Рішення від 17.06.2024 по справі 500/2238/24

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2238/24

17 червня 2024 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо перерахунку його пенсії по інвалідності з 01.03.2023 та з 01.03.2024, а саме: не врахування при розрахунку збільшення пенсії як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (далі Постанова №1318) у розмірі 25 відсотків сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та 2023 роки та сум підвищення (індексації) пенсії за 2022, 2023 та 2024 роки відповідно;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з 01.03.2023 та з 01.03.2024 здійснити перерахунок його пенсії, а саме: розрахунок збільшення пенсії на 25 відсотків як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 Постанови №1381, виходячи з основного розміру пенсії, з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та 2023 роки та сум підвищення (індексації) пенсії за 2022, 2023 та 2024 роки відповідно без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що йому призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та забезпечення деяких інших осіб від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

З 01.03.2024 позивачу нарахована пенсія з урахуванням індексації, установленої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році (далі Постанова №185).

Проте така індексація, як і індексація пенсії за 2022 та 2023 роки не врахована при розрахунку підвищення до пенсії позивачу як інваліду війни 2 групи у розмірі 25 відсотків у відповідності до вимог пункту 1 Постанови № 1381, який передбачає виплату підвищення з урахуванням індексації.

Натомість відповідач при розрахунку індексації пенсії позивача помилково до основного розміру пенсії додавав її підвищення відповідно до Постанови № 1381 (25%), а саме підвищення пенсії у розмірі 25 відсотків розраховував лише з суми основної пенсії.

На заяву про перерахунок пенсії в належному розмірі, позивач отримав листа відповідача від 26.03.2024, яким його повідомлено про обґрунтованість визначеного розміру пенсії з урахуванням вимог Постанови №1381. Проте позивач не погоджується з запропонованим відповідачем порядком нарахування йому підвищення до пенсії на 25 відсотків як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 Постанови №1381, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 19.04.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, постановлено судовий розгляд справи проводити суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у строк, встановлений частиною другою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).

Відповідач відзив на позов у строк встановлений судом (п'ятнадцять днів з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі) до суду не подав, як і будь-які докази у спростування позовних вимог. Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позові, суд встановив такі обставини.

Позивач ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства оборони України, особою з інвалідністю 3 групи, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію по інвалідності, яка йому призначена відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» встановлено, що з 1 березня 2024 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, що з 01.01.2024 становить 23610,00 грн (2361,00 х 10). Розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500 гривень.

На заяву позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області надало листом від 26.03.2024 відповідь щодо порядку нарахування пенсії позивачу. Зокрема, відповідач вказав, що виплата пенсії проводиться в раніше призначеному розмірі 18312,36 грн станом на дату, з якої судом зобов'язано провести перерахунок пенсії, без обмеження її максимального розміру, тобто на 01.03.2023.

Розрахований розмір пенсії ОСОБА_1 після перерахунку згідно Постанови №185 склав 21830,94 грн, а саме:

10823,04 грн - основний розмір пенсії;

2075,76 грн - збільшення основного розміру пенсії на 25% (пункт 1 Постанови №1381);

1894,04 грн - індексація з 01.03.2022;

1500,00 грн - індексація з 01.03.2023;

1500,00 грн - індексація з 01.03.2024;

2000,00 грн - щомісячна доплата відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713;

708,30 грн - підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни 3 групи;

50,00 грн - цільова допомога особам з інвалідністю внаслідок війни 3 групи;

802,74 грн - пенсія за особливі заслуги перед Україною.

У листі від 26.03.2024 відповідач зазначив, що перерахунок на виконання Постанови №185 проведений. Інше чинним законодавством не передбачене.

Вважаючи дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо перерахунку пенсії по інвалідності з 01.03.2023 та з 01.03.2024 з неправильним застосуванням пункту 1 Постанови №1381 (при нарахуванні підвищення до пенсії у розмірі 25 відсотків) протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі та деяких інших осіб визначає Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII.

Згідно зі статтею 18 Закону № 2262-XII пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.

Групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються медико-соціальними експертними комісіями, які діють на підставі положення про них, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Залежно від ступеня втрати працездатності особи з інвалідністю поділяються на три групи (стаття 19 Закону № 2262-XII).

Відповідно до статті 21 Закону № 2262-XII пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах: а) особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку); б) іншим особам з інвалідністю I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 3 групи внаслідок війни.

Кабінет Міністрів України у постанові № 1381 від 28.12.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (чинній на час перерахунку пенсії у 2022, 2023 роках) установив, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статей 13 і 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.

Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.

Таким чином, за приписами Постанови № 1381, основний розмір пенсії з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.

16.02.2022 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118).

Пунктом 2 Постанови № 118 установлено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 р. до 28 лютого 2022 р. за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Абзацом другим пункту 1 Постанови № 118 визначено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.

24.02.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168).

Пунктом 2 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Пунктом 1 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

При цьому пунктом 10 Постанови КМУ № 168 передбачено, що у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з 1 березня 2024 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 року включно, підвищуються на коефіцієнт у розмірі 1,0796, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

При цьому пунктом 3 Постанови № 185 установлено, що у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Спірним питанням у цій справі є визначення порядку врахування між собою таких складових пенсії позивача як: збільшення розміру пенсії на 25%, передбаченого Постановою № 1381 та індексації пенсії у 2022, 2023, 2024 роках, передбачених Постановами № 118, № 168 та №185.

З положень пункту 1 Постанови № 1381 висновується, що 25 відсотків збільшення пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни вираховуються з двох складових: основного розміру пенсії та індексації пенсії на визначений щороку Урядом коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески.

Тобто збільшення пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни на 25 відсотків вираховується з величини, яка включає основний розмір пенсії та індексацію.

Виходячи зі змісту листа Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 26.03.2024 та долучених до нього розрахунків пенсії позивача, які зазначені вище вбачається, що з 01.03.2023 відповідач проводив нарахування підвищення пенсії на 25 відсотків з основного розміру пенсії без врахуванням індексації, а вже індексацію пенсії проводив не лише з основного розміру пенсії, а й з урахуванням підвищення основного розміру пенсії на 25 відсотків відповідно до Постанови № 1381. Однак суд звертає увагу на те, що Постановами № 118, № 168, №185 не було встановлено такого порядку розрахунку індексації пенсії, наведений алгоритм дій відповідач застосував довільно.

Отже, аналізуючи обставини справи та надані сторонами письмові докази, суд приходить переконання, що відповідач в порушення пункту 1 Постанови №1381 неправильно здійснив розрахунок пенсії позивача, оскільки 25 відсотків збільшення пенсії позивача розрахував з основного розміру пенсії без врахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески.

Аналогічних висновків дійшов Восьмий апеляційний адміністративний суд в аналогічній категорії спорів, які викладені у постановах від 26.04.2024 у справі № 500/6485/23, від 2601.2024 у справі № 300/3079/23.

З огляду на викладене, суд дійшов до переконання, що відповідачем допущено порушення при перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2023 та 01.03.2024 без урахування вимог пункту 1 Постанови №1381 при збільшенні її розміру на 25 відсотків.

За наведених обставин до задоволення підлягає і похідна позовна вимога про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з 01.03.2023 та з 01.03.2024 здійснити перерахунок пенсії позивача, а саме: розрахунок збільшення пенсії на 25 відсотків як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 Постанови №1381, виходячи з основного розміру пенсії, з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та 2023 роки та сум підвищення (індексації) пенсії за 2022, 2023 та 2024 роки відповідно.

Щодо позовної вимоги про проведення вказаного вище перерахунку без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум, то така теж підлягає до задоволення.

Згідно з частиною четвертою статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Виплата позивачу пенсії без обмеження її максимального розміру, не лише на якусь дату, а й і надалі, проводячи пенсійні виплати, які в певний момент були обмежені максимальним розміром.

Правова визначеність, як спеціальна складова більш загального принципу верховенства права, передбачає правило остаточності рішень суду та гарантованість їх виконання. Таким чином, остаточне рішення суду є обов'язковим до виконання до моменту зміни умов, за яких його ухвалено.

За таких обставин, обмеження ГУ ПФУ в Тернопільській області максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262-ХІІ, є протиправним.

Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд врахував, що таке обмеження застосоване відповідно до наданих учасниками справи доказів з 01.03.2023 та 01.03.2024.

Відтак, керуючись частиною другою статті 9 КАС України щодо меж розгляду позовних вимог та можливості виходу за них, для захисту порушеного права позивача похідна позовна вимога підлягає до задоволення шляхом зобов'язання ГУ ПФУ в Тернопільській області здійснити виплату нарахованої позивачу пенсії з 01.03.2023 та 01.03.2024 без обмеження її максимальним розміром.

Враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, питання розподілу судових витрат судом не вирішується.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо перерахунку його пенсії по інвалідності з 01.03.2023 та з 01.03.2024, а саме: не врахування при розрахунку збільшення пенсії як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (далі Постанова №1318) у розмірі 25 відсотків сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та 2023 роки та сум підвищення (індексації) пенсії за 2022, 2023 та 2024 роки відповідно.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з 01.03.2023 та з 01.03.2024 здійснити перерахунок його пенсії, а саме: розрахунок збільшення пенсії на 25 відсотків як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 Постанови №1381, виходячи з основного розміру пенсії, з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та 2023 роки та сум підвищення (індексації) пенсії за 2022, 2023 та 2024 роки відповідно без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 17 червня 2024 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач:

- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: майдан Волі, 3,м. Тернопіль,Тернопільська обл., Тернопільський р-н,46001 код ЄДРПОУ/РНОКПП 14035769).

Головуючий суддя Подлісна І.М.