707/1555/24
3/707/933/24
17 червня 2024 року суддя Черкаського районного суду Черкаської області Морозов В.В. розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань у Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає та зареєстрована по АДРЕСА_1 , депутата Сагунівської сільської ради Черкаського району Черкаської області,
про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 306/2024 від 29.05.2024 року, ОСОБА_1 , будучи депутатом Сагунівської сільської ради Черкаської області та відповідно до підпункту «б» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за порушення, пов'язаних з корупцією в порушення вимог ч. 1 ст. 45 п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.01.2024, а декларація фактично подана 29.02.2024, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 307/2024 від 29.05.2024 року, ОСОБА_1 , будучи депутатом Сагунівської сільської ради Черкаської області та відповідно до підпункту «б» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за порушення, пов'язаних з корупцією в порушення вимог ч. 1 ст. 45 п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.01.2024, а декларація фактично подана 29.02.2024, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні прокурор ОСОБА_2 вказав, що зібрані у справі та досліджені в судовому засіданні докази є достовірними і достатніми для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, оскільки наявне несвоєчасне подання декларацій суб'єктом декларування за 2021 та 2022 роки, відповідальність за що передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Тому, просить суд притягнути останню до відповідальності та застосувати стягнення в межах санкції статті.
ОСОБА_1 у судовому засіданні свою вину визнала у повному обсязі та щиро розкаялась, пояснила що поважних причин вчасно не подати декларацію в неї не було.
Дослідивши зібрані докази, протоколи з додатками, заслухавши учасників справи, суд дійшов наступного висновку.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
З диспозиції частини 1 статті 172-6 КУпАП вбачається, що адміністративним правопорушенням є несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до підпункту «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі-Закону), суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Згідно із ч.1 ст. 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п. 2-7 Перехідних положень Законуустановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Як вбачається з витягу з протоколу Сагунівської сільської ради на засіданні сесії присутні новообрані депутати у кількості 22 осіб, зокрема ОСОБА_1 . За рішенням ТВК всі вище перелічені депутати визнані обраними та зареєстрованими депутатами Сагунівської сільської ради.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , будучи депутатом Сагунівської сільської ради Черкаської області та відповідно до підпункту «б» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за порушення, пов'язаних з корупцією в порушення вимог ч. 1 ст. 45 п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 та 2022 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.01.2024, а декларації за 2021 та 2022 роки рік фактично подана 29.02.2024.
Дослідивши та оцінивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого. ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Зокрема, конструктивною ознакою цього правопорушення є несвоєчасне подання декларації без поважних причин. Тобто за наявності останніх відповідальність виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебування особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
Суд вважає, що поважні причини несвоєчасності подання ОСОБА_1 до Національного агентства з питань запобігання корупції декларації відсутні.
Вина ОСОБА_1 встановлена перевіреними судом наступними доказами а саме:
-протоколами про адміністративні правопорушення, пов'язаних з корупцією від 29.05.2024 року №306/2024, від 29.05.2024 № 307/2024, які підписані ОСОБА_1 без зауважень та заперечень;
-відомостями з Єдиного реєстру Декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування з офіційного сайту НАЗК України, згідно яких ОСОБА_1 подала Декларації за 2021 та 2022 роки - 29.02.2024 року, отже з порушенням строку їх подання;
-копіями витягу з протоколу та протоколом Сагунівської територіальної виборчої комісії Черкаського району Черкаської області від 25.10.2020 року, згідно яких ОСОБА_1 є діючим депутатом та відповідно декларантом.
Таким чином, ОСОБА_1 щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 та 2022 рік зобов'язана була подати до 31.01.2024 року та подала лише 29.02.2024 року, чим допустила порушення встановленого строку подання щорічної декларації.
Аналізуючи наявні докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведена.
При застосуванні адміністративного стягнення суддею встановлені обставини, які пом'якшують відповідальність - щире каяття, обтяжуючі не встановлені.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
З урахуванням наведеного суддя дійшов висновку, що за вчинення адміністративних правопорушень, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП до ОСОБА_1 має бути застосовано стягнення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накладено на неї адміністративне стягнення в межах санкції частини 1 статті 172-6 КУпАП у виді штрафу на користь держави.
Враховуючи, обставини та характер адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, особу правопорушниці, яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувалась, ступінь її вини у вчинених правопорушеннях, і яка доведена повністю, наявність двох правопорушень щодо порушення вимог фінансового контролю, а саме невчасне подання щорічної декларацій як за 2021 рік так і за 2022 рік, особою, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування, з метою виховного впливу та запобіганню вчинення зазначеною особою нових правопорушень, суд дійшов переконання, що достатнім буде накладення на неї стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу
Також, відповідно доприписів ст. 40-1 КУпАП та ч. 5 ст.4 Закону України "Про судовий збір" з правопорушниці на користь держави підлягає стягненню судовий збір в сумі 605,60 грн.
Керуючись ч. 1 ст. 172-6 КУпАП , ст. 283, п. 1 ч.1 ст. 284,289 КУпАП, суддя,
Визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп.
Роз'яснити особі до якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до судової палати у кримінальних справах Черкаського апеляційного суду через Черкаський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: В. В. Морозов