Ухвала від 12.06.2024 по справі 607/12834/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.06.2024 Справа №607/12834/24 Провадження №1-кс/607/3482/2024

Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_5 ,погоджене прокурором у кримінальному провадженні - прокурором відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянці України, уродженці с. Микільське Білозерського району Херсонської області, зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_1 ,

підозрюваній у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною п'ятою статті 1111 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_5 , за погодженням із прокурором у кримінальному провадженні - прокурором відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області в рамках кримінального провадження № 22023210000000124 від 20.07.2023 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, із клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , без визначення розміру застави.

Клопотання обґрунтовано тим, що ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною п'ятою статті 1111 КК України, існують підстави для тримання її під вартою, наявні ризики, передбачені пунктами 1, 2, 3 частини першої статті 177 КПК України, а також на даний час вона переховується від органів досудового розслідування на тимчасово окупованій території Херсонської області. З огляду на наведене, просив клопотання задовольнити.

У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримав з викладених у ньому підстав та просив його задовольнити.

В судовому засіданні захисник підозрюваної - адвокат ОСОБА_4 проти задоволення клопотання слідчого заперечив.

Вказане клопотання у відповідності до частини шостої статті 193 КПК України розглядається за відсутності підозрюваної ОСОБА_6 .

Заслухавши пояснення прокурора, захисника, вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя доходить такого висновку.

Слідчим суддею встановлено, що слідчим відділом УСБУ в Тернопільській області розслідується кримінальне провадження № 22023210000000124 від 20.07.2023 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

24.05.2024 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в порядку ст. 135 КПК України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, тобто у колабораційній діяльності, а саме у добровільній участі в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території.

Досудовим розслідуванням встановлено, що з 24.02.2022, з початку окупації російською федерацією (далі - рф) Херсонської області, у громадянки України ОСОБА_6 , як мешканки тимчасово окупованої території Херсонської області виник злочинний умисел, спрямований на колабораційну діяльність.

При цьому ОСОБА_6 було відомо, що згідно з Конституцією Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканою. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

24.02.2022 о 5 годині президент російської федерації ОСОБА_7 оголосив рішення про початок військової операції в Україні.

Того ж дня, близько 05 год. 10 хв. збройними силами російської федерації, що діяли за наказом керівництва російської федерації та збройних сил російської федерації, здійснено запуск крилатих та балістичних ракет по аеродромах, військових штабах, складах, підрозділах Збройних Сил України та інших військових формувань. Після чого, тоді ж, війська російської федерації незаконно ввійшли сухопутним шляхом на територію суверенної держави України.

У результаті вищезазначених подій, значна частина території Херсонської області опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань російської федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, окупаційних адміністрацій російської федерації.

Одночасно, з метою зміни меж території та державного кордону України, в порушення порядку, встановленого Конституцією України, на тимчасово окупованій частині Херсонської області, з числа представників незаконного збройного формування створено органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, які узурпували виконання владних функцій та згідно з Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII від 15.04.2014, є органами окупаційної адміністрації російської федерації.

Як наслідок, агресія збройних сил російської федерації та інших військових формувань, що діють на їх боці, призвела до тимчасової окупації частини території Херсонської області.

У результаті ведення агресивної війни з боку російської федерації проти України, на початку березня 2022 року було окуповано територію АДРЕСА_1 , у зв'язку із чим, на підтвердження контролю над містом та районом, на будівлях українських органів державної влади представниками окупаційних військ російської федерації встановлено прапори російської федерації.

Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована рф територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.

Статтею 73 Конституції України визначено, що виключно всеукраїнським референдумом вирішується питання про зміну території України.

15.07.2022 Центральною виборчою комісією України прийнято Постанову № 82 від «Про неприпустимість організації підготовки та проведення на тимчасово окупованих територіях України псевдореферендумів», відповідно до якої проведення будь-яких виборів та референдумів в умовах воєнного стану прямо заборонено ч. 1 ст. 19 Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Аналогічні заборони встановлено також Виборчим кодексом України та Законом України «Про всеукраїнський референдум».

Згідно із ч. 1 ст. 20 Закону України «Про всеукраїнський референдум», у разі введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або окремих її місцевостях призначення (проголошення) та проведення всеукраїнського референдуму забороняється.

20.09.2022 так званим «главой военно-гражданской администрации Херсонской области», ОСОБА_8 підписано так званий «указ» відповідно до якого 23-27.09.2022 на окупованій території Херсонської області призначено проведення референдуму щодо вступу Херсонської області до складу російської федерації.

З метою організації вказаного незаконного референдуму, так званою «центральною виборчою комісією Херсонської області», яка діє у складі окупаційної адміністрації російської федерації, на тимчасово окупованій території Херсонської області утворено «територіальні виборчі комісії», у тому числі «територіальну виборчу комісію Херсонського району Херсонської області» та у подальшому в її складі утворено «дільничу виборчу комісію № 430», яка розташовувалась у сільській раді с. Микільське Херсонського (в минулому Білозерського) району Херсонської області по вулиці Репринській.

При цьому ОСОБА_6 , будучи громадянкою України, у вересні 2022 року, перебуваючи за місцем свого проживання, на тимчасово окупованій території с. Микільського Херсонського району, діючи з політичних, ідеологічних та корисливих мотивів, публічно підтримала необхідність проведення незаконного референдуму та розпочала вживати заходи, направлені на організацію та проведення у с. Микільське Херсонського району незаконного референдуму про входження Херсонської області до складу російської федерації.

Так, ОСОБА_6 діючи умисно, в порушення Конституції України, Закону України «Про всеукраїнський референдум», Закону України «Про правовий режим воєнного стану», погодилась на пропозицію невстановлених осіб та стала членом так званої дільничної виборчої комісії № 430 та взяла участь в організації виборчого процесу.

З метою організації проведення вищезазначеного незаконного референдуму та залучення більшої кількості місцевих жителів до голосування, у вересні 2022 року, ОСОБА_6 разом із іншими членами дільничної виборчої комісії здійснювала агітацію місцевих мешканців с. Микільське Херсонської області. Так, остання, перебуваючи у публічно доступному місці, в центрі вказаного села біля ринку, агітувала місцевих мешканців прийняти участь у голосуванні за приєднання Херсонської області до складу російської федерації.

В подальшому, 23.09.2022 на тимчасово окупованій території Херсонської області, з метою подальшої зміни меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, фактично розпочалося проведення незаконного референдуму про вихід Херсонської області із складу України та її входження до складу російської федерації.

При цьому, ОСОБА_6 , реалізовуючи свій злочинний умисел, у період з 24 по 25.09.2022, здійснювала побудинковий обхід мешканців с. Микільське Херсонської області, в тому числі по вулиці Слобідській, закликала, спонукала місцевих жителів підтримати приєднання тимчасово окупованої території Херсонської області до складу російської федерації під час голосування, залучала їх до голосування, переносила пусті, незаповнені бланки бюлетенів, для вручення їх громадянам, і тим самим забезпечувала проведення незаконного референдуму на тимчасово окупованої території.

В подальшому, у тому числі за результатами дій ОСОБА_6 , 27.09.2022 так звана «ЦВК Херсонської області» за результатами підрахунку всіх бюлетенів визнала незаконний референдум таким, що відбувся. Відповідно до його результатів задекларовано 497 051 громадян, що становить 87.05 % від загальної кількості виборців, які прийняли участь у голосуванні та виявили бажання за входження Херсонської області у склад рф.

Отже, ОСОБА_6 у вересні 2022 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території с. Микільське Херсонського району Херсонської області, діючи умисно, всупереч передбаченого Законом України «Про всеукраїнський референдум» порядку, а також для забезпечення підтримки окупаційної влади держави-агресора, реалізуючи рішення представників окупаційної адміністрації Херсонської області, добровільно прийняла участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окованій території Херсонської області, з метою незаконної зміни меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Постановою старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_5 від 07.06.2024 підозрювану ОСОБА_6 оголошено у регіональний, державний, міжнародний розшук, у зв'язку з тим, що вона перебуває на тимчасово окупованій території України та не з'являється без поважних причин на виклики слідчого, будучи належним чином повідомленою про такі виклики. Здійснення розшуку доручено співробітникам Тернопільського РВ (з дислокацією у м. Теребовля) УСБУ в Тернопільській області.

Відповідно до частини першої статті 183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.

Згідно із частиною шостою статті 193 КПК України, слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

На думку слідчого судді, ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною п'ятою статті 1111 КК України, що підтверджується доказами, а саме: показання свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , про те, що ОСОБА_6 у вересні 2022 року добровільно прийняла участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окованій території с. Микільське Херсонської області;протоколами слідчих дій: пред'явлення особи до впізнання за фотознімками, відповідно до яких свідки ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , впізнали ОСОБА_6 як особу, котра у вересні 2022 року добровільно прийняла участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окованій території с. Микільське Херсонської області;огляду від 02.02.2024 мережі Інтернет, згідно з яким окупаційною адміністрацією держави-агресора, у період з 23 по 27 вересня 2022 року, було призначено референдум про вихід Херсонської області із складу України та входження Херсонської області до складу російської федерації на правах суб'єкта російської федерації; огляду від 07.02.2024 мережі Інтернет, а саме сайту окупаційної адміністрації Херсонської області про те, що за результатами проведеного «референдуму» понад 87% мешканців Херсонської області проголосували за приєднання до складу рф.

Враховуючи тяжкість злочину, вчинення якого інкримінується ОСОБА_6 , який є тяжким злочином, та за яке передбачено покарання у виді позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої, а також наявність ризиків, передбачених пунктами 1, 2, 3, частини першої статті 177 КПК України, а саме, що підозрювана може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні; а також те, що підозрювана на даний час переховується від органу досудового розслідування та перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області, слідчий суддя вважає доведеною та обґрунтованою необхідність обрання до підозрюваної запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Відповідно до частини четвертої статті 197 КПК України у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного на підставі частини шостої статті 193 КПК України строк дії такої ухвали не зазначається.

Також слідчий суддя при постановленні ухвали враховує положення абзацу 7 частини четвертої статті 183 КПК України, де зазначено, що при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, який перебуває на тимчасово окупованій території України, розмір застави не визначається.

З огляду на викладене, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваної ОСОБА_6 підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 131-132, 177, 193, 196, 281, 372, 376 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_5 ,погоджене прокурором у кримінальному провадженні - прокурором відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою- задовольнити.

Обрати стосовно підозрюваної ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Ухвала слідчого судді щодо обрання запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід розглядається слідчим суддею після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження.

Контроль за виконанням ухвали покласти на старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_5 .

Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді може бути подана до Тернопільського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської областіОСОБА_1