Житомирський апеляційний суд
Справа №289/2951/23 Головуючий у 1-й інст. Мельник О. В.
Номер провадження №33/4805/627/24
Категорія ч.ч.1,2 ст.172-7 КУпАП Доповідач Микитюк О. Ю.
17 червня 2024 року м.Житомир
Суддя Житомирського апеляційного суду Микитюк О.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі за участю прокурора Зозулі Л.К. апеляційну скаргу адвоката Кучерявої Тамари Анатоліївни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , на постанову Радомишльського районного суду Житомирської області від 22 лютого 2024 року у справі про адміністративні правопорушення, передбачені ч.ч.1,2 ст.172-7 КУпАП ,
встановив:
Постановою Радомишльського районного суду Житомирської області від 22 лютого 2024 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч.1,2 ст.172-7 КУпАП, на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 5100 грн. Стягнуто з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Адвокат Кучерява Т.А. в апеляційній скарзі просить скасувати постанову, закрити провадження у справі за відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією. Зазначає, що під час розгляду питання про прийняття рішення № 734 від 21.07.2023 ''Про внесення змін до бюджету Вишевицької сільської територіальної громади на 2023 рік'' він публічно оголосив про наявний конфлікт інтересів, з рішенням не ознайомився, голос занесено до протоколу помилково як ''За''. Додаток № 4 до рішення № 734 від 21.07.2023 не містив ''Програми щодо організації облаштування найпростіших споруд /укриттів/ цивільного захисту персоналу та учнів /капітального ремонту, реконструкції овочесховищ/ у закладах дошкільної освіти та загальної середньої освіти комунальної власності Вишевицької сільської ради на 2022 -2023 роки'' із зазначеними видатками у сумі 978011 грн., що і вплинуло на результати голосування за проект вказаного рішення. Суд безпідставно не взяв до уваги покази свідка ОСОБА_2 та відмовив у допиті інших свідків. Вина ОСОБА_1 не доведена.
Апеляційна скарга містить клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження постанови. В обґрунтування клопотання апелянт посилається на те, що копію постанови захисник отримала 26.02.2024 на електронну пошту .
Розглянувши клопотання про поновлення строку, з метою забезпечення вільного доступу до правосуддя, реалізації положень Європейської Конвенції з прав людини та основоположних свобод, суд вважає за необхідне поновити апелянту строк наапеляційне оскарження, як такий, що пропущений з поважних причин.
Перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дослідивши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення адвоката Кучерявої Т.А., ОСОБА_1 , приходжу до наступного висновку.
Депутат Вишевицької сільської ради ОСОБА_3 відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань з 18.01.2007 зареєстрований як фізична особа-підприємець.
07.12.2022 між Вишевицькою сільською радою та ФОП ОСОБА_3 укладено договір № 40, згідно умов якого останній зобов'язується виконати роботи з капітального ремонту овочесховища (облаштування найпростішої споруди (укриття) цивільного захисту Іршанського ліцею Вишевицької сільської ради. Відповідно до пункту 2.6-2.8 вказаного договору ФОП ОСОБА_3 отримує оплату (у тому числі прибуток) за виконані роботи.
Також, 07.12.2022 між КУ «Вишевицький ліцей» Вишевицької сільської ради та ФОП ОСОБА_3 укладено договір № 07/12/22-2, згідно умов якого останній зобов'язується виконати роботи з капітального ремонту овочесховища (облаштування найпростішої споруди (укриття) цивільного захисту КУ «Вишевицький ліцей» Вишевицької сільської ради. Відповідно до пункту 2.6-2.8 вказаного договору ФОП ОСОБА_3 отримує оплату (у тому числі прибуток) за виконані роботи.
21.07.2023 відбулась 31 сесія 8 скликання Вишевицької сільської ради Житомирського району Житомирської області. Відповідно до порядку денного під номером № 3 розглядалось питання «Про внесення змін до бюджету Вишевицької сільської територіальної громади на 2023 рік». У ході розгляду вищезазначеного питання прийнято рішення №734 від 21.07.2023, яким внесено зміни до бюджету Вишевицької сільської територіальної громади на 2023 рік, а саме: збільшено дохідну та видаткову частину бюджету Вишевицької сільської ради на суму 2 151 938,00 грн. З них 978 011,00 грн. спрямовано на капітальний ремонт овочесховищ (облаштування найпростішої споруди (укриття) КУ «Вишевицький ліцей» Вишевицької сільської ради та КУ «Іршанський ліцей» Вишевицької сільської ради.
На капітальний ремонт овочесховища (облаштування найпростішої споруди (укриття) цивільного захисту КУ «Вишевицький ліцей» Вишевицької сільської ради спрямовано 578 011,00 грн. та 400 000,00 грн. на капітальний ремонт овочесховища (облаштування найпростішої споруди (укриття) цивільного захисту КУ «Іршанський ліцей» Вишевицької сільської ради.
Згідно протоколу поіменного голосування депутат ОСОБА_3 проголосував «За» прийняття вищевказаного рішення, незважаючи на те, що він фізична особа-підприємець має договірні відносини з Вишевицькою радою та КУ «Вишевицький ліцей» Вишевицької сільської ради.
У протоколі 31 сесії Вишевицької сільської ради Житомирського району Житомирської області 8 скликання від 21.07.2022 відсутні відомості про те, що ОСОБА_3 повідомляв депутатів Вишевицької сільської ради у визначений Законом спосіб про наявність у нього реального конфлікту інтересів.
Згідно підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», до суб'єктів відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, зокрема, належать посадові особи юридичної особи публічного права.
Як передбачено ч.ч.1, 2 ст.172-7 КУпАП, неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів та вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів, є адміністративним правопорушенням. Суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені у пунктах 1,2 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції". У цій статті під реальним конфліктом інтересів розуміють суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання вказаних повноважень.
Згідно ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
У відповідності до п.п.1, 2, 3 ст.28 Закону особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані: вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
За фактами неповідомлення депутатом Вишевицької сільської ради ОСОБА_4 про реальний конфлікт інтересів та прийняття ним участі у голосуванні з питання «Про внесення змін до бюджету Вишевицької сільської територіальної громади на 2023 рік» складені адміністративні протоколи в порядку ч.ч.1,2 ст.172-7 КУпАП.
Наявність в діях ОСОБА_5 зазначених адміністративних правопорушень підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення № 606 від 27.11.2023 року, протоколом про адміністративне правопорушення № 607 від 27.03.2023 року, рішенням І сесії 8 скликання Вишевицької сільської ради Житомирського району Житомирської області від 04.12.2020 про обрання ОСОБА_1 депутатом вказаної ради; письмовими поясненнями сільського голови ОСОБА_6 , члена лічильної комісії ОСОБА_7 , голови лічильної комісії ОСОБА_8 , начальника відділу фінансів Вишевицької сільради ОСОБА_9 ; протоколом відкритого поіменного голосування 31 сесії 8 скликання по питанню внесення змін до бюджету Вишевицької сільської територіальної громади на 2023 рік; рішенням № 734 від 21.07.2023 про внесення змін до бюджету Вишевицької сільської територіальної громади на 2023 рік; договором №40 від 07.12.2022 із додатками, укладеного між Вишевицькою сільською радою та ФОП ОСОБА_3 ; договором № 07/12/22-2 від 07.12.2022 із додатками, укладеним між КУ «Вишевицький ліцей» Вишевицької сільської ради та ФОП ОСОБА_3 ; витягом з ЄДРПОУ з якого слідує, що ОСОБА_1 з 18.01.2007 зареєстрований як фізична особа-підприємець.
Суд першої інстанції повно з'ясував обставини справи, надав належну оцінку поясненням ОСОБА_1 , показам свідка, письмовим доказам і зробив обґрунтований висновок про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч.1,2 ст. 172-7 КУпАП.
При апеляційному перегляді не встановлено порушення судом першої інстанції норм процесуального права чи неправильного застосування норм матеріального права. Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують Підстави для скасування постанови відсутні.
Керуючись ст. ст.293,294 КУпАП, суд
постановив:
Поновити строк на апеляційне оскарження постанови Радомишльського районного суду Житомирської області від 22 лютого 2024 року.
Апеляційну скаргу адвоката Кучерявої Тамари Анатоліївни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , залишити без задоволення, а постанову Радомишльського районного суду Житомирської області від 22 лютого 2024 року без змін.
Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя: О.Ю.Микитюк