисдикції адміністративних судів має розглядатися у порядку адміністративного судочинства.
Ініціювавши судовий розгляд справи, позивач насамперед повинен активно використовувати визначені законом процесуальні права, здійснювати їх з метою, з якою такі права надано. На цьому акцентувала увагу Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12.01.2023 у справі № 9901/278/21.
Верховний Суд у справі №640/16224/19 (провадження №К/9901/22967/20) зауважує, що як протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Відповідно до частини 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, зокрема: надання копії наказу про звільнення зі служби цивільного захисту, розрахункові листки за період з 01.02.2015 до 31.12.2018.
Усупереч вимог п.4, 5, 9 ч.5 ст.160 позивач не окресоює зміст і характер порушеного права у березні-квітні 2015 (охоплені початком періоду з 01.02.2015), зважаючи на те, що довідка у додатку до позовної заяви містить значення про виплачену індексацію: березень 570.03 грн; квітень - 355.66 грн.
Відповідно до частини 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. Адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного) (ст.12 КАС України). Відповідно до ч. 1 ст. 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
За результатом вивчення позовної заяви суд встановив, що позивач пред'явив вимогу, що згідно ч. 6 ст. 12 КАС України належить до справ незначної складності (п. 20 ч. 1 ст. 4; ч. 2 ст. 12 КАС України), відповідно до ч. 1 ст. 257, ч. 5 ст. 262 КАС України належить розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Враховуючи предмет і підстави позову, вимоги ст. 262 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розгляду адміністративної справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
У позовній заяві про поновлення строку звернення до суду зазначено: ОСОБА_1 вперше дізналась про не здійснення індексації з відповіді від 21.05.2024 на підставі отриманої довідки.
Керуючись п. 20 ч. 1 ст. 4, ч. 4 ст. 9, ст. 12, 44, ч. 1 - 4 ст. 77, 79, ч. 3, 6 ст. 80, 160-162, 168, 171, 241-243, 248, 257, 258, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Визнати причини пропуску строку звернення до суду поважними і задовольнити клопотання, поновити строк.
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).
Запропонувати позивачу надати докази на підтвердження обставин у контексті сформованих вимог. Відповідно до ч. 4 ст. 9, ч. 1 та ч. 3 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України запропонувати позивачеві врахувати ч.1 ст.47 КАС України та надати суду протягом п'яти днів з дати отримання даної ухвали усі наявні документи, докази та пояснення, що на думку позивача мають значення для розгляду даної справи.
Витребувати у відповідача з наданням до суду протягом п'ятнадцяти днів з дати оприлюднення/отримання ухвали копію заяви-звернення позивача про нарахування індексації, матеріали особової справи позивача у межах спірних правовідносин з наданням копії наказу про звільнення зі служби з відмікою про ознайомлення, а також розпорядження про нарахування і виплату індексації у січні, березні, квітні 2015 року та підстави не нарахування у лютому 2015, травні-грудні 2015, 2016-2018 роки.
Встановити відповідачеві 15 календарних днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі для надіслання: суду - відзиву на позовну заяву, що повинен відповідати вимогам ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України; позивачу - копії відзиву та доданих до нього документів. Попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин спір буде вирішений за наявними матеріалами справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може кваліфікуватися як визнання позову.
Повідомити учасників справи, що копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи (ч. 9 ст. 79 КАС України).
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію у справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/.
Роз'яснити учасникам, що відповідно до ст. 44, 47 КАС України учасники справи мають рівні процесуальні права та обов'язки; сторони можуть досягнути примирення на будь-якій стадії судового процесу, що є підставою для закриття провадження в адміністративній справі.
Роз'яснити учасникам про можливість зареєструватись у підсистемі «Електронний суд», користуватись електронним кабінетом (http://adm.ck.court.gov.ua/sud2370/pres-centr/news/).
Ухвала суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені ст. 256 КАС України, не оскаржується.
Копію ухвали направити сторонам спору, відповідачу - копію позовної заяви з додатками.
Суддя Лариса ТРОФІМОВА